Polskie Radio

Polacy szukają reliktów systemu rzymskich umocnień granicznych w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2024 12:33
Rzymski limes to system umocnień oddzielających i jednocześnie zabezpieczających granicę Imperium Romanum przed najazdem barbarzyńców. Z Europie bodaj najsłynniejszy odcinek limesu to wał Hadriana na Wyspach Brytyjskich czy fortyfikacje w Nadrenii. Ale rzymskie imperium obejmowało swoim zasięgiem również północne wybrzeża Afryki.
Volubilis - częściowo zachowane rzymskie miasto, które znajduje się w północnym Maroku. Była to stolica prowincji Mauretania, którą w roku 42 n.e. cesarz Klaudiusz podzielił na Mauretanię Tingitana oraz Mauretanię Caesariensis
Volubilis - częściowo zachowane rzymskie miasto, które znajduje się w północnym Maroku. Była to stolica prowincji Mauretania, którą w roku 42 n.e. cesarz Klaudiusz podzielił na Mauretanię Tingitana oraz Mauretanię CaesariensisFoto: Vivienne Sharp/East News

Właśnie tam, w Maroku, polscy badacze poszukują reliktów systemu obrony granic rzymskiej prowincji Mauretania Tingitana. Udało się im zlokalizować jedną z 15 wież strażniczych, dotychczas znanych jedynie z przekazów historycznych i poszukiwanych od dziesięcioleci.

Więcej w audycji "Eureka" opowie prof. Radosław Karasiewicz-Szczypiorski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik misji.


Czytaj także:


Poza tym w audycji:

Meteoryty - przybysze z kosmosu

Te fragmenty pozaziemskiej materii pochodzą najczęściej z pasa planetoid krążących między Marsem a Jowiszem. Zdarza się, że wybite ze swoich orbit, kierują się w stronę Ziemi. Na szczęście naszą planetę chroni atmosfera, która wyhamowuje prędkość takich kosmicznych odłamków, przy okazji doprowadzając do ich częściowego spalenia i rozpadu. Ale i tak niekiedy w powierzchnię Ziemi uderzają masywne obiekty. Największy jak dotąd odnaleziony meteoryt pochodzi z Namibii i waży ok. 60 ton.

Dlaczego warto badać meteoryty? Jak tzw. sieci bolidowe pomagają zlokalizować upadek nowych kosmicznych "przybyszów"? I gdzie w Polsce są "meteorytowe" zagłębia? Na te, i inne, pytania w radiowej Jedynce opowie prof. Szymon Kozłowski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, kolekcjoner meteorytów.

***

Na audycję "Eureka" w środę (10.04) po godz. 19.30 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

kk