Polskie Radio

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zobacz niezwykłe rozmowy z bohaterami

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 05:45
Posłuchaj rozmów ze świadkami i uczestnikami historii Polski w latach 1944-1956. Bohaterami są osoby, które za walkę z komunistycznym reżimem trafiały do miejsc represji. 
Baner Żołnierze wyklęci
Baner Żołnierze wyklęci Foto: PR

Cykl "Powroty z niepamięci" prezentuje nie tylko wydarzenia tragiczne, związane z kaźnią polskich Żołnierzy Niezłomnych, ale też historie przedstawiające dobre i wielkie momenty ich życia.

W "Powrotach z niepamięci" wykorzystywane są materiały archiwalne, które uzupełniają i urozmaicają wypowiedzi bohaterów. Są to zarówno materiały wideo, zdjęcia, zachowane dokumenty, jak i nagrane głosem lektora fragmenty listów Żołnierzy, wierszy oraz relacji z pokazowych procesów Żołnierzy Wyklętych.

Audiowizualny zapis rozmów z żyjącymi świadkami i uczestnikami historii Polski w latach 1944-1956. Bohaterami są osoby, które za walkę z komunistycznym reżimem trafiały do miejsc represji. Cykl realizowany był w 2020 roku w Polskim Radiu. 

Wspomnienia można obejrzeć na kanale YouTube Polskiego Radia. 

Zobacz i posłuchaj:



Zobacz więcej na temat: Żołnierze Wyklęci
Czytaj także

"Byli kontynuacją ruchu oporu z II wojny światowej". Prof. Andrzej Paczkowski o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 05:45
- Żołnierze wyklęci wywodzili się w dużej mierze ze struktur Armii Krajowej. Liczyli, że wybuchnie trzecia wojna światowa. I oni stawiali sobie takie zadanie, żeby przetrwać do momentu, kiedy ta wojna się rozpocznie - mówił prof. Andrzej Paczkowski w rozmowie z Portalem Polskiego Radia w 2014 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żołnierze Wyklęci. Skazani na zapomnienie

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 05:58
Bestialsko torturowanych, skazanych na śmierć w pokazowych procesach, zamordowanych strzałem w tył głowy, oprawcy chowali pod osłoną nocy, w bezimiennych mogiłach. Pamięć o Żołnierzach Wyklętych okazała się silniejsza. Po upadku PRL do zbiorowej świadomości dostały się informacje o miejscach spoczynku ofiar zbrodniczego systemu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żołnierze Wyklęci. Walczyli o wolną Polskę

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 06:00
"Nil", "Zapora", "Inka", "Łupaszka", "Lalek", "Pług" - żołnierze i działacze podziemia antykomunistycznego. Walczyli o wolną Polskę. Władza ludowa potraktowała ich jak zdrajców. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żołnierze Wyklęci. Zabijani strzałem w tył głowy

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 05:50
- Wyrok ten, przeto powinien stanowić przestrogę dla każdego, kto ośmieliłby się podnieść rękę na władzę ludową w Polsce i zdobycze mas pracujących – napisał płk Aleksander Warecki, sędzia Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie, w uzasadnieniu.
rozwiń zwiń