Polskie Radio

Dzień Zaduszny, genealogia i renowacje. Środa w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 18:00
W Jedynce przed południem o poszukiwaniu dokumentów przodków, a w Trójce o genezie Dnia Zadusznego. W Dwójce o poranku o pracach konserwatorskich nagrobków na Litwie i we Francji, a w Czwórce - o polskich cmentarzach, które są świadectwem naszej wielokulturowej przeszłości. W Polskim Radiu 24 o kobiecości we współczesnym świecie, a w Polskim Radiu Dzieciom o grach planszowych, które jednoczą rodziny. Sprawdź nasze propozycje! 
Studio emisyjne radiowej Dwójki.
Studio emisyjne radiowej Dwójki. Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

Serwis Radia Kierowców w godz.: 12.57, 13.57, 14.57, 15.57, 16.57, 17.57 i 18.57

Okolicznościowe wspomnienia "Byli z nami…": Józef Zapędzki - 5.50, Janina Traczykówna - 6.50, Zbigniew Namysłowski - 7.50, Ludwik Dorn - 8.50, Romuald Schild - 10.50, Zofia Posmysz - 11.50, Ewa Michałowska - 13.50, Edward Hulewicz - 14.50, Andrzej Nowak - 15.50, Tomasz Wójtowicz - 16.50, Egon Franke - 18.50, Królowa Elżbieta II - 20.50, Marian Zembala - 21.50. 

00.00-03.00 - "Muzyka nocą" - zapraszają profesor Krzysztof Bielecki oraz Małgorzata Kownacka i ks. Andrzej Majewski

"Wszystko jest wtedy kiedy nic dla siebie" te słowa poety księdza Jana Twardowskiego nabierają dodatkowego sensu 1 i 2 listopada gdy odwiedzamy groby i wspominamy tych, którzy odeszli, a tak wiele dla nas znaczyli. Jak co roku w noc zaduszną rozmowy o życiu i śmierci oraz opowieści o naszych drogich bliskich, których zachowamy w sercach na zawsze. 

03.00-05.00 - "Tak to bywało" - zaprasza Adam Rozlach

W "Słodkim Radiu Retro", w Dniu Zadusznych, gra duet Marek i Wacek, a "Na historycznej wokandzie" - sprawa Władysława Gomułki. Oskarżycielem dr Janusz Osica, a broniącym dr Jan Sałkowski. Poza tym "Kronika polska" - o wojennej działalności gen. Władysława Sikorskiego. Główną pozycją drugiej godziny - audycja wspomnieniowa pod red. Magdaleny Mikołajczuk, przygotowana zaraz po śmierci red. Danuty Żelechowskiej. Wypowiedzi współpracujących z nią radiowych redaktorów: Jana Zagozdy, Tadeusza Sznuka, Andrzeja Matula i Pawła Sztompkego. Na zakończenie - audycja Anny Fuksiewicz "Z obu stron kamery". W październiku 1980 roku, autorka wraz zaproszonymi gośćmi, omawiała nowy film w reż. Krzysztofa Zanussiego "Constans".

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Karolina Rożej i Grzegorz Jankowski

W audycji m.in rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 spotkanie z Jackiem Sasinem, wicepremierem i ministrem aktywów państwowych, a o godzinie 8.15 - z Anną Łukaszewską-Trzeciakowską, wiceminister klimatu i środowiska. 

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Epitafia ku pamięci tych którzy odeszli, co można wyczytać z napisów na grobach - gościem Maciej Rutkowski. Poza tym relacja Kamila Zalewskiego z Wilna - Cmentarza na Rossie. Jak i gdzie szukać przodków: w spisach ludności, aktach notarialnych, aktach sądowych. Archiwa gromadzą także wszelkiego rodzaju mapy, archiwalia cechów (np. jeśli przodek był sukiennikiem, warto zajrzeć do księgi cechów sukienników), dokumenty szkolne (wszelkie świadectwa, spisy uczniów itp.), spisy członków parafii. O tym Igor Strojecki - genealog, autor książek i artykułów, publicysta, varsavianista. Z zapałem przywraca pamięć o swoich niezwykłych przodkach, m.in. aktorce Elżbiecie Barszczewskiej, psychologu i wynalazcy Julianie Ochorowiczu oraz pradziadku Leonie Barszczewskim. Jak w każdą środę także "Poradnik językowy" Małgorzaty Tułowieckiej oraz codzienna lektura.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak

* Nie tylko ogniwa fotowoltaiczne. Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie stworzyli moduły termoelektryczne o gęstości mocy ponad dziesięciokrotnie przewyższającej ogniwa fotowoltaiczne.

* W 1212 roku do Ziemi Świętej wyruszyła krucjata dziecięca. Czym była, jakie były jej skutki? Z podręczników wiemy o 7 głównych krucjatach z lat 1095-1291, które budzą największe zainteresowanie. Ale było znacznie więcej wypraw krzyżowych, mało znanych lub wręcz zapomnianych, m.in.: Krucjata Tchórzy, Norweska, Wenecka czy właśnie dziecięca. Czym one były? Jakie były skutki tych wypraw? Gość: Piotr Solecki - historyk.

LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - Helena Mniszkówna "Gehenna". Słuchowisko w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego z Joanną Żółkowską, Emilem Karewiczem, Andrzejem Zaorskim, Gabriela Kownacką i Krzysztofem Kolbergerem. Nagranie pochodzi z 1980 roku.

21.45 / 20.45 - "Królowa Margot" - XIX-wieczna powieść "płaszcza i szpady" autorstwa Aleksandra Dumasa (ojca), przedstawiająca ostatni okres panowania we Francji dynastii Walezjuszów i początku władzy Burbonów. Czyta Andrzej Ferenc (Radiobook, nagranie z 2007 roku). 

23.50 - Romain Rolland "Colas  Breugnon" w interpretacji Bronisława Pawlika.


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

W tym roku przypada 85. rocznica śmierci i 145. rocznica urodzin Bolesława Leśmiana. Z tej okazji swoją premierę będzie miał spektakl "Natura ludzka". Przedstawienie jest nowoczesnym spojrzeniem na poezję Bolesława Leśmiana - łączy słowo poetyckie z muzyką Maćka Golińskiego oraz ruchem i grafikami Justyny Stoszek, prezentując przy tym wnikliwy obraz natury i ludzkich emocji. Autorką scenariusza i koncepcji spektaklu jest Beata Jewiarz - aktorka, autorka projektów, dziennikarka. Spektaklowi towarzyszy wykład o życiu i twórczości Bolesława Leśmiana w formie performatywnej opowieści w wykonaniu artystki. Więcej w rozmowie z Beatą Jewiarz o 9.30. 

W audycji ponadto: wspomnienie Stefana Gierowskiego - malarza i rysownika, przedstawiciela współczesnej awangardy malarskiej, określanego mianem klasyka polskiej nowoczesności, opowieść o akcji związanej z zabytkowymi nekropoliami w Wilnie, o pracach konserwatorskich przeprowadzonych na cmentarzu Montmorency we Francji (tzw. "panteonie polskiej emigracji) oraz zaproszenie na wystawę czasową "Hiroszima-Nagasaki. Bomba atomowa" w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

Pożegnania: Andrzej Wat, opr. Aldona Łaniewska-Wołłk

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie"

Mein Traum (F. Schubert, C. M. von Weber, R. Schumann), wyk. Stéphane Degout - baryton, Pygmalion, dyr. Raphaël Pichon.

11.10-12.00 - Claude Debussy Debussy Première Suite d'Orchestre, wyk. Les Siècles, dyr. François-Xavier Roth

12.05-12.45 - Roman Maciejewski Cztery pieśni kurpiowskie na chór a cappella, wyk. Chór Polskiego Radia, dyr. Maria Piotrowska-Bogalecka

12.45-13.00 - Pożegnania: Maryna Miklaszewska - opracowanie Jakub Kukla

13.00-15.00 - "Muzyka w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska

Belcea Quartet na Festiwalu Muzyki Kameralnej w Schwetzingen (Mozart Hall, Schwetzingen 05.05.2022). Feliks Mendelssohn Oktet Es-dur op. 20; George Enescu Oktet smyczkowy C-dur op. 7 Wyk. Belcea Quartet i Quatuor Ébène. 

15.00-15.10 - Pożegnania: Jacek Trznadel - oprac. Wacław Holewiński

15.45-15.50 - Pożegnania: Tadeusz Borowski - oprac. Katarzyna Hagmajer

15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Karol Furtak

Joanna Bruzdowicz Rysunki z przystani - miniatury na mezzosopran, flet, fortepian i perkusję: Świt, Nokturn, Elegia, Pieśń, Latarnia morska, Modlitwa, wyk. Liliana Górska, Anna Gadzińska, Anna Mikolon, Piotr Sutt. 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Wokół premiery "Jazz.pl" - Andrzej Zieliński

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Karol Furtak

Koncert z festiwalu Misteria Paschalia (12.04.2017, Kraków, Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej). Antonio Draghi Il Terremoto rapresentatione sacra - oratorium, wyk. Claire Leffiliatre - sopran, Lea Trommenschlager - sopran, Dominique Visse - kontratenor, Jeffrey Thompson - tenor, Victor Sicard - baryton, Orkiestra Arte Dei Suonatori, kier art. Arkadiusz Goliński, Le Poeme Harmonique, dyr. Vincente Dumestre.

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Obrońcy Westerplatte - Michał Nowak

Obrona Westerplatte we wrześniu 1939 roku ma w polskiej pamięci miejsce szczególne. Wprawdzie trwają spory co do tego, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa; niektórzy sugerują, że bombardowanie Wielunia, starcia przygraniczne na Śląsku czy walki w Jeziorkach odbyły się wcześniej niż ostrzał półwyspu. Nie ma jednak wątpliwości, że tygodniowy opór polskich żołnierzy na Westerplatte i ich honorowa kapitulacja na trwałe zapisały się w polskiej historii. Po ponad 83 latach od tych wydarzeń ciała dziewięciu poległych obrońców oraz ich dowódcy, majora Henryka Sucharskiego, zostaną uroczyście pochowane. O tym, jak do tego doszło oraz o powstającym Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku opowiedzą: prof. Grzegorz Berendt – dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Adam Dziewanowski – z-ca kierownika tamtejszego Działu Archeologicznego, który pracował przy badaniach na terenie półwyspu.

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Tematy operowe" - prowadzi Aleksander Laskowski

23.00-00.10 - "Nocna strefa" - prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk (Kraków)

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Piotr Łopuszański "Bywalec zieleni. Bolesław Leśmian. Biografia", czyta Jarosław Gajewski. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit. 

logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Katarzyna Cygler

Gościem audycji Diana Brzezińska - prawniczka i autorka powieści kryminalnych o profilerce Adriannie Czarneckiej i komisarzu Krystianie Wilku. Pracuje w Katedrze Studiów nad Bezpieczeństwem Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego, jest też współautorką książki "Zbrodnie bez ciał".

02.00-04.00 - "Nocny przegląd myśli" - Michał Kirmuć

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Tomasz Miara

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Karol Gnat

W audycji - dłużej, szybciej, dalej. Sposobów na bicie rekordów i stawanie się lepszym jest wiele. Jeden z najbardziej szalonych rekordów pobito ostatnio w Szwajcarii. Kolej Retycka (RhB) ustanowiła rekord wyjeżdżając na tory z najdłuższym pociągiem pasażerskim świata. Skład miał 1906 metrów długości! Składał się ze stu wagonów i ważył blisko trzy tysiące ton. Ale rekord może pobić każdy z nas. Wystarczy wziąć do ręki chociażby używany przez nas sprzęt elektroniczny. Przedłużyć "życie" naszego sprzętu elektronicznego można od tak. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad. W ten sposób można ustanowić chociażby rekord żywotności baterii, a także zaoszczędzić środki w naszym domowym budżecie. 

Najbardziej waleczny i najlepszy strażak na świecie jest Polakiem. To pierwszy raz, gdy reprezentanci naszego kraju wygrali prestiżowe zawody Firefighter Combat Challenge. Polscy strażacy podczas tegorocznych mistrzostw pobili rekordy w takich konkurencjach jak chociażby wciągnięcie 19-kilogramowego zwiniętego węża i położenie go na szczycie pięciopiętowej wieży. Gościem audycji - Mateusz Wesołowski z Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim.

W audycji także o najcieplejszym polskim listopadzie od ponad 30 lat.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Witold Lazar

W cyklu "Trójka po królewsku" Marta Piasecka i jej gość Marek Gaworski, autor książek i przewodników po zamkach i pałacach zabierają nas do najpiękniejszych zamków w Polsce.

Z kolei w cyklu "Niezła historia" Piotr Łodej i dr Tomasz Gajownik o Dniu Zadusznym. Jak była geneza tego zwyczaju? Jak obchodzony jest Dzień Zaduszny wśród innych religii?

W audycji także o tym, że szacuje się, że cały widzialny Wszechświat zawiera dwa biliony galaktyk. Każda galaktyka zawiera kilkaset miliardów gwiazd. To daje niewyobrażalną ilość 200 tryliardów. Misja Kosmicznego Teleskopu Gaia Europejskiej Agencji Kosmicznej od kilku lat zbiera dane gwiazd na Drodze Mlecznej. Wkrótce dane będą udostępnione dla wszystkich tych, którzy chcieliby amatorsko poszukiwać nowych gwiazd i planet. 

Jaka będzie przyszłość polskiego sektora kosmicznego? Od ponad 10 lat współpracujemy z Europejską Agencją Kosmiczną, ale początki naszej pracy na rzecz rozwoju wiedzy o kosmosie sięgają głębiej. Mamy bogatą przeszłość i nadzieję, na rozwój - w przyszłości - chociażby poprzez budowę łazików marsjańskich. 

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Katarzyna Cygler 

W audycji m.in. zaproszenie na XXI Pomorskie Zaduszki Artystyczne 2022 oraz na Zaduszki Muzyczne, które odbywają się w różnych częściach Polski. 

Ponadto o motywach Zaduszek w polskiej literaturze romantycznej - Robert Kowalski, o pochówkach polskich romantyków - Krzysztof Masłoń, literaturoznawca oraz o wielkich artystach ze świata filmu, którzy odeszli w minionych miesiącach - Łukasz Adamski, filmoznawca. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

17.50 - "News albo fake news? Oto jest pytanie!" - Klaudia Rosińska

W mediach społecznościowych pojawiły się informacje o tym, że ponownie podważa się prawdziwość wojny na Ukrainie. Dlaczego powstają takie dezinformujące treści? Czemu mają służyć? Dlaczego są niebezpieczne?

18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" - Dariusz Wieczorkowski

Gościem Tomasz Siemoniak, Koalicja Obywatelska, były minister obrony narodowej.

18.40 - "Ekonomiczne podsumowanie dnia" - Marcin Jagiełowicz

Gościem Dawid Piekarz - wiceprezes Instytutu Staszica. 

19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Piotr Semka

Mijają 232 lata od chwili wytyczenia na terenie ówczesnej wsi Powązki obok Warszawy cmentarza. Z tej okazji przypomniana zostanie rola tego wyjątkowego miejsca pochówku warszawiaków w kulturze funeralnej stolicy. Wiele nagrobków i grobowców jest oceniana niezwykle wysoko przez historyków i konserwatorów sztuki a same Powązki stały się miejscem w którym duża ilość zabytków wymaga ochrony i konserwacji. Gościem audycji Marcin Święcicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami.

22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Jacek Pietrasik 

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst

Na swoim koncie ma 10 tytułów Mistrza Polski, pięciokrotnie zdobył Puchar Świata i jest multimedalistą Mistrzostw Świata, a 28 października ukazał się jego drugi solowy "Przemiana". W audycji Jurek Wroński w opowieści o swojej, pełnej zakrętów, drodze od singla w wielkim mieście - do człowieka, będącego głową rodziny i pełnej trzeźwości, o łączeniu sportów walki i rapu, a także jak jego ksywa dosłownie "wyleciała w kosmos".

logo

22.06 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

W audycji omówienie dwóch książek: "Miasto kotów. 10 niesamowitych opowieści o kotach" oraz "To przez ten wiatr". Pierwsza to zbiór opowiadań ośmiu japońskich autorów. Druga pozycja to powieść w klimacie westernowym, autorstwa Jakuba Nowaka. 

23.35 - "Między nami kobietami" - zaprasza Anna Popek

Tematem audycji - kobiecość we współczesnym świecie, a gościem - mentor i teolog dr Mira Jankowska. 

.


06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

W Dniu Zadusznym o polskich cmentarzach, będących świadectwem naszej wielokulturowej przeszłości. W audycji miejsca, w których są cmentarze żydowskie, tatarskie, łemkowskie i menonickie. Po czym je rozpoznać? W jakim są obecnie stanie? 

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

Kobiety do muzyki - dlaczego tylko 21% muzyków, 12% kompozytorów i 2% producentów muzycznych to kobiety? O tym w rozmowie z Kubą Karasiem i Chloe Martini. Ponadto w audycji o projekcie, który jest ukłonem muzyka Roberta Cichego w stronę mniej znanego polskiego dziedzictwa muzycznego, czyli zespołów tworzących muzykę alternatywną w latach 70. XX wieku. 

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Marta Hoppe

Palenie zabiera nam zdrowie i urodę, nikotyna szkodzi naszej cerze, płucom, zabiera nam energię. Nie są też bezpieczne zamienniki tradycyjnych papierosów. O stratach wynikających z palenia w rozmowie z Magdaleną Cedzyńską, kierownikiem Poradni Pomocy Palącym przy Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowym Instytucie Badawczym. 

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Grabić czy nie grabić? W niektórych miastach liście pozostawia się w spokoju, ale nie tylko dla ciszy i czystszego powietrza: zwiększają bioróżnorodność, korzystają z nich ptaki, mieszkają jeże. Do tego tworzą warstwę ochronną dla gleby i roślin. Jakie są za i przeciw grabieniu liści?

17.00-19.00 - "Top - Trochę optymizmu popołudniem" - Jan Olejniczak

W Polsce debiutuje aplikacja, która ułatwi walkę z zaśmiecaniem plaż czy lasów. Dzięki niej każdy może zadbać o porządek w swojej najbliższej okolicy. To tylko jeden z przykładów na to, jak technologie w coraz większym zakresie wspierają ochronę środowiska. EcoHike jest darmową aplikacją pozwalającą właścicielowi smartfona oznaczać i etykietować miejsca, gdzie środowisko jest zaśmiecone. 



logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Lewiatan, kraken, Klabaternik, Lusca, Syreny... W audycji podążamy tropem opowieści o stworach morskich. Od zarania dziejów, od pierwszych chwil, w których człowiek zaczął podróżować po morzach i oceanach świata, towarzyszą żeglarzom pod każdą szerokością geograficzną. Gościem Natalia Szenrok-Brożyńska, o premierze książki "Moby Dick".

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - W audycji o jesiennej melancholii w muzyce.

15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - Osoby ważne, zapisane na kartach historii Polski: Bolesław Chrobry, Wisława Szymborska, Mikołaj Kopernik, Adam Mickiewicz, Kazimierz Wielki i wielu innych, o których warto pamiętać.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" * Jak gry integrują rodzinę. Rozmowa z Olą Sulej, twórczynią gier planszowych.

* Charytatywne warsztaty rodzinne "Domek z sercem". Zebrani podczas zajęć uczestnicy w różnym wieku - czasem są to rodziny, grupy przyjaciół lub sąsiadów, a czasem np. seniorzy i harcerze - wykonują pod okiem muzealnych instruktorek domki, które mają okno w kształcie serca. Uczestnicy samodzielnie składają mebelki i same domki, malują je, oklejają i dekorują. W domkach mieszkają kolorowe misie. Każdy z domków jest inny i każdy z nich wykonywany jest w szczytnym celu - domki przekazywane są do gabinetów specjalistycznych w mazowieckich szpitalach i placówkach opiekuńczych, gdzie pełnią funkcję diagnostyczną i terapeutyczną, lub po prostu odwracają uwagę najmłodszych pacjentów od procedur medycznych. Gość: Aneta Popiel-Machnicka, prezes Fundacji Belle Époque.

..

09.00 - "Paderewski i Chopin - pokrewieństwa nie tylko z wyboru" - Monika Mandau

Osiemnasty odcinek poświęcony wybitnemu pianiście, kompozytorowi i politykowi Ignacemu Janowi Paderewskiemu. W audycji o jego sztuce wykonawczej, twórczości, a także działalności publicznej, osadzonych w szeroko rozumianym kontekście chopinowskim. To m.in.: 6 Pieśni do słów Adama Mickiewicza op. 18 oraz kilka interpretacji Krakowiaka fantastycznego z cyklu Humoreski koncertowe op. 14, a także Moja pieszczotka i Precz z moich oczu z op. 74 Chopina.

16.00 - "Ten piękny wiek XIX" - Małgorzata Pęcińska

Audycja poświęcona Camille'owi Saint-Saënsowi, zwłaszcza jego dwóm dziełom z dorobku kompozytorskiego - III Koncertu skrzypcowego h-moll op. 61 oraz Melodies sans Paroles (w opracowaniu na obój i fortepian).

17.00 - "Chopin i świat literatury" - Iwona Puchalska

W pierwszej audycji z cyklu o różnorodnym związkom kompozytora z szeroko pojmowaną kulturą literacką jego epoki - o uprawianej przez niego w młodości poezji okolicznościowej: dziecięcych wierszykach, składanych dla rodziców z okazji urodzin i imienin, pierwszym rymowanym wpisie sztambuchowym oraz wierszowanej relacji z niefortunnego balu u Gutkowskich, gdzie szesnastoletni Chopin uszkodził w tańcu nogę.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Odeszli w 2022 roku. Pożegnania z artystami

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 09:00
Przez siedem jesiennych dni na antenie Dwójki wspominać będziemy ludzi kultury, którzy odeszli w tym roku. W okolicach dni Wszystkich Świętych oraz Zaduszek przypomnimy aktorów, muzyków, pisarzy, dziennikarzy i historyków sztuki, którzy przez lata wzruszali nas, rozśmieszali, zadziwiali i skłaniali do refleksji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maraton Chopinowski - na 5. urodziny Polskiego Radia Chopin. Poznaj całą twórczość mistrza

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 13:00
Już 10 listopada o 16.00 wystartuje wielka machina Maratonu Chopinowskiego organizowanego przez Polskie Radio Chopin. Wydarzenie uczci piąte urodziny rozgłośni, upamiętni rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, ale też ma na celu pomoc ukraińskim szkołom muzycznym. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Pamiętamy o tych, którzy odeszli [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 12:00
Program 1 Polskiego Radia towarzyszył swoim słuchaczom podczas uroczystości Wszystkich Świętych i Zaduszek. W tym szczególnym czasie emitowaliśmy okolicznościowe audycje, natomiast w specjalnych nagraniach wspominaliśmy tych, którzy jeszcze tak niedawno "Byli z nami...", m.in. Andrzeja Korzyńskiego, Barbarę Krafftównę i Franciszka Pieczkę.
rozwiń zwiń