Polskie Radio

Niepokój nasz codzienny

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 10:58
Stan epidemii, rosnące ceny, akty przemocy na świecie… To wszystko napawa nas lękiem, nie jesteśmy pewni jutra, ulegamy czarnym myślom.
Pandemia COVID-19 sprawia, że coraz więcej osób cierpi na zaburzenia lękowe
Pandemia COVID-19 sprawia, że coraz więcej osób cierpi na zaburzenia lękoweFoto: Shutterstock.com/Thomas Andre Fure

Czy można oswoić lęk? Czego się boimy? Czy nasze strachy i lęki są racjonalne, czy to nasze umysły mają skłonność do dopisywania negatywnych scenariuszy? Co jest lekarstwem na nadmierny niepokój? Gościem audycji będzie dr Sabina Zalewska, psycholog.

---

W psychologii strach i lęk to odmienne stany. Strach uznawany jest za normalny, pojawia się np. w stanach zagrożenia życia. Nasi przodkowie, właśnie dzięki odczuwaniu strachu mieli szansę szybko zareagować i np. schronić się przed dzikim zwierzęciem. Strach sprawia, że w naszym organizmie wydzielają się substancje wprawiające nas w stan gotowości do walki lub ucieczki. Wytwarzana adrenalina prowadzi do szybszego bicia serca, wzrostu ciśnienia krwi, rozszerzenia oskrzeli czy napięcia mięśni. Właśnie te odruchy mają nam pomóc w poradzeniu sobie z zagrożeniem. Lęk jest związany z naszą wyobraźnią, nie powoduje go realne zagrożenie, a nastawieniem spowodowanym przeżyciami i doświadczeniami. Często objawia się jako oczekiwanie na nieprzyjemne choć niedookreślone zdarzenie. Niebezpieczeństwo może się rzecz jasna pojawić, ale lęk ma charakter subiektywny.

Epidemia COVID-19, przyczyniła się do wzrostu liczby osób szukających pomocy u psychologów i psychiatrów. Eksperci alarmują, że systematycznie zwiększa się w Polsce liczba cierpiących na zaburzenia lękowe i depresyjne.

W audycji także:

- konkursy,

- reporter Maciej Walecki odwiedzi pracownię ceramiki,

- kolejny odcinek lektury: „Przygody Sindbada Żeglarza”.

Zobacz też:

***

Do wysłuchania audycji "Cztery pory roku", we wtorek (1.02) o godz. 9.00 - 12.00, zaprasza Joanna Racewicz

mg

Czytaj także

Samotność w pandemii. Jak radzić sobie z izolacją?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 15:25
Mogłoby się wydawać, że w obliczu obserwowanych skutków pandemii, samotność to stosunkowo niewielki problem. Psychologowie alarmują jednak, że zjawisko jest coraz powszechniejsze, a nierozwiązane może skutkować poważnymi konsekwencjami.
rozwiń zwiń