Polskie Radio

Kto zostawił "boże stópki"? Sprawdza archeolog

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 23:00
Chodzi o kilkadziesiąt nietypowych kamieni, pokrytych znakami lub charakterystycznymi wgłębieniami, nierzadko otoczonych lokalnym kultem. Znajdują się na Mazowszu i Podlasiu.
Głaz narzutowy Boża Stopka w Puszczy Darżlubskiej
Głaz narzutowy "Boża Stopka" w Puszczy DarżlubskiejFoto: Paweł Marynowski / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0.

Bada je Łukasz Miechowicz z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie. - W ramach projektu stworzyłem, opatrzony komentarzem naukowym, katalog kamieni ze znakami oraz innych zabytków kamiennych z obszaru Mazowsza i Podlasia, będących przedmiotem wierzeń i zabiegów religijnych, stanowiących zarówno zabytki kultury materialnej, jak i tzw. niematerialnego dziedzictwa kulturowego – wyjaśnia.

Naukowiec skupił swoją uwagę na tzw. bożych stópkach, czyli kamieniach z charakterystycznymi znakami w kształcie odcisku ludzkiej stopy, które od stuleci są interpretowane przez miejscowych jako świadectwa bytności w tych miejscach Matki Boskiej, Jezusa lub świętych. Są to wgłębienia powstałe w sposób naturalny, bądź wykute intencjonalnie.

Tematyka kamieni ze znakami pojawiała się w literaturze, ale nigdy dotąd nie były one przedmiotem szeroko zakrojonych, planowych prac dokumentacyjnych. Badacz postanowił stworzyć bazę danych, w której znalazły się zabytki tego typu zlokalizowane w ponad 60 miejscowościach. Każdy ze „świętych” kamieni został sfotografowany, narysowany i opisany.

Archeolog zebrał też relacje loklanych mieszkańców. - W przypadku "bożych stópek" mamy do czynienia nie tylko z zabytkiem kultury materialnej, ale również dziedzictwem niematerialnym – uchwytnym w namacalnej postaci śladem życia religijnego średniowiecznej i nowożytnej wsi. Z tego względu postanowiłem również przeprowadzić badania etnograficzne na temat dokumentowanych kamieni, związanych z nimi zwyczajów, podań i legend. Nierzadko przy kamieniach ze "śladami stóp" powstawały miejsca lokalnego kultu, a nawet znane sanktuaria maryjne – mówi badacz.

Archeolog planuje rozszerzyć projekt na obszar całej Polski i udokumentować wszystkie zagrożone zabytki wraz z wierzeniami na ich temat. Z dotychczasowymi efektami prac warszawskiego badacza można zapoznać się na stronie: www.bozestopki.pl.

(ew/PAP - Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia