UMCS w Lublinie powstał w 1944 roku. - Nam bardzo często wypominają grzech poczęcia. Faktycznie uniwersytet został założony przez Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego 80 lat temu, 23 października, ale zawsze powiadam, że my kochamy nasz uniwersytet, tak jak kocha się każde dziecko, niezależnie od tego, w jaki sposób zostało poczęte - twierdzi prof. Jan Pomorski, przewodniczący komitetu ds. obchodów 80-lecia UMCS.
22:13 Jedynka/Eureka - 3.10.2024 Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ma już 80 lat. Innowacja jest kobietą? (Jedynka/Eureka)
Gość Jedynki dodaje: - To 80-lecie oznacza dla nas coś niezwykle istotnego. Mianowicie to, że zbliżamy się powoli do 300 tysięcy absolwentów naszego uniwersytetu, a te osoby odegrały bardzo istotną rolę w przemianach, jakie możemy obserwować na Lubelszczyźnie, w Polsce i Europie, ale także na świecie.
80 wybitnych absolwentów
Prof. Jan Pomorski zauważa, że: - Możemy spotkać absolwentów od USA, po Argentynę, przez Singapur, po Nową Zelandię. Wszędzie tam są nasi absolwenci, których kariery obserwujemy i których kariery chcemy pokazać równocześnie jako pewien wzór dla tych, którzy dzisiaj rozpoczynają studia.
- Z okazji 80-lecia wybraliśmy 80 wybitnych absolwentów i tych absolwentów będziemy też starali się promować (…). Chcemy pokazywać osoby, który udało się odnieść sukces, niezależnie od tego, jaką drogę życiową wybrali i jaki kierunek skończyli. Są wśród nich geografowie, historycy, matematycy, fizycy, absolwenci ekonomii i politologii, których rozmaite losy udało się nam również prześledzić - dodaje.
Maria Curie-Skłodowska - patronka UMCS
UMCS w Lublinie jest jedynym uniwersytetem w Polsce, którego patronką jest kobieta - Maria Curie-Skłodowska. - Nasza patronka jest wyjątkowa i faktycznie jest tak, że mało uniwersytetów na świecie ma za patronki kobiety - przyznaje prof. Jan Pomorski.
Z okazji 80-lecia uczelni już 21 października rozpocznie się Międzynarodowy Kongres Marii Curie-Skłodowskiej "Innowacja jest kobietą. Nauka - Biznes - Edukacja". Podczas dwóch dni kongresu zaplanowano m.in. panele z udziałem kobiet sukcesu oraz propagatorek nauki i innowacji oraz pierwszą odsłonę nowatorskiego projektu "Eksploratorium Marii Curie".
- My uznaliśmy, że ten brand, który jest rozpoznawalny na całym świecie, nie wymaga jakiegoś dodatkowego wspierania, ale może posłużyć do tego, aby pokazać, że Maria Curie-Skłodowska, która była innowatorką w swoich czasach i łamała wszelkie stereotypy, może być również patronką dla tego, co dzisiaj jest bardzo ważne dla kobiet. Mianowicie dla tego, żeby w pełni pokazać, co one potrafiły dokonać i potrafią dokonywać na co dzień - wyjaśnia gość Jedynki.
Poza tym w audycji:
Biolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego badają, czy za pomocą roślin można oczyścić glebę z tzw. wiecznych chemikaliów. To odporne na biodegradację związki chemiczne PFAS, które stanowią poważne zagrożenie dla środowiska i ludzkiego zdrowia. Skala problemu jest bardzo duża i dotyczy całego świata. Badania wykazują bowiem, że wieczne PFAS wpływają między innymi na układ endokrynny, a więc mogą powodować choroby tarczycy.
Gość: dr Anna Wyrwicka-Drewniak z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.
***
Goście: prof. Jan Pomorski (przewodniczący komitetu ds. obchodów 80-lecia UMCS), dr Anna Wyrwicka-Drewniak (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego)
Data emisji: 3.10.2024 r.