Jak wyjaśniają goście "Wieczoru odkrywców", w naszym środowisku jest wiele biopolimerów, m.in. skrobia, keratyna, celuloza, chityna. - W płynach ustrojowych znajdują się enzymy, które rozkładają dany materiał opatrunkowy i w ten sposób mogą być uwalniane różnego rodzaju substancje aktywne, dostające się bezpośrednio do rany i powodujące przyspieszone gojenie - wyjaśnia prof. Danuta Ciechańska.
Jednym z bardzo cennych naturalnych polimerów jest keratyna, czyli białko, które znajduje się w ptasich piórach. Pierze może być wykorzystywane do produkcji różnorodnych produktów. - Zajęłam się tym problemem z powodu ochrony środowiska. W Polsce tego odpadu mamy 200-300 tys. ton rocznie. Jest to odpad uciążliwy, trudno biodegradowalny, natomiast wydaje się, że mamy szansę zaproponować przedsiębiorcom takie rozwiązania, które będą bezpieczne, ciekawe i przynoszące zysk - mówi dr Krystyna Wrześniewska-Tosik.
Naukowcy skarżą się, że napotykają w Polsce na duże problemy w realizacji swoich pomysłów. Sytuację ma zmienić powołanie Ponadregionalnego Centrum Naukowo-Przemysłowego (Bio)-Polimery – Materiały - Technologie dla Gospodarki - POLINTEGRA.
***
Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców
Prowadził: Krzysztof Michalski
Goście: profesor Danuta Ciechańska (dyrektor Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi i koordynator Centrum POLINTEGRA), dr Krystyna Wrześniewska-Tosik (kierowniczka Zespołu Biokompozytów Keratynowych)
Data emisji: 10.03.2015
Godzina emisji: 21.37
(sm/asz)