Prof. Kazimierz Michałowski rozpoczął swoje pierwsze samodzielne wykopaliska w 1936 r. w Edfu na terenie Egiptu, ale ten projekt przerwała wojna. W połowie lat 50. udało mu się ponownie zainicjować polskie badania za granicą - najpierw na Krymie, potem w Egipcie, a następnie w Syrii, Sudanie i na Cyprze.
- Profesor bardzo nie lubił, kiedy mówiono "on ma szczęście" ponieważ jego decyzje co do podejmowania wykopalisk były poprzedzone bardzo dokładnymi i długimi studiami. Miał nosa, jeżeli przetłumaczymy to w ten sposób, że stawał w terenie, rozglądał się dookoła, patrzył, jakie są uwarunkowania i na podstawie tego dokonywał wyboru. Nie było w tym żadnego szczęścia, to była bardzo głęboka wiedza i dokładna obserwacja terenu przed wykopaliskami - zaznacza prof. Myśliwiec.
Popularyzacja nauki
Prof. Kazimierz Michałowski aktywnie działał na rzecz popularyzacji archeologii śródziemnomorskiej. Wygłaszał liczne wykłady, prowadził seminaria poświęcone starożytności. Zawsze był zdania, że uczeni i badacze mają obowiązek dzielenia się ze społeczeństwem wynikami swoich prac. Stąd jego częsta współpraca z Polskim Radiem.
- Profesor znany był z tego, że bardzo starannie wybierał miejsca wykopalisk. Uważał, że poza funkcją naukową, muszą one przynosić Polsce ten pożytek, że stają się opiniotwórcze, reprezentują nasze państwo i do dnia dzisiejszego wielu zagranicznych uczonych zazdrości nam tego, że profesor dokonywał takich wyborów - mówi w radiowej Jedynce egiptolog.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji zilustrowanej wystąpieniami prof. Michałowskiego, które zachowały się w archiwum Polskiego Radia.
***
Tytuł audycji: Wieczór z Jedynką z cyklu "Po drugiej stronie lustra"
Prowadzi: Katarzyna Kobylecka
Gość: prof. Karol Myśliwiec (egiptolog i archeolog z Ośrodka Badań Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN)
Data emisji: 20.04.2020
Godzina emisji: 23.08
kh