Nakładem wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy (Timof Comics) ukazał się właśnie album "TRUST" będący obszerną monografią twórczości polskiego wybitnego rysownika Przemysława Truścińskiego. W tym samym czasie po Polsce jeździ retrospektywna wystawa poświęcona jego twórczości przygotowana przez Galerię BWA w Jeleniej Górze.
Prowadząca audycję Marta Strzelecka rozmawiała z Dominiką Węcławek o bohaterze "Pop-południa", jego drodze artystycznej i wydanym właśnie albumie. – Ten album to jest rzecz niesamowita. Nikt z rysowników komiksowych w Polsce nie dorobił się tak obszernej monografii na swój temat. Album ten daje też możliwość prześledzenia sposobu w jaki Truściński uczył się i cały czas się uczy tego medium. Czytelnicy mają okazję spojrzeć na to jak i od czego zaczynał, jakie miał pomysły na komiksy. Mało tego. możemy prześledzić też jego pracę malarską, rzeźbiarską i zobaczyć nad czym teraz pracuje – mówiła w "Pop-południu” Dominika Węcławek dziennikarka, scenarzystka komiksowa.
Pragnęliśmy też się dowiedzieć jakim człowiekiem jest Przemysław Truścinski i jaka jest jego główna cecha charakteru. – Miałam okazję przeprowadzić wywiad z Przemysławem Truścińskim. On jest strasznym gawędziarzem, a tego po komiksach nie widać, takie mam wrażenie. Rzadko opowiada jakąś historię do końca znając jego gawędziarstwo i uciekanie od tematu. Bardzo fajne jest to, że współpracuje ze scenarzystami i nie jest takim upartym człowiekiem orkiestrą, oddając część pracy nad komiksem drugiej osobie – podkreślała w rozmowie Dominika Węcławek.
Piotra Machłajewskiego spytaliśmy o styl rysunków Przemysława Truścińskiego i retrospektywną wystawę jego prac, która podróżuje właśnie po Polsce. – Wydany właśnie album funkcjonuje na prawach niemalże katalogu tej wystawy, która została przygotowana przez galerię BWA w Jeleniej Górze. Wystawa była też we Wrocławiu, a teraz będzie pokazywana w Zielonej Górze, a na koniec w Lesznie. Jeśli chodzi o styl rysowania Przemka Truścińskiego to muszę najpierw powiedzieć o nim, że jest człowiekiem orkiestrą. Wykorzystuje różne techniki począwszy od klasycznego rysunku piórkiem, poprzez techniki malarskie, graficzne, fotografię, kolaż na technikach eksperymentalnych kończąc – opowiadał Piotr Machłajewski kurator objazdowej wystawy poświęconej twórczości Przemysława Truścińskiego.
Ponadto w audycji mówilismy o 50-leciu serialu "Doktor Who". Gościem był Dominik Śnioch - jeden z administratorów forum poświęconego temu serialowi. A Marek Brzeziński opowiedział nam wystawie "Masculine / Masculine. The Nude Man in Art from 1800 to the Present Day" prezentowanej w paryskim Musée d'Orsay.
Audycję przygotowała Marta Strzelecka.
WŁ