Polskie Radio

Jak powstaje energia w komórkach?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 10:15
Jakimi szlakami przekazywana jest w nich informacja? Co sprawia, że się starzejemy? Gdzie szukać źródeł różnych chorób? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poszukują naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: shutterstock/paulista

To najnowsze kierunki badań placówki, która 15 listopada br. obchodzi swoje setne urodziny. Na przestrzeni stulecia nie bez powodu zyskała miano najlepszej polskiej instytucji naukowo-badawczej w biomedycynie. Przecież jej patronem został Marceli Nencki wybitny polski lekarz, chemik, fizjolog, powstaniec styczniowy.  

Badając chemizm bakterii odkrył m.in. bakterie zdolne do życia w atmosferze beztlenowej. Wynalazł także nowy środek leczniczy nazwany salolem stosowany do odkażania przewodu pokarmowego i dróg moczowych. Pracował w Akademii Przemysłowej pod kierunkiem Adolfa von Baeyera, był  członkiem Niemieckiego Towarzystwa Chemicznego.

W latach 70  XIX wieku został asystentem na Uniwersytecie w Bernie, gdzie stworzono dla niego specjalną katedrę chemii fizjologicznej, a jego wykłady przyciągały uczonych z całej Europy. W Petersburgu  prowadził badania nad chemią soków żołądkowych ze słynnym Iwanem Pawłowem. Zlecono mu badana dotyczące zwalczania cholery.

O historii, teraźniejszości i przyszłości  Instytutu opowiedzą pracujący w nim  naukowcy. W audycji będą wykorzystane archiwalne wypowiedzi  ich mistrzów (m.in. prof. Jana Dembowskiego).

***

Na audycję Eureka we wtorek (13.11) o godz. 19.05 zaprasza Dorota Truszczak.

kh

Zobacz więcej na temat: Dorota Truszczak
Czytaj także

Badanie genetyczne wykaże, czy ktoś ma nowotwór

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 19:30
Jednym z najważniejszych i największych wyzwań współczesnej nauki i medycyny jest znalezienie genetycznych przyczyn powstawania różnych chorób - szczególnie nowotworów, które już wkrótce staną się pierwszym zabójcą ludzi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oddział Badań Wczesnych Faz pracuje nad lekami dla pacjentów z nowotworem

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 19:51
Oddział Badań Wczesnych Faz to pierwsza tego typu placówka w Polsce. Powstała w 2017 roku w Centrum Onkologii Instytutu Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. 
rozwiń zwiń