Polskie Radio

Polacy znaleźli grobowce sprzed 4000 lat

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 23:30
Grobowce z początków II tysiąclecia p.n.e. i nieznane faraońskie ryty naskalne odkrył zespół polskich archeologów w Gebelein w Górnym Egipcie.
Wykopaliska w Egipcie
Wykopaliska w EgipcieFoto: EPA/PAP

Odkrycia dokonano w ramach ratowniczych badań związanych z dewastacją spowodowaną przez poszerzający się zasięg pól uprawnych i osady.

Gebelein to zespół stanowisk archeologicznych położony ok. 30 km na południowy-zachód od Luksoru. Ponad 5 tys. lat temu znajdowała się tam stolica jednego z proto-państw, które poprzedzały państwo faraonów.

Polacy odkryli tam nieznane miejsce kultu bogini Hathor. - Dotychczas miejsce to było zaledwie wspomniane w literaturze naukowej i w zasadzie nikt o nim nic nie wie – wyjaśnia Wojciech Ejsmond, kierownik ekspedycji.

Udało się też zinwentaryzować i wstępnie zadokumentować blisko 200 grobowców wykutych w skałach. Wśród nich znalazły się również dotąd nieznane grobowce wysokich dostojników państwowych z czasów faraońskich.

Polski zespół poszukiwał również dawnych rytów naskalnych i inskrypcji. - Gebelein zaskoczyło nas ilością i różnorodnością obiektów archeologicznych, jakie się tu znajdują. Reprezentowane są tu prawie wszystkie rodzaje stanowisk archeologicznych jakie można znaleźć w Egipcie, które datowane są na wszystkie okresy dziejów cywilizacji faraonów – podsumowuje Ejsmond.

To dopiero początek większego projektu, mającego na calu udokumentowanie wszystkich zabytków na tym terenie i ich opublikowanie. Ekspedycja polskich badaczy działających pod auspicjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, odbyła się w lutym tego roku.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia