Polskie Radio

"Ślady pamięci" i "Strefa sportu". Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 21:00
W Międzynarodowym Dniu Przewodnika Turystycznego sprawdzimy, kto może nim zostać, w jaki sposób zdobywa się uprawnienia i licencję na wykonywanie tego zajęcia. Porozmawiamy także o zawodzie fizjoterapeuty - bardzo deficytowym na rynku pracy. 10 lat temu zmarła Whitney Houston - posłuchamy jej piosenek.
Studio emisyjne Trójki
Studio emisyjne TrójkiFoto: A. Bołdaniuk
logo

"Jedyna taka loteria"

Między 14 lutego a 13 marca trwa okres przyjmowania zgłoszeń do "Jedynej takiej loterii". Do wygrania są radia DAB+, miniwieże oraz nagroda główna - samochód osobowy. Informacje o laureatach będą pojawiać się regularnie na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Aby wziąć udział w loterii "Jedyna taka Loteria" wystarczy zgłosić swój udział za pomocą SMSa o treści JEDYNKA.IMIE.MIEJSCOWOSC na numer 72862 (koszt SMS-a to 2,46 zł z VAT). Prawidłowo zgłoszony SMS bierze udział w trzech losowaniach: jednym losowaniu nagród dziennych (radio DAB+), jednym losowaniu nagród tygodniowych (miniwieża) oraz losowaniu nagrody głównej (samochód). Każdy uczestnik może wziąć udział w loterii dowolną liczbę razy. Okres przyjmowania zgłoszeń trwa od 14 lutego do 13 marca br.

Informację o laureacie nagrody dziennej będzie można usłyszeć w "Sygnałach dnia", tygodniowej w poniedziałkowym "Ekspresie Jedynki", a nagrody głównej, ostatniej nagrody dziennej oraz ostatniej tygodniowej - w audycji specjalnej, która rozpocznie się w Jedynce 14 marca po godz. 9.00.

Loteria jest przeznaczona dla osób, które ukończyły 18 lat. Regulamin dostępny jest na: www.uniqueone.pl oraz www.loteria.polskieradio.pl. Organizatorem loterii audioteksowej jest Unique One sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. 

PRJedynka_LoteriaBaner_1190x200.jpg

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Sława Bieńczycka

W Międzynarodowym Dniu Przewodnika Turystycznego porozmawiamy o tym kto może nim zostać, w jaki sposób zdobywa się uprawnienia i licencję na wykonywanie tego zajęcia, jakie instytucje organizują kursy i egzaminy , jaką wiedzą trzeba się wykazać by zostać przewodnikiem i jakie trzeba mieć predyspozycje – na ten temat Adam Karpiński – znawca branży turystycznej, pilot wycieczek krajowych i zagranicznych, ekspert Dolnośląskiej Izby Turystycznej oraz Izby Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej, wykładowca na wydziale Turystyki i Rekreacji WSB we Wrocławiu. Będziemy także towarzyszyć warszawskiemu przewodnikowi Adrianowi Sobieszczańskiemu podczas jego spaceru po stolicy (wspólnie z Agnieszką Ciecierską) , zaś Klaudia Porębska podpowie w swoim materiale jak można zwiedzać miasta, ich zabytki i muzea bez towarzystwa przewodnika lecz korzystając z nowoczesnych technologii, czyli spacery wirtualne. Porozmawiamy również o witaminie D, tak potrzebnej każdemu z nas, w tym także naszym dzieciom, zwłaszcza o tej porze roku. Czym może grozić jej niedobór, dlaczego warto ją po nią sięgać , ale też w jakich dawkach ją stosować, czy jej nadmiar może mieć złe konsekwencje dla zdrowia dzieci, innymi słowy czym może grozić jej przedawkowanie ? O tym wszystkim pediatra dr Małgorzata Gajewska. Ponadto kolejny odcinek słuchowiska "Księga dżungli" i konkursy "Od małego dla dużego" oraz "Bohater naszej bajki" - realizowany wspólnie z Polskim Radiem Dzieciom.

21.00-22.00 - "Historia żywa" - zaprasza Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak

Kulturkampf i walka o polskość w zaborze pruskim (od 1871 do 1914). Okres od zjednoczenia Niemiec do wybuchu I wojny światowej to najbardziej nasilona germanizacja i zwalczanie polskości w zaborze pruskim. Jak zareagowała na to ludność polska? Jak to się stało, że bohaterem narodowym stał się  dla niej chłop Michał Drzymała? Dlaczego do rangi symbolu oporu urósł także strajk dzieci w niewielkiej szkole we Wrześni w 1901 roku?


Polskie Radio z trzema nominacjami do Nagród Mobile Trends Awards 2021  >>> GŁOSUJ

Polskie Radio z trzema nominacjami do Nagród Mobile Trends Awards 2021.


23.00-00.00 - "Muzyka kina" - zaprasza Paweł Sztompke

Była perłą w muzyce rozrywkowej. Jej głos brzmiał czysto i wzruszał. Zachwycała urodą. Z powodzeniem zagrała w kilku filmach. Jej piosenki stały się filmowymi przebojami. 10 lat temu zmarła Whitney Houston. Posłuchamy piosenek w jej wykonaniu z filmów.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Księga dżungli" - Rudyard Kipling

Nagranie z roku 1980. Reżyseria Zdzisław Dąbrowski. Grają: Iga Cembrzyńska, Mieczysław Hryniewicz, Piotr Fronczewski, Witold Dębicki, Henryk Machalica.

"Księga dżungli" składa się z siedmiu rozdziałów. Trzy pierwsze (Bracia Mowgliego, Łowy węża Kaa i Tygrys, tygrys !) opowiadają o losach Mowgliego, chłopca wychowanego przez wilki. Został on odbity tygrysowi, Shere Khanowi, i przyjęty do wilczej gromady. Nauczył się języka zwierząt i praw dżungli. Opiekują się nim przybrani wilczy rodzice oraz pantera Bagheera, która już na początku złożyła za niego okup w postaci byka. Jego nauczycielem jest Baloo, niedźwiedź. Mowgli dorasta wśród przyjaciół, ale liczy się z tym, że kiedyś będzie musiał rozprawić się z kulawym tygrysem, który nie daruje mu, że został ocalony przez wilki. Po latach tygrysiej „propagandy” młodsze wilki okazują Mowgliemu mniej sympatii, aż w końcu, gdy przyjazny mu wilk Akela przestaje być przywódcą stada, Mowgli zostaje zmuszony do odejścia do ludzkiej wsi. Po tym jednak, gdy udaje mu się zabić prześladowcę - tygrysa Shere Khana – zabobonni wieśniacy sprawiają, że Mowgli musi wrócić do dżungli.

21.45 "Faraon" Bolesława Prusa w interpretacji Andrzeja Ferenca. Nagranie z 2001 roku, dostępne również w ramach "Radiobooka".

23.50 - "Nurt" Wacława Berenta, w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza.

logo

00.00-01.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Piotr Metz i Przemysław Psikuta

Nick Drake - "Pink Moon" – 1972 Island

Arthur Russell - "World of Echo" - 1986 Upside Rec.

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Michał Sobol „Pulsary”, aud. Iwony Smolki

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marcin Majchrowski

Hector Berlioz, Frano Parac, Mikołaj Rimski-Korsakow, Antonio Rosetti, Fryderyk Chopin, Carl Philipp Emanuel Bach, Claude Debussy, Alfred Schnittke, Heinrich Schütz, György Kurtág, Caspar Diethelm, Georg Philipp Telemann

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Ewa Szczecińska

Ignacy Feliks Dobrzyński Andante i rondo alla polacca op.42, wyk. Leszek Szarzyński - flet, Kaori Okuzumi - fortepian; Muzyka z tabulator organowych XVI wieku, wyk. Andrzej Chorosiński, Magdalena Czajka - organy; Tadeusz Szeligowski Sonata na flet i fortepian, wyk. Leszek Szarzyński - flet, Kaori Okuzumi - fortepian

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

"Z powodu wartości artystycznych nazywany jest jednym z największych arcydzieł XX wieku. Jest operą, oratorium i misterium jednocześnie. Realizowany przez najbardziej uznanych dyrygentów i reżyserów, zachwyca na scenach operowych niemal całego świata" - taki opis "Króla Rogera" towarzyszy przygotowaniom do wystawienia tego dzieła Karola Szymanowskiego w Operze na Zamku w Szczecinie. Twórcy nie ukrywają, że jest to ogromne wyzwanie, jakie podjęli pierwszy raz w 65letniej historii  szczecińskiej opery. Dzieło wystawią w międzynarodowej obsadzie i weźmie w nim udział ok. 150 artystów. O przygotowywanej operze porozmawiamy w Poranku Dwójki z Jerzym Wołosiukiem - dyrektor artystyczny Opery na Zamku w Szczecinie, kierownik muzyczny i dyrygent spektaklu.

Ponadto przeniesiemy się do Wrocławia, gdzie możemy oglądać wkrótce wystawy "Dobry wieczór we Wrocławiu" oraz instalację "Lokomotywa". Odwiedzamy również Białystok, gdzie trwają próby rewitalizacji dworku Herbstów. Zaglądamy też do Krynicy - Zdroju, gdzie działa Teatr Modrzewiowy od/nowa przywracający dziedzictwo sprzed 100 lat i łączący lokalnych mieszkańców i profesjonalnych artystów. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Fryderyk Chopin Preludia op. 28, wyk. Aimi Kobayashi- fortepian; Walce op. 34, wyk. Leonora Armellini - fortepian

11.10-12.00 - Wolfgang Amadeus Mozart Koncert skrzypcowy A-dur KV 219. Wyk. Gil Shaham- skrzypce, WDR Sinfonieorchester Koln, dyr. Nicholas McGegan

12.05-12.45 - Władysław Żeleński Kwartet fortepianowy c-moll op. 61, wyk. Paweł Wakarecy - fortepian, Jakub Jakowicz - skrzypce, Katarzyna Budnik - altówka, Marcin Zdunik - wiolonczela

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Jadwiga Rappe

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Marcin Majchrowski

Koncert kameralny: François Leleux – obój i Emmanuel Strosser – fortepian (Monachium, 26.10.2021)

Camille Saint-Saëns Sonata obojowa D-dur op. 166, Henri Dutilleux Sonata obojowa (fragment), Claude Debussy Rapsodia na rożek angielski i fortepian, Francis Poulenc Sonata obojowa FP 185, Antal Dorati Duo concertante

14.00-15.00 - Koncert kameralny: Ben Goldscheider - waltornia, Richard Uttley - fortepian.

Paul Dukas Villanelle, Aleksander Głazunow Rêverie op. 24, Eugène Bozza En forêt op. 40, Mark Simpson Nachtstück, Sergiusz Rachmaninow (opr. Ben Goldscheider) Andante z Sonaty wiolonczelowej g-moll op. 19, Jane Vignery Sonata waltorniowa op. 7. Autor - Marcin Majchrowski. 

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla 

Zapraszamy do Teatru Dramatycznego w Warszawie na czytanie sztuki Andrieja Kurejczyka "Głosy nowej Białorusi", w tłumaczeniu Jerzego Sygidusa i reżyserii Wojciecha Urbańskiego. 

17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Beethoven Missa solemnis - 16.05.2008 DA 1826. Rappe, Skrowaczewski

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Władysław Bartoszewski w stulecie urodzin - aud. Michała Nowaka

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Fortepianiści - prowadzi Andrzej Sułek              

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Krzysztof Dziuba

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Wojciech Chamier-Gliszczyński "Dawki fantomowe", czyta Grażyna Barszczewska, opr. Małgorzata Szymankiewicz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Miguel de Cervantes Saavedra "Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manczy" w przekładzie Wojciecha Charchalisaczyta Wiktor Zborowski.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.


logo

00.00-02.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska

02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski 

03.00-04.00 - "Studio el muzyki" - Jerzy Kordowicz

04.00-05.00 - AnagramMargana - Michał Margański

05.00-06.00 - "Trójka budzi: Klub folkowy" - Wojciech Ossowski 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan 

W weekend nastąpiła awaria numeru 112. W sobotę tak dużo osób dzwoniło jednocześnie, że linia została przeciążona

Już nie do lumpeksu, lecz do butikowych centrów wymiany odzieży. W coraz większej ilości miast powstają miejsca, gdzie za darmo, dbając o środowisko i relacje społeczne możemy wymienić się odzieżą. Odwiedzamy jedno z takich miejsc i sprawdzamy na czym polega fenomen takich oddolnych inicjatyw – przyg. M. Suszek

Nazwy orkanów. "Juniks", czy nadciągające do Polski "Antonia" i "Bibi" - dlaczego orkany noszą damskie imiona i kto im je nadaje. "Polskie orkany najczęściej są spolszczeniami nazw ustalanych przez uniwersytet w Berlinie. Inaczej jest w przypadku huraganów. System ich nazywania został wprowadzony w 1979 roku. Wcześniej nazywano je wyłącznie imionami żeńskimi, ale po protestach, powstały listy również z męskimi imionami. Przygotowuje je Światowa Organizacja Meteorologiczna.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem Witold Waszczykowski, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka

W audycji odwiedzimy m.in. Mazowiecki Instytut Kultury (i Festiwal Sztuki Opowiadania "Mito/logie"), Gdański Teatr Szekspirowski (i konkurs dla początkujących reżyserów o Złotego Yoricka, na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Szekspira oraz utworów nimi inspirowanych) oraz Katedrę Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (i wystawę "Współ - odczuwanie\ współ - czucie"). 

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Marek Wiernik 

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda 

13.15 UNESCO ustanowiło 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Jak trudno obcokrajowcom nauczyć się języka polskiego? Jak zmieniał się nasz język na przestrzeni wieków? Jak wielki udział mowa ojczysta ma udział w poznawaniu świata i kształtowaniu osobowości?  Gość: prof. Tomasz Ortysz – językoznawca, UKSW

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej

18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" o sytuacji wokół Ukrainy. Gość - Bartosz Cichocki, ambasador Polski w Kijowie. Prowadzący - Bartłomiej Graczak. 

18.40 - Reportaż w Trójce - "Nasza mała Narnia" Moniki Chrobak. Obyło się bez pikiet i demonstracji. Mieszkańcy małopolskiej Iwkowej wykupili 4,5 hektary lasu aby uchronić go przed wycinką. Kiedy dowiedzieli się, że właściciel urokliwego zakątka ze skałkami w Wytrzyszce chce go sprzedać, założyli stowarzyszenie Wspólny Las i rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na jego wykup. Inicjatywę wsparła fundacja Las Na Zawsze z Warszawy i wspólnie udało się uratować przyrodniczą perłę, która dzięki temu nadal będzie dostępna dla wszystkich. 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć   

20.00-21.00 - "Trzy wymiary gitary" - Piotr Baron 

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Tomasz Zapert

W audycji o karnawałowych tradycjach w Polsce. Goście: Małgorzata Konecka, kustosz Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Sylwia Tomaszkiewicz, spadkobierczyni prawie 100-letniej firmy cukierniczej w Warszawie oraz Izabela Żukowska, muzykolog, radiowiec i pisarka.

22.00-23.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn-Wróblewski

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst 

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo

22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman.

Magazyn twórców największego, polskiego festiwalu filmów historycznych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci​". Gośćmi audycji są niepokorni twórcy, historycy, zapomniani bohaterowie i świadkowie historii.​


logo

Płyta tygodnia - Trentemøller "Memoria"

Najnowsze dzieło Andersa Trentemøllera, duńskiego Dja i producenta, zatytułowane "Memoria", zaskakuje melodycznym bogactwem i rozmachem, a także sugestywnym onirycznym klimatem. To "muzyka zmierzchu", w której odbicie odnajdują wszystkie muzyczne fascynacje Duńczyka od początku jego kariery. Płyta do wygrania codziennie w "Muzycznym lunchu" po godz. 13.00. 


06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Opowiemy o rekrutacji do prestiżowego programu stażowego w Kongresie USA i Parlamencie Brytyjskim - Transatlantic Future Leaders Forum. W programie mogą wziąć udział studenci z polskim obywatelstwem, którzy nie ukończyli 26 roku życia. Jakie jeszcze powinni spełniać kryteria? Co daje udział w takim programie?

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

Poznamy historię Jadwigi Hornowskiej - taterniczki z dwudziestolecia międzywojennego, z wykształcenia matematyczki, która ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim w 1928 roku. Porozmawiamy też o tym, jak powstają najlepsze teksty polskich piosenek i kim są najlepsi polscy tekściarze oraz zaprosimy na wystawę do Muzeum Fotografii w Krakowie.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Ada Janiszewska

Odwiedzimy Solar Boat - koło naukowe działające przy Wydziale Mechaniczno - Energetycznym Politechniki Wrocławskiej. Celem studentów jest stworzenie łodzi zasilanej za pomocą paneli fotowoltaicznych, która będzie nie tylko wydajna i szybka, ale również bezpieczna i przyciągająca wzrok swoją konstrukcją. Pod koniec ferii  zajmiemy się też śniegiem. Podobno Eskimosi są w stanie rozróżnić ponad 200 rodzajów śniegu. My opowiemy o tych najważniejszych. Czym jest zsiadły śnieg? Czy ma coś wspólnego z mlekiem? Czym dokładnie jest firn, którego nazwę możemy kojarzyć z lekcji geografii? 

19.00-20.00 - "Wieczór rezydentów" - Kacper Ponichtera

Autor przedstawi w pigułce historię izraelskiej muzyki. "Jak ewoluował izraelski parkiet od tańców na stole przy muzyce Aris San i Levitros, przez psychodeliczny rock zespołu Ethnix, po współczesne klubowe rytmy i brzmienia, gdzie prym wiedzie progresywna szkoła takich twórców, jak Guy J i Sahar Z".

21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Darek Matyja

Fizjoterapeuta - zawód poszukiwany. Patryk Przerywacz to fizjoterapeuta kadry saneczkarzy, który podczas igrzysk w Pekinie współpracował też z alpejczykami i opowie nam o tym w audycji.

22.00-00.00 - "Strefa Dread" - Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Zespół Immanuel powraca z nową płytą i będzie gościem w audycji.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - Bruno Schulz opowiadanie "Dodo". Czyta Mateusz Rusin, aktor Teatru Narodowego.

logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Ferie z Książką - Sposobów na rozbudzenie miłości do czytania jest wiele. Korzystając z podpowiedzi autorytetów, sprawiamy, że nasi Słuchacze chętniej sięgają po książki i pokazujemy, że czytanie może być prawdziwą przyjemnością. Ferie zimowe to czas odpoczynku, relaksu, twórczej zabawy to wprost wymarzona przestrzeń by wypełnić ją ciekawą literaturą.

11.00-12.00 - "Leszek i miś Michaś" - Dowiemy się skąd wzięły się sól, pieprz, kakao, kawa i inne przyprawy. Jakie są ich historie i sposób ich pozyskiwania.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Jak ochronić nasze ciało podczas różnych czynności? W audycji pojawią się: kaski, ochraniacze, egzoszkielety i ćwiczenia wzmacniające.

17.15-17.45 - "Skarbonka" - Podczas ferii niektórzy z Was wyjechali poza granice Polski. Jakimi pieniędzmi wtedy płaciliście? Tak, tak, różne kraje mają różne waluty! Dziś w Skarbonce wyjaśnimy, co to jest kurs walut.

Dla dorosłych:

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - Plenerowe Studio PRD pięknie błyszczeć będzie od obecnych w nim kobiet. Najpierw Renata Irsa opowie o swojej najnowszej płycie, rodzinnych pandemicznych sprawach, spódnicach i sukienkach a także przybliży słuchaczom swój intymny poukładany świat. W drugiej godzinie Ania Bratek zda raport z sytuacji na polu mama- dzieci- bliźniaczki, a przede wszystkim przedstawi najnowszy album zespołu Mów, na którym i soul i jazz i baaardzo ciekawi goście a przede wszystkim gwiazdorski skład bandu, na czele z Agą Derlak. Do tego nowości i premiery z kraju i ze świata - tego zwyczajnie nie wolno przegapić.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM 

14.00 - Słuchowisko PRD - "Bajka na biegunach" Henryka Bardijewskiego, w reżyserii Waldemara Modestowicza, PR 2000 r.​

Wystąpili:Troński Marcin, Szaflarska Danuta, Pyrkosz Witold, Matyjaszkiewicz Jan, Gliński Wieńczysław, Damięcki Grzegorz, BajorPiotr, Adamczyk Piotr

.


08.00 - Laureaci nagrody PR - Anna Skulska

Autorka przedstawi sylwetkę i interpretacje Jakowa Zaka - rosyjskiego pianisty i pedagoga, zwycięzcy III Konkursu Chopinowskiego (1937). W wykonaniu artysty usłyszymy m.in. wybrane walce i nokturny Fryderyka Chopina oraz Divertimento węgierskie c-moll op. 54 (D.838) na 4 ręce Franciszka Schuberta (wykonanie z Bellą Dawidowicz).

16.00 - "Ten piękny wiek XIX" - Małgorzata Pęcińska 

W audycji zabrzmią: Koncert skrzypcowy a-moll op. 54 Antona Areńskiego (wyk. BBC Scottish Symphony Orchestra, dyr. Ilan Volkov) oraz Moments musicaux op. 16 Sergiusza Rachmaninowa w wykonaniu Vladimira Aszkenazy'ego.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski [PREMIERA]

W audycji autor zaprasza na wsłuchanie się w jeden tylko opus, ale za to jaki! Pieśni op. 74 - znakomity zbiór, który - jak się okazuje - całkiem przyzwoicie jest reprezentowany w przetworzeniach elektronicznych, jazzowych, folkowych; wokalno-instrumentalnych, ale i instrumentalnych. Do usłyszenia! 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Mobile Trends Awards 2021. Polskie Radio z nominacjami. Dziś ostatni dzień głosowania

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 12:30
Polskie Radio otrzymało trzy nominacje do Mobile Trends Awards 2021. To najbardziej prestiżowe wyróżnienie branży mobilnej. Od 11 lat kapituła konkursu nagradza firmy, które z sukcesem wykorzystały mobilne technologie w swoich projektach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nasza aplikacja nominowana do Mobile Trends Awards 2021. Ostatni dzień głosowania!

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 06:00
Aplikacja Jedynka Polskie Radio znalazła się w gronie nominowanych do prestiżowych nagród Mobile Trends Awards 2021 (kategoria: "Życie codzienne"). Nowoczesna i funkcjonalna wersja mobilna powstała z okazji 50-lecia kultowej wakacyjnej audycji Programu 1 "Lato z Radiem". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Drastyczne starcia", czyli Lem i Tarkowski. Głosuj na "Galaktykę Lema"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 05:45
– W "Solaris" zafascynowała mnie przede wszystkim warstwa moralna – mówił reżyser Andriej Tarkowski. – Mnie to nie odpowiadało, bo głównym problemem i kierunkiem osiowym "Solaris" było coś innego niż to, co chciał zrobić Tarkowski – odpowiadał Lem. Musiało dojść do wybuchu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pandemia, polityka, afera Walijewej: Tomasz Sajewicz o Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 16:45
Rygory spowodowane pandemią, dramat Maliszewskiej, afera Walijewej, dalekie echa politycznych zawirowań i krytyka MKOl - tak zapamiętamy ZIO Pekin 2022. Ale chińskie media już odtrąbiły wielki sukces imprezy i, co oczywiste, prezydenta Xi Jinpinga.
rozwiń zwiń