W audycji o wielkich polskich sukcesach. Studenci z Politechniki Warszawskiej stali się najbardziej udekorowaną drużyną na zawodach lotniczych SAE Aero Design, a prof. Wiesław Nowiński został nominowany do prestiżowej nagrody za swoją wynalazczość. W Warszawie obradują zaś fizycy cząstek.
Na zakończonych w Stanach Zjednoczonych zawodach SAE Aero Design polskim studentom poszło świetnie.To już tradycja, że nasi reprezentanci są najbardziej udekorowaną grupą. O tym, że po raz kolejny wybierają się na zawody, informowaliśmy kilka tygodni temu.
SAE Aero Design to konkurs, który współorganizuje amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin oraz amerykańska agencja kosmiczna NASA. W prestiżowych zawodach biorą udział studenci z całego świata. Zadaniem młodych inżynierów jest zaprojektowanie, skonstruowanie, zbudowanie i oblatanie zdalnie sterowanego modelu samolotu udźwigowego w trzech różnych klasach wagowych: Micro, Regular i Advanced. Wygrywa drużyna, która zdoła wynieść jak największy ciężar w powietrze, przy jak najmniejszej masie własnej modelu.
Drużyna z Politechniki Warszawskiej zbudowała trzy samoloty, po jednym do każdej kategorii. I jak zwykle wrócili z medalami w każdej klasie oraz ze złotem w klasie Regular i klasyfikacji generalnej. Gośćmi Jedynki byli reprezentanci wszystkich trzech klas - Adam Tomaszewski, Grzegorz Zieliński i Agnieszka Garstka. - Koło działa od ponad 20 lat, my uczestniczymy w nim od trzech. Kontynuujemy tradycje z poprzednich lat, mamy coraz więcej nagród - mówi Agnieszka Garstka. Polacy budują wszystko sami, co zawsze wzbudza podziw u konkurencji. Więcej szczegółów, w tym informacje o tym, jak przebiegały tegoroczne zawody - w nagraniu audycji.
W "Naukowym zawrocie głowy" mowa była również o polskim wizjonerze, prof. Wiesławie Nowińskim. Został właśnie nominowany do Nagrody Europejskiego Wynalazcy w kategorii "Dorobek życia", co ogłosił kilka dni temu Europejski Urząd Patentowy (EPO), organizator nagrody.
Profesor Nowiński opracował ponad 30 cyfrowych atlasów mózgu, a kolejne są w fazie planowania. Dzięki wykonanym przez niego trójwymiarowym atlasom w wysokiej rozdzielczości, zaburzenia i choroby mózgu mogą być leczone szybciej i precyzyjniej, a planowanie skomplikowanych operacji jest łatwiejsze. Otrzymał już "Oscara radiologicznego".
Profesor Nowiński od ponad 20 lat mieszka i pracuje w Singapurze. - Czuję się czymś pomiędzy marzycielem a pragmatycznym biznesmenem - mówi. - Singapur zmienił moją mentalność, bo trudno w nim przetrwać, jeśli się nie generuje patentów i nie komercjalizuje swoich badań - dodaje. Więcej informacji o jego badaniach i sukcesach w audycji.
To jeszcze nie koniec historii w fizyce! Świat po odkryciu cząstki Higgsa jest jeszcze bardziej ciekawy, o czym przekonują uczestnicy odbywającej się w Warszawie 22. międzynarodowej konferencji poświęconej najmniejszym składnikom, z których zbudowany jest nasz Wszechświat. 250 fizyków z ponad 20 krajów próbuje odpowiedzieć na pytania, np. o to jaka jest struktura protonu i czy istnieje tylko jeden bozon Higgsa, czy też wiele takich cząstek.
- Może się okazać, że odkryta cząstka Higgsa nie jest tą, której się spodziewamy. W moim modelu takich cząstek jest więcej - mówi gość Jedynki, współorganizatorka konferencji prof. Maria Krawczyk z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Cząstka Higgsa to okno w kierunku wyższych wymiarów, a zatem do szerszych teorii niż nasz Model Standardowy. Model Standardowy nie stawiał sobie dotąd wielu pytań, na przykład o ciemną materię - dodaje prof. Krawczyk.
Jakie wnioski wynikają z dotychczasowych testów MS? Czy supersymetria jest rzeczywistą symetrią świata cząstek elementarnych? Z jakich cząstek składa się ciemna materia? Te pytania padają także w audycji.
Program przygotowała Dorota Truszczak.
(ew, pg)