Polskie Radio

Polacy zagrożeni skrajnym ubóstwem

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 22:00
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że po stabilizacji w ostatnich latach, w 2011 roku odnotowano wzrost zagrożenia tym zjawiskiem.
Audio
Polacy zagrożeni skrajnym ubóstwem
Foto: Glow Images/East News

Skrajne ubóstwo to życie poniżej minimum socjalnego. W porównaniu z 2010 rokiem w ubiegłym roku poziom tego zagrożenia wzrósł o 1 punkt - wynosił 6,7 procent. W ubiegłym roku natomiast nieco niżej niż rok wcześniej kształtował się wskaźnik zagrożenia ubóstwem relatywnym.

Rzecznik GUS Artur Satora podkreśla, że od lat mapa skrajnego ubóstwa w Polsce w zasadzie się nie zmienia. Satora zaznacza, że w najmniejszym stopniu zagrożenie skrajnym ubóstwem dotyczy osób lepiej wykształconych. Dodaje, że zjawisko to częściej dotyczy osób, w których co najmniej jedna osoba jest bezrobotna, rodzin wielodzietnych, jak również rodzin z osobą lub osobami niepełnosprawnymi. Często poza tym zagrożone skrajnym ubóstwem są rodziny patologiczne.

Do najbardziej ubogich rejonów Polski należy między innymi Warmia i Mazury, Podlasie, Lubelszczyzna oraz województwo świętokrzyskie.

W czwartek 29 listopada obchodzony jest Dzień solidarności z ubóstwem. Na antenach europejskich radiofonii publicznych - rozmowy o ubóstwie - akcja pod egidą Europejskiej Unii Radiowej (EBU).

Polskie Radio, włączając się w inicjatywę zaprasza na specjalne audycje poświęcone tematowi ubóstwa. Problem poruszany będzie przez cały dzień na wszystkich antenach naszego radia.

>>>Jak wygląda życie w najbiedniejszych regionach Polski, jak działa pomoc społeczna i gdzie można zwrócić się o wsparcie materialne, wreszcie jak kultura i sport przeciwdziałają ubóstwu? To tylko część tematów, którymi zajmiemy się w Pierwszym Programie Polskiego Radia w związku z Dniem solidarności z ubóstwem.

>>>Radiowa Dwójka przygotowała z tej okazji kilka specjalnych wydań swoich audycji.

>>>Na antenie Trójki w czwartek 29 listopada usłyszymy specjalne wydanie audycji "Za, a nawet przeciw" (godz. 12.05 - 13.00). O akcji mówić będziemy też w serwisach informacyjnych.

>>>Na czwórkowej antenie pojawią się goście, którzy dobytek swojego życia mogą zmieścić w jednej walizce, a także Janina Ochojska, która opowie o najbiedniejszych punktach na mapie świata.

Czytaj także

Polskie dzieci są najbiedniejsze w Europie!

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 09:30
Ostatnie badania UNICEF nie świadczą dobrze o polskiej opiece nad najsłabszymi, czyli dziećmi. Ubóstwo i niedożywienie to ich dotykają najmocniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gwałtowny wzrost liczby ubogich w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 19:47
W Polsce w ostatnim roku o 300 tysięcy wzrosła liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie - wynika z danych GUS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Może za dwa pokolenia dogonimy Niemcy”

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 17:45
Opozycja krytykuje projekt budżetu jako nierealny, bez pomysłów. - Ucina ulgi na Internet, ściąga kary za mandaty. To ruchy księgowego powiatowego, a nie ministra finansów – komentuje jeden z posłów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Te dzieci nie potrzebują twoich pieniędzy, ale serca!

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 10:30
- Chodzi o to, aby najmłodsi mogli godnie przeżyć święta. Wysyłają do nas tysiące listów w których piszą, co jest dla nich najważniejsze i o to próbujemy zadbać - tłumaczy Ewa Dados organizatorka akcji "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ubóstwo to także stan umysłu

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 15:40
2,5 miliona ludzi żyje w Polsce w biedzie - wynika z najnowszych badań. Ale ubóstwa się nie zauważa, choć dla innych pozostaje ono wielka tragedią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcemy pomagać, ale nie zawsze wiemy jak

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 15:00
- Często mamy dylemat jak pomagać, by nie uzależnić kogoś od pomocy i wciąż dojrzewamy do wymiaru pomagania skutecznego - podkreśla ks. Bogdan Kordula, szef Caritas Archidiecezji Krakowskiej.
rozwiń zwiń