Polskie Radio

Chiny: oskarżenia o plagiat ws. armii terakotowej

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 13:25
Spór o prawa własności intelektualnych do … terakotowej armii w Chinach. Jeden z najbardziej znanych zabytków Chin został w skali jeden do jednego skopiowany i odtworzony w innym miejscu, które wcześniej nie mogło pochwalić się tak ważną atrakcją turystyczną.
Audio
  • Chiny: kradzież własności intelektualnych … armii terakotowej. Korespondencja z Pekinu Tomasza Sajewicza (IAR)
Zabytkowa terakotowa armia w chińskim mieście Xian
Zabytkowa terakotowa armia w chińskim mieście Xi'anFoto: flickr.com/Jean-Marie Hullot

Terakotowa armia współcześnie znalazła się w środku wojny o prawa własności intelektualnej do jednego z największych skarbów Chin. Muzeum w Xi’an gdzie znajdują się oryginalne figury żołnierzy i koni mających strzec cesarza Qinshihuanga, oskarżyło park tematyczny w prowincji Anhui o kradzież własności intelektualnych.

W powiecie Taihu ustawiono bowiem repliki terakotowych figur, tak żeby wyglądały one jak te odkryte podczas prac archeologicznych w Xianie. Włożono je do głębokich, specjalnie wykopanych rowów.

Cytowani przez chińskie media eksperci uważają, że park w Anhui może być oskarżony o nieuczciwą konkurencję oraz zmuszony do zapłaty oryginalnemu muzeum w Xianie odszkodowania za straty finansowe.

koz

Czytaj także

Jak robić biznes w krajach azjatyckich

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2016 20:00
– W dzisiejszym, globalnym świecie, jeśli jakaś firma chce zaistnieć na arenie międzynarodowej, to w jej strategii nie może być tylko Unia Europejska, ani teren byłego ZSRR, musi to być także Azja. Dalsza, wschodnia, południowa, gdzie od lat 60. mamy do czynienia z tworzeniem się siły napędowej światowej gospodarki – mówił w audycji Kawa Dyplomatyczna dr Andrzej Bolesta, były dyplomata w Chinach i Azji Południowo-Wschodniej.
rozwiń zwiń