Polskie Radio

Noty identyfikacyjne dla rodzin ofiar terroru komunistycznego i zbrodni niemieckich

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2023 14:06
Kolejne nazwiska ofiar, odnalezionych i zidentyfikowanych przez Instytut Pamięci Narodowej, zostały podane do publicznej wiadomości 1 grudnia w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Wśród 20 zidentyfikowanych osób znaleźli się m.in. żołnierze Zgrupowania NSZ kpt. Henryka Flamego ps. "Bartek" oraz ofiary terroru komunistycznego pogrzebane na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.
Uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar totalitaryzmów w Belwederze w Warszawie, 1 grudnia 2023 r.
Uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar totalitaryzmów w Belwederze w Warszawie, 1 grudnia 2023 r.Foto: PAP/Piotr Nowak

Historię zidentyfikowanych ofiar działań komunistycznego terroru i niemieckich zbrodni, oraz prace nad ustaleniem ich tożsamości, przedstawi w audycji "Przystanek historia" prof. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa IPN, po. dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Dzień Darczyńcy w ramach projektu "Archiwum Pełne Pamięci" oraz zasoby Związku Polaków w Niemczech i zasoby materiałów po Antonim Siczku, m.in. żołnierzu Armii Polskiej w ZSRS oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, weteranie spod Monte Cassino.

Archiwum Związku Polaków w Niemczech trafiło do Instytutu Pamięci Narodowej 20 listopada 2023 r. W Archiwum IPN w Warszawie odbyła się konferencja prasowa prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego i dyrektor Archiwum IPN Marzeny Kruk z udziałem wiceprezes Związku Polaków w Niemczech Anny Wawrzyszko. Dokumenty zgromadzone i wytworzone w czasie ponad stuletniej działalności Związku zostały przekazane do IPN w ramach projektu "Archiwum Pełne Pamięci". Gość: Marzena Kruk, dyrektor Archiwum IPN

- Książka: Patryk Pleskot "Rurarz, Spasowski – żywoty równoległe. Wokół ucieczek ambasadorów PRL w grudniu 1981 roku t. 2: 1981–2007". Publikacja w ramach Centralnego Projektu Badawczego "Uchodźstwo, Emigracja Niepodległościowa 1939–1990".

Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce miało przynajmniej dwie konsekwencje w sferze dyplomatycznej, których nie spodziewała się ekipa gen. Wojciecha Jaruzelskiego. 19 grudnia 1981 r. o azyl polityczny w Stanach Zjednoczonych poprosił Romuald Spasowski, ambasador PRL w Waszyngtonie. Cztery dni później na podobny krok zdecydował się polski przedstawiciel w Tokio Zdzisław Rurarz, który został szybko przewieziony do USA. Obie ucieczki wywarły wielkie wrażenie na polskiej i światowej opinii publicznej. Dlaczego dyplomaci zdecydowali się na tak radykalne posunięcie? Dlaczego postanowili zerwać z systemem, któremu służyli przez kilkadziesiąt lat? Czy kluczowe okazały się nakaz sumienia i niezgoda na siłowe zdławienie "Solidarności"? Czy w grę wchodziły bardziej prozaiczne względy osobiste? A może istotną rolę odegrały zachodnie (i nie tylko) służby specjalne? Książka jest próbą odpowiedzi na te pytania. Tom drugi skupia się na konsekwencjach obu ucieczek oraz na opisie aktywności zbiegłych dyplomatów jako emigrantów. Gość: dr hab. Patryk Pleskot, Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie.

- Wydarzenia organizowane przez IPN oraz artykuły na portalu przystanekhistoria.pl

***

Na audycję "Przystanek historia" w środę (13.12) o godz. 19.30 zaprasza Dorota Truszczak.

qch/DS