Polskie Radio od pierwszych godzin wojny, w geście solidarności i wsparcia przeprowadziło szereg akcji i działań, by wspomóc uchodźców, dotkniętych piekłem wojny. To między innymi emisja specjalnych serwisów po ukraińsku i uruchomienie specjalnej anteny w języku ukraińskim.
17 marca 2022 roku powołano nowy Program – Polskie Radio dla Ukrainy, skierowany do ukraińskich uchodźców, którzy znaleźli w naszym kraju schronienie przed wojną oraz obywateli Ukrainy na stałe mieszkających w Polsce. Do dzisiaj publiczny nadawca stara się wspierać społeczność ukraińską w Polsce.
Z okazji rocznic na antenie Polskiego Radia dla Ukrainy można usłyszeć specjalne audycje i relacje nawiązujące do tych tragicznych wydarzeń. Przez cały tydzień, od 19 do 25 lutego, zapraszamy na rocznicowe wydania magazynów, reportaże, rozmowy i materiały, poświęcone rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na antenie rozmowy z uczestnikami, świadkami tych wydarzeń, a także z ekspertami z Polski i Ukrainy. Rozgłośnia zaproponuje też relacje z różnych miast Ukrainy. W audycjach wystąpią między innymi goście z Mariupola, Kijowa czy Charkowa. Dziennikarze opowiedzą także o Polakach, którzy pomagali i pomagają Ukraińcom. Przypomnimy o pomocy, która płynęła do Ukraińców z całego świata, w tym z Polski.
Na antenie w tym czasie (19-28 lutego 2024 roku), m.in.:
* Dziennikarze wojenni: Wspomnienia o początkach wojny Rosji przeciwko Ukrainie w 2014 roku. Rozmowa z polskim dziennikarzem, korespondentem w Ukrainie, wschodoznawcą dr. Piotrem Andrusieczką.
* "Zawsze jest za co podziękować". Opowieść ukraińskiej dokumentalistki Hanny Jarowenko, która wraz z dwójką dzieci i mamą znalazła schronienie w Mławie. Rozmowa z Hanną Jarowenko oraz z rodziną Prusinowskich, dom których na 3 miesiące w 2022 roku stał się również domem Hanny i jej rodziny.
* Majdan. 18-20 lutego 2014 roku we wspomnieniach działaczy Sektora Obywatelskiego Euromajdanu. Opowieści aktywistów - Wasyla Fediuka, Oleny Frankiwskiej, Iwanny Kobielewej, Ołeksandra Melnyka, Kateryny Butko.
* Dziś mieszkańcy Krymu są coraz bardziej przekonani, że kwestia Półwyspu nie jest wcale "nietykalną": rozmowa o Rewolucji Godności oraz rosyjskiej okupacji Krymu z Andrijem Shchekunem, koordynatorem Euromajdanu na Krymie.
* Myroslaw Skald Oliinyk w 2014 roku kończył 15 lat. Rok później ukrywał swój wiek, żeby dołączyć do ukraińskiego oddziału ochotniczego. Opowiedział Polskiemu Radiu dla Ukrainy swoją historię z 10 lat wojny.
* W 10. rocznicę okupacji Krymu i Dzień krymskiego oporu wobec rosyjskiej okupacji – rozmowa z więźniem politycznym, krymskim aktywistą Wołodymyrem Bałuchem.
* O rocznicy masakry na Majdanie – rozmowa z byłym szefem Departamentu Dochodzeń Specjalnych Prokuratury Generalnej Serhijem Horbatiukiem.
* Za pomocą zdjęć oddaję głos ludziom, którzy chcą opowiedzieć historię swego oporu - rozmowa z fotografem-dokumentalistą Mychajłem Palinczakiem. Zdjęcia M. Palinczaka są wystawione w Warszawie, w ramach wystawy "Ukraine. Stories of Resistance".
* Od 10 lat na wojnie. Historia Andrija Hreczaniuka, żołnierza, doktora nauk filologicznych, który od 2014 roku broni Ukrainy przed rosyjskim okupantem.
* Działania Polskiego Radia w związku z pełnoskalową wojną Rosji przeciwko Ukrainie. Historia powstania Polskiego Radia dla Ukrainy. Rozmowy z dziennikarzami PRdU oraz innych programów.
* Zaangażowanie UE w wydarzenia na Majdanie oraz opinia europejska wobec tych działań po 10 latach, a także w kontekście wojny pełnoskalowej przeciwko Ukrainie, kontekst przystąpienia Ukrainy do UE. Rozmowa z dr. hab. Adamem Bartnickim z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku.
* "Miesiące niewoli za bycie Ukraińcem". Rozmowa z Władysławem Chochorinem, wraz ze wszystkimi innymi mieszkańcami Nowej Kachowki w obwodzie chersońskim, brał udział w protestach po zajęciu miasta przez wojska rosyjskie.
* Reportaże z Bachmutu: książka Myrosława Łajuka o bitwach za Bachmut – rozmowa z pisarzem.
* "Plakaty wojennego czasu" – rozmowa z pomysłodawcą publikacji Gennadijem Kozubem.
* "Pogoń Ruska" – pomagamy Ukrainie zwyciężyć. Rozmowa z Rafałem Rozkiewiczem, założycielem Stowarzyszenia i wolontariuszami.
* Działalność projektu humanitarnego "Na szczycie" - rozmowa z Anastasią Andrykową, cywilną wolontariuszką o działalności na rzecz poszukiwania ciał zmarłych (ofiar wojny).
* "Nie zgadzała się z okupacją Krymu" - rozmowa z Taisją Kutuzową, ukraińską dokumentalistką i dziennikarką, uczestniczką Rewolucji Godności, która w związku z aneksją półwyspu przestała utrzymywać kontakty m.in. ze swoim ojcem z powodu jego prorosyjskich poglądów.
* Reportaż pokazujący trzy historię dziennikarek Polskiego Radia dla Ukrainy - z Charkowa, Kijowa i Lwowa, które po 24 lutego 2022 roku, uciekając przed rosyjską agresją, wyjechały z rodzinami do Polski. To też historia o tym, jak odnalazły się w Polsce, o pracy w Polskim Radiu dla Ukrainy, o stworzeniu czasowego domu.
* Listy z Ukrainy. Pierwsze sto dni wojny. To tytuł książki o. dominikanów Jakuba Gonciarza i Jarosława Krawca. Dominikanie w kilku ukraińskich miastach pozostawali z ludźmi, a ich klasztory zostały otwarte jako miejsca schronienia. Wspomnienia o pierwszych miesiącach wojny Rosji przeciwko Ukrainie ojca Jakuba Gonciarza.
Sprawdź także:
* Historia ratunku zwierząt. Transportowanie dużych drapieżników z Ukrainy do Polski – wspomnienia Ewy Zgrabczyńskiej, zoolożki, dyrektorki Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu.
* Koncert Chóru i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej "MOZART – REQUIEM" do drugiej rocznicy pełnoskalowej wojny Rosji przeciwko Ukrainie, - rozmowa z wokalistami Iryną Żytynską, Nazarem Tatcyszynem, Remigiuszem Łukomskim oraz dyrygentką Margarytą Grynywecką.
* Rozmowa z aktywistką na rzecz ochrony środowiska Julią Marchel, która wraz z zespołem zbierała próbki wody z różnych obszarów poszkodowanych na skutek wysadzenia elektrowni w Kachowce.
* Straty archeologiczne Krymu w wyniku okupacji półwyspu przez Rosję. Rozmowa z Wiaczesławem Baranowem, członkiem Instytutu Archeologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy.
* Pociągi ewakuacyjne we wspomnieniach wolontariuszy z dworców kolejowych.
* Wielka wojna w fotografii reporterskiej - rozmowa z ukraińskimi fotografami PAP.
Sprawdź także:
* Jak wygląda współpraca polskich i ukraińskich uczelni w drugim roku pełnoskalowej inwazji. Jak wspólnota akademicka wpływa na budowanie dialogu polsko-ukraińskiego? Rozmowa z profesorem Janem Malickim, dyrektorem Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
* Na Głównym Dworcu we Wrocławiu odbędzie się wystawa zdjęć projektu "Oddaleni", poświęcona Ukraińcom, którzy znaleźli schronienie w Polsce. Otwarcie wystawy 24.02. - rozmowa z fotografem Tomaszem Zielonką.
* Początek wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Dwa lata inwazji na pełną skalę - ukraiński wojskowy, były szef Służby Wywiadu Zagranicznego Mykoła Małomuż.
* Wojna i nowa poezja. Rozmowa z Arturem Droniem - ukraińskim poetą i żołnierzem, autorem debiutanckiego tomu "Tu byliśmy".
* Praca dziennikarza pod okupacją - rozmowa z dziennikarką Anżełą (bez nazwiska), która ponad miesiąc spędziła w rosyjskiej niewoli jako jeniec cywilny.
Ponadto - rozmowa z Serhijem Żadanem z okazji wydania książki "W mieście wojna" (Czarne), przygotowań do premiery sztuki "Charków, Charków" (Teatr Polski w Warszawie) oraz drugiej rocznicy 24 lutego 2022.
Sprawdź także:
***
Polskie Radio dla Ukrainy to rozgłośnia informacyjno-publicystyczno-muzyczna skierowana do osób przybywających z Ukrainy oraz Ukraińców na stale mieszkających w Polsce. Obecnie program dostępny jest w technologii cyfrowej w DAB+. Programu można także słuchać za pośrednictwem internetowego playera Polskiego Radia oraz na platformie moje.polskieradio.pl, w aplikacji na urządzenia mobilne: Polskie Radio – do bezpłatnego pobrania z Google Play i App Store.
Sprawdź też rocznicowe propozycje pozostałych anten Polskiego Radia.
mat. pras. PRdU / oprac. rk