Polskie Radio

Zadziwiła ówczesny świat. Pierwsza kobieta-paleontolog

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 07:00
Kiedy miała 12 lat odkryła kompletny szkielet ichtiozaura. Kilka lat później natrafiła na skamieniałości plezjozaura.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: immigrant92 / shutterstock

Brytyjka - Mary Anning - pierwsza kobieta-paleontolog - swoimi odkryciami zadziwiła ówczesny świat. A był to świat początku XIX wieku, który literalnie rozumiał przekaz biblijny o stworzeniu życia na ziemi.

Pochodząca z biednej rodziny dziewczyna całe życie spędziła w niewielkiej, nadmorskiej miejscowości w południowej Anglii, znanej z potężnych 200-metrowych klifów. To właśnie tamtejsze skały skrywały szczątki mezozoicznych gadów sprzed 230-170 mln lat.

Choć nazwisko Anning przez wiele lat było pomijane w naukowych dyskusjach, to jej odkrycia przyczyniły się nie tylko do rozwoju paleontologii, ale także miały wpływ na sformułowanie teorii ewolucji przez Karola Darwina ( 1859 r ). Ale tego Mary nie doczekała. Zmarła w 1847 r., w wieku 47 lat.

Biografia Anning jest doskonałym materiałem na film i takowy powstał. Premiera hollywoodzkiej produkcji z Kate Winslet w roli M. Anning jest przewidziana na czas po pandemii.

O Mary Anning - w rocznicę jej urodzin (ur. 21.05. 1799 ) - opowie Marcin Jamkowski - wiceprezes Polskiego Oddziału The Explorers Club, podróżnik, fotograf i filmowiec.

***

Na audycję Eureka w piątek (22.05) o godz. 19.05 zaprasza Katarzyna Kobylecka

kh

Zobacz więcej na temat: Katarzyna Kobylecka archeologia
Czytaj także

Kazimierz Michałowski - twórca polskiej szkoły archeologii

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 08:25
- Powinniśmy, pisząc książki o naszych własnych osiągnięciach, ciągle przypominać postać prof. Kazimierza Michałowskiego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Karol Myśliwiec, egiptolog i archeolog z Ośrodka Badań Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, o swoim mistrzu i twórcy polskiej szkoły archeologii. 
rozwiń zwiń