Polskie Radio

Porady, relacje i kulturalne propozycje. Polskie Radio czwartek

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 19:00
W Jedynce przed południem o sztuce tworzenia skutecznego CV, a o poranku w Dwójce o kolejnym opracowaniu dotyczącym powstania warszawskiego. W Trójce o zbiórkach internetowych jako jednej z najpopularniejszych form zbierania pieniędzy na najróżniejsze projekty. W Czwórce - jak krytycznie czytać komunikaty medialne i uchronić siebie i najbliższych przed fake newsami. W Polskim Radiu Dzieciom jak rodzice i nastoletnie dzieci mogą zrozumieć się nawzajem. Wśród kulturalnych propozycji Polskiego Radia 24 omówienie dwóch filmowych nowości - z Korei i Australii, a w Polskim Radiu Chopin - wizyta w podradomskiej wsi Brogowa oraz w Sochaczewie i Żelazowej Woli. Sprawdź nasze propozycje! 
Studio Jedynki. Widok z realizatorni.
Studio Jedynki. Widok z realizatorni. Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Karolina Rożej i Krzysztof Świątek

W audycji m.in rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 spotkanie z Olgą Semeniuk - wiceminister w resortach do spraw rozwoju, od 2021 roku Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw, a o godzinie 8.15 - z Pawłem Poncyliuszem - wiceprzewodniczącym klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Sława Bieńczycka

Nazywam się... - czyli o sztuce tworzenia atrakcyjnego curriculum vitae - zawodowego życiorysu. Jak je ułożyć, co dołączyć, czy pozwolić sobie na żartobliwy ton, jak je składać - elektronicznie, czy osobiście? O tym Alicja Dettlaff - trenerka biznesowa.

Czy słodziki są szkodliwe, czy całkowicie bezpieczne, oraz czy proces wytrącania laktozy z produktów mlecznych jest też bezpieczny? O tym dr Jolanta Flejszar-Olszewska - chemik i dietetyk. 

19.30-20.00 - "Eureka" / "Wieczór odkrywców" - zaprasza Krzysztof Michalski

* Dlaczego liście zmieniają barwy jesienią? Jak przebiega proces jesiennego starzenia się liści i jakie jest znaczenie biologiczne tych zmian? W tym roku mamy wyjątkowo piękną jesień – listopad już się zaczął, a kolorowe liście ciągle zdobią drzewa. Polska złota jesień jest pełna uroku między innymi dzięki barwom koron drzew liściastych... Jakie informacje niosą te piękne kolorowe liście, jak przebiegają zmiany ich barw u różnych gatunków drzew, jaki jest sens i cel biochemiczny tych zmian? Gość: prof. Hanna Bandurska z Katedry Fizjologii Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

* O potrzebie ochrony owadów zapylających. Na co dzień nie uświadamiamy sobie, jak wielkie znaczenie dla funkcjonowania świata przyrody, a więc i dla życia ludzi, mają owady, szczególnie te zapylające. Badania im poświęcone prowadzi dr hab. Weronika Banaszak-Cibicka z Katedry Zoologii UP w Poznaniu, z którą porozmawiam o znaczeniu zapylaczy dla bioróżnorodności i o tym, jak możemy im pomóc.

20.00-21.00 - "Tu jest muzyka" - zaprasza Iza Żukowska

W czwartkowym wydaniu audycji wspomnimy wielkich polskich aktorów, którzy odeszli w minionych latach. Posłuchamy nagrań Ireny Kwiatkowskiej, Barbary Krafftówny, Aliny Janowskiej, Krystyny Sienkiewicz, Jana Kobuszewskiego, Ignacego Gogolewskiego, Mariana Kociniaka, Piotra Machalicy i Wojciecha Pokory.

LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - Helena Mniszkówna "Gehenna". Słuchowisko w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego z Joanną Żółkowską, Emilem Karewiczem, Andrzejem Zaorskim, Gabriela Kownacką i Krzysztofem Kolbergerem. Nagranie pochodzi z 1980 roku.

21.45 / 20.45 - "Królowa Margot" - XIX-wieczna powieść "płaszcza i szpady" autorstwa Aleksandra Dumasa (ojca), przedstawiająca ostatni okres panowania we Francji dynastii Walezjuszów i początku władzy Burbonów. Czyta Andrzej Ferenc (Radiobook, nagranie z 2007 roku). 

23.50 - Romain Rolland "Colas  Breugnon" w interpretacji Bronisława Pawlika.


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

"Leksykon oddziałów Powstania Warszawskiego" to najpełniejsze opracowanie polskich jednostek walczących w stolicy w sierpniu i we wrześniu 1944 roku, a zarazem kompendium wiedzy na temat powstania warszawskiego. Książka zawiera 106 haseł, które zostały opracowane przez historyków z Muzeum Powstania Warszawskiego. W każdym z nich czytelnik znajdzie informacje o rodowodzie i szlaku bojowym poszczególnych batalionów i zgrupowań. Opisy wzbogacone zostały licznymi cytatami, mapami i emblematami poszczególnych jednostek. Narrację dopełniają fotografie z powstania warszawskiego, jak i współczesne zdjęcia miejsc, budynków oraz eksponatów muzealnych, związanych z historią danego oddziału. O pierwszej książce, która w tak różnorodny i kompleksowy sposób prezentuje losy oddziałów, które w 1944 roku stanęły w Warszawie do walki o wolna Polskę, porozmawiamy z Dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego - Janem Ołdakowskim.

W audycji także temat książki poświęconej dziejom Biblioteki dawnego krakowskiego Muzeum Techniczno-Przemysłowego oraz przyjrzymy się wystawie "Maszyna do przywracania empatii".

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie"

Gabrieli Consort & Players 40*

11.10-12.00 - Felix Mendelssohn Kwartet smyczkowy A-dur nr 2 op. 13 MWV R 22, wyk. Quatuor Van Kuijk

12.05-12.45 - Ignacy Jan Paderewski Allegro koncertowe na skrzypce i fortepian, wyk. Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Waldemar Malicki - fortepian

12.45-13.00 - Pożegnania: Ludwik Erhardt - opr. Beata Stylińska

13.00-15.00 - "Muzyka w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska

Koncert Concerto Copenhagen w Kopenhaskiej Bibliotece Królewskiej (Queen’s Hall, The Royal Library, Kopenhaga, 24.09.2022). Józef Haydn Symfonia G-dur nr 47, Hob.I:47; Symfonia e-moll nr 44, Hob.I:44 Trauersinfonie; Symfonia Es-dur nr 43, Hob.I:43 Merkury; wyk. Concerto Copenhagen, dyr. Lars Ulrik Mortensen.

15.00-15.10 - Pożegnania: Krystyna Meissner - opr. Anna Lisiecka

15.45-15.50 - Pożegnania: Jolanta Lothe - opr. Anna Lisiecka

15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Karol Furtak

Sztuczny miód sł. Agnieszka Osiecka, muz. Krzysztof Paszek, śpiewa Barbara Krafftówna; Odrobina mężczyzny sł. Jeremi Przybora, muz. Jerzy Wasowski, śpiewają: Barbara Krafftówna i Wiesław Michnikowski.

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Od 10 lat listopad jest miesiącem, w którym możemy zwiedzać rezydencje królewskie za darmo. Akcja, której organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w tym roku będzie jednak miała ograniczony wymiar, ale jednym z dostępnych miejsc będą ekspozycje stałe i czasowe w Pałacu Pod Blachą: Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego oraz wystawa Jan Piotr Norblin. Sentymentalny reporter. Więcej o całej akcji i Pałacu pod Blachą - dr Mateusz Klarecki- kurator Pałacu pod Blachą (o godzinie 16.30).

Ponadto w audycji: Mikołaj Mikołajczyk o swoim projekcie "Dziady Baleciarze czyli rzecz o Staszku Szymańskim, Gerardzie Wilku, Wojtku Wiesiołłowskim i Marii Krzyszkowskiej" (o godzinie 17.10); Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich w Warszawie; "Baśń o wężowym sercu" w Starym Teatrze w Krakowie oraz Gdańska Jesień Pianistyczna.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" – aud. Michała Szułdrzyńskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Konrad Mielnik

Transmisja (od godziny 19) Koncertu Requiem Pamięci Poległych Obrońców Westerplatte z Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku. Nikodem Kluczyński Requiem Pamięci Poległych Obrońców Westerplatte, wyk. Anna Fabrello - sopran, Piotr Lempa - bas, Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej, Polska Filharmonia Kameralna Sopot, dyr. Mariusz Mróz.

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Ozawa/Murakami - prowadzi Beata Stylińska

Haruki Murakami - niezwykły pisarz, eseista - rozmawia z legendarnym dyrygentem, Seijim Ozawą. Cykl tych rozmów poświęcony jest ich wspólnej pasji – muzyce. Murakami i Ozawa są zafascynowani swoimi – zupełnie różnymi – sposobami patrzenia na muzykę. Słuchają różnych nagrań z płyt, oglądają DVD koncertów i komentując je, pozwalają czytelnikowi patrzeć na znane utwory poprzez te komentarze. Fascynująca lektura, która pokazuje niezwykłe oddanie muzyce obu mistrzów. O książce, która właśnie ukazała się w polskim przekładzie w rozmowie z Aleksandrem Laskowskim - dziennikarzem i tłumaczem oraz z Maestro Łukaszem Borowiczem - dyrygentem, pasjonatem płyt i nagrań muzycznych.

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Nowa Polska" - prowadzi Ewa Szczecińska

23.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Piotr Łopuszański "Bywalec zieleni. Bolesław Leśmian. Biografia", czyta Jarosław Gajewski.

20.45-21.00 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Monika Małkowska 

W audycji rozmowy o Izabelli Galickiej - historyczce sztuki, nauczycielce akademickiej i działaczce społecznej. Goście: Marta Ławacz i  Elżbieta Carton de Wiart.

02.00-04.00 - "Od punka do franka" - Radosław Okrasko

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Grabkowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Karol Gnat 

Zbiórki internetowe stały się jedną z najpopularniejszych form zbierania pieniędzy na najróżniejsze projekty. O co chodzi w crowdfundingu? Na co najczęściej zbierane są fundusze oraz jak nie dać się oszukać wpłacając pieniądze? Niekiedy też ludzie porywają się na niespotykane wyzwania, po to, żeby nagłośnić sprawę. Michał Skup postanowił pójść, a dokładnie pojechać tą drogą i pokonał trasę z Warszawy do Lizbony na rowerze. Tylko po to, żeby pomagać innym. Rozmowa w studiu z Michałem Skupem - prezesem Fundacji im. Piotra Kotowskiego.

W nocy polskiego czasu odbyło się losowanie amerykańskiej loterii, w której było do wygrania 200 milionów dolarów. Czy ktoś w USA stał się nowym multimilionerem? Czy amerykanie często biorą udział w loteriach oraz na co można przeznaczyć tak duża kwotę? 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Tomasz Miara  

W cyklu "Trójka po królewsku" - Zamek w Kórniku pod Poznaniem, a w cyklu "Niezła historia" przypomnienie wydarzenia z 1793 roku, kiedy została skazana na śmierć i zgilotynowana Olympe de Gouges, wybitna francuska dramatopisarka, dziennikarka, feministka i rewolucjonistka. Kim była i dlaczego została skazana na śmierć, choć popierała Rewolucję? 

W audycji także o trzmielach, które lubią się bawić piłką! Naukowcy postanowili przeszkolić te owady do toczenia piłek w zamian za nagrodę. Jak się okazało, trzmiele miały tendencję do wybierania tych kolorów, z którymi miały kontakt wcześniej. O tym prof. Stanisław Ignatowicz - entomolog. 

Poza tym o budzącym się wulkanie na Alasce. Mowa o Mount Edgecumbe, który pozostawał uśpiony przez niemal osiemset lat. To fatalna wiadomość dla ludzi z okolicznych miast, między innymi liczącej około ośmiu tysięcy mieszkańców miejscowości Sitka. Co zapowiada wybuch, jakie są współczesne sposoby badania zjawiska, co robić w obliczu nadciągającej eksplozji? O tym profesor Marek Lewandowski z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. 

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Katarzyna Cygler  

Takiej sytuacji w świecie muzyki jeszcze nie było. Wokalistka Taylor Swift opanowała całe Top#10 legendarnej listy magazynu "Billboard". W ten sposób amerykańska gwiazda pokonała Pokonała rekord Drake'a, który w zeszłym roku zajął ze swoimi utworami dziewięć pierwszych pozycji na liście. O tym Justyna Grabarz z Redakcji Muzycznej Programu III Polskiego Radia.

Jest już dostępne Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. To placówka kulturalna poświęcona w całości Witoldowi Pileckiemu i jego żonie Marii.

Trwa darmowy listopad w rezydencjach królewskich. Przez cały miesiąc bezpłatnie można zwiedzać  najbardziej ikoniczne polskie muzea - Zamek Królewski w Warszawie i na Wawelu, czy Muzeum Pałac Króla Jana III w Wilanowie. W tym roku do akcji dołączyły kolejne instytucje m.in. Zamek Królewski w Poznaniu oraz zamki w Kwidzynie i Sztumie. O tym Agata Zawora, rzeczniczka Łazienek Królewskich.

Twórczość Ericha Marii Remarque'a wraca do łask. Zekranizowane dzieło "Na zachodzie bez zmian" to obecnie najpopularniejszy film jednej z wiodących platform streamingowych. Na fali popularności filmu, na nowo rodzi się moda na dzieła Remarque'a. O tym prof. dr hab. Renata Dampc-Jarosz, germanistka i literaturoznawczyni z Uniwersytetu Śląskiego.

Motyw I wojny światowej coraz częściej przewija się w filmach. Mimo, że upłynęło ponad 100 lat od tej głównie pozycyjnej wojny, historie dotyczące jej przebiegu są dla nas, z racji bieżących wydarzeń i sytuacji geopolitycznej wciąż ciekawe. O tym Artur Cichmiński, krytyk filmowy. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej  

17.50 - "News albo fake news? Oto jest pytanie!" - Klaudia Rosińska 

Cyber-czwartek i wyłudzanie danych na dzieci. Dlaczego jest niebezpieczne i jak się ustrzec? Na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać?

18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" - Dariusz Wieczorkowski

Gościem Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej. 

18.40 - "Ekonomiczne podsumowanie dnia" - Marcin Jagiełowicz 

Kolejne dane ze spisu powszechnego GUS i migracje między miastami.

Gościem dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Wojciech Reszczyński 

Od kwietnia tego roku ukazuje się na rynku prasy dwumiesięcznik "Wychowujmy!". Wydawcą jest Ośrodek Rozwoju Edukacji - publiczna placówka o zasięgu krajowym, zajmująca się doskonaleniem nauczycieli, prowadzona przez Ministra Edukacji i Nauki. W składzie redakcji zawodowi nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy, dziennikarze. Goście: Anna Zalewska - redaktor naczelna pisma, Patrycja Przybysławska - polonistka, redaktorka pisma, Bogna Białecka - psycholog. 

22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Jacek Pietrasik 

22.10 - Reportaż w Trójce / "Nowe życie" Joanny Bogusławskiej

Centrum Pomocy "Puławska" na warszawskim Mokotowie to miejsce, w którym uchodźcy z Ukrainy otrzymywali codziennie pomoc i wsparcie. Można było otrzymać żywność, ubrania, środki czystości, kosmetyki, pampersy... Wolontariusze zbierali i przekazywali potrzebującym pomoc. Z czasem okazało się, że potrzebna jest długofalowa pomoc, zaczęto organizować i prowadzić także lekcje języka polskiego dla uchodźców. W lekcjach polskiego uczestniczyli rodzice Swietłany, którzy przyjechali do Polski, kiedy wybuchła wojna na Ukrainie. Swietłana ich córka była wolontariuszką i pomagała uchodźcom w Warszawie. Dzisiaj mama Swietłany mówi już po polsku, układa sobie życie na nowo, ma pracę. Uczy się polskiego z wdzięczności dla Polaków, że tak bardzo im pomogli. Początkowo chcieli wracać na Ukrainę , bo ich serce jest tam. Ale teraz chcą zostać w Warszawie. Nie mają już dokąd wracać. 

23.00-00.00 - "Białe szumy" - Justyna Grabarz

logo

22.06 - "Nakręceni - magazyn premier" - zapraszają Łukasz Adamski i Piotr Gociek

W audycji dyskusja o nowościach filmowych: koreańskim filmie "Baby broken" opowiadającym historię matki chcącej odzyskać swoje dziecko, które pozostawiła w oknie życia, oraz o dramacie sensacyjnym "Nieznajomy" w reżyserii Thomasa M. Wrighta.

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

W piątek 4 listopada w Warszawie rozpocznie się IX Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego, którego misją jest przywracanie pamięci o wybitym patriocie, dyplomacie, polityku i filantropie - Ignacym Janie Paderewskim. W programie artystycznym Festiwalu znajdą się m.in. koncerty, spektakle, filmy dokumentalne i wystawy. Gościem Mai Kuczyńskiej będzie Wiesław Dąbrowski - dyrektor Festiwalu.​

.

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

W audycji o akcji Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC), które rozsyła do Polaków SMS-y oraz e-maile w związku z kampaniami informacyjnymi. Funkcjonariusze chcą w ten sposób ustalić wszystkie osoby pokrzywdzone. 

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

Zaglądamy do Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach, by sprawdzić, co imponującego znajduje się w zbiorach tego wyjątkowego gmachu. Ponadto zaproszenia na wystawy do MOCAK-u w Krakowie.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Weronika Puszkar

Spotkanie z Piotrem Grzegorczykiem oraz Grzegorzem Preibischem, których "Forbes" uznał za najbardziej wpływowych ludzi poniżej 25 roku życia! Kiedy wybuchła pandemia, Piotr jako student matematyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Grzegorz- student matematyki na UW i medycyny na WUM - połączyli siły, aby stworzyć model predykcyjny, który pozwoli z dużą dokładnością określić, w jaki sposób wirus mutuje i które konkretne geny są bardziej skłonne do mutacji.

13.00-14.00 - "Muzyczny lunch" - Ula Kaczyńska

W cyklu "Był sobie numer" Adam Smolarek o kulisach powstania utworu "Witaminowy szał" Przyborowskiego.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Jak krytycznie czytać komunikaty medialne? Jak uchronić siebie i najbliższych przed fake newsami? Pomoże w tym akcja "Fake-Stop! Tylko wiarygodne źródła wiedzy". 

22.00-00.00 - "Tłusty czwartek" - Miętha

Dwie godziny z nową, świeżą muzyką i beatami na styku hip-hopu, soulu, elektroniki oraz brzmień r&b. Usłyszymy dokonania takich wykonawców, jak m.in. Madlib, DJ Harrison, Bryson tTller.

logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a. Święto to dobra okazja, by wspólnie z dziećmi sięgnąć po ulubione bajki.​

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - 3 listopada 1933 roku rodził się John Barry, autor tekstów i kompozytor muzyki filmowej oraz dyrygent. W 1957 roku stworzył grupę The John Barry Seven, która istniała do 1965 roku. W latach 1963–1987 skomponował muzykę do jedenastu filmów o Jamesie Bondzie. Ponadto jest autorem lub współautorem muzyki do filmów "Pożegnanie z Afryką" (1985), "Tańczący z wilkami" (1990), "Lew w zimie" (1968), "Elza z afrykańskiego buszu" (1966), "Nocny kowboj" (1969) i wielu innych. Pięciokrotny laureat Oscara i czterokrotny zdobywca Grammy. W 1999 roku został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego. W 2005 roku otrzymał nagrodę BAFTA Fellowship za całokształt twórczości.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - W Dzień Kanapki o przekąskach nie tylko polskich, ale też tych z całego świata. Co zabrać ze sobą do szkoły czy pracy na drugie śniadanie?

15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - Czy wiecie, że Japonia to archipelag składający się z kilku tysięcy wysp, a jej stolica - Tokio - jest najbardziej zaludnionym miastem na świecie? Dziś w tym kraju obchodzony jest Dzień Kultury. W audycji o ciekawostkach związanych z Krajem Kwitnącej Wiśni.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - * Rozmowa poświęcona rodzicom nastolatków. Jest to dosyć trudny okres w życiu zarówno dla rodziców, jak i wspomnianych już nastolatków. Spróbujemy dowiedzieć się w jaki sposób zrozumieć się nawzajem, co rodzic powinien wiedzieć o procesach jakie zachodzą w tym wieku w głowie i ciele dziecka oraz jak mając tę wiedzę zbudować wartościową i pełną wzajemnego szacunku relację. Gość: Kamila Zaremba - psycholog, założycielka portalu i społeczności wspierającej rodziców www.bycrodzicemnastolatka.pl.

* O sporcie osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Jak wyglądają treningi, zawody i praca, co jest trudne i najważniejsze w pracy z osobami z niepełnosprawnościami intelektualnymi i co daje im sport. Gość: Paulina Gadomska-Dzięcioł - Fundacja Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie.

..

20.00 - "Chopin na ludowo" - Kuba Borysiak

W specjalnym wydaniu audycji wspomnienie wybitnego brazylijskiego pianisty Nelsona Freire i wybór mazurków w jego wykonaniu - w pierwszą rocznicę śmierci. W audycji także archiwalne opowieści i pieśni radomskiej pieśniarki Krystyny Ciesielskiej z Brogowej oraz pieśni pogrzebowe w wykonaniu Adama Struga i zespołu Kwadrofonik z albumu "Requiem ludowe".

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

W audycji wzrok na Sochaczew - miasto na Mazowszu, gdzie kilka kilometrów od jego granic, w Żelazowej Woli, urodził się Fryderyk Chopin. Z Sochaczewa pochodzi Władysław Komendarek - mistrz muzyki elektronicznej, jedna z najbarwniejszych postaci w polskiej muzyce popularnej. Ich spotkanie było nieuniknione. Oto dwóch synów sochaczewskiej ziemi w audycji z elektronicznymi parafrazami utworów Chopina dokonanych ręką Komendarka. 

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Audycja poświęcona nie występującemu już z koncertami guru pianistyki II połowy XX i początku XXI wieku, Alfredowi Brendlowi, w jego najbardziej bezdyskusyjnych osiągnięciach: muzyce Ferenca Liszta. Początek będzie wprawdzie należał do niekojarzonego z artystą Chopina (Polonez As-dur), później jednak wysłuchamy Sonaty h-moll jego węgierskiego kolegi, Sonetów Petrarki (w których dla porównania sięgniemy też po ucznia kompozytora, Frederica Lamonda) oraz fragmentów cyklu Harmonie poetyckie i religijne. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Nagroda BohaterON 2022. Edyta Poźniak z Polskiego Radia wśród nominowanych

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 06:23
Edyta Poźniak, szefowa i autorka serwisów informacyjnych w Programie 1 Polskiego Radia oraz dyrektor Polskiego Radia Kierowców, została nominowana do nagrody BohaterON 2022 im. Powstańców Warszawskich. Dziennikarkę wyróżniono za reżyserię i scenariusz serii sześciu filmów dokumentalnych "Dzieci Syberii". Jury doceniło ją za upowszechnianie wiedzy na temat losów Polaków za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem historii Polaków na Syberii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maraton Chopinowski - na 5. urodziny Polskiego Radia Chopin. Poznaj całą twórczość mistrza

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 13:00
Już 10 listopada o 16.00 wystartuje wielka machina Maratonu Chopinowskiego organizowanego przez Polskie Radio Chopin. Wydarzenie uczci piąte urodziny rozgłośni, upamiętni rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, ale też ma na celu pomoc ukraińskim szkołom muzycznym. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zuzanna Szambelan i Jerzy Chwastyk zapraszają na "Miejscówkę z Dwójką"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 16:00
- Był to pomysł mojego przyjaciela, nauczyciela techniki i skrzypka (...). Od początku byłem zafascynowany tą myślą, uważam, że jest to bardzo liryczny i bardzo intymny cykl pieśni i gitara może bardzo pięknie oddać rolę akompaniamentu - mówił gitarzysta Jerzy Chwastyk, zapraszając na kolejny koncert z cyklu "Miejscówka z Dwójką", w trakcie którego zabrzmi cykl "Dichterliebe" Roberta Schumana w transkrypcji na wiolonczelę i gitarę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio dla Ukrainy nadal nadaje w czterech polskich miastach

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 10:33
Polskie Radio dla Ukrainy w dalszym ciągu będzie nadawać swoje 24-godzinne, specjalne programy w języku ukraińskim w czterech polskich miastach: w Warszawie na częstotliwości 100,6 MHz, w Łodzi na 94,40 MHz, we Wrocławiu na 100,70 MHz oraz w Białymstoku – na 94,80 MHz. W ten sposób ukraińska społeczność nadal będzie otrzymywać informacje na temat bieżącej sytuacji na Ukrainie oraz porady, gdzie udać się po pomoc i w jaki sposób załatwić formalności. Antena dostępna jest również cyfrowo nie tylko na terenie Polski, ale również na całym świecie.
rozwiń zwiń