Prof. Józefina Hryniewicz zwraca uwagę, że w Polsce aktywność zawodowa wygasa koło 70. roku życia. - To jest bardzo poważny problem, bo trzeba by było tworzyć specjalne zachęty, żeby osoby osiągające 70 i więcej lat w miarę swoich możliwości, w miarę posiadanego zdrowia, w miarę chęci pozostawały w pewnym związku z zatrudnieniem - mówi posłanka. Mniej ważne, czy to będzie zawód wykonywany w czasie aktywności zawodowej, czy jakiś inny. Jej zdaniem, seniorzy świetnie mogliby opiekować się stażystami w byłych zakładach pracy.
Marzena Rudnicka z Instytutu Gospodarki Senioralnej wskazuje, że coraz częściej firmy stosują tak zwany mentoring, zwłaszcza na rynku usług. Osoba starsza dostarczająca takiej usługi jest bardziej wiarygodna. - Senior w banku lepiej porozumie się z seniorem-doradcą - daje przykład. Podkreśla, że dużym problemem dla ludzi młodych np. w marketingu jest stworzenie języka komunikacji, który trafi do osób w wieku 60+. - Jeżeli tworzymy usługi dla seniorów, nie możemy ich tworzyć bez seniorów - dodaje.
Elżbieta Ostrowska wskazuje, że pracodawcy bardzo chętnie pozbywają się seniorów, a zwłaszcza kobiet. Dlatego nie inwestują w szkolenie takich pracowników. - Oczekiwania, że pracodawca będzie miał wizję wykorzystania starszych pracowników, że będzie w nich inwestował, że pozwoli im unowocześnić kwalifikacje powinny być standardem. Ale nie potrafiłabym wskazać pracodawcy, który tak postępuje - przyznaje przywódczyni związkowa.
Czy coraz większe braki kadrowe powodują zmianę nastawienia pracodawców do starszych wiekiem pracowników? Posłuchaj nagrania całej debaty.
***
Tytuł audycji: Debata Jedynki
Rozmawiał: Anna Grabowska
Goście: prof. Józefina Hrynkiewicz (posłanka PiS, Uniwersytet Warszawski), dr Elżbieta Ostrowska (przewodnicząca Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów), Marzena Rudnicka (prezes Instytutu Gospodarki Senioralnej)
Data emisji: 12.09.2018
Godzina emisji: 17.25
ag