"Paczka dla Bohatera" to akcja charytatywna skierowana do wszystkich ludzi walczących o wolną Polskę - żołnierzy Września 1939, wszystkich frontów, walczących na Zachodzie, jak i na Wschodzie, organizacji bojowych, podziemia niepodległościowego oraz osób represjonowanych przez ustrój komunistyczny.
- My nie jesteśmy fundacją. Nikt u nas nie pracuje. Wszyscy są wolontariuszami. Po prostu pomagamy - mówi Tomasz Sawicki, były żołnierz i pomysłodawca całej akcji. - Ja mam tu wszystkich. "I z prawa, i z lewa", mam wierzących w kosmitów i w nie wiadomo co jeszcze. Wszyscy mogą pomóc - dodaje z uśmiechem organizator stowarzyszenia.
Do akcji zgłosiło się ponad 500 wolontariuszy. Pomaga również Polonia w Holandii, w Niemczech i w Anglii. Jednak lista weteranów, którzy potrzebują wsparcia, z roku na rok się powiększa. Teraz jest to ponad 1700 osób. - Zdarza się, że kombatanci, jak tylko dostają od nas paczkę, od razu dzielą się jej zawartością ze swoimi ubogimi sąsiadami. To zawsze jest bardzo wzruszające. Staramy się pomagać wszystkim - tłumaczy Tomasz Sawicki.
Co znajduje się w paczkach? Długoterminowa żywność, taka jak makarony czy kasze, dżemy, cukier, mąka, wędliny, również chemia gospodarcza, proszki do prania i środki czystości. Wolontariusze tłumaczą jednak, że paczka to przede wszystkim symbol, a w całej akcji najważniejsze są odwiedziny i czas spędzony z kombatantami.
- My jesteśmy wdzięczni za paczkę, ale jeszcze bardziej jesteśmy wdzięczni za to, że pamiętacie, że robicie to wszystko - mówi Jerzy Józef Mindziukiewicz ps. JUR, uczestnik Powstania Warszawskiego. - Dzięki Wam, ta nasza starość jest milsza. Poświęcacie na to swój czas, co świadczy o Waszej dużej wrażliwości na nasze potrzeby. Samotność jest paskudną rzeczą - dziękuje wolontariuszom weteran.
Stowarzyszenie "Paczka dla Bohatera" to inicjatywa przepełniona dobrem i bezinteresownością. Wolontariusze pytani podczas pakowania i kompletowania paczek o zmęczenie, bez zastanowienia odpowiadali, że jest to dobry wysiłek. Bo przecież pomoc jest dobra - podsumowywali z uśmiechem.
W działania stowarzyszenia można włączyć się nie tylko przed Bożym Narodzeniem, ale również podczas wakacji, ferii zimowych, czy przed Wielkanocą. Pomoc potrzebna jest przy zbiórkach żywności, pakowaniu paczek, zdobywaniu adresów, organizowaniu wyjazdów, ale przede wszystkim potrzebna jest obecność i pamięć o tych, którzy walczyli o wolną Polskę, a dziś bardzo potrzebują naszej pomocy. O tych bohaterach, którzy żyją jeszcze tuż obok nas.
jcz