Polskie Radio

Kardynał Dziwisz: kanonizacja Jana Pawła II jest uwieńczeniem mojej służby

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 13:38
Kardynał Stanisław Dziwisz w rozmowie z Polskim Radiem podzielił się swoimi przemyśleniami na temat zbliżającej się kanonizacji Jana Pawła II.
Audio
  • Kardynał Stanisław Dziwisz: Ojciec Święty mówił, że cuda czyni Pan Bóg (IAR)
  • Kardynał Stanisław Dziwisz: proces kanoniczny przebiegał bez żadnych skrótów (IAR)
  • Kardynał Stanisław Dziwisz: Jan Paweł II walczył o prawa człowieka i o prawa narodów (IAR)
  • Kardynał Stanisław Dziwisz: kanonizacja rozpoczyna nowy etap (IAR)
  • Kardynał Stanisław Dziwisz: czekam na uwieńczenie mojej służby przy Janie Pawle II (IAR)
Kardynał Stanisław Dziwisz
Kardynał Stanisław DziwiszFoto: Bartosz Staszewski, PRS Team.net/Wikimedia Commons

Wieloletni sekretarz papieża, a obecnie metropolita krakowski, był świadkiem drogi Jana Pawła II do świętości. - Czekam na ten dzień, który będzie uwieńczeniem mojej wieloletniej służby przy Janie Pawle II. Patrzyłem na tę postać i miałem świadomość, że pracuję dla Człowieka Bożego - powiedział.
Jak podkreślał metropolita krakowski, wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II jest ważnym dniem nie tylko dla wiernych w Polsce, ale i na całym świecie. - On przekroczył wszystkie bariery, granice i mury dzielące ludzi. Dla nas jest to ważne, abyśmy jeszcze raz postarali się go poznać. Jego duchowość i nauczanie. Kanonizacja kończy proces do ogłoszenia go świętym, ale zaczyna etap poznania i kroczenia jego śladami - wyjaśnił.

KANONIZACJA JANA PAWŁA II - serwis specjalny >>>
Odpowiadając na pytanie, czy po Janie Pawle II pozostała jeszcze jakaś materialna spuścizna, kardynał Stanisław Dziwisz zdradził, że nadal w archiwach odnajdowane są rękopisy i notatki papieża-Polaka. - Są nowości. On nie zbierał tego. Często dawał swoje wiersze innym osobom, zapisane na skrawkach gazety albo papierowych serwetkach. Cały czas coś odkrywamy na nowo i myślę, że jego spuścizna będzie jeszcze uzupełniania - powiedział.

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII w Polskim Radiu >>>
Kardynał Dziwisz przyznał również, że informacje o cudach za wstawiennictwem Jana Pawła II cały czas napływają do Krakowskiej Kurii. Jak podkreślał wieloletni sekretarz papieża, cuda za jego wstawiennictwem miały miejsce jeszcze za życia Jana Pawła II, a on sam był o tym informowany. - Ja byłem świadkiem takiej rozmowy, że ktoś przyszedł do papieża i powiedział, że Ojciec Święty uczynił cud. On odpowiedział: cuda czyni Pan Bóg, człowiek tylko się modli. Nigdy nie chciał o tym mówić i ten temat w rozmowie z nim nie istniał - wspominał metropolita krakowski.

Kanonizacja Jana Pawła II. Ważne informacje dla pielgrzymów >>>
Jak zaznacza kardynał Stanisław Dziwisz, proces najpierw beatyfikacyjny, a potem kanonizacyjny przebiegł niezwykle szybko, sprawnie, ale też rzeczowo. - Jan Paweł II miał tylko dyspensę od swojego następcy, który nie czekał pięciu lat od śmierci papieża na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego. Przychylił się w ten sposób od głosów i woli kardynałów. Ale już sam proces przebiegał bardzo skrupulatnie i według wszystkich koniecznych reguł. Bardzo nam zależało na tym, aby był dobrze zrobiony. Nie chcieliśmy wzbudzać żadnych podejrzeń, ani niepotrzebnej polemiki - wyjaśnił.

Kanonizacja Jana Pawła II. Ruszył całodobowy dyżur konsulatu w Rzymie >>>
Zdaniem kardynała Dziwisza, święty Jan Paweł II może być patronem młodzieży lub rodzin, ale każdy powinien prosić o jego wstawiennictwo. - Bardzo walczył o poszanowanie i godność osoby ludzkiej, o prawa człowieka, ale też o prawa narodów. Trudno go zaszufladkować, bo jego życie było bardzo bogate. Moim zdaniem każdy może go traktować jako bliskiego świętego, do którego można zwracać się z prośba o modlitwę - uważa kardynał.
Stanisław Dziwisz był kapelanem i sekretarzem Karola Wojtyły, a później Jana Pawła II od 1966 roku.

IAR, bk

Czytaj także

"Ekspres Miłosierdzia" nie wyjechał. Kilkuset pielgrzymów na lodzie?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 11:57
Kilkaset osób, w tym harcerze, młodzież z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rosji, nie wyjechała pociągiem do Rzymu na kanonizację. Skład "Ekspres Miłosierdzia" nie wyruszył z Warszawy, bo organizator nie dopełnił formalności i nie zapłacił 400 tysięcy złotych za przejazd.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kanonizacja Jana Pawła II. Ruszył całodobowy dyżur konsulatu w Rzymie

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 10:10
O każdej porze dnia i nocy. Pracownicy wydziału konsularnego polskiej ambasady w Rzymie są do dyspozycji non stop. Całodobowy dyżur potrwa do godziny 22.00 w poniedziałek po kanonizacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Watykanista: Jan Paweł II zamienia się w obiekt kultu

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 13:03
Jacek Moskwa, wieloletni korespondent Polskiego Radia z Rzymu zwraca uwagę, że obaj papieże, którzy będą kanonizowani w najbliższą niedzielę, mieli podobne podejście do ludzi i do wiary.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Portrety kanonizacyjne obu papieży już są na balkonach bazyliki

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 13:27
Oba, podobne w stylistyce, wizerunki Jana Pawła II i Jana XXIII podkreślają świąteczny nastrój w Watykanie na dwa dni przed mszą kanonizacyjną.
rozwiń zwiń