Polskie Radio
Section05

Grzegorz Dziemidowicz

Zmiany na światowym rynku ropy

Grudzień przyniósł znaczące zmiany na światowym rynku ropy. Po raz pierwszy od wielu lat główni producenci porozumieli się w kwestii zmniejszenia wydobycia "czarnego złota". Możliwe, że spowoduje to obniżkę cen paliwa, które wciąż jest głównym surowcem energetycznym na światowych rynkach. Gośćmi programu Kawa Dyplomatyczna byli prof. Leszek Jesień (Polskie Sieci Energoelektryczne) i ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego dr Łukasz Tolak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ropa naftowa Arabia Saudyjska Chiny Rosja

"Mocarstwowe ambicje Rosji stają się faktem"

- Nasycenie okręgów przygranicznych najnowszym sprzętem typu nie tylko obronnego, ale także zaczepnego, zasadniczo przebudowuje sytuację militarną w naszej części Europy. Nasyconymi rakietowo stały się również Wyspy Kurylskie, co jest zupełnie nową, odmienną od 43 lat rzeczywistością i wskazuje na to, że mocarstwowe ambicje Federacji Rosyjskiej stają się faktem – powiedział w programie Kawa Dyplomatyczna ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego, ambasador dr Tadeusz Diem. Gość odniósł się w ten sposób do alarmistycznych ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa na świecie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin wojsko Europa Wyspy Kurylskie Donald Trump Syria Baszar al-Assad

Blizny historii – współczesne granice 

– Najpiękniejsze miejsca na świecie zlokalizowane są wzdłuż granic, albo poprowadzone są przez różne przełomy rzeczne. Pojęcie granic naturalnych, ta przeszkoda, bariera przyrodnicza, rozdzielała społeczeństwa w sposób określony. Tych granic jest więcej, niż tych wydzielonych przez polityków – mówił w audycji Kawa Dyplomatyczna prof.  Stefan Kałuski, autor książki „Blizny historii. Geografia granic politycznych współczesnego świata”.
Zobacz więcej na temat:  dyplomacja

Jak robić biznes w krajach azjatyckich

– W dzisiejszym, globalnym świecie, jeśli jakaś firma chce zaistnieć na arenie międzynarodowej, to w jej strategii nie może być tylko Unia Europejska, ani teren byłego ZSRR, musi to być także Azja. Dalsza, wschodnia, południowa, gdzie od lat 60. mamy do czynienia z tworzeniem się siły napędowej światowej gospodarki – mówił w audycji Kawa Dyplomatyczna dr Andrzej Bolesta, były dyplomata w Chinach i Azji Południowo-Wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  Azja biznes dyplomacja Azja Wschodnia GOSPODARKA Chiny

Jak się pracuje na co dzień w krajach Islamu?

W Kawie Dyplomatycznej gościli Kazimierz Gajowy, prezes Fundacji Fenicja, który niemal 30 lat spędził w Libanie i Syrii oraz dr Zbigniew Szafrański, jeden z twórców Polskiej Szkoły Archeologii Śródziemnomorskiej, który prawie 30 lat swojego życia przebywał w różnych krajach Bliskiego Wschodu. Goście Polskiego Radia 24 opowiadali, jak na co dzień pracuje się w krajach kultury Islamu.  
Zobacz więcej na temat:  Bliski Wschód islam Kazimierz Gajowy Liban Syria