Polskie Radio

Szczyt społeczny w Goeteborgu – popisano filar praw socjalnych

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 14:50
Unijni przywódcy uroczyście ogłosili utworzenie europejskiego filaru praw socjalnych podczas szczytu społecznego w Goeteborgu. To zbiór zasad dotyczących warunków pracy, ochrony socjalnej, oraz integracji społecznej. Podpisy pod dokumentem złożyli - przewodniczący Komisji Europejskiej i Europarlamentu, oraz premier Estonii, kierującej teraz pracami Unii. O szczycie społecznym i filarze praw socjalnych mówił w Polskim Radiu 24 Marek Lewandowski z NSZZ „Solidarność”.
Audio
  • 17.11.2017 Marek Lewandowski: „Dostrzeżono, że potrzeba szerszych regulacji w części społecznej na poziomie europejskim
Beata Szydło i Miro Cerar, premier Słowenii na szczycie społecznym w Goeteborgu
Beata Szydło i Miro Cerar, premier Słowenii na szczycie społecznym w GoeteborguFoto: PAP/EPA/Szilard Koszticsak

Europejski filar praw socjalnych, bo tak oficjalnie nazywa się inicjatywa, którą ogłoszą przywódcy, to 20 podstawowych zasad odnoszących się m.in. do edukacji, zatrudnienia, wynagrodzenia czy równości szans bez względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne czy orientację seksualną. Premier Beata Szydło powiedziała, że zabraknie rozwoju gospodarczego i mądrej polityki prospołecznej, jeśli w Europie będzie pokusa protekcjonizmu.

Zdaniem Marka Lewandowskiego filar praw socjalnych to mapa drogowa dochodzenia do zrównoważenia przywilejów pracodawców i pracowników. – Unia to zawsze była konstrukcja gospodarcza, przez te lata zapomniano o pracownikach, a przecież nie ma firm bez ludzi. Dostrzeżono, że potrzeba szerszych regulacji w części społecznej na poziomie europejskim. Komisja Europejska, naciskana przez związki zawodowe, zaczęła dostrzegać, że to poważny problem, ponieważ prowadzi do nierówności i rozwarstwienia – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Według związkowca problem połączenia edukacji z rynkiem pracy jest odwieczny. – Bez zintegrowanej z biznesem i potrzebami unijnej gospodarki edukacji trudno jest mówić o zrównoważonym rozwoju. Część problemów pracowników bierze się z ich niedostosowania do rynku pracy. U nas niedopasowanie systemu edukacji do rynku pracy jest szczególnie mocne. Ważna jest też dyrektywa o godzeniu życia zawodowego z rodzinnym. Tu rodzą się ogromne problemy, z którymi musi sobie radzić służba zdrowia, jak np. depresja i wypalenie zawodowe – wskazywał Lewandowski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

_______________________ 

Data emisji: 17.11.2017

Godzina emisji: 14:06


Czytaj także

Mateusz Morawiecki: gospodarka i społeczeństwo to nie są odrębne byty

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 16:30
Najbardziej dla naszego rozwoju gospodarczego potrzebne są oszczędności, inwestycje, innowacje, eksport i infrastruktura – mówił wicepremier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że stara się łączyć gospodarkę lokalną z wyjściem na Europę oraz całą gospodarkę ze społeczeństwem. Wystąpienie Morawieckiego komentował w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premier Beata Szydło w Bułgarii: chcemy jedności, UE musi być solidarna

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 11:17
Bułgaria jest państwem "godnym zaufania"; dla Polski jest oczywiste, że powinna być włączona do strefy Schengen - podkreśliła w Sofii premier Beata Szydło. Dodała, że Polska jest otwarta na współpracę i na to, by Unia Europejska się rozszerzała. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podpisanie Europejskiego Filaru Praw Socjalnych

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 07:35
Premier Beata Szydło weźmie udział w szczycie społecznym UE w Goeteborgu. Ma tam być proklamowany Europejski Filar Praw Socjalnych proponowany przez KE.
rozwiń zwiń