Właśnie tam, w Maroku, polscy badacze poszukują reliktów systemu obrony granic rzymskiej prowincji Mauretania Tingitana. Udało się im zlokalizować jedną z 15 wież strażniczych, dotychczas znanych jedynie z przekazów historycznych i poszukiwanych od dziesięcioleci.
Więcej w audycji "Eureka" opowie prof. Radosław Karasiewicz-Szczypiorski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik misji.
Czytaj także:
Poza tym w audycji:
Meteoryty - przybysze z kosmosu
Te fragmenty pozaziemskiej materii pochodzą najczęściej z pasa planetoid krążących między Marsem a Jowiszem. Zdarza się, że wybite ze swoich orbit, kierują się w stronę Ziemi. Na szczęście naszą planetę chroni atmosfera, która wyhamowuje prędkość takich kosmicznych odłamków, przy okazji doprowadzając do ich częściowego spalenia i rozpadu. Ale i tak niekiedy w powierzchnię Ziemi uderzają masywne obiekty. Największy jak dotąd odnaleziony meteoryt pochodzi z Namibii i waży ok. 60 ton.
Dlaczego warto badać meteoryty? Jak tzw. sieci bolidowe pomagają zlokalizować upadek nowych kosmicznych "przybyszów"? I gdzie w Polsce są "meteorytowe" zagłębia? Na te, i inne, pytania w radiowej Jedynce opowie prof. Szymon Kozłowski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, kolekcjoner meteorytów.
***
Na audycję "Eureka" w środę (10.04) po godz. 19.30 zaprasza Katarzyna Kobylecka.
kk