Iran wydał nakaz aresztowania prezydenta USA Donalda Trumpa i prosi Interpol o pomoc
00:53 iran-zgladzenie urzedasa .mp3 Iran zabił kolejnego mężczyznę, który według władz w Teheranie miał być amerykańskim szpiegiem. Rzecznik miejscowego wymiaru sprawiedliwości poinformował właśnie, że w ubiegłym tygodniu życie stracił Reza Asgari, były pracownik ministerstwa obrony - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
- Reza Asgari, który pracował w departamencie ds. badań kosmicznych ministerstwa obrony, sprzedał CIA informacje na temat irańskiego programu rakietowego - sprecyzował Esmail. Asgari pracował w resorcie przez wiele lat i przeszedł na emeryturę cztery lata temu.
Czytaj także:
Jak poinformował rzecznik, urzędnik otrzymał duże sumy pieniędzy od Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) "po przejściu na emeryturę, sprzedając im (Amerykanom - red.) informacje o naszych pociskach". - Został zidentyfikowany, osądzony i skazany na śmierć - dodał Esmail.
Rzecznik oświadczył również, że kara śmierci, na którą w czerwcu skazano za szpiegostwo innego Irańczyka Mahmuda Musawiego Madżda, również powinna zostać wykonana.
Atak rakietowy w pobliżu ambasady USA w Bagdadzie
Informacje o Solejmanim
Madżd został skazany za dostarczanie Stanom Zjednoczonym i Izraelowi informacji o miejscach pobytu zabitego w styczniu br. irańskiego gen. Ghasema Solejmaniego. Był on dowódcą elitarnej jednostki wojskowej Al-Kuds należącej do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, uważanym za drugą osobę w państwie. Zginął 3 stycznia w amerykańskim ataku dronów w stolicy Iraku, Bagdadzie.
Napięcia na linii Iran-USA
Waszyngton oskarżał Solejmaniego o zorganizowanie ataków na bazy USA w Iraku, które zostały przeprowadzone przez proirańskie grupy paramilitarne. Po zabiciu generała Iran odpowiedział atakiem rakietowym na bazę Ain al-Asad w Iraku, gdzie 8 stycznia stacjonowały siły USA. Żaden żołnierz amerykański nie został zabity, jednak u ponad setki zdiagnozowano później urazowe uszkodzenie mózgu (TBI).
Z kolei w lutym br. władze w Teheranie poinformowały o wydaniu wyroku śmierci na Amira Rahimpura, innego Irańczyka skazanego za "próbę przekazania CIA informacji o programie nuklearnym kraju".
W lipcu 2019 r. Iran ogłosił, że w ramach operacji rozbicia "siatki szpiegowskiej" CIA w kraju aresztowano 17 Irańczyków, a kilku z nich zostało skazanych na śmierć. Waszyngton nazwał te informacje "całkowicie fałszywymi".
pb