Polskie Radio

Komentarze, relacje, porady. Polskie Radio w poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2022 18:00
Śledzimy sytuację w Ukrainie i na granicy polsko-ukraińskiej oraz mówimy o pomocowych działaniach w Polsce. W Jedynce przed południem zajrzymy do polskich domów, do których przyjęto uchodźców z Ukrainy. Będziemy też mówić o pomocy terapeutycznej i o pracy dla uchodźców. W Dwójce o poranku między innymi sprawdzimy stan zabytków we Lwowie, a po południu w Czwórce powiemy o pomocy dla zwierząt z Ukrainy. Wieczorem w Jedynce XIX-wieczna Galicja i historie silnych kobiet, a w Dwójce koncert Andrzeja Kulki i Jadwigi Gadulanki z muzyką Szymanowskiego i Karłowicza. 
Multimedialne studio emisyjne Dwójki.
Multimedialne studio emisyjne Dwójki. Foto: Grzegorz Śledź/PR2
logo


Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację w Ukrainie; informacje pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 


"Jedyna taka loteria" Między 14 lutego a 13 marca trwa okres przyjmowania zgłoszeń do "Jedynej takiej loterii". Do wygrania są radia DAB+, miniwieże oraz nagroda główna - samochód osobowy. Informacje o laureatach będą pojawiać się regularnie na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Aby wziąć udział w loterii "Jedyna taka Loteria" wystarczy zgłosić swój udział za pomocą SMSa o treści JEDYNKA.IMIE.MIEJSCOWOSC na numer 72862 (koszt SMS-a to 2,46 zł z VAT). Prawidłowo zgłoszony SMS bierze udział w trzech losowaniach: jednym losowaniu nagród dziennych (radio DAB+), jednym losowaniu nagród tygodniowych (miniwieża) oraz losowaniu nagrody głównej (samochód). Każdy uczestnik może wziąć udział w loterii dowolną liczbę razy. Okres przyjmowania zgłoszeń trwa od 14 lutego do 13 marca br. Informację o laureacie nagrody dziennej będzie można usłyszeć w "Sygnałach dnia", tygodniowej w poniedziałkowym "Ekspresie Jedynki", a nagrody głównej, ostatniej nagrody dziennej oraz ostatniej tygodniowej - w audycji specjalnej, która rozpocznie się w Jedynce 14 marca po godz. 9.00. Loteria jest przeznaczona dla osób, które ukończyły 18 lat. Regulamin dostępny jest na: www.uniqueone.pl oraz www.loteria.polskieradio.pl. Organizatorem loterii audioteksowej jest Unique One sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. 

PRJedynka_LoteriaBaner_1190x200.jpg

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Daniel Wydrych 

W audycji zajrzymy do polskich domów, do których przyjęto uchodźców z Ukrainy. Porozmawiamy również z Panią Elżbietą, która udzieliła schronienia kobietom i dziecku z okolic Lwowa. Spotkamy się także z psychologiem Marzeną Jankowską i będziemy rozmawiać o tym, jak odnaleźć się w tej niecodziennej sytuacji, gdy w domu pojawiają się nowi "lokatorzy", którzy znaleźli się w obcym kraju, innym środowisku i do tego przeżywają wojenną traumę. Jak ułożyć wzajemne relacje? Jak dać im poczucie bezpieczeństwa? Będziemy też mówić o pracy dla uchodźców z Ukrainy. Na ten temat relacja z urzędów pracy m.in. w Siedlcach i Tarnowie. Porozmawiamy o tym także z przedstawicielem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Naszym gościem będzie też Piotr Sołoducha z grupy Enej, której cześć członków ma ukraińskie korzenie. Poza tym: relacje reporterskie o pomocy uchodźcom, m.in. o dwóch braciach z Leszna, którzy kupili karetkę i chcą ją przekazać na Ukrainę oraz o bezpłatnej pomocy prawnej dla uchodźców z Gdańska. 

19.30 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka 

Krystyna Wazówna. Ostatnia przedstawicielka dynastii Wazów. Po śmierci ojca - Gustawa Adolfa - jako mała dziewczynka została królową Szwecji. W wieku 28 lat abdykowała na rzecz swego niedoszłego męża Karola Gustawa - późniejszego "architekta" potopu szwedzkiego. Kobieta o szerokich zainteresowaniach naukowych. Gościem audycji będzie dr Dorota Gregorowicz - Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. 

Ponadto w audycji: córka Henryka VIII, objęła władzę po przyrodniej siostrze Marii Tudor. Przez 45 lat jej rządów Anglia urosła do rangi jednej z europejskich potęg - mowa o Elżbiecie I. Ojciec Henryk VIII nie wiązał z nią politycznych planów. Przyrodnia, starsza siostra Maria Tudor wtrąciła ją do londyńskiej Tower. Po jej śmierci w 1558 r Elżbieta objęła władzę. Nigdy nie wyszła za mąż i była znana jako "Królowa Dziewica". Popierała rozwój handlu, rozbudowała flotę morską. Co o królowej mówią jej oficjalne portrety? Analizy dokona historyk sztuki - dr Emilia Olechnowicz z Instytutu Sztuki PAN. 

21.00-22.00 - "Historia żywa" - zaprasza Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak

Modernizacja i emigracja, czyli gospodarka i społeczeństwo polskie na przełomie wieków pod zaborami. Ziemie Królestwa Polskiego zagrabione przez Rosję należały do najbardziej uprzemysłowionych w zacofanym imperium w XIX wieku. Z drugiej strony taka Galicja ledwie otarła się o rewolucję przemysłową. 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Naszyjnik królowej" Aleksandra Dumasa. Słuchowisko z 1969 roku, w jednej z głównych ról - Jerzy Nowak.

21.45 - "Chłopi" W. Reymonta w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 - "Dziunia, ale dama". Książka o Hance Bielickiej. Autor Katarzyna Droga. Wydawnictwo Znak. 

logo

00.00-01.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Jacek Hawryluk i Przemysław Psikuta

The Human League - "Dare" (1981, Virgin); Daft Punk - "Discovery" (2001, Virgin). 

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Tadeusz Zawadowski "Raport z czasów zarazy" - aut. Iwona Smolka

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Konrad Handschuh 

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Krzysztof Dziuba

Mendelssohn, Dvorak, Vaughan-Williams, Schubert, Lhotka, Bellini, Flury, Holmboe, Chopin, Vivaldi

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Andrzej Panufnik Suita staropolska na orkiestrę smyczkową, wyk. Polska Orkiestra Kameralna, dyr. Mariusz Smolij, Wawrzyniec Żuławski Suita w starym stylu, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Mirosław Jacek Błaszczyk, Henryk Mikołaj Górecki Trzy utwory w dawnym stylu, wyk. Polska Orkiestra Kameralna, dyr. Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki Trzy utwory w dawnym stylu, wyk. Orkiestra Sinfonia Varsovia, dyr. Krzysztof Penderecki, Henryk Czyż Serenada na orkiestrę smyczkową, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Henryk Czyż.

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

Gośćmi audycji Sonia Wronkowska i Łukasz Kozak, kuratorzy programu muzycznego Nowych Epifanii. W tym roku na Festiwal Nowe Epifanie przywożą do Warszawy Josquina dés Présa i Jana van Eycka. Josquin nieumarły to najnowszy, ale już kultowy album z szokującą interpretacją twórczości jednego z najwybitniejszych renesansowych kompozytorów. Diagramy van Eycka to błyskotliwe dzieło filmowe Björna Schmelzera z udziałem zespołu, przepełnione muzyką czasów van Eycka - czytamy na stronie organizatorów. Spotkanie z artystami o godz. 9.30. W audycji połączymy się także z Katarzyną Łozą - przewodniczką po Lwowie. Jak wygląda życie w tym mieście, w jakim stanie są zabytki - m.in. o tym porozmawiamy po godz. 8.30. Ponadto w audycji: Teatr Nowy Proxima przygotuje spektakl o Prezydencie Ukrainy i o obronie kraju przed rosyjską inwazją; wystawa "Antoni Gaudi" w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Ludwig van Beethoven Sonata fortepianowa f-moll op. 57 "Appassionata", wyk. Maurizio Pollini - fortepian

11.10-12.00 - Johannes Schenck VIII Sonata c-moll, wyk. Wieland Kuijken i Sigiswald Kuijken - wiole da gamba; Jan Sebastian Bach Toccata G-dur BWV 916, Partita diverse sopra il corale "O Gott, du frommer Gott" BWV 767, wyk. Andreas Staier - klawesyn

12.05-12.45 - Karol Szymanowski Nokturn i Tarantela op. 28, I Kwartet smyczkowy C-dur op. 37, wyk. Szymanowski Quartet

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Artyści ukraińscy

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska

Kompozytorzy Ukraińscy XIX i XX wieku. Ludmiła Alexandrowa "Patrząc w niebo z zadumą", Vasyl Barwinski "Rapsodia ukraińska", Semen Hułak-Artemowski "Modlitwa za Ukrainę", Roman Simowycz "Poemat patetyczny", Mykoła Łysenko "Marzenie", Stanisław Ludkewycz "Pieśń młodego człowieka", Żanna Kołodub "Obrazy natury", wyk: Taras Sztonda – bas, Orkiestra Symfoniczna Radia Ukraińskiego, dyr. Vołodymyr Sirenko, Ihor Simowycz, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej we Lwowie, dyr. Roman Filipczuk, Orkiestra Muzyki Ludowej i Popularnej Radia Ukraińskiego, dyr. Vołodymyr Deinega. 

14.00-15.00 - Transmisja z Wigmore Hall: Simon Trpčeski i jego przyjaciele z Makedonissimo. Johannes Brahms Kwartet fortepianowy c-moll op. 60, Pande Šahov Kwintet, Guillaume Connesson Divertimento, wyk: Simon Trpčeski - fortepian, Gjorgi Dimchevsky - skrzypce, Sorin Spacinovici - altówka, Alexander Somov - wiolonczela, Hidan Mamudov - klarnet, Vlatko Nušev - perkusja. 

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla  

W audycji wiele miejsca poświęcamy sytuacji na Ukrainie. Naszymi gośćmi: Mariana Kril - dziennikarka Polskiego Radia Dla Zagranicy, Redakcja Wschód - Sekcja Ukraińska oraz Paweł Lekki - dziennikarz Polskiego Radia. Przeniesiemy się też na Zamek Królewski w Warszawie, gdzie od 8 marca będzie można oglądać obraz Angeliki Kauffman - słynnej artystki doby klasycyzmu - zatytułowany "Kornelia, matka Grakchów". O wystawie, ale również o solidarności z Ukrainą oraz o organizowanej pomocy, w tym również dla ukraińskich instytucji kulturalnych, opowie Wojciech Fałkowski - dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie. Odwiedzimy mikro galerię tarnowskiego "Matejki". Porozmawiamy z ukraińską pisarką - Sofią Andruchowycz, która przebywa na terenie Ukrainy.

17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Jadwiga Gadulanka - sopran, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Andrzej Markowski (Warszawa, Filharmonia Narodowa, 12.11.1976) Mieczysław Karłowicz Poemat symfoniczny "Stanisław i Anna Oświecimowie" op.12; Mieczysław Karłowicz Koncert A-dur op.8 - na skrzypce i orkiestrę; Karol Szymanowski Słopiewnie op.46 bis - 5 pieśni na głos i fortepian do słów Juliana Tuwima (wybór),  II  Symfonia B-dur op.19. 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Rzeczypospolite - aud. Antoniego Dudka

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Fortepianiści - prowadzi Andrzej Sułek              

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Krzysztof Dziuba

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Andrzej Dziurawiec "Bardzo długi marzec", czyta Krzysztof Kwiatkowski.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Tadeusz Konwicki "Mała apokalipsa", czyta Adam Ferency.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.


logo

00.00-02.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska

02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski 

03.00-04.00 - "Studio el muzyki" - Jerzy Kordowicz

04.00-05.00 - AnagramMargana - Michał Margański

05.00-06.00 - "Trójka budzi: Klub folkowy" - Wojciech Ossowski 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan 

W audycji o aktualnej sytuacji na Ukrainie; będziemy m.in. łączyć się z naszą reporterką we Lwowie. Sprawdzimy także sytuację na przejściach granicznych. Powiemy też o kolejnych możliwościach świadczenia pomocy dla Ukraińców, którzy dotarli do Polski i zaczynają mieszkać w naszych miastach. Jednym ze sposobów pomocy jest przygotowywanie posiłków dla uchodźców.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gość - Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera. 

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler

W audycji m.in. o tym, co będzie z ukraińskimi dziełami sztuki i jak je ochronić? Każdy kraj ma swoje dziedzictwo artystyczne, wybitne dzieła sztuki, które są ważnym elementem tożsamościowym i kulturowym. Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyciąga pomocną dłoń do ukraińskiego rządu - oferuje pomoc w zabezpieczeniu dzieł. Gość: prof. Piotr Krasny - Instytut Historii Sztuki, Uniwersytet Jagielloński.

Powiemy także o trójmiejskich artystach, którzy wydali płytę "W snach widzę spokojny Wschód", o Teatrze Nowym Proxima w Krakowie, który planuje spektakl o Wołodymyrze Zełenskim i obronie Ukrainy przed rosyjską agresją, a także o Filharmonii Koszalińskiej, która zawiesza wykonywanie utworów rosyjskich kompozytorów. 

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Marek Wiernik 

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar

Bezprecedensowa pomoc dla osób przybywających z objętej wojną Ukrainy przestawiona jest w wielu dezinformacyjnych wpisach jako ograniczenie praw polskich obywateli. Ma to wzbudzić skrajne emocje i skutkować niechęcią wobec uchodźców. NASK publikuje przykłady fake newsów, które dotyczą m.in. rzekomego braku miejsca w szpitalu dla polskiego dziecka z powodu zapotrzebowania na opiekę dla uchodźców. Jest on rozpowszechniany z użyciem techniki nazywanej "społecznym dowodem słuszności". Konto, które go publikuje, powołuje się na wiedzę z pierwszej ręki, tworząc w ten sposób pozory wiarygodności. To bardzo groźna manipulacja, często wykorzystywana w kampaniach dezinformacyjnych. Skłania nas do przekazywania dalej tego typu postów. Na jakie jeszcze "sztuczki" możemy być narażeni w mediach społecznościowych? 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

18.10 - Trójkowy komentarz dnia. Gość: Wojciech Żukowski - burmistrz Tomaszowa Lubelskiego.

18.45 - Reportaż w Trójce / "Dworzec Zachodni" Adama Bogoryja–Zakrzewskiego. 

Dworzec kolejowy Warszawa Zachodnia i sąsiadujący z nim Dworzec Autobusowy to miejsca, do których trafiają tłumy uchodźców z Ukrainy. Do Polski w ciągu tygodnia od agresji Rosji na Ukrainę uciekło już ok. pół miliona osób. Obrazy z ucieczki przed wojną widać już przed budynkiem dworca kolejowego. Wózki z małymi dziećmi kołysane przez mamy, dzieci biegające między wypełnionymi po brzegi torami i walizkami. W nich to, co najpotrzebniejsze. Ich dobytek na czas uchodźctwa. Pomimo zmęczenia i niewyspania często potrafią zachować spokój.

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Margański    

20.00-21.00 - "Trzy wymiary gitary" - Piotr Baron 

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Tomasz Zapert

22.00-23.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn-Wróblewski

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst 

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo

Płyta tygodnia - "You Heat Me Up, You Cool Me Down" - koncertowy album King Krule

Zaledwie kilka tygodni przed tym, jak świat stanął w miejscu z powodu pandemii, King Krule zagrał kilka europejskich koncertów, podczas których znalazły się utwory z jego świetnie przyjętego przez krytyków trzeciego albumu "Man Alive!". Płyta do wygrania codziennie w "Muzycznym lunchu" po godz. 13.00. 

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Ada Janiszewska

Projekt domu wielorodzinnego na Starym Mokotowie autorstwa Alicji Głowackiej z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zwyciężył w studenckim konkursie im. Haliny Skibniewskiej - Zdrowy Dom. Zapraszamy na rozmowę z laureatką.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Kacper Kowalczyk

W cieniu wielkiego dramatu, jakim jest wojna w Ukrainie, pracuje mnóstwo ludzi dobrej woli, którzy niosą pomoc naszym braciom mniejszym. Psy, koty, papugi, króliki, chomiki oraz wiele, wiele innych zwierząt także potrzebują naszego wsparcia. Porozmawiamy o tym, jak obecnie wygląda sytuacja oraz jaka pomoc jest nadal potrzebna i co może zrobić każdy z nas, by ratować te zwierzęta.

19.00-20.00 - "Wieczór rezydentów" - Kuba Sojka

W ramach solidarności z Ukrainą w programie zabrzmi muzyka elektroniczna tworzona wyłącznie przez tamtejszych artystów. Usłyszymy nagrania takich wykonawców, jak Stanislav Tolkachev, Alex Gordiv, czy John Object aka Timur Dzhafarov.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - "Przygody Scherlocka Holmesa" sir Arthura Conana Doyle’a, w tłumaczeniu Tadeusza Everta.  Opowiadanie pt. "Srebrzysta gwiazda" czyta Szymon Roszak - aktor Teatru Współczesnego w Warszawie. 

logo


07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie, Jola lojalna, Jola nielojalna, Pocztmistrz z Tczewa. Wczoraj był Europejski Dzień Logopedy - dziś w poranku bierzemy się za porządną gimnastykę języka i przerabiamy łamańce językowe.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - 147 rocznica urodzin Maurycego Ravela.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - 4 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Tenisa. Z tej okazji Leszek i Miś opowiedzą o tenisie ziemnym i o tym, co jest potrzebne by go uprawiać. Dowiemy się też gdzie jeszcze potrzebne są do gry rakiety.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Sprawdzimy gdzie można znaleźć kurtyny, kotary i zasłony. Podniesiemy kurtynę w teatrze, zasłonimy zasłony w okna i otworzymy okiennice. 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Szachy w świecie nowych technologii. Śledzenie rywalizacji najlepszych szachistów globu jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Rozwój technologii zamienił elitarną rozrywkę w widowisko dostępne dla każdego amatora. Technologia odmieniła królewską grę, ale ostatni mecz o mistrzostwo świata pokazał, że przy szachownicy wciąż siedzą ludzie. I popełniają błędy. Dlaczego warto wprowadzać dzieci w świat szachów i jak to robić. Goście: Artur Kurasiński i Michał Kanarkiewicz, autorzy książki „Róża, a co chcesz wiedzieć o szachach?”.

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - Gośćmi w programie będą członkowie debiutującej grupy Ruina Bar, Zofia Wieczorek i Piotr Jakubowski. Przedstawią swój album zatytułowany "Tango na tłuczonym szkle". Wśród nowości pojawią się dzieła od Avril Lavigne, Mo oraz Kiwi.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

14.00 - Słuchowisko PRD - "Chlorofil​ka z błękitnego nieba" w adaptacji Emilii Stawskiej, w reżyserii Jana Warenyci. Teatr Polskiego Radia z 1988 roku. Wystąpili: Jerzy Tkaczyk, Jan Tesarz, Anna Skarżyńska, Aleksandra Rojewska, Włodzimierz Nowakowski, Tomasz Minichowski, Marta Lipińska, Julia Korejwo, Antonina Girycz, Aleksandra Ford-Sampolska, Magdalena Celówna, Marek Bargiełowski.

.


08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

W audycji interpretacje wybranych utworów Chopina w wykonaniu Jana Ekiera - laureata VIII nagrody na III Konkursie Chopinowskim (1937). Usłyszymy m. in. Mazurek fis-moll op. 6 nr 1, Sonatę h-moll op. 58, Nokturn c-moll op. 48 nr 1 oraz Balladę f-moll op. 52.

16.00 - "Ten piękny wiek XIX" - Małgorzata Pęcińska 

Audycja poświęcona twórczości czeskiego kompozytora, dyrygenta i pedagoga Antoniego Dworzaka. Usłyszymy jego IX Symfonię e-moll "Z nowego świata" w wykonaniu Królewskiej Orkiestry Filharmonicznej pod batutą Paavo Järviego. W audycji zabrzmi również Suita A-dur op. 98 w interpretacji wirtuoza harfy Xaviera de Maistre. 

17.00 - "Linie i pięciolinie" - Jakub Beczek [PREMIERA]

Jakub Beczek – wybitny krytyk literacki, znany z publikowanej na naszym portalu autorskiej rubryki „Ut musica poesis”, przybliżać Państwu będzie związki polskiej literatury i muzyki. Zapraszamy na drugi odcinek cyklu poświęconego Jarosławowi Iwaszkiewiczowi. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Wiadomości po ukraińsku w Programie 1 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2022 15:46
Program 1 Polskiego Radia nadaje serwisy informacyjne po ukraińsku. Kilkuminutowe aktualności w języku ukraińskim są emitowane trzy razy dziennie przez siedem dni w tygodniu tuż po "Aktualnościach Jedynki", o godz. 10.00, 14.00 oraz 17.00 - na falach UKF oraz długich, na częstotliwości 225 kHz, które swoim zasięgiem obejmują Europę Środkową i Wschodnią, w tym znaczny obszar Ukrainy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 16:52
Portal PolskieRadio24.pl uruchomił całodobowy streaming audio-wideo w serwisie YouTube, w którym prezentowane są najświeższe i najważniejsze informacje dotyczące rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio udostępniło częstotliwość DAB+ Ukraińskiemu Radiu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 11:55
W związku z dużą liczbą uchodźców z Ukrainy, którzy na skutek napaści Rosji na ich kraj uciekli i nadal uciekają do naszego kraju, Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia - poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli słuchać audycji swojego radia publicznego również w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Konwicki "Mała apokalipsa". Społeczeństwo zanurzone w destrukcji

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 10:00
Najgłośniejsza książka "drugiego obiegu", groteskowa wizja rozpadającego się społeczeństwa PRL, powieść-przestroga... Od poniedziałku 7 marca Adam Ferency czytał w Dwójce "Małą apokalipsę" Tadeusza Konwickiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakończył się 9. SnowFest 2022

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2022 07:45
W Szczyrku zakończyła się kolejna, dziewiąta już edycja SnowFest Festival. Dwudniowe święto muzyki, kultury i sportu swoim patronatem ponownie objął Program 3 Polskiego Radia. Nasi dziennikarze byli na miejscu i relacjonowali dla Państwa to, co miało miejsce na festiwalowych scenach i poza nimi, rozmawiali z uczestnikami, przybliżając atmosferę i to wszystko, co się działo podczas tej niezwykłej imprezy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

SnowFest 2022: zagraniczne gwiazdy i Czesław Niemen

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2022 09:40
- Jeden z najbardziej symbolicznych momentów SnowFestu 2022 zdarzył się podczas setu Rosa, kiedy artysta zagrał niepublikowany jeszcze edit utworu "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena. To był jasny komunikat, z kim solidaryzuje się festiwalowa społeczność - opowiada Norbert Borzym, czyli DJ Bert.
rozwiń zwiń