Podczas uroczystości otwarcia sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski biskup Artur Miziński powiedział, że targi od prawie 30 lat pełnią szczególną misję.
Targi Wydawców Katolickich/Youtube
Feniksy dla Polskiego Radia
Tradycyjnie, podczas otwarcia targów poznaliśmy laureatów Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS, prestiżowego wyróżnienia przyznawanego autorom najciekawszych i najlepszych publikacji o tematyce religijnej i katolickiej w 19 kategoriach.
Polskie Radio zostało nagrodzone w kategorii multimedia za wydawnictwa: „Biało – Czerwona Podziemna 1939 – 1963” oraz za „Kolekcję płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku”. FENIKS SPECJALNY 2023 „MEDIALNY” został przyznany Polskiemu Radiu za pełnienie misji wobec Narodu Polskiego, pielęgnowanie jego tradycji chrześcijańskiej i dziedzictwa katolickiego.
Stowarzyszenie Wydawców Katolickich po raz kolejny organizuje konkurs, podczas którego nagrodzona zostanie najlepsza publikacja o tematyce katolickiej lub ta, która przez swą wymowę pozytywnie ukazuje wartości chrześcijańskie. Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS nieprzerwanie przyznawana jest od 1999 i ma za zadanie przypominać wydawcom o ich misji. Podczas tegorocznych XXVIII Targów Wydawców Katolickich, które odbywają się w dniach 20-23 kwietnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie, swoją ofertę prezentują oficyny kościelne, branżowe stowarzyszenia oraz organizacje pozarządowe. Dorobek zaprezentuje blisko 180 wystawców, z Polski i zagranicy. Nie zabraknie także wydarzeń towarzyszących - spotkań autorskich, prezentacji nowości, paneli dyskusyjnych oraz wystaw.
Do tegorocznej edycji zostało zgłoszonych blisko 300 publikacji w kilkunastu kategoriach.
Wśród laureatów jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia i Archiwum Polskiego Radia – nagrodzone w kategorii „Multimedia” za wydawnictwa:
"Biało-Czerwona Podziemna 1939-1963" (dwupłytowy album z serii tożsamościowych albumów fonograficzno – ikonograficznych). Album przybliża dzieje Polskiego Państwa Podziemnego za pośrednictwem archiwalnych nagrań słownych i muzycznych, a także obszerne fragmenty relacji z procesów pokazowych, które wytoczono w PRL żołnierzom podziemia niepodległościowego pod koniec lat 40. i 50. XX wieku;
"Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku" (zbiór historycznych nagrań zarejestrowanych we wrześniu 1939 roku w Polskim Radiu na metalowych płytach wpisanych w roku 2021 na Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”). Na tworzących album pięciu płytach CD można usłyszeć m.in.: przemówienia prezydenta walczącej stolicy Stefana Starzyńskiego, ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, podpułkownika Wacława Lipińskiego oraz reportaże amerykańskich i angielskich korespondentów z broniącej się stolicy, a także komunikaty czytane m.in.: przez Joannę Poraską, Jeremiego Przyborę i Zbigniewa Świętochowskiego – przedwojennych spikerów Rozgłośni Polskiego Radia w Warszawie.
Kapituła Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2023 przyznała publicznemu nadawcy także Nagrodę FENIKS SPECJALNY 2023 „MEDIALNY” za pełnienie misji wobec Narodu Polskiego, pielęgnując jego tradycję chrześcijańską i dziedzictwo katolickie – stojąc na straży wartości religijnych i narodowych.
Gala finałowa
Finałową galę nagrody wraz z koncertem "Pieśń nad pieśniami" zaplanowano w sobotę w warszawskiej katedrze pw. św. Floriana i św. Michała Archanioła.
W niedzielę, na zakończenie targów, jak co roku odprawiona zostanie msza w intencji autorów, wydawców i czytelników. Przewodniczyć jej będzie w katedrze warszawsko-praskiej kard. Gerhard Muller, emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, który dzień wcześniej weźmie udział z jednym z paneli dyskusyjnych na temat duchowego testamentu Benedykta XVI. Organizatorem targów jest Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, partnerem - Zamek Królewski w Warszawie. Patronat honorowym objął prezydent Andrzej Duda, a patronem medialnym jest Polskie Radio.
W Polsce działa ponad sto wydawnictw o profilu katolickim i religijnym
Większość z nich funkcjonuje stosunkowo krótko na krajowym rynku, bo około 20 lat. Znacznie dłuższą tradycję ma Wydawnictwo WAM, prowadzone od 150 lat przez ojców jezuitów w Krakowie, czy oficyna Pallottinum, założona w 1948 roku. Znane są też: Księgarnia Świętego Jacka, Instytut Wydawniczy PAX, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Święty Wojciech, Wydawnictwo W drodze. Są także firmy prywatne, między innymi Wydawnictwo M, Biały Kruk czy Dom Wydawniczy Rafael.
Taki duży, taki mały...
W gronie laureatów FENIKSÓW, przyznawanych nieprzerwanie od 1999 roku, są między innymi: ksiądz Jan Twardowski, profesor Stefan Świeżawski, ojciec Jacek Salij, profesor Anna Świderkówna, ojciec Leon Knabit i kardynał Gianfranco Ravasi. Z kolei nagrodę Małego FENIKSA otrzymują osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla promocji książki religijnej w mediach. W gronie zdobywców tego wyróżnienia znalazła się między innymi Ewa Hołubowicz, dziennikarka Informacyjnej Agencji Radiowej (zmarła w 2013 roku), która jako pierwsza w historii targów odebrała tę nagrodę dwukrotnie. W 2012 roku uhonorowano ją po raz drugi, za wieloletnie promowanie w mediach, zwłaszcza w informacyjnych, książek i wartości katolickich. Podczas konferencji prasowej zapowiadającej tegoroczne targi ogłoszono laureatki Małego Feniksa - to dziennikarka Małgorzata Ziętkiewicz i publicystka Weronika Kostrzewa.
Nagrody poprzednich edycji Targów
Polskie Radio od lat jest doceniane przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. W ubiegłym (2022) roku otrzymało Specjalnego FENIKSA 2022 w kategorii Multimedia za albumy: "Kardynał Stefan Wyszyński w służbie Kościoła i Ojczyzny", "Sercem Polak, a talentem świata obywatel" oraz "Żeby Polska była Polską". Publiczny nadawca został również wyróżniony w kategorii "muzyka chrześcijańska klasyczna", za kolejne części - piątą i szóstą - rejestracji kompletu Psalmów Mikołaja Gomółki: "Melodie na Psałterz Polski. Opera Omnia", pod kierunkiem Agnieszki Budzińskiej-Bennett.
Również w 2021 roku Polskie Radio zostało uhonorowane Nagrodą Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Kapituła przyznała FENIKSA Specjalnego Agencji Muzycznej i Archiwum Polskiego Radia w kategorii Multimedia za trzy wydawnictwa: "1920. Bitwa, która ocaliła Europę", "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" i "Smoleńsk - ostatnia misja. Pamięci Ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku".
W 2020 roku przyznano Polskiemu Radiu nagrodę FENIKS i dwa wyróżnienia. Płyta "Moniuszko. Msze", zarejestrowana przez solistów oraz Chór Polskiego Radia i Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy, została uhonorowana FENIKSEM. Wyróżnienie trafiło do Chóru Polskiego Radia za trzecią i czwartą część rejestracji kompletu Psalmów Mikołaja Gomółki, zatytułowaną "Melodie na Psałterz Polski. Opera Omnia". Drugie z wyróżnień dla Polskiego Radia przyznano za płytę papieską "Ufam, że mnie słyszycie!", wydaną z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
Nagrody FENIKS 2019 otrzymały dwie płyty Polskiego Radia - album "Pieczęć" Antoniny Krzysztoń i Andrzeja Jagodzińskiego zwyciężył w kategorii muzyka chrześcijańska nowoczesna, natomiast płyta Chóru Polskiego Radia z psalmami Mikołaja Gomółki "Melodie na Psałterz Polski. Opera Omnia" - część pierwsza i druga - została nagrodzona w kategorii muzyka chrześcijańska klasyczna. W 2018 roku wśród wydawnictw nagrodzonych przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich także znalazły się dwie płyty przygotowane przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia - oratorium Antonia Caldary "Magdalena u stóp Chrystusa" oraz międzynarodowy projekt muzyczny "Dekalog. Dziesięć prostych słów". W 2017 roku płyta Polskiego Radia "Dusza w Uszach" Michała Kulentego otrzymała FENIKSA w kategorii muzyka chrześcijańska. Z kolei w 2016 roku Małym FENIKSEM zostały uhonorowane dwa media, które obchodziły jubileusz 90-lecia istnienia: Polskie Radio oraz Tygodnik Katolicki "Niedziela". Polskie Radio otrzymało nagrodę za nieustanną misję ewangelizacji milionów Polaków i krzewienie miłości do książek.
IAR/oprac. rk