Polskie Radio

Porady, zaproszenia i relacje. Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 18:00
Skąd się biorą upodobania konkretnych smaków, a także czy możemy żyć bardziej świadomie w tym chaotycznym świecie? Sukces polskiej kardiochirurgii dziecięcej - o operacjach na otwartym sercu u nienarodzonych dzieci. Wieczorem w Jedynce słuchowisko poświęcone pamięci polskich żołnierzy z początków II wojny światowej; w Dwójce - jazz i muzyka symfoniczna; w Trójce - wspomnienie Dnia Żołnierzy Wyklętych, a w Czwórce - rozmowy o tym, jak żyć w mniejszym stresie. W Polskim Radiu 24 - o rozpoczętym II Festiwalu Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość". Polskie Radio Dzieciom przywoła z kolei postać Ewy Bem, a Radio Chopin - zaprasza na klasycyzm w węgierskim wydaniu. 
Studio Programu Pierwszego Polskiego Radia
Studio Programu Pierwszego Polskiego RadiaFoto: A.Szozda
logo


Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację w Ukrainie; informacje pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". 

"Jedyna taka loteria"między 14 lutego a 13 marca trwa okres przyjmowania zgłoszeń do "Jedynej takiej loterii". Do wygrania są radia DAB+, miniwieże oraz nagroda główna - samochód osobowy. Informacje o laureatach będą pojawiać się regularnie na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Aby wziąć udział w loterii "Jedyna taka Loteria" wystarczy zgłosić swój udział wystarczy wysłać SMS o treści JEDYNKA.IMIE.MIEJSCOWOSC na numer 72862 (koszt SMS-a to 2,46 zł z VAT). Prawidłowo zgłoszony SMS bierze udział w trzech losowaniach: jednym losowaniu nagród dziennych (radio DAB+), jednym losowaniu nagród tygodniowych (miniwieża) oraz losowaniu nagrody głównej (samochód). Każdy uczestnik może wziąć udział w loterii dowolną liczbę razy. Okres przyjmowania zgłoszeń trwa od 14 lutego do 13 marca br.

Informację o laureacie nagrody dziennej będzie można usłyszeć w "Sygnałach dnia", tygodniowej w poniedziałkowym "Ekspresie Jedynki", a nagrody głównej, ostatniej nagrody dziennej oraz ostatniej tygodniowej - w audycji specjalnej, która rozpocznie się w Jedynce 14 marca po godz. 9.00.

Loteria jest przeznaczona dla osób, które ukończyły 18 lat. Regulamin dostępny jest na: www.uniqueone.pl oraz www.loteria.polskieradio.pl. Organizatorem loterii audioteksowej jest Unique One sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. 

PRJedynka_LoteriaBaner_1190x200.jpg

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Tłusty czwartek - w roli głównej pączek, czyli z wizytą w cukierni. Znajdziemy się tam dzięki Maciejowi Waleckiemu. Dlaczego dzieci tak lubią słodki smak niemalże od urodzenia? Skąd się biorą upodobania do takich, a nie innych smaków? Będzie też o piątym smaku, który nie wszystkim znany - umami. Połączenia smaków nieoczywiste - słodkie ze słonym, gorzkie z kwaśnym. Gość - Grzegorz Łapanowski, mistrz kuchni, autor książek o tematyce kulinarnej, aktywista na rzecz zdrowego odżywiania wśród dzieci - "Szkoła na widelcu". Ponadto w audycji: kolejny odcinek słuchowiska "Księga dżungli" i konkursy "Od małego dla dużego" oraz "Bohater naszej bajki" - realizowany wspólnie z Polskim Radiem Dzieciom.

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Marcin Kusy

Gośćmi audycji będą: Kasia Pietrzko, która opowie o płycie "Jazz.PL"- Jazz Forum Talents, Andrzej Korzyński, który wspomni Krzysztofa Gradowskiego jako autora tekstów - będzie rarytas, nagranie niepublikowane. 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Artur Wolski

* Pięta Achillesa u Omikrona. Omikron, co potwierdzają najnowsze badania Uniwersytetu Medycznego w Kyoto może przetrwać na plastiku do 8 dni, a na skórze do ponad 21 godzin. Ale posiada i słaby punkt, który pozwala na jego całkowite unieszkodliwienie. Co jest jego piętą Achillesową i co odkryli naukowcy, opowie w audycji wirusolog prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

* Sukces polskiej kardiochirurgii dziecięcej. Wśród ośrodków o światowej renomie, gdzie ratuje się serca jeszcze nienarodzonych dzieci, obok Bostonu w USA, Ośrodka w Austrii, jest Warszawa. Ze statystyk wynika, że przybywa nienarodzonych dzieci wymagających  natychmiastowej operacji na otwartym sercu. Dlaczego tak się dzieje i jak operuje się serca nienarodzonych dzieci, wielkości dziesięciogroszówki? Co jest najtrudniejsze w takiej operacji w czasie ciąży? Eksperci: prof. Mirosław Wielgoś  i dr hab. n. med. Marzena Dębska. 

21.05 - Słuchowisko w Jedynce / "A kartkę zniszcz" Jerzego Fąfary w reżyserii Adama Wojtyszki 

Słuchowisko poświęcone żołnierzom słynnego, utworzonego podczas walk na wschodzie w 1918 roku i biorącego udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, 17. pułku piechoty, który do 1939 roku stacjonował w Rzeszowie. Autor "A kartkę zniszcz" - Jerzy Fąfara - oddaje atmosferę początków II wojny światowej. W swoim słuchowisku przywołuje losy żołnierzy, którzy pochodzili z okolic Rzeszowa.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Księga dżungli" - Rudyard Kipling. Nagranie z roku 1980. Reżyseria Zdzisław Dąbrowski. Grają: Iga Cembrzyńska, Mieczysław Hryniewicz, Piotr Fronczewski, Witold Dębicki, Henryk Machalica.

21.45 "Faraon" Bolesława Prusa w interpretacji Andrzeja Ferenca. Nagranie z 2001 roku, dostępne również w ramach "Radiobooka".

23.50 - "Przez kraj ludzi, Bogów i zwierząt" Ferdynanda Ossendowskiego. Czyta Grzegorz Małecki.

Płyta tygodnia

"Earthling" - EDDIE VEDDER

logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Michał Sobol "Pulsary" - aud. Iwony Smolki

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Ewa Szczecińska

Zygmunt Noskowski Uwertura do oratorium Syn marnotrawny op. 3, wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, dyr. Piotr Sułkowski, Tańce polskie op.23, wyk. Anna Mikolon - fortepian; Mieczysław Karłowicz Epizod na maskaradzie op.14, wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Antoni Wit.

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marcin Majchrowski

Orlando Gibbons, Ralph Vaughan Williams, Gustav Holst, Herbert Howells, John Dunstable, Michael Tippett, Orlando Gibbons, Ludwig van Beethoven, Franz Berwald, John Browne, Bela Bartók, Muzio Clementi, Zoltan Kodaly, William Walton, Robert Schumann, Georg Philipp Telemann, Camille Saint-Saëns, Wilhelm Stenhammar, Boris Papandopulo, Georg Friedrich Händel, Sergiusz Rachmaninow.

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Ewa Szczecińska

Władysław Żeleński pieśni do słów Józefa Ignacego Kraszewskiego, Józefa Zaleskiego, Narcyzy Żmichowskiej, Adama Mickiewicz i Zygmunta Kraszewskiego, wyk. Jadwiga Rappe - alt, Mariusz Rutkowski - fortepian; Karol Lipiński Symfonia B-dur op.2 nr3, wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmoni im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, dyr. Piotr Wijatkowski.

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

Gościem audycji Michał Laszczkowski - prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. Fundacja została powołana dekadę temu w celu ochrony dziedzictwa dawnej Rzeczypospolitej. Obecnie prowadzi prace konserwatorskie w Polsce, na Białorusi, we Francji, na Ukrainie i we Włoszech. W audycji porozmawiamy o tym, jak aktualna sytuacja na Ukrainie może wpłynąć na działalność Fundacji i prace konserwatorskie związane z ratowaniem dziedzictwa kultury polskiej u naszych wschodnich sąsiadów. Początek spotkania o godz. 9.30. Ponadto w audycji: słuchowisko "Aktor" Cypriana Kamila Norwida w reżyserii Jarosława Gajewskiego oraz wystawa w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha - "Kot. Koty w sztuce Japonii i Zachodu". 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Fryderyk Chopin Nokturn Es-dur op. 55 nr 2, wyk. Piotr Alexewicz - fortepian; Pieśni op. 74 ( wybór), wyk. Olga Pasiecznik-sopran, Natalia Pasiecznik - fortepian; Sonata fortepianowa g-moll op 65 cz. 2 Scherzo, wyk. Marcin Zdunik - wiolonczela, Szymon Nehring - fortepian, Fantazja A-dur na tematy polskie op. 13, wyk. Artur Rubinstein - fortepian, Philadelphia Orchestra, dyr. Eugene Ormandy. 

11.10-12.00 - Ludwig van Beethoven Sonata wiolonczelowa A-dur op. 69 , wyk. wyk. Yo-Yo Ma - wiolonczela, Emanuel Ax - fortepian.

12.05-12.45 - Mieczysław Karłowicz Pieśni op. 74, wyk. Jadwiga Rappé - alt, Ewa Pobłocka - fortepian. 

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Jadwiga Rappé

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Marcin Majchrowski

25 Międzynarodowy Festiwal Oratoryjno-Kantatnowy "Wratislavia Cantans" - koncert kameralny: Jadwiga Rappé - alt, Małgorzata Wojciechowska - flet, Władysław Kłosiewicz - klawesyn, Marcin Zalewski - viola da gamba (Wrocław, 12.09.1990). 

Georg Friedrich Händel Deh! Lasciate e vita e volo HWV 103, Lungi de voi, che siede poli, Mi palpita il cor HWV 132, Qualor crudele, si, ma vaga Dori HWV 151, VI Suita fis-moll HWV 431, Sonata h-moll op. 1 nr 9 HWV 376. 

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla 

Utwór "Requiem dla świata" został skomponowany przez Tomasza Radziwinowicza kilka lat temu. Składa się z czternastu części, które odwołują się do tradycyjnych tekstów liturgicznych z mszału w rycie trydenckim. Dzieło miało premierę 1 września 2019 roku, podczas uroczystego koncertu z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Teraz nadszedł czas na premierę płytową - album "Requiem dla Świata" został wydany przez Polskie Radio. O idei utworu i jego przesłaniu porozmawiamy z Tomaszem Radziwonowiczem - kompozytorem, skrzypkiem, dyrygentem, aranżerem oraz założycielem i dyrektorem artystycznym orkiestry Sinfonia Viva.

O niezwykłym wydarzeniu w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej opowie Maestro Vadim Brodski, który - podczas wyjątkowego koncertu - zagra na skrzypcach Nicolò Paganiniego. Zajrzymy do Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie, gdzie trwają przygotowania do premiery spektaklu pt. "Mrowisko: z życia dobrej służącej" w reżyserii Wiktora Rubina. O książce pt. "Cena" porozmawiamy z jej autorką - Anną Bikont. Zaprosimy na kolejny koncert w ramach cyklu Jazz.PL. W najbliższy piątek na scenie Dwójki wystąpi Kuba Płużek Quartet.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - aud. Michała Szułdrzyńskiego 

Gościem audycji Andrzej Łomanowski - dziennikarz "Rzeczpospolitej", z którym porozmawiamy o sytuacji na Ukrainie po decyzji prezydenta Rosji - Władimira Putina - o uznaniu za niepodległe separatystycznych "republik ludowych" w Donbasie i po wprowadzeniu na te tereny rosyjskich wojsk. Jakich scenariuszy można się spodziewać oraz jak Władimir Putin wyobraża sobie granice imperium rosyjskiego.

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Sala im. Grzegorza Fitelberga (Katowice, 8.01.1993) Gustav Mahler II Symfonia c-moll "Zmartwychwstanie", wyk: Hanna Lisowska - sopran, Jadwiga Rappé - alt, WOSPR w Katowicach, dyr. Antoni Wit.

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Jacek Malczewski romantyczny - aut. Michał Nowak

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Przypadki Bacha" - prowadzi Ewa Pobłocka 

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Wojciech Chamier-Gliszczyński "Dawki fantomowe", czyta Grażyna Barszczewska, opr. Małgorzata Szymankiewicz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Miguel de Cervantes Saavedra "Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manczy" w przekładzie Wojciecha Charchalisaczyta Wiktor Zborowski.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Michalina Szymborska 

Źródła lęku współczesnego człowieka. Jakie zjawiska wpływają dzisiaj na nastroje społeczne? Goście: dr Sabina Zalewska, dr Błażej Szostek, Miłosz Manasterski.

02.00-03.00 - "Od Punka Do Franka" - Radosław Okrasko

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Witold Lazar

05.00-06.00 - "Trójka budzi: off" - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Tomasz Miara 

W audycji między innymi o Ochmanie - dziadku i wnuku. Powiemy również o ewolucji pączka - zwyczaju Tłustego Czwartku. Będzie też o wieżowcach nad Bałtykiem, sytuacji w Donbasie i nowościach w świecie sportu. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem - Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler

W audycji odwiedzimy m.in. Teatr Nowy w Łodzi, Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka w Lublinie oraz Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Powiemy również o dziewiątej edycji konkursu Papaya Young Creators. 

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Łukasz Ciechański 

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda 

W audycji m.in. o technologii 6G na Politechnice Warszawskiej, języku chińskim w leszczyńskim liceum oraz o bankach, które chcą obniżenia kwoty wkładu własnego dla hipotecznych kredytobiorców. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

16.10 - "Trójkowy komentarz dnia" - Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki. Prowadzący - Bartłomiej Graczak. 

18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" o sytuacji wokół Ukrainy. Gość - dr Marcin Zaborowski, redaktor naczelny "Res Publica Nowa", były dyrektor PISM. Prowadzący - Bartłomiej Graczak. 

18.45 - Reportaż w Trójce - "Ostatkowe pyszności" Julii Rozbieckiej. "Pół kwartą mleka gorącego zaparzyć pół kwartą mąki i doskonale wyrobić" - przepis na pączki z XIX wiecznych "Jedynych praktycznych przepisów wszelkich zapasów spiżarnianych oraz pieczenia ciast" - musiał być doskonały. Szczególnie jeśli zastosowaliśmy się do zaleceń i zaczynione ciasto wyrabialiśmy godzinę - od tego bowiem - jak twierdziła autorka "zależy dobroć pączków". A te pyszne pączki - z tego czy innych przepisów - musiały się znaleźć na stole, bo w Polsce to do dziś główne danie Tłustego Czwartku - najważniejszego z ostatnich dni karnawału. Dawniej "Zapusty" - czyli Ostatki lub Mięsopust, obchodziło się od Tłustego Czwartku aż do wtorku przed Środą Popielcową. Uczestnicząc w hucznych zabawach i obżarstwie żegnano czas zabaw i szykowano się do Wielkiego Postu. Kto jest ciekaw tego, co kiedyś się w karnawale jadało, może uważnie spojrzeć na jeden ze słynnych obrazów Bruegela. “Walka Postu z Karnawałem” pokazuje to bardzo dokładnie - uważa profesor Jarosław Dumanowski, autor wielu publikacji o dawnej sztuce kulinarnej. Czy dziś w ogóle mamy ochotę objadać się w Ostatki? Jeśli tak - to czym się zajadamy? Co powinno znaleźć się w idealnym pączku i ile trzeba ćwiczyć po zjedzeniu jednej sztuki tego wypieku? I wreszcie - czy jest jakaś smaczna i niezbyt tucząca alternatywa dla tradycyjnych słodkości? W reportażu wypowiedzi: dr Joanny Neuhoff-Murawskiej, dra hab. Jarosława Dumanowskiego, Antoniego Bremera oraz dzieci z przedszkola Montessori przy ulicy Nasielskiej w Warszawie. 

19.00-21.00 - "Trójka na wieczór" - Tomasz Miara

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Wojciech Reszczyński 

W lutym przypadło kilka ważnych wydarzeń historycznych, które warto przypomnieć, ponadto bliski dzień 1 marca to dla Muzeum podwójne święto - Dzień Żołnierzy Wyklętych, święto państwowe oraz początek powstania Muzeum na Rakowieckiej 37. Gość: Jacek Pawłowicz - dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

22.00-00.00 - "Trójka na wieczór" - Witold Lazar

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska 

Rozpoczął się II Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość". To ponad 540 godzin filmów, seriali, spektakli, programów i koncertów w dziewięciu kategoriach festiwalowych oraz nowości - kategoria Publicystyka kulturalno-historyczna i kategoria dedykowana najmłodszym "Polak mały". Inicjatywa ma budować i wzmacniać poczucie tożsamości narodowej Polaków. O szczegółach opowie dziennikarka TVP Agata Konarska.​

logo


12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek

W cyklu "Skąd ta nazwa" porozmawiamy o Starobociańskim i Trzydniowiańskim Wierchu. Nazwy te często są źle wymawiane szczególnie przez turystów. Skąd się wziął "bocian" i "trzy dni"?

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Porozmawiamy o singlach i tym, jak im się żyje na co dzień i w karnawale, kiedy panuje wzmożony ruch towarzysko-imprezowy.

19.00-20.00 - "Dziewczyny grają" - Kasia Golomska

Na swoją pierwszą audycję zaprasza Kasia Golomska - wokalistka, kompozytorka i DJ-ka. Współtworzyła zespół Lilly Hates Roses, a w 2021 roku wydała płytę z projektem Atlvnta. "Chcę, by moja audycja była przytulna i sensualna, bo w takim klimacie czuję się naturalnie i właśnie do takich rejonów muzycznych zaproszę słuchaczy. Będzie dużo o kobietach, bo to nieskończenie ciekawy temat, który mnie niesamowicie inspiruje. Spodziewajcie się muzyki zmysłowej, ciepłej i przyjemne".

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek

Zapraszamy na rozmowę z Joanną Delbar, trenerką zarządzania stresem. Czy możemy żyć bardziej świadomie w tym chaotycznym świecie? Czym są codzienne rozpraszacze? Jak mieć więcej czasu na relacje i rozwój? Co może nam w tym pomóc?

22.00-00.00 - "TŁUSTY Czwartek" - Miętha

Skoro program odbywać się będzie w ten właściwy "tłusty czwartek", to i jego charakter będzie również wyjątkowy. Skip i AWGS z duetu Miętha zaprezentują same mocne utwory i tłuste bity (jak sami twierdzą: "rakiety"). Playlista ociekać będzie m.in. najlepszym rapem od ScHoolBoya Q, Isaiah Rashada i Beama czy elektroniką Decapa.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - Bruno Schulz "Emeryt" - opowiadanie czyta Mateusz Rusin, aktor Teatru Narodowego.

logo

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Ewa Bem. Wokalistka jazzowa, wykonująca także muzykę bluesową i pop, oraz autorka tekstów piosenek. 23 lutego obchodziła urodziny, które stały się inspiracją dzisiejszej audycji.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - W pradawnych czasach, kiedy krajobraz ziemi wyglądał zupełnie inaczej niż dzisiaj, dinozaury były zwierzętami, które nie tylko odnosiły największe sukcesy, ale niekwestionowanie rządziły na lądzie, w powietrzu i w wodzie. Przez 185 milionów lat dinozaury zamieszkiwały glob, przeobrażały się, dostosowując swoje ciała do zmieniających się warunków. Jakie były rodzaje dinozaurów, jak żyły i co w nich było tak niezwykłego, że po dziś dzień ich historia jest tak fascynująca?​ Zbliża się Dzień Dinozaura. 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Specjaliści​​ z Uniwersytetu Cardiff twierdzą, że zabawa lalkami pomaga dzieciom rozwijać empatię i umiejętności społeczne. Jakie inne korzyści mogą płynąć z zabawy lalkami? O tym porozmawiamy z psychologiem Martą Żysko-Pałubą​. 


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko PRD - "Bajka na biegunach" Henryka Bardijewskiego, w reżyserii Waldemara Modestowicza, PR 2000 r.​ Wystąpili: Marcin Troński, Danuta Szaflarska, Witold Pyrkosz, Jan Matyjaszkiewicz Jan, Wieńczysław Gliński, Grzegorz Damięcki, Piotr Bajor, Piotr Adamczyk. 

.


13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - Dorota Kozińska

Autorka opowie o Chopinowskich Wariacjach op. 12 na temat z opery "Ludovic" Hérolda Halévy’ego oraz samej operze.

20.00 - "Audycja specjalna" - Magdalena Sawicka [PREMIERA]

W dniach 22-28 lutego, zawsze o 20.00, zapraszamy na cykl godzinnych audycji specjalnych, w których prezentowane są dzieła skomponowane w latach 1809-1810, a więc w latach wskazywanych przez biografów Chopina jako daty roczne jego przyjścia na świat. Muzyka Beethovena, Elsnera, Hoffmana, Webera, Lipińskiego, Lessla i wielu innych twórców opatrywana będzie komentarzami dotyczącymi wydarzeń historycznych i ciekawostek z kroniki towarzyskiej ówczesnej Warszawy.

Audycję wypełnią kwartety smyczkowe. Zabrzmią: Finale. Allegro molto z Kwartetu smyczkowego G-dur op. 70 nr 2 Ferdynanda Riesa, Kwartet smyczkowy Es-dur "Harfowy" op. 74 (w interpretacji znakomitego Kwartetu Belcea!) Beethovena oraz pierwszy kwartet smyczkowy 13-letniego Franciszka Schuberta.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski 

Spotkanie z najwybitniejszym współcześnie pianistą węgierskim, Andrasem Schiffem. Muzyką mistrza klasycyzmu wracamy do przedłużonego, gdyż poszkodowanego przez pandemię Roku Beethovenowskiego (250 rocznica urodzin przypadła w grudniu 2020 r.): posłuchamy nie tylko sławnego nagrania wybranych późnych Sonat ostatniego wiedeńskiego klasyka, wskazując analityczne tropy podsuwane przez wykonawcę, ale i dawniejszej rejestracji Sonaty skrzypcowej a-moll op. 23, w której młodemu wówczas Schiffowi towarzyszył Sandor Vegh.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Urodzinowy tydzień w Polskim Radiu Chopin

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 09:00
Ponad 20 godzin premierowych audycji i specjalne spotkania wokół muzyki Mistrza. To tegoroczne obchody "Tygodnia Fryderyka Chopina", wyznaczanego przez dwie hipotetyczne daty dzienne urodzin wielkiego kompozytora - 22 lutego i 1 marca. Na słuchaczy anteny czekają też konkursy i niespodzianki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak uciec od lęku i stresu?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 11:02
Sytuacja geopolityczna, wojna na Ukrainie powodują, że w wielu z nas narasta strach, lęk, pojawia się panika. Warto zadbać o siebie, pomyśleć jak zredukować ten stan. Sport może pomóc. 
rozwiń zwiń