Powstanie wielkopolskie na prowincji
Także w Poznaniu miała miejsce Powszechna Wystawa Krajowa, która trwała 138 dni od maja do końca września 1929 roku. Odbyła się w 10. rocznicę odzyskania Niepodległości. Zorganizowana, aby pokazać dorobek Polski Niepodległej. "Pierwszy raz właściwie poczułem Zachód, kiedy byłem w Poznaniu na wystawie ogólnokrajowej, jeszcze będąc w szkole. Warszawa nie była Zachodem, ale Poznań już był" - to słowa dorosłego Czesława Miłosza rocznik 1911 o Poznaniu z początków lat dwudziestych ubiegłego wieku.
Czym w początkach Rzeczypospolitej miasto zachwyciło późniejszego noblistę? Jakie było
na tle innych miast niepodległej Polski, znane nie tylko z Targów Poznańskich? W Poznaniu już
w roku 1921 - 96,1% domów było murowanych, a w Wilnie jeszcze dziesięć lat później tylko 27%, w Warszawie 69,1%, w Krakowie – 85,5%. Poza tym w tymże 1921 roku 78% budynków wyposażonych było w wodociąg, 68,2% w kanalizację, 63,5% w elektryczność i 56,3% w gaz. Warszawa górowała nad stolicą Wielkopolski jedynie w stopniu elektryfikacji, który wynosił tam 67,8%, natomiast we wszystkich innych obszarach wypadała gorzej.
Poznań okresu międzywojennego odkrywa dla współczesnych historyk prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza - dr hab. Przemysław Matusik, autor czterotomowego dzieła "Historia Poznania".
Zobacz także:
Ponadto w audycji:
- Marian Feliks Karczewski (ur. w 1921 roku we wsi Borki, gmina Jadów, powiat radzymiński) był konspiratorem w specjalnej grupie wywiadu Armii Krajowej (grupa „H”, kierowana przez Ludwika Kalksteina, który współpracował z Gestapo i wydał w ręce Niemców wielu akowców). Został aresztowany przez Gestapo, osadzony na Pawiaku, a następnie był więźniem obozów niemieckich: Gross-Rosen, Dora, Bergen-Belsen. Wyzwolony przez wojsko amerykańskie powrócił do kraju.
Swoje wojenne losy opisał we wspomnieniach "Czy można zapomnieć?", które dopiero teraz ukazały się w pełnej wersji nakładem Instytutu Pamięci Narodowej. O autorze wspomnień i jego losach opowie bratanek Stanisław Karczewski, były Marszałek Senatu RP.
***
Na "Eurekę" we wtorek (25.05) o godz. 19.30 zaprasza Dorota Truszczak.
ans