Na wiosnę 1940 roku, Sowieci wymordowali wówczas blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku. Zbrodnia ta do dziś nie została ukarana.
Poświęcony tym wydarzeniom serwis Polskie Radio "Katyń" - to przede wszystkim mnóstwo unikatowych dźwięków, w tym z Radia Wolna Europa, dotyczących samej zbrodni, jak i okoliczności jej popełnienia. Znajdziemy tu m.in. relację o tragicznych losach braci Korzelskich, przedstawioną przez mieszkającą we Lwowie wnuczkę oficera policji Bronisława Korzelskiego, reportaż o historii porucznik pilot Janiny Lewandowskiej, która była jedyną wydobytą z mogił kobietą, czy wspomnienia wybitnego reżysera Andrzeja Wajdy o swoim ojcu, który został zamordowany w Katyniu.
Wielki malarz i pisarz, współtwórca paryskiej "Kultury", Józef Czapski cudem uniknął śmierci w obozach w Starobielsku i Griazowcu. W serwisie można usłyszeć, jak wspomina te wydarzenia, jak opowiada o spotkaniu z gen. Andersem i początkach poszukiwać zaginionych oficerów i żołnierzy polskich. Mówi też o swoich próbach dotarcia do m.in. szefa NKWD Ławrentija Berii.
W serwisie "Katyń" znajduje się też wiele interesujących wywiadów filmowych: Krystyna Brydowska z Federacji Rodzin Katyńskich opowiada o budowie cmentarzy upamiętniających ofiary Zbrodni Katyńskiej, Paweł Skibiński z Muzeum Historii Polski przypomina, jak władza w PRL-u próbowała zatrzeć pamięć o ofiarach tej sowieckiej zbrodni, a Sławomir Frątczak, wicedyrektor Muzeum Wojska Polskiego tłumaczy, co kryje się pod określeniem "Zbrodnia Katyńska".
Andrzej Kunert: Katyń był największym kłamstwem Europy XX wieku
Obok dźwięków i filmów znajdziemy tu też wiele unikatowych reprodukcji i zdjęć ze zbiorów Instytutu Historycznego im. generała Sikorskiego w Londynie, Instytutu Literackiego w Paryżu i z wystawy "Kłamstwo Katyńskie", zorganizowanej w 2000 r. przez krakowskie Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego oraz Instytut Katyński w Polsce, a także listę pomordowanych.
pp