Polskie Radio

Relacje, wiadomości, komentarze. Polskie Radio w czwartek

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2022 18:00
Wszystkie anteny Polskiego Radia śledzą bieżącą sytuację w Ukrainie. Najświeższe wiadomości - w Polskim Radiu 24. Poza tym w czwartek o głośnych ostatnio hasłach, jak 'system SWIFT' czy 'fake newsy' oraz o mowie ciała walczącego prezydenta Ukrainy - to w Jedynce przed południem. W Dwójce o poranku o koncercie symfonicznym "Solidarni z Ukrainą", a jeszcze nocą w Trójce - o znaczeniu wielkiego postu. Czwórka i Polskie Radio Dzieciom przypomną znaczenie Międzynarodowego Dnia Słuchu, a Polskie Radio Chopin - dzieła polskiego kompozytora w popowych i ludowych wersjach. 
Studio radiowej Dwójki
Studio radiowej DwójkiFoto: Grzegorz Śledź/PR2
logo

Sytuacja na wschodzie - cały czas śledzimy sytuację w Ukrainie. Informacje pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki", "Polska i świat" oraz w audycjach specjalnych. Z kolei Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 


"Jedyna taka loteria". Między 14 lutego a 13 marca trwa okres przyjmowania zgłoszeń do "Jedynej takiej loterii". Do wygrania są radia DAB+, miniwieże oraz nagroda główna - samochód osobowy. Informacje o laureatach będą pojawiać się regularnie na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Aby wziąć udział w loterii "Jedyna taka Loteria" wystarczy zgłosić swój udział za pomocą SMSa o treści JEDYNKA.IMIE.MIEJSCOWOSC na numer 72862 (koszt SMS-a to 2,46 zł z VAT). Prawidłowo zgłoszony SMS bierze udział w trzech losowaniach: jednym losowaniu nagród dziennych (radio DAB+), jednym losowaniu nagród tygodniowych (miniwieża) oraz losowaniu nagrody głównej (samochód). Każdy uczestnik może wziąć udział w loterii dowolną liczbę razy. Okres przyjmowania zgłoszeń trwa od 14 lutego do 13 marca br.

Informację o laureacie nagrody dziennej będzie można usłyszeć w "Sygnałach dnia", tygodniowej w poniedziałkowym "Ekspresie Jedynki", a nagrody głównej, ostatniej nagrody dziennej oraz ostatniej tygodniowej - w audycji specjalnej, która rozpocznie się w Jedynce 14 marca po godz. 9.00. Loteria jest przeznaczona dla osób, które ukończyły 18 lat. Regulamin dostępny jest na: www.uniqueone.pl oraz www.loteria.polskieradio.pl. Organizatorem loterii audioteksowej jest Unique One sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. 

PRJedynka_LoteriaBaner_1190x200.jpg

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

Czym dokładnie jest system SWIFT, jakiego rodzaju jest to narzędzie i do czego służy? Jakie są konsekwencje odcięcia od niego instytucji finansowych w Rosji i dlaczego taki krok nazywany jest "opcją atomową"? O tym opowie Hubert Gąsiński - dr nauk ekonomicznych ekspert Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. W audycji także o tym, jak powstają fake newsy, które są stanowią część rosyjskiego "arsenału", wykorzystywanego podczas agresji na Ukrainę i jak z nimi można walczyć - o tym Paweł Ellerik, ekspert IT. Z kolei z ekspertką ds. wizerunku Ewą Bujak porozmawiamy o tym jak postrzegana jest postawa prezydenta Ukrainy Vołodymyra Zełenskiego, który w tych najtrudniejszych dla kraju chwilach stoi na czele narodu i dodaje mu otuchy w walce z rosyjskim najeźdźcą. Niegdyś satyryk i aktor, dziś prawdziwy mąż stanu. Michał Dubicki z Caritas Polska opowie z kolei o przyjęciu przez nasz kraj (m.in. w Opolu i Częstochowie) dwóch tysięcy dzieci z ukraińskich domów dziecka. Powiemy też o kierowcach - wolontariuszach z Krakowa, którzy pojechali do Lwowa, zabrać stamtąd ludzi z ogarniętej wojną Ukrainy.

Będziemy również łączyć się z naszym reporterem, który jest w Przemyślu. Powiemy także o pomocy zwierzętom, które wraz z uchodźcami z Ukrainy przybywają do Polski. O zwierzęta również trzeba zadbać, czym zajmuje się wiele organizacji. Na ten temat - Zofia Broniatowska ze Stowarzyszenia Pogotowie dla Zwierząt, które wysyła konwoje z pomocą i pomaga schronisku dla bezdomnych psów pod Lwowem. 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Artur Wolski

W audycji o zmianie strategii w walce z koronawirusem i pandemią. Mowa o międzynarodowej infrastrukturze badawczej, która ma opracować narzędzia do zwalczania nowych wariantów koronawirusa oraz patogenów o potencjale pandemicznym. Powiemy również o polskich naukowcach, którzy prowadzą największe badania na świecie nad glikogenozą - chorobą, na którą zapadają głównie dzieci. Dotąd mali pacjenci umierali w pierwszych latach życia z powodu obniżonej odporności, spadku poziomu glukozy we krwi i odkładania glukozy w wątrobie i mięśniach. Nasi naukowcy znaleźli sposób, jak pokonać tę dziedziczną chorobę. Podobne prace prowadzą tylko naukowcy we Francji i Hongkongu.

21.05. - Słuchowisko w Jedynce / "Praski Rejtan" Piotra Zaręby

Premierowe słuchowisko w reżyserii Michała Zdunika to opowieść o zniewoleniu człowieka przez system komunistyczny. Młodzi warszawiacy wychodzą z wojny naznaczeni śmiercią. Jednak próbują być nadal aktywni, przeciwstawiać się nowej władzy. Punktem kulminacyjnym zdarzeń są dla nich sfałszowane wybory w styczniu 1947 roku - mamy akurat ich 75 rocznicę. Za swój opór płacą straszną cenę.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Naszyjnik królowej" Aleksandra Dumasa. Słuchowisko z 1969 roku, w jednej z głównych ról - Jerzy Nowak.

21.45 "Faraon" Bolesława Prusa w interpretacji Andrzeja Ferenca. Nagranie z 2001 roku, dostępne również w ramach "Radiobooka". 

23.50 - "Dziunia, ale dama". Książka o Hance Bielickiej. Autor Katarzyna Droga. Wydawnictwo Znak. 

logo


00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Rafał Księżyk 

00.55-01.00 - Przypadki słowa / Robert Król "Dixieland" - aut. Iwona Smolka

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Konrad  Handschuh

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Dai Fujikura, Fryderyk Chopin, Max Bruch, Wolfgang Amadeus Mozart, Johann Nepomuk Hummel, Antonio Vivaldi, Marcin Mielczewski, Dorothy Howell, Robert Schumann, Johann Gottlieb Goldberg, Johann Sebastian Bach, Fryderyk Chopin, Vaino Raitio, Ludwig van Beethoven, Christoph Gluck, Giovanni Valentini. 

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Konrad Handschuh

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gościem audycji - dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego - Adam Balas, a tematem rozmowy specjalny Koncert Symfoniczny "Solidarni z Ukrainą". Działając w imię solidarności z Narodem Ukraińskim będącym obiektem brutalnej agresji i stawiającego jej bohaterski opór, a także wyrażając stanowczy sprzeciw wobec działań wojennych, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego wspólnie z Akademią Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie podejmują decyzję o zaprezentowaniu utworów ukraińskich twórców: Myroslava Skoryka oraz Viacheslawa Kyrylowa - czytamy na stronie Centrum. Spotkanie z dyrektorem Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego Adamem Balasem o godz. 8.30.

O godz. 9.30 porozmawiamy o filmie "Sonata". Film przedstawia opartą na faktach historię Grzegorza Płonki, który po latach życia w kompletnej ciszy, dzięki uporowi rodziców, wsparciu dobrych ludzi i zabiegowi wszczepienia implantu za sprawą profesora Henryka Skarżyńskiego odzyskał słuch i mógł spełnić największe marzenie swojego życia - zagrać "Sonatę Księżycową" Beethovena. Naszymi gośćmi będą: reżyser Bartek Blaschke oraz aktor wcielający się w Grzegorza Płonkę - Michał Sikorski. Ponadto w audycji opowiemy o przygotowaniach do premiery spektaklu w reż. Macieja Wojtyszki - "Baron Münchhausen dla dorosłych" z Janem Englertem w roli głównej. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi prowadzą Magdalena Łoś 

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Michał Szułdrzyński 

11.10-12.00 - Koncert zespołu Il Tempo, dyr. Agata Sapiecha wydarzenie w ramach 11 Międzynarodowej Letniej Akademia Muzyki Dawnej (Muzeum Pałac w Wilanów, Pałac - Sala Biała Biała, 11.07.2002, fragmenty koncertu) Narodziny baroku w Polsce

12.05-12.45 - Koncert zespołu Confraternita di Sessa Aurunca na XVI Festiwalu "Pieśń naszych korzeni" w Jarosławiu (Kolegiata w Jarosławiu, 20.08.2008, fragmenty koncertu) Tradycyjne śpiewy liturgiczne na Wielki Tydzień z włoskiego regionu Sessa Aurunca 

12.45-13.00 - Głosy Warszawy II / Witold Hulewicz - aut. Małgorzata Szymankiewicz

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska

Koncerty ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Johannes Brahms  Sonata G-dur op. 78 ( wersja na wiolonczelę i fortepian); Wyk. Andrzej Bauer - wiolonczela i Piotr Anderszewski - fortepian (Warszawa, 05.05.1996); Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll op 11  cz. 2 i 3 wyk. Rafał Blechacz - fortepian; Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Wojciech Rajski (Warszawa, 24.01.2005); Józef Haydn Kwartet smyczkowy B-dur op. 50 nr 1, wyk. Belcea Quartet (Muzyczne miasta: Warszawa, 26.01.2005); Wolfgang Amadeus Mozart Arie z oper (wybór), wyk. Aleksandra Kurzak - sopran, Sinfonia Varsovia, dyr. Jerzy Maksymiuk (Warszawa, 14.01.2006); Stanisław Moniuszko, Henri Duparc Pieśni (wybór), wyk. Christoph Pregardien - tenor, Christoph Schnackertz - fortepian (Festiwal "Chopin i jego Europa", Warszawa, 17.08.2019). 

16.00-17.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzą Monika Zając i Jakub Kukla  

Rok 1938, podbydgoski wówczas Fordon. Młodziutka Anna Łabędź przygotowuje się do rozpoczęcia nauki w szkole pielęgniarskiej w Warszawie. Dziewczyna ma ambitne plany i jest zdecydowana walczyć o marzenia, dlatego zatrudnia się w kawiarni, by zarobić pieniądze na nowy etap życia - o książce "Łabędź" poruszającej niełatwy temat wierności rodzinie czy miłości do wroga, porozmawiamy z autorką Sylwią Trojanowską (o godzinie 16.30) Ponadto Natalia Pasiecznik zaprasza na koncert - z siostrą Olgą - z pieśniami ukraińskimi w Narodowym Forum Muzyki, a Teatr Śląski na cykl wydarzeń "Solidarni z Ukrainą". W audycji nie zabraknie także relacji z akcji pomocowych i wydarzeń planowanych przez ludzi Kultury na rzecz Ukrainy. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - Michał Szułdrzyński 

Jak zmienia się prowadzenie wojny w czasach cyfrowych, w czasach większych możliwości dezinformacji, ale tez możliwości pozyskiwania informacji dzięki mediom społecznościowym. Gościem audycji będzie Bartosz Paszcza z Klubu Jagiellońskiego. 

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta 

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

Bach, Philippe Herreweghe i Collegium Vocale z Gandawy w S1 (11 – 13.03.1995)

Jan Sebastian Bach Msza G-dur BWV 236 na sopran, alt, tenor, bas, chór, orkiestrę i basso continuo, Kantata "Jesu, der du meine Seele" BWV 78, Kantata "Herr, gehe nicht ins Gericht" BWV 105, wyk. Sybilla Rubens - sopran, Sabine Czinczel - alt, Christoph Pregardien - tenor, Peter Kooy - bas, Collegium Vocale Gent, dyr. Philippe Herreweghe. 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Kazimierzowi Serockiemu w setną rocznicę urodzin - aud. Beaty Stylińskiej

Kazimierz Serocki - autor muzyki do filmów "Krzyżacy" czy "Potop", a równocześnie jeden z inicjatorów i organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Pianista i kompozytor, którego najważniejszym polem poszukiwań było brzmienie, uważany był za jednego z najważniejszych twórców awangardy lat 60. i 70. XX wieku. Kazimierz Serocki urodził się 3 marca 1922 roku, dziś obchodzimy więc setną rocznicę jego urodzin. Z tej okazji porozmawiamy z autorką książki o kompozytorze - Iwoną Lindstedt. Przypomnimy także wypowiedzi i wspomnienia m.in. Jana Krenza, Zygmunta Krauze i Szabolcsa Esztenyi. 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Przypadki Bacha" - prowadzi Ewa Pobłocka 

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

 

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Zygmunt Mycielski "Znaki zapytania", czyta Przemysław Stippa, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Roman Jasiński "Nowe życie. Wspomnienia 1945-1976", czyta Przemysław Bluszcz.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Michalina Szymborska 

Czym jest wielki post w kulturze i religii chrześcijańskiej? Jakie tradycje są związane z obchodzeniem wielkiego postu w Polsce i które z nich przetrwały do naszych czasów? Goście: dr Aldona Plucińska z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz ks. Dariusz Piórkowski, jezuita. 

02.00-03.00 - "Od Punka Do Franka" - Radosław Okrasko

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Piotr Firan

05.00-06.00 - "Trójka budzi: off" - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Tomasz Miara  

W audycji odwiedzimy m.in. Przemyśl oraz przejście graniczne w Budomierzu na Podkarpaciu. Będziemy także w Opolu oraz spotkamy się z wolontariuszami - kierowcami autobusów kursujących do Lwowa. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem - Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W audycji odwiedzimy m.in. Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, który za wschodnią granicą uruchamia specjalny program bezpłatnej pomocy psychologicznej online "wspieraMY Ukrainę". Będziemy także w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, gdzie odbędzie się koncert "Warszawskie teatry dla Ukrainy" oraz w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, która na znak solidarności z Ukrainą odwołuje zaplanowaną premierę "Borysa Godunowa" w reż. Mariusza Trelińskiego. 

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Łukasz Ciechański 

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar 

W audycji będziemy gościć Aleksandrę Sikorską ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce oraz dr Katarzynę Jakubowską-Krawczyk z Wydziału Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Odwiedzimy również jeden z punktów poboru krwi oraz sprawdzimy czy będzie embargo na rosyjski węgiel. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

W audycji m.in. będziemy sprawdzać sytuację na wschodnich przejściach granicznych oraz bieżącą sytuację w Ukrainie. Przyjrzymy się ustawie o obronie ojczyzny oraz sprawdzimy jakie kolejne sankcje są nakładane na Rosję. 

18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" o sytuacji na Ukrainie i pomocy dla uchodźców. Gość - Joachim Brudziński, eurodeputowany PiS. Prowadzący: Bartłomiej Graczak. 

18.45 - Reportaż w Trójce / "Razem dla Ukrainy" Moniki Chrobak. 

Polacy solidaryzują się z Ukrainą ogarniętej wojną. W całym kraju zebrano do tej pory niezliczone ilości darów dla najbardziej potrzebujących. W akcję pomocową zaangażowała się między innymi fundacja Bratnia Dusza z Krynicy Zdroju, która od wielu lat wspiera materialne Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich. Wraz z małopolskim oddziałem Polskiego Czerwonego Krzyża ruszyła w regionie ze zbiórką najbardziej niezbędnych rzeczy, które mają pomóc przetrwać ten trudny czas zarówno kresowiakom jak i Ukraińcom. 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik  

20.00-21.00 - "Strefa rockendrola..." - Michał Owczarek

21.00-22.00 - "Klub Trójki" Piotr Gontarczyk 

Wojna w Ukrainie - reakcje świata, znaczenie Polski i pomocy dla walczącej Ukrainy. Gość: Jan Parys, były minister obrony narodowej, były szef gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych. 

22.00-23.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski 

23.00-00.00 - "Trójfonia 2HA" Justyna Grabarz 

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo


14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Mateusz Kulik

Jakie konsekwencje dla gospodarki i rynków finansowych mają obecne wydarzenia? Wysokość inflacji, stopy procentowe, cena złota, eksport, podwyżki? Jak zmieni się finansowy świat?

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Komentarz Magdy Skajewskiej o aktualnej sytuacji w Ukrainie. Podpowiemy także jak rozsądnie i efektywnie pomagać na granicy Polski z Ukrainą. Przy okazji Światowego Dnia Słuchu zastanowimy się nad tym, jak słuchać, jak długo, z jakich nośników w czasach, gdy muzyka stała się nieodłączną częścią spacerów, pracy i każdego innego elementu dnia, a jednocześnie w przestrzeni zanieczyszczonych hałasem również nie brakuje głośnych dźwięków.

19.00-20.00 - "Dziewczyny grają" - Kasia Golomska

Na swoją pierwszą audycję zaprasza Kasia Golomska - wokalistka, kompozytorka i DJ-ka. Współtworzyła zespół Lilly Hates Roses, a w 2021 roku wydała płytę z projektem Atlvnta. Teraz zapowiada: "Chcę, by moja audycja była przytulna i sensualna, bo w takim klimacie czuję się naturalnie i właśnie do takich rejonów muzycznych zaproszę słuchaczy". 

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Weronika Puszkar

Osoby w spektrum autyzmu, tak jak wszyscy ludzie, potrafią cieszyć się życiem, pełnić z powodzeniem różne role społeczne oraz realizować się zawodowo. Wchodzą także w bliskie relacje, często wiążąc się z podobnymi sobie osobami. Jak wygląda związek ludzi, którzy mają problem z wyrażaniem swoich emocji? Jak funkcjonują pary, w których tylko jedna strona jest w spektrum? Z jaką reakcją otoczenia spotykają się na co dzień?


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - "Przygody Scherlocka Holmesa" sir Arthura Conana Doyle’a, w tłumaczeniu Tadeusza Everta. Opowiadanie pt. "Srebrzysta gwiazda" czyta Szymon Roszak - aktor Teatru Współczesnego w Warszawie.

logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Wielu ludzi słucha zbyt głośno muzyki, inni pracują przy hałaśliwych maszynach bez specjalnych słuchawek ochronnych. Światowy Dzień Słuchu propaguje higienę narządu słuchu, aby społeczeństwo zaczęło dbać o swoje uszy, bo mamy je tylko jedne. W Poranku zastanowimy się jak to robić, poszukamy stref ciszy ale też "kojących" dźwięków. Dowiemy się też, co kryje się za pojęciem "słuchu absolutnego".

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Miś Michaś z wizytą u wujka Grizzly. Jest wszystkożerny, zamieszkuje północno-zachodnią Amerykę Północną.Głowę ma dosyć duża, z zaokrąglonym pyskiem. Barwa ciała zmienna, od jasnopłowej do ciemnobrązowej. Przy okazji dowiadujemy się czym jest hibernacja i jak to jest z tym snem zimowym niedźwiedzi.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Międzynarodowy Dzień Pisarzy ustanowiony został w 1984 roku przez PEN Club. Jego celem jest promowanie literatury, oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. Zastanowimy się kim jest pisarz i czy łatwo nim zostać. Zapytamy o ulubionych pisarzy naszych słuchaczy. 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - O przygotowaniu polskiego systemu edukacji do przyjmowania dzieci z Ukrainy w szkołach.​ Jak szkoły są przygotowane na falę dzieci i młodzieży z Ukrainy, jak się jeszcze przygotowują, co z miejscami, co z nauczycielami. Goście: Anna Ostrowska - rzeczniczka MEiN, Katarzyna Czyżycka z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" oraz przedstawiciel Fundacji Ja, Nauczyciel.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko PRD - "Bajka na biegunach" Henryka Bardijewskiego w reżyserii Waldemara Modestowicza, PR 2000 r.​ Wystąpili: Marcin Troński, Danuta Szaflarska, Witold Pyrkosz, Jan Matyjaszkiewicz, Wieńczysław Gliński, Grzegorz Damięcki, Piotr Bajor, Piotr Adamczyk. 

.


14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński i Anna Skulska

Bohaterami ósmej audycji - amerykańscy pianiści Van Clibrun i Earl Wild. 

20.00 - "Chopin na ludowo" - Kuba Borysiak

Tym razem bohaterką audycji będzie Maria Pomianowska, polska instrumentalistka, wokalistka i pedagog, profesorka Akademii Muzycznej w Krakowie; doktor hab. sztuk muzycznych, kompozytorka, grająca między innymi na sarangi, suce biłgorajskiej, wiolonczeli. Założycielka zespołów Raga Sangit, Zespół Polski, San-Nin Trio i Arcus Poloniae. W czasie swojej kariery artystycznej Maria Pomianowska wielokrotnie wykonywała kompozycje Chopina, szczególną uwagę poświęcając ludowemu pochodzeniu mazurków. W audycji porozmawiamy m.in.: o fascynacji ludową muzyką mazowiecką, odkrywaniu, dojrzewaniu i aranżowaniu kompozycji Chopina. Będzie także o uniwersaliach zawartych w melodiach Chopina, odbiorze jego dzieł w Azji i Ameryce a także o tym jak poradzić sobie z przetworzeniem w mazurkach (sic!). Słuchać będziemy także muzyki Marii Pomianowskiej: "Muzyka nizin", "U źródeł muzyki Chopina" oraz "Chopin na pięciu kontynentach". W kąciku muzyki ludowej nagrania Józefa Kędzierskiego z Rdzuchowa na archiwum Andrzeja Bieńkowskiego.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski [PREMIERA]

Gitara klasyczna i akustyczna, a na pewno nieprzesterowana. W audycji m.in. Chet Atkins, Marcin Patrzałek oraz Marcin Wądołowski, Piotr Lemańczyk & Neoquartet. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

85 lat Programu 2 Polskiego Radia - sprawdź, co przygotowaliśmy

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 15:00
Dokładnie 1 marca 1937 roku o godzinie 13.10 uruchomiona została radiostacja Warszawa II. Tę datę przyjmujemy za dzień powstania Programu 2 Polskiego Radia. Z okazji urodzin Dwójka przygotowała specjalny program, który swoją kulminację rozpoczyna już w poniedziałek 28 lutego. Świeczki na torcie zdmuchniemy 1 marca podczas dnia wypełnionego kompozycjami – także jubilata – Fryderyka Chopina. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiadomości po ukraińsku w Programie 1 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2022 15:46
Program 1 Polskiego Radia nadaje serwisy informacyjne po ukraińsku. Kilkuminutowe aktualności w języku ukraińskim są emitowane trzy razy dziennie przez siedem dni w tygodniu tuż po "Aktualnościach Jedynki", o godz. 10.00, 14.00 oraz 17.00 - na falach UKF oraz długich, na częstotliwości 225 kHz, które swoim zasięgiem obejmują Europę Środkową i Wschodnią, w tym znaczny obszar Ukrainy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 16:52
Portal PolskieRadio24.pl uruchomił całodobowy streaming audio-wideo w serwisie YouTube, w którym prezentowane są najświeższe i najważniejsze informacje dotyczące rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przygody Sherlocka Holmesa" - za nami ostatni odcinek przygód słynnego detektywa

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 06:00
Sir Arthur Conan Doyle to jeden z czołowych przedstawicieli nurtu powieści detektywistycznej. Przez cały marzec, od poniedziałku do piątku o godz. 10.45, w Czwórce słuchamy jego "Przygody Sherlocka Holmesa" w interpretacji Szymona Roszaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikromusic w studiu im. Agnieszki Osieckiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2022 19:09
Wrocławski zespół Mikromusic, znany z takich piosenek, jak "Bezwładnie", "Takiego chłopaka" czy "Tak mi się nie chce", kilkukrotnie wystąpił na scenie studia im. Agnieszki Osieckiej. Na antenie Trójki przypomnieliśmy koncert z kwietnia 2016 roku.
rozwiń zwiń