09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" - zaprasza Roman Czejarek
Audycja ze Starachowic. Opowiemy m.in. o tamtejszym Muzeum Przyrody i Techniki, pospacerujemy Ścieżką Stara - to gratka dla miłośników motoryzacji, którzy w kilku punktach miasta mogą obejrzeć produkowane tam niegdyś ciężarówki.
Będziemy też mówić o kolei wąskotorowej, starachowickich chórach, które są wizytówką miasta, prężnie działającym Uniwersytecie III Wieku, sporcie i rekreacji w mieście, w tym o ścieżkach rowerowych a także o zespole ludowym "Starachowianie" i o lokalnej kuchni…
Wśród naszych gości m.in.: Adam Brzeziński - historyk i regionalista, z Towarzystwa Przyjaciół Starachowic, Jan Tomiłło - autor książki "Zakłady i miasto Starachowice na przestrzeni lat", dr Bożena Magdalena Mrożek - dyrygentka, szefowa Fundacji "Kukułeczka", Krzysztof Szczygieł z Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji, Norbert Pajek (muzyk) i Marcin Bednarczyk (miejski architekt) pasjonaci wąskotorówki oraz Małgorzata Wyderska z zespołu "Starachowianie".
Posłuchaj też - co nowego u Matysiaków!
15.00-16.00 - "Gdzie jest Pan Cogito" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Czym jest bezpieczeństwo energetyczne, czym bezpieczeństwo i pewność dostaw paliw czy prądu, wreszcie czym jest podmiotowość gospodarcza? Odpowiedzi na te pytania szukał m.in śp. Prezydent Profesor Lech Kaczyński. Obecna ekipa rządząca wielokrotnie odwołuje się w tych sprawach do Jego dziedzictwa. Czy skutecznie ? Między innymi o tym porozmawiają: wicepremier i minister aktywów państwowych - Jacek Sasin, prezes Narodowego Banku Polskiego - prof. Adam Glapiński oraz były wiceminister finansów, specjalista w zakresie prawa podatkowego, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie Lechu Kaczyńskim oraz przy Prezydencie Andrzeju Dudzie - prof. Witold Modzelewski.
17.00-18.00 - "Moja lista przebojów" - zaprasza Anna Will
W audycji zaprezentujemy 10 najlepszych piosenek mijającego tygodnia, o których opowiedzą dziennikarze muzyczni Jedynki. Będą nowości i wielkie powroty, utwory z całego świata i przegląd najlepszych polskich piosenek. Każdego tygodnia inne notowanie, które specjalnie dobiorą poszczególni redaktorzy. Ponadto, chcemy poznać ulubione piosenki naszych słuchaczy, a w zamian wręczymy wyjątkowe, muzyczne nagrody. Kolejne notowania znajdą się na naszej stronie jedynka.polskieradio.pl.
00.00-01.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta
01.00-07.00 - "Fantazja polska" - prowadzi Krzysztof Dziuba
Ignacy Feliks Dobrzyński, Uwertura do opery Monbar, czyli Flibustierowie, wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz;
Henryk Pachulski, Bajki fantastyczne, wyk. Waldemar Malicki - fortepian; Gabriela Moyseowicz, II Symfonia "Leopolis", wyk. Orkiestra Filharmonii w Koszalinie, dyr. Jan Jakub Bokun;
Aleksander Tansman, Uty japońskie, wyk. Jadwiga Skoczylas - sopran, Katarzyna Jankowska – fortepian; Piotr Perkowski, Uty japońskie, wyk. Urszula Kryger - mezzosopran, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Michał Klauza;
Karol Szymanowski, I Koncert skrzypcowy, wyk. Krzysztof Jakowicz - skrzypce, Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Tadeusz Strugała;
Marcin Stańczyk, A due, wyk. Piotr Orzechowski - piano Rhodesa, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUSKO, dyr. Marek Moś;
Henryk Mikołaj Górecki, III Symfonia "Symfonia Pieśni Żałosnych", wyk. Zofia Kilanowicz - sopran, Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Antoni Wit;
Marek Stachowski, Recitativo e preghiera, wyk. Zdzisław Łapiński - wiolonczela, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Ruben Silva;
Kazimierz Serocki, A piacere, wyk. Adam Kośmieja - fortepian; Stefan Kisielewski, Uwertura Sygnały Sportowe, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Stanisław Welanyk;
Mieczysław Wajnberg, Kwintet fortepianowy f-moll op. 18, wyk. Piotr Sałajczyk - fortepian, Kwartet Śląski;
Nikola Kołodziejczyk, Suita Barok progresywny, wyk. Nikola Kołodziejczyk Orchestra;
Marcin Mielczewski, Vesperae Dominicales, wyk. Capella Cracoviensis, dyr. Jan Tomasz Adamus;
Ignacy Jan Paderewski, Album Tatrzanskie na fortepian op. 12, wyk. Duo Granat;
Jakub Gołąbek, II Symfonia D-dur, wyk. Oh! Orkiestra Historyczna, dyr. Lorenzo Coppola
"Poranek Dwójki" z zaproszeniem na koncert pieśni żałobnych
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Piotr Kędziorek
10.00-12.00 - "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show" / Gitara - prowadzi Waldemar Malicki
12.00-13.00 - "Mazurek słucha..." Tomasza Ciecierskiego - prowadzi Robert Mazurek
Malowanie, zazdrość, miłość - to tylko kilka wątków, o których będzie mówił człowiek, który płynął do Ameryki. Tak, tak, były takie czasy, kiedy do Stanów Zjednoczonych się płynęło. Ciekawszy niż sam rejs jest jednak powrót artysty do Polski. Czego młody, świetnie zapowiadający się malarz szukał w PRL, mając szansę, żeby zamieszkać w USA? Między innymi o tym będzie mówił gość audycji.
"Dwie do setki" - żegnamy tych, którzy odeszli w tym roku
13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta
15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Pożegnania. Artyści związani z radiem - prowadzą Beata Kwiatkowska i Paweł Siwek
W tym wyjątkowym czasie zadumy i pamięci o tych, którzy odeszli, zapraszamy na specjalne wydanie audycji. Wspominać będziemy wybitnych artystów, twórców - związanych również z Polskim Radiem, których pożegnaliśmy w mijającym roku. Będą to, między innymi: Piotr Machalica, Krzysztof Kowalewski, Marcin Błażewicz, Andrzej Zakrzewski, Wiesław Gołas. Do dzielenia się wspomnieniami - przy dźwiękach nastrojowej muzyki - zapraszamy także naszych słuchaczy.
17.00-19.00 - "Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" - audycja Jacka Hawryluka z udziałem Doroty Kozińskiej, Agaty Szymczewskiej i Wojciecha Michniewskiego
Jan Sebastian Bach - Koncert d-moll na dwoje skrzypiec BWV 1043 (wielcy mistrzowie)
19.00-19.30 - "Miejscówka z Dwójką" / Dominik Bukowski, Dominik Kisiel
19.30-23.00 - "Opera pod gwiazdami" - prowadzi Marcin Majchrowski
Pożegnania: Teresa Żylis-Gara
Wolfgang Amadeus Mozart Don Giovanni – dramma giocoso w dwóch aktach (Salzburg, 27.07.1970), wyk. Nicolai Ghiaurov – bas (Don Giovanni), Victor von Halem – bas (Il Commendatore), Gundula Janowitz – sopra (Donna Anna), Stuart Burrows – tenor (Don Ottavio), Teresa Żylis-Gara – sopran (Donna Elvira), Geraint Evans – bas-baryton (Leporello), Rolando Panerai – baryton (Masetto), Olivera Miljaković – sopran (Zerlina), Chór Wiedeńskiej Opery Państwowej , Wiener Philharmoniker, dyr. Herbert von Karajan
23.00-00.00 - "Rachunek myśli" / "Zwłoki" - aud. Michała Nowaka
Człowiek jest jedyną ziemską istotą, która w specjalny sposób traktuje martwe ciała swoich bliskich. To wyjątkowe podejście do ludzkich szczątków jest nie tylko bardzo stare, towarzyszy naszym dziejom od co najmniej stu tysięcy lat. Można zaryzykować wręcz tezę, że to właśnie zwyczaje pogrzebowe ujawniają, jak w rozmaitych kulturach pojmuje się sens ludzkiego istnienia. Historia stosunku człowieka do zwłok będzie tematem pierwszego po wakacjach Rachunku myśli.
00.00-02.00 - "W rytmie na trzy" - Tomasz Dudek
02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański
03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Mateusz Drozda
05.00-06.00 - "Trójka budzi / jazz & bass" - Michał Grabkowski
06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Tomasz Miara
09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz
Goście: Izabela Leszczyna, Platforma Obywatelska, Paweł Mucha, Kancelaria Prezydenta, Jarosław Sellin, Prawo i Sprawiedliwość, Marek Sawicki, Polskie Stronnictwo Ludowe.
Śniadanie w Trójce jest transmitowane online. Stream będzie dostępny na Facebook-u i Twitterze Trójki, w serwisie YouTube - na kanale Polskiego Radia oraz na stronach internetowych Polskiego Radia.
10.00-12.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski
12.00-13.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra-Komarnicki
Instagram, YouTube, piwnice Stand up-owe i Tik Tok - to właśnie w tych miejscach toczy się teraz życie. To tam zyskuje się na popularności. W tym nowym medialnym środowisku świetnie się odnajduje gość audycji - Daniel Midas, komik i satyryk. W mediach społecznościowych zasłynął krótkimi streszczeniami programów telewizyjnych. Jak trafiać do młodego, nowego pokolenia? Jak być śmiesznym jako stand-uper i jak nie bać się przełamywać własnych barier? Tego postaramy się nauczyć.
13.00-14.00 - "Zimna fala" - Michał Migała
14.00-15.00 - "Świat do trzeciej" - Witold Lazar
15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska
16.00-17.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński
W audycji o polskiej premierze filmu "Moje wspaniałe życie" w reżyserii Łukasza Grzegorzka - wypowiedzi twórców filmu; 20 Festiwal Cinemaforum - Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych (3-7.11.2021 Warszawa) - rozmowa z Błażejem Hrapkowiczem dyrektorem festiwalu. Powiemy również o premierze kinowej filmu "Mosquito state" w reżyserii Filipa Jana Rymszy (produkcja polsko-amerykańska).
17.00-18.00 - "Wykonane w Polsce" - Tomasz Żąda
Jednym z gości audycji będzie Amelia Andryszczyk, młoda piosenkarka i kompozytorka z Ostrowi Mazowieckiej. Nie zabraknie także debiutanckich wspomnień: Kuba Płucisz opowie o początkach zespołu IRA. Zdradzimy też, kto przeprowadził pierwszy wywiad z grupą. To wszystko i jeszcze więcej w rytmie polskich nowości.
18.00-19.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk
19.00-00.00 - "Departament rytmu" - Łukasz Ciechański
08.06 - "Polki" - zaprasza Magdalena Merta
Zapraszamy do wysłuchania opowieści o królowej Bonie. Historyczną postać wspomni w audycji "Polki" Małgorzata Żaryn, zastępca redaktora naczelnego "W Sieci historii".
20.33 - "Vademecum Norwidowskie" - zaprasza Krzysztof Wołodźko
Gościem będzie dr Elżbieta Lijewska z Laboratorium Dokumentacji Literackiej i Instytutu Filologii Polskiej UAM w Poznaniu, która opowie o tym, jaką rolę odegrał w historii polskiej emigracji Dom św. Kazimierza pod Paryżem.
23.35 - "Kulturalnie na temat" - zaprasza Katarzyna Cygler
Rozmowa o kulturze, sztuce, filozofii i wszystkim, co dotyczy niematerialnej sfery życia człowieka.
09.00-10.00 - "Sobotologia" - Szymon Jaworski
Sprawdzimy, co czeka nas podczas Juwenaliów Warszawskich i jak prezentują się studenckie aktywności w innych akademickich miastach.
10.00-11.00 - "Światła wielkiego miasta" - Martyna Matwiejuk
Przyjrzymy się studenckiemu życiu w Oxfordzie, wyruszymy tropem "Alicji w krainie czarów", aby znaleźć miejsca, które zainspirowały Lewisa Carrolla do stworzenia kultowej powieści. W audycji znajdzie się też coś dla fanów Harry’ego Pottera.
11.00-12.00 - "Pasjonauci" - Beata Kwiatkowska
"Telefon na wietrze", to budka telefoniczna do rozmów… ze zmarłymi. Ta stanie w Warszawie i jest projektem, który ma pomóc ludziom pogrążonym w żałobie.
12.00-13.00 - "In English please…" - Ada Janiszewska
Spotkanie z Abdulem z Omanu, który mieszka u nas już kilka lat i studiuje na Politechnice Warszawskiej. Do tego stopnia zaprzyjaźnił się nami, że nauczył się polskiego. A Ty? Co wiesz o Omanie? W cyklu Legal Alien wyjaśnimy skąd taka potrzeba w Polakach, żeby na przełomie października i listopada odwiedzać cmentarze. A John Beauchamp zmierzy się z tekstem piosenki "Barometr" Bovskiej.
Jacob Flâneur - jeden z finalistów konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!". Jego utwór "Cappuccino" znalazł się na winylu "The Best of Będzie głośno!". Cały album do odsłuchu - tu.
14.00-15.00 - "Zaklinacze czasu" - Jakub Jamrozek
Czarna śmierć czyli dżuma, cholera, ospa, hiszpanka… Dzieje ludzkości to dzieje cyklicznie pojawiających się epidemii. Ich przejście najczęściej oznaczało zmianę: społeczną, ekonomiczną, stylu życia, relacji międzyludzkich. Jakie działania podejmowano, kiedy w mieście pojawiała się zaraza? Do którego świętego modlono się z prośbą o pomoc w chorobie? Dlaczego większość chorób nosi nazwę żeńską? Porozmawiamy o tym z Barbarą Faron, historyczką, autorką książki "Jak przetrwać zarazy w danej Polsce?".
17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik
Mac and Cheese - mało zdrowe i bardzo kaloryczne danie kuchni amerykańskiej. To po prostu makaron w kremowym, serowym sosie, który łatwo przygotować, gdy w lodówce pustki.
00.00-02.00 - "Basstion" - Marcin Hubert "Harper"
Po północy lato przywoła i słoneczne disco-house’owe brzmienia zafunduje Amerykanin Flamingosis, natomiast srogo już łupnie, fryzury rozwieje i stutonowe połamane techno miksować będzie Manni Dee - i to tak, że aż wskazówki zegarów o godzinę z wrażenia się cofną.

10.00-11.00 - "Rodzinny W-F" - Turniej "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" organizowany jest przez PZPN od 21 lat. Jest największym w Europie turniejem piłkarskim dla dzieci w trzech kategoriach wiekowych: do lat 8, 10 i 12. W Turnieju uczestniczą szkoły, uczniowskie kluby sportowe, kluby sportowe oraz podmioty prowadzące działalność sportowo-edukacyjną. Gość: Przemysław Prętkiewicz - dyrektor departamentu piłki amatorskiej PZPN.
12.00-13.00 - "Bajkowy ogród" - Dzień Wszystkich Świętych przed nami zatem opowiemy o kwiatach i roślinach w tym świątecznym czasie, o ich symbolice, o tym jak samemu stworzyć coś wyjątkowego na ten czas.
18.00-19.00 - "Kuferek przyjemności" - W audycji gościmy siedmioletniego Filipa i jego mamę Asię. Do Kuferka wrzucą temat kolei i pociągów. Filip nade wszystko uwielbia przejażdżki kolejką wąskotorową. O swoich przejażdżkach, ciekawostkach kolejowych i historii Piaseczyńskiej Kolejki Wąskotorowej opowie razem z mamą.
21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - Tematem sobotniej audycji jest Alaska, czyli najzimniejszy stan USA. Magda i Sergiusz Pinkwart porozmawiają z Damianem Hadasiem - przewodnikiem i autorem książki "Alaska, przystanek na krańcu świata". Dowiemy się: czy na Alasce jest zimno, jak ją zwiedzać z dziećmi, na co uważać i czy taka wycieczka jest droga.
22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - Mistrzowie gotyku i synth popu. Dwie historie, dwa niezwykle istotne winyle dla dyskografii grup, ale i dla historii obu gatunków. W ramach Pół Pięknej Płyty w pierwszej godzinie przedstawimy trzeci studyjny album grupy The Mission "Carved In Sand" oraz debiut niemieckiej gwiazdy szeroko pojętego euro pop - "A Secret Wish" zespołu Propaganda. To z tej pozycji pochodzi kultowy hit "Dr. Mabuse”. Uzupełnieniem będzie zapis koncertu z odnalezionej sesji nagraniowej u Johna Peela na antenie BBC grupy Sisters Of Mercy z 1984 roku, jeszcze w której składzie był Wayne Hussey, późniejszy założyciel The Mission.
08.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska [PREMIERA]
W programie audycji sonaty klawiszowe Domenica Scarlattiego, neoklasyczne Concierto de Aranuez Joaquina Rodriga z popularnym, nostalgicznym Adagiem, a także czołowe dzieło symfoniczne niemieckiego romantyzmu - I Symfonia c-moll op. 68 Johannesa Brahmsa.
10.00 - "Chopin. Konteksty, kontrasty, konfrontacje" - Maciej Grzybowski [PREMIERA]
Głównym punktem programu będą Scherza Fryderyka Chopina w fenomenalnych kreacjach Światosława Richtera.
16.00 - "Z nagraniowej skarbnicy Krystiana Zimermana" - Adam Rozlach [PREMIERA]
Tym razem nowość fonograficzna - Koncert fortepianowy G-dur Beethovena z London Symphony Orchestra pod batutą Sir Simona Rattle'a.
Zapraszamy!