Polskie Radio

Polacy ratują bociany... w Libanie

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2015 12:00
Już w przyszłym tygodniu na wschodnie Mazowsze przylecą tradycyjnie setki bocianów. Większość z nich to stali bywalcy, którzy wracają w te same miejsca co roku. Część z nich jednak nie dolatuje, ginąc m.in. w Libanie, gdzie strzelanie do dziko żyjących ptaków jest swoistą rozrywką.
Audio
  • Polacy ratują bociany w... Libanie - IAR/Tomasz Marciniuk (2)
  • Polacy ratują bociany w... Libanie - IAR/Tomasz Marciniuk (1)
Rzadko się zdarza aby udało się bocianom odchować pięć młodych
Rzadko się zdarza aby udało się bocianom odchować pięć młodychFoto: screen: TVN24/x-news

Ireneusz Kaługa z Grupy Ekologicznej podkreśla z satysfakcją, że powoli się to zmienia. Między innymi dzięki inicjatywie siedleckich ekologów, którzy zainicjowali wysyłanie petycji do władz w Bejrucie. - Naciski z całego świata doprowadziły do tego, że ministerstwo środowiska Libanu podjęło decyzję o powołaniu państwowej straży ochrony przyrody, która będzie ścigała osoby strzelające do bocianów i innych ptaków drapieżnych migrujących przez terytorium Libanu - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Ireneusz Kaługa.

Ekolog podkreśla, że równocześnie prowadzone są kampanie edukacyjne. Specjalny film i ulotki trafiły za pośrednictwem ambasady do wszystkich libańskich szkół. Ogłoszono również konkurs, którego laureaci przyjadą w czerwcu na obrączkowanie bocianów do powiatu siedleckiego.

Grupa Ekologiczna z Siedlec to jedna z najprężniejszych organizacji w kraju zajmujących się bocianami. W ubiegłym roku zaobrączkowała ona kilkaset ptaków. W tym roku planuje zaobrączkować w ciągu dwóch tygodni nawet tysiąc boćków.

Polska jest jednym z najpopularniejszych krajów pobytu bocianów. W sezonie letnim jest u nas nawet 40 tysięcy par tych ptaków.

(IAR)

Czytaj także

Meksyk inwestuje, by chronić delfiny

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 17:00
Śledzenie za pomocą satelity, drony, trzy bazy morskie i łodzie patrolowe. Meksykański rząd podejmie specjalne kroki w celu ochrony morświna kalifornijskiego, jednego z najmniejszych delfinów, który jest zagrożony wyginięciem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mazurscy leśnicy wypuścili wilka z GPSem

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 15:06
Leśnicy z Olsztynka uratowali od śmierci i wypuścili na wolność młodego wilka. Ma obrożę z nadajnikiem GPS, dzięki czemu poznamy trasy wędrówek i zwyczaje tych drapieżników na Mazurach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ptasie pióra szansą na nowoczesne produkty medyczne

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 04:32
Opatrunki szybko hamujące krwawienie, nowe protezy dla osób z chorobami nowotworowymi - to tylko niektóre z projektów, które mogą sprawić, że polskie biopolimery podbiją świat.
rozwiń zwiń