Polskie Radio

"Noblem napisane". Nowa audycja Polskiego Radia 24 o literackich Nagrodach Nobla

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2024 13:00
Nowa audycja Polskiego Radia 24 przybliża sylwetki laureatów literackiej Nagrody Nobla z ostatnich lat oraz kulisy jej przyznawania. Pierwszy odcinek, 15 grudnia, poświęcony był tegorocznej laureatce – południowokoreańskiej pisarce Han Kang. Program prowadzi Magda Mikołajczuk, a emisja odbywa się w każdą niedzielę o godzinie 12:06.
Medal pamiątkowy, jaki otrzymują laureaci Nagrody Nobla
Medal pamiątkowy, jaki otrzymują laureaci Nagrody NoblaFoto: Shutterstock/Paramonov Alexander

Za co właściwie dostali najważniejszą nagrodę literacką świata? Jak wyglądała ich pozycja przed, a jak wygląda po Noblu? Czy sięgamy po książki noblistów z ciekawości, czy ze snobizmu? Które wydawnictwa mają nosa do przyszłych noblistów, a które plują sobie w brodę, że nie wyczuły ewentualnego sukcesu?

Co po po "tragedii sztokholmskiej"?

- Przyjrzymy się nie tylko twórczości noblistów z ostatnich lat, ale też procesom, również promocyjnym, które sprawiają, że Nobla dostaje właśnie ten, a nie inny pisarz czy pisarka. Liczy się tutaj bowiem nie tylko talent i wyjątkowość pisarska, ale również aktualne przemiany społeczne, historyczne, obyczajowe, a także sposób, w jaki poszczególne kraje i konkretne wydawnictwa promują na świecie swoją literaturę.

Sprawdzimy też, w jaki sposób nobliści radzą sobie po "tragedii sztokholmskiej", jak nazwała Wisława Szymborska zamieszanie po przyznaniu jej Nagrody Nobla - czy są wierni swojemu literackiemu wizerunkowi sprzed otrzymania nagrody i czy przytłacza ich popularność – zachęca Magda Mikołajczuk.

Czytaj: Nagroda Nobla - jedna z ważniejszych nagród na świecie

Nobel wreszcie w Korei

Bohaterką pierwszego odcinka, 15 grudnia, była laureatka Literackiej Nagrody Nobla 2024, południowokoreańska pisarka Han Kang. Magda Mikołajczuk rozmawiała z koreanistkami z Uniwersytetu Warszawskiego: prof. Ewą Rynarzewską i tłumaczką książek noblistki dr Justyną Najbar-Miller, a także  Aleksandrem Hudzikiem, dziennikarzem i redaktorem naczelnym Mint Magazine.

Jak mówi prof. Ewa Rynarzewska, literacki Nobel dla Han Kang to dla Koreańczyków wydarzenie wyjątkowe, bo na noblistę ze swojego kraju czekali przez prawie cały dwudziesty wiek i wreszcie się doczekali w tym roku. Czekali tak bardzo, że przy wejściu do Kyobo, największej księgarni w Seulu, wywieszono wystawę ze zdjęciami noblistów z całego świata, a w centralnym miejscu umieszczono pustą ramę, z nadzieją, że pewnego dnia zagości tam zdjęcie noblisty koreańskiego.

Bohaterką drugiego odcinka będzie Olga Tokarczuk, która obchodzi pięciolecie otrzymania Nagrody Nobla.

• Emisja audycji "Noblem zapisane" w niedziele o godz. 12.06
• Więcej informacji: polskieradio24.pl
• https://podcasty.polskieradio.pl/