Polskie Radio

Wieluń i Złoczew, tam 1 września spadły pierwsze niemieckie bomby

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 09:00
W 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej, której pierwsze bombardowania miały miejsce w Wieluniu, Europejska Sieć Pamięć i Solidarność zaprasza na telewizyjną premierę filmu dokumentalnego zatytułowanego "Miasta Zagłady. Między Wieluniem a Złoczewem” w reżyserii Huberta Chudzio i Małgorzaty Szyszki.
Junkers Ju 87 Stuka niemiecki bombowiec nurkujący z okresu II wojny światowej
Junkers Ju 87 Stuka niemiecki bombowiec nurkujący z okresu II wojny światowejFoto: PAP/Archiwum/Berliner Verlag/Archiv

Poruszający dokument  "Miasta Zagłady. Między Wieluniem a Złoczewem” będzie można zobaczyć 1 września o godz. 18.15 w TVP Historia.

W dokumencie pierwsze chwile wojny opisują ostatni świadkowie tamtych wydarzeń - mieszkańcy tytułowych miast. Kilkanaście opowieści układa się w przejmujący ciąg obrazów, emocji i osobistych przeżyć, które rozgrywały się na tle wielkiej historii.

/

Pomysłodawcą filmu jest dr Hubert Chudzio z krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego. Obraz powstał z potrzeby zrozumienia biografii nieżyjącego już jego dziadka, mieszkańca Złoczewa. W ten sposób autor odnajduje w relacjach świadków uzupełnienie i komentarz do opowieści znanych z dzieciństwa. Jedną z jego rozmówczyń jest pani Zofia Łuczak, która w nocy z 31 sierpnia/1 września 1939 roku pełniła służbę w straży pożarnej. To ona odebrała telefon z Praszki z informacją, że samoloty Luftwaffe przekroczyły granicę. Zaraz po tym uruchomiła syrenę alarmową, która zwiastowała wojnę.

Tragedia Wielunia i okolic stanowiła symboliczne preludium do dramatycznych losów Rotterdamu, Drezna, Warszawy, Hiroshimy. Prof. Jan Rydel, przewodniczący Komitetu Sterującego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność oraz historyk,  podkreśla, że losy małych miast i tragedie ludzi są częścią historii Polski. - Doświadczenia Wielunia są specyficzne w tej części Europy. Film pokazuje tragiczne losy ludności cywilnej, które podzielili potem obywatele innych krajów. Mówi się, że były to makabryczne ćwiczenia dla żołnierzy Luftwaffe, ale tak naprawdę nie znamy powodów tej napaści - stwierdził.

Dokument realizowany był jesienią 2012 roku.

Producentem wykonawczym filmu jest Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie na zlecenie Narodowego Centrum Kultury oraz Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

(pkur)

Zobacz więcej na temat: HISTORIA II wojna światowa
Czytaj także

Niemiecki pretekst do napadu na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 14:50
"Stworzę propagandowy powód rozpoczęcia wojny; nieważne, czy będzie on wiarygodny" - zapewniał swoich generałów Führer na posiedzeniu sztabu głównego 22 sierpnia 1939 roku. Takim właśnie powodem była prowokacja gliwicka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akcja "Most III". Jak wywiad Armii Krajowej pomógł uratować Londyn

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2024 06:00
- Trzeba z goryczą stwierdzić, że ogromnego wkładu Polaków do walki z Wunderwaffe ci, którzy nam najwięcej zawdzięczają - Anglicy - nie dostrzegli, albo też szybko zapomnieli – mówił Tadeusz Chciuk, cichociemny, jeden z uczestników operacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Inka", sanitariuszka żołnierzy wyklętych: "zachowałam się jak trzeba"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2024 05:40
28 sierpnia 1946 roku władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na niespełna 18-letniej Danucie Siedzikównie ps. "Inka", sanitariuszce i łączniczce 5. Wileńskiej Brygady AK, 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akt kapitulacji Japonii. Koniec wojny na Pacyfiku

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2024 05:40
Był 2 września 1945, godzina 9. Na pokładzie zakotwiczonego w Zatoce Tokijskiej pancernika USS "Missouri" podpisano akt kapitulacji Japonii. Niespełna miesiąc po ataku atomowym na Hiroszimę i Nagasaki Japończycy oddali broń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość Polki i Niemca z wielką historią w tle

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 18:30
Pierwszy mąż Aliny był Niemcem. Nie traktował jej dobrze, jeszcze za starych komunistycznych czasów wytykał jej, że jest Polką, więc z gorszej części świata. Rozstali się. Klausa znała początkowo tylko służbowo i przez telefon. Pewnego dnia zjawił się u niej z nietypową prośbą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czarny poniedziałek" – zbrodnia Wehrmachtu na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 06:00
4 września 1939 nastąpiła kapitulacja załogi wieży spadochronowej w Katowicach. Według niektórych źródeł, Niemcy rozstrzelali wówczas 80 obrońców - harcerzy oraz byłych powstańców śląskich. Do dziś pojawia się jednak wiele kontrowersji związanych z wkroczeniem hitlerowców na Śląsk.
rozwiń zwiń