Polskie Radio

"Ich bohaterstwo jest dla nas napomnieniem". Krzysztof Czabański o radiowcach z 1939 r.

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 13:00
Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, wspólnie z prezes Polskiego Radia Agnieszką Kamińską, odsłonili tablicę poświęconą pamięci pracowników Polskiego Radia w Warszawie, którzy w 1939 r. do kapitulacji stolicy nadawali program radiowy. W swoim wystąpieniu podkreślał bohaterstwo pracowników rozgłośni PR oraz rolę, jaką ta instytucja odegrała w tworzeniu i utrzymaniu państwowości po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1918.
Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański
Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof CzabańskiFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio
1200_Kamińska_PR.jpg
Polskie Radio w hołdzie radiowcom z września 1939 r. Odsłonięto pamiątkową tablicę

- Media publiczne udowadniają, że są mediami, które powinny być utrzymywane przez obywateli - po to, żeby mogły iść drogą wskazywaną przez polską rację stanu. Informować obywateli o wszystkich sprawach, które są tak ważne dla budowy silnego państwa. Dziś oddajemy hołd bohaterom z 1939 r. Ich bohaterstwo jest również dla nas wszystkich napomnieniem, żebyśmy dobrze służyli i naszej ojczyźnie i Polskiemu Radiu - powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Na pamiątkowej tablicy umieszczono kilkadziesiąt nazwisk radiowców, ale może być ona uzupełniana. Świadectwem bohaterstwa pracowników rozgłośni Polskiego Radia są też ocalone przez nich stalowe płyty gramofonowe z nagraniami z września 1939 r., m.in. z przemówieniami prezydenta walczącej stolicy Stefana Starzyńskiego i ministra spraw zagranicznych Józefa Becka.

Posłuchaj
00:31 11282044_11.mp3 Krzysztof Czabański o roli Polskiego Radia i mediów publicznych (IAR)

W siedzibie Polskiego Radia w Warszawie otwarta dziś także zostanie wystawa przedstawiająca najważniejsze dla rozgłośni Polskiego Radia osoby, miejsca i wydarzenia z września 1939 r.

pb

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. "To był dzień najbardziej dla mnie tragiczny, zginęli wszyscy moi przyjaciele"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 05:40
7 września 1944. Trzydziesty ósmy dzień powstania. Po zajęciu Powiśla oddziały niemieckie ruszają na północną część Śródmieścia, nacierają na Nowy Świat, a z Ogrodu Saskiego i placu Za Żelazną Bramą na plac Grzybowski. Od strony Dworca Głównego atakują Chmielną, a z placu Zawiszy ulicę Towarową. Jednocześnie niemieckie lotnictwo bombarduje ten teren.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa "Skradziona Pamięć". Prezes IPN: niemiecki totalitaryzm stanowił zaprzeczenie chrześcijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 18:44
- Nie byłoby 1 września '39 i jego tragicznych konsekwencji, gdyby nie współdziałanie dwóch zbrodniczych totalitaryzmów - powiedział Karol Nawrocki, prezes IPN, podczas otwarcia wystawy "#StolenMemory - Skradziona Pamięć" w Bydgoszczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio w hołdzie radiowcom z września 1939 roku. Pamiątkowa tablica, wystawa i wyjątkowe wydawnictwo

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 10:56
W siedzibie Polskiego Radia nastąpi dziś uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej pamięci bohaterskich pracowników rozgłośni Polskiego Radia w Warszawie we wrześniu 1939 roku.
rozwiń zwiń