Prezydencja Polski w UE z perspektywy Instytutu Adama Mickiewicza. "Stawiamy na budowanie sojuszy"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2024 10:15
- Nasz program przewiduje obecność w dwudziestu europejskich stolicach. Z mojej perspektywy widzę tę prezydencję jako początek bardzo ważnej drogi, którą polska kultura rozpoczyna po to, żeby umacniać międzynarodowe więzi. Bardzo mocno stawiamy na budowanie sojuszy, bo dzisiaj jest to niezwykle ważne - mówiła w Dwójce przed rozpoczynającą się 1 stycznia prezydencją Polski w Radzie UE Olga Wysocka, dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza.
Dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza Olgą Wysocką
Dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza Olgą WysockąFoto: Artur Barbarowski/East News

Po raz drugi w historii Polska będzie sprawować prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Poprzednio było to w drugiej połowie 2011 roku (wraz z Danią i Cyprem). Kolejna kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2025 roku i potrwa 6 miesięcy.


Posłuchaj
18:08 Poranek Dwójki wysocka 18.12.2024.mp3 Dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza Olga Wysocka o programie kulturalnym polskiej prezydencji w Radzie UE (Poranek Dwójki) 

Kultura jako element bezpieczeństwa

Dla Olgi Wysockiej będzie to również druga okazja do współorganizowania programu kulturalnego związanego z polską prezydencją. W 2011 roku pracowała w Instytucie Adama Mickiewicza jako menadżerka od programów międzynarodowych.

Zobacz także:

- W nadchodzącą prezydencję wchodzimy z taglinem "Culture sparks unity", bo dzisiaj czujemy i widzimy wszyscy, że bezpieczeństwo jest jednym z kluczowych elementów. Nie tylko ze względu na wojnę, która dzieje się tuż przy naszej granicy. Chodzi też o bezpieczeństwo psychologiczne, bo szaleństwo współczesnego świata dotyka każdego z nas. Dlatego program kulturalny oparty jest również na działaniu, które wzmacnia kulturę jako ten element, który nas integruje, tworzy wspólnotę i daje poczucie bliskości - podkreślała dyrektorka IAM.

Wasilewski Trio, Tokarczuk, dizajn, fotografia...

Zapewniała ona o różnorodności przygotowanych projektów - od tych niezależnych, street-artowych czy networkingowych, po wydarzenia muzyczne i wizualne.

- Na pewno miejscem, gdzie bardzo dużo się dzieje, jest Bruksela. Zaczynając od koncertu Wasilewski Trio, który będzie dedykowany otwarciu polskiej prezydencji. Zaplanowana jest też rozmowa z Olgą Tokarczuk o twórczości i rozwijaniu młodych talentów, a także wystawa kuratorowana przez Joannę Warszę. Bardzo mocno prezentowany będzie też polski dizajn. Zależy nam bardzo na jego wzmocnieniu w międzynarodowym obiegu. Ponadto fotografia. Ostatnio wydaje się niewidoczna, a ma wielki potencjał. Chcemy ją prezentować od Budapesztu przez kolejne stolice europejskie - wymieniała Olga Wysocka.

W pierwszej części audycji rozmawialiśmy o już zakończonych lub dobiegających końca wydarzeniach zorganizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza w Azji: retrospektywie twórczości Andrzeja Wajdy w Japonii oraz przeglądzie polskiej animacji i sztuki wideo w Korei Południowej.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Marcin Pesta

Gość: Olga Wysocka (dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza)

Data emisji: 18.12.2024

Godz. emisji: 8.30

pg/dz

Czytaj także

Rozpoczął się Polsko-Rumuński Sezon Kulturalny. "Jesteśmy krajem bardzo lubianym"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2024 19:08
- Rumuni znają nas bardzo mocno z takich nazwisk jak Grotowski, Kantor, Wajda, Agnieszka Holland czy Wisława Szymborska. Mam poczucie, że nie jesteśmy mało znanym krajem, ale krajem bardzo lubianym - powiedziała w Programie 2 Polskiego Radia dr Olga Wysocka, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza - współorganizatora projektu Polsko-Rumuński Sezon Kulturalny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwie duże wystawy Instytutu Adama Mickiewicza w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2024 18:20
W Niemczech otwarto dwie duże wystawy poświęcone polskiej sztuce współczesnej. "Zmiana, która nadejdzie" opowiada o zaangażowaniu w polskiej sztuce na przestrzeni ostatnich 80 lat. Z kolei druga, międzynarodowa wystawa poświęcona jest pionierce polskiej sztuki feministycznej - Marii Pinińskiej-Bereś.
rozwiń zwiń