Tomasz Radziwonowicz, kompozytor "Requiem dla świata", a także założyciel i dyrektor artystyczny orkiestry Sinfonia Viva, przez całe życie pamięta i hołduje wartościom wpajanym mu od dziecka przez rodziców: wolności, wierze i prawdzie - jako najważniejszym dla człowieka. Requiem skomponował kilka lat temu w hołdzie tym, którzy za te wartości ginęli. Muzyka w połączeniu ze słowem jest wołaniem, by w dzisiejszych czasach nie zaginęła o nich pamięć.
Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A., w słowie wprowadzającym do albumu pisze: Wydawnictwo jest hołdem dla żołnierzy drugiej konspiracji, za niezłomną postawę patriotyczną, męstwo, przywiązanie do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także i naszym wyrazem szacunku dla wszystkich, których patriotyzm i stała gotowość poniesienia najwyższej ofiary na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu przez długie lata. To dzięki męstwu i niezłomności Narodu Polskiego żyjemy dzisiaj w wolnym kraju.
"Requiem dla świata" - w hołdzie tym, którzy ginęli za wolność i wiarę.
Dla Polskiego Radia pełnienie misji publicznego nadawcy to wielki zaszczyt i zobowiązanie, które realizujemy od blisko stu lat w każdym aspekcie swojej działalności. Wierzę, że to najnowsze, misyjne wydawnictwo Polskiego Radia i Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej dostarczy Państwu pięknych i wzruszających wrażeń.
Missa requiem, Missa pro defunctis
Premiera "Requiem dla świata" miała miejsce 1 września 2019 roku, podczas uroczystego koncertu poświęconego osiemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej, w kościele parafialnym pw. Świętego Mikołaja Biskupa w Żegocinie, na trasie pomiędzy Bochnią i Limanową. Jak pisze w książeczce do płyty prof. Jan Żaryn, Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego: Naród polski miał zdolność przetrwania, nie tylko fizycznego, ale i duchowego. Dzięki temu, odzyskaliśmy prawdziwą niepodległość. Polega ona nie tylko na utworzeniu demokratycznych struktur państwa, ale przede wszystkim na woli honorowania dziedzictwa narodowego, jego prawdziwych bohaterów.
Tomasz Radziwonowicz poprowadził osobiście w dniach 18 i 19 października 2021 roku, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, orkiestrę Sinfonia Viva, a także Warszawski Chór Międzyuczelniany i Chłopięcy Chór ARTOS im. Władysława Skoraczewskiego. Partie solowe wykonali znakomici Anna Mikołajczyk-Niewiedział (sopran), Aneta Łukaszewicz (mezzosopran), Rafał Bartmiński (tenor) i Robert Gierlach (bas-baryton).
Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A. kończy swój tekst wprowadzający do albumu takimi słowy: Dla Polskiego Radia pełnienie misji publicznego nadawcy to wielki zaszczyt i zobowiązanie, które realizujemy od blisko stu lat w każdym aspekcie swojej działalności. Wierzę, że to najnowsze, misyjne wydawnictwo Polskiego Radia i Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej dostarczy Państwu pięknych i wzruszających wrażeń.
Forma extraordinaria
Czternaście części "Requiem dla świata" bazuje na tradycyjnych tekstach liturgicznych zaczerpniętych z obowiązującego przez cztery stulecia mszału w rycie trydenckim. Prezentowane na płycie nagranie powstało dzięki zaangażowaniu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, współwydawcy albumu, oraz przy udziale Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Lista utworów:
Introitus - 5:42
Kyrie - 2:47
Dies irae - 3:32
Tuba mirum - 2:07
Recordare - 3:12
Rex tremendae - 3:06
Confutatis - 3:39
Lacrimosa - 4:53
Sanctus - 4:06
Benedictus - 3:50
Agnus dei - 4:13
Tractus - 2:25
Communio - 3:27
In paradisum - 4:33
Łącznie: 51:41.
mat. pras. / oprac. rk