Polskie Radio
Section05

Koptowie

Jedyne takie obrazy na świecie. Polscy naukowcy badają malowidła syryjskich mnichów w średniowiecznym kościele w Egipcie

Przedstawienia religijne autorstwa syryjskich mnichów z okresu średniowiecza zachowały się do naszych czasów tylko w... Egipcie. Ukryte pod późniejszymi tynkami i malowidłami są odkrywane i konserwowane w kościele sprzed ponad tysiąca lat w ramach projektu prowadzonego przez badaczy z Polski i Holandii.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Egipt chrześcijaństwo archeologia NAUKA Syria aktualności katolickie

Egipt: tablica dla polskiego księdza

Polscy dyplomaci uczczą polskiego księdza, który pracował i zmarł w Egipcie. Jeden z koptyjskich rzeźbiarzy z Kairu pracuje właśnie nad tablicą, upamiętniającą księdza Stanisława Grzesika. Duchowny przez niemal 70 lat posługiwał katolickim koptom w mieście Asjut w środkowym Egipcie. Miał podwójne, polsko-egipskie obywatelstwo. Zmarł w ubiegłym roku w wieku 90 lat, a wielu jego wiernych uważa go za świętego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Egipt Wojciech Cegielski chrześcijaństwo Afryka

Papież w Egipcie. Franciszek zaapeluje o pokój na świecie

Papież Franciszek rozpoczął pielgrzymkę do Egiptu. Po 14.00 samolot z Franciszkiem na pokładzie wylądował na lotnisku w Kairze. Papieża powitali przedstawiciele kościołów katolickiego i koptyjskiego, a także prezydent Egiptu Abdel Fatah al-Sisi.Papież Franciszek spędzi w Egipcie 27 godzin. Będzie rozmawiał z prezydentem Egiptu i ma zaapelować o poszanowanie praw wszystkich mniejszości żyjących w tym kraju. Franciszek pojedzie także na uniwersytet Al-Azhar. To jeden z najbardziej renomowanych ośrodków intelektualnych islamu na świecie. Wspólnie z islamskimi duchownymi Franciszek ma apelować o pokój na świecie, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. Rozpoczynającą się pielgrzymkę papieża Franciszka do Egiptu relacjonował w Polskim Radiu 24 specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  papież papież Franciszek Egipt Kair Bliski Wschód Wojciech Cegielski chrześcijaństwo

Atak na kościół Koptów w Kairze. Prześladowania będą trwać?

- Koptowie są postrzegani jako stronnicy Sisiego i są obwiniani za błędy tego reżimu. Po masowych aresztowaniach członków Bractwa Muzułmańskiego przez ludzi Sisiego, ich zwolennicy niejako odreagowywali na kościołach koptyjskich, które były palone - mówił na antenie radiowej Jedynki Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Więcej świata Egipt Paweł Lekki Adrian Bąk NATO Donald Trump