Polskie Radio

Turystyka, historia i wyśmienita muzyka. Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 18:00
W Jedynce odwiedzimy najpiękniejszą wioskę Małopolski i ruszymy do Królestwa Polskiego pierwszej połowy XIX wieku. W Dwójce posłuchamy koncertu kameralnego młodych i utalentowanych muzyków Festiwalu Dramma per Musica. W Trójce reportaż o tym, jak można pomóc dzięki filmom historycznym, a w Czwórce - spotkanie z laureatami 48 Hour Film Project oraz relacja z Festiwalu Piosenki Studenckiej Bakcynalia w Chatce Żaka w Lublinie. Sprawdź nasze propozycje! 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Grzegorz Śledź / PR2
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Daniel Wydrych 

Reporter w drodze - Maciej Walecki - tym razem odwiedzi miejsce, które dość wysoko jest na naszej "Turystycznej liście przebojów" - Zalipie. To podobno najpiękniejsza wieś w Polsce, dzięki kunsztownie malowanym zagrodom, pokrytym pobielonymi strzechami. W audycji o tym, kim była Felicja Curyłowa, czy współczesne Zalipie kontynuuje tę tradycję i jak smakują zalipskie pierogi ze słodką kapustą - o tym opowiedzą Maria Pikul, Anna Owca i Wanda Chlastowa z Domu Malarek /oddz. Muzeum Etnograficznego w Tarnowie.

W audycji też o Potoczku, na pograniczu polsko-czeskim w Masywie Śnieżnika w Sudetach, gdzie stworzono dom otwarty dla pasjonatów koni, piękna i dobrego jedzenia. Sprawdzimy też blaski i cienie decyzji o przeprowadzce z miasta na wieś. 

19.00-19.30 - "Jedynka dzieciom" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

21.00-22.00 - "Historia żywa" - zapraszają Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak

Królestwo Polskie w Rosji - jego sąsiedzi i wrogowie w latach 1815-1830

Już nie połowę, jak po III rozbiorze Polski, ale aż 82 procent obszaru byłej Rzeczpospolitej zagarnęła Rosja w wyniku postanowień kongresu wiedeńskiego kończącego burzliwą epokę wojen napoleońskich.  Austrii pozostało 11 procent, Prusom 7 procent. W 1815 roku ta międzynarodowa konferencja 16 europejskich państw wprowadziła nowy porządek polityczny w Europie po upadku Bonapartego. Karty rozdawał car Aleksander I, ponieważ pokonał boga wojny, cesarza Francuzów. Los Polski znalazł się w jego rękach. Władca Rosji utworzył z ziem Księstwa Warszawskiego twór o dumnie brzmiącej nazwie - Królestwo Polskie. I objął jego tron. Co to była za Polska? Czy imperator dał Polakom więcej niż Napoleon? Państwo na niby, półniepodległość na łasce cara, Królestwo Polskie w Rosji – tak opisują je historycy. Ale jednocześnie Królestwo otrzymało Konstytucję, najbardziej liberalną ze wszystkich w Europie po upadku Napoleona. Głównym autorem aktu był książę Adam Jerzy Czartoryski. Kongresówka miała sejm, wojsko, swoją monetę, szkolnictwo, powstał Uniwersytet Warszawski. Stanisław Staszic myślał o rozbudowie staropolskiego okręgu przemysłowego. Badacze epoki uważają, że Królestwo miało być eksperymentem ustrojowym, poligonem do testowania reform, pomostem między imperium a Zachodem. Czy elity polityczne w Petersburgu chciały zaakceptować taką wizję Aleksandra, który odmawiał im tego co dostali Polacy: konstytucji i parlamentu? Niedawna epoka napoleońska pokazała im, że Polska jest anty-rosyjska. Pisarz Mikołaj Karamzin, utrwali pogląd, że Polska jest głównym, odwiecznym wrogiem Rosji. Skoro to było Królestwo Polskie w Rosji  - kim byli jego sąsiedzi i wrogowie? Historię Królestwa Polskiego w latach 1815-1830 przedstawimy w dwóch odsłonach. Ta audycja to odsłona pierwsza. 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Doktor Murek" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z Romanem Wilhelmim w roli tytułowej. 

21.45 "Meir Ezofowicz" Elizy Orzeszkowej, czyta Adam Ferency (Radiobook).

23.50 - "Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego w interpretacji Grzegorza Damięckiego.

logo

00.00-01.00 - "Wieczór płytowy" - Tomasz Szachowski, Piotr Metz, Przemysław Psikuta 

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Artur Rimbaud w 130 rocznicę śmierci - aud. Doroty Gacek

01.00-02.00 - "Fantazja polska" - prowadzi Marek Zwyrzykowski (powtórzenie) 

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Krzysztof Dziuba 

W audycji Schubert, Szostakowicz, Ligeti, Nielsen, Jersild, Bartók, Pautza, Golestan, Brahms, Viotti, Monteverdi, Strauss, Vivaldi, Ruzdjak, Debussy. 

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Konrad Handschuh 

Józef Elsner Uwertura do opery Leszek Biały, wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej, dyr. Bogusław Dawidow;

Feliks Janiewicz Koncert skrzypcowy nr 3 A-dur, wyk. Zbigniew Pilch - skrzypce, Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej - Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, dyr. Kai Baumann;

Grażyna Bacewicz I suita baletowa "Z chłopa król"wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Michał Klauza;

Maria Szymanowska Nokturn le-murmure As-dur, Polonez f-moll, wyk. Anna Ciborowska - fortepian. 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

"Barok, barok, barok" - zapraszamy na koncerty, podczas których twórcy zaprezentują trzy barokowe tradycje: niemiecką, francuską i włoską. Utwory zostaną zaproponowane w różnych konfiguracjach, od występów solowych - po małe orkiestry. O szczegółach wydarzenia w Barze Studio porozmawiamy z Marcinem Maseckim. Początek spotkania z pianistą o godz. 9.30.  

W audycji sięgniemy także do książki "TOPR 2. Nie każdy wróci". To poruszający opis pracy ratowników TOPR, rozmowy z ich rodzinami, z osobami, którym ocalili życie. Spotkanie z autorką książki, rodowitą góralką, publicystką Beatą Sabałą-Zielińską o godz. 8.30. 

W audycji także: wystawa "Obecny nieusprawiedliwiony" prof. Stanisława Radwańskiego; Krynica Zdrój i nowa galeria z pracami Nikifora​ oraz wystawa "Od szmacianki do lalki Barbie. Rola kobiety i kanony kobiecego piękna na przestrzeni wieków" w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.​ 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi 

10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie" 

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności": Jadwiga Górecka, autor Jakub Kukla 

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Marcin Majchrowski 

Koncert Netherlands Chamber Orchestra pod dyrekcją Françoisa Leleux - obój (Amsterdam, 15.02.2021). Claude Debussy I Rapsodia na klarnet i orkiestrę, Johannes Brahms Wariacje na temat Haydna op. 56a, Józef Haydn Koncert obojowy C-dur Hob. VIIg/C1

14.00-15.00 - transmisja z Wigmore Hall w Londynie: Koncert kameralny / Aleksey Semenenko - skrzypce i Artem Belogurov - fortepian. 

André Previn II Sonata skrzypcowa "Vineyard", Tony Schemmer Sandor's Ballad – część II z Sonaty for Reed and Piano, Aaron Copland Two Pieces, George Gershwin Porgy and Bess - suita z opery. 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla 

Seria o komisarzu Mortce, "Żmijowisko", "Rana" czy "Wyrwa" - kryminały jego autorstwa biją prawdziwe rekordy popularności. Nic w nich nie jest oczywiste, nie ma prostych i i przewidywalnych rozwiązań. W najnowszej książce "Dług honorowy" powraca z nową sensacyjną historią, o której opowie nam osobiście. Naszym gościem będzie Wojciech Chmielarz - wielokrotnie nagradzany mistrz kryminału. Zdradzi nam między innymi, jak pisze swoje powieści, czy istnieje recepta na dobry kryminał i o czym będzie jego kolejna książka. 

Z Tomaszem Mościckim - dziennikarzem i krytykiem teatralnym, porozmawiamy o najnowszych premierach, w tym o spektaklu "Wachlarz" w Teatrze Współczesnym i "Zamek" w Teatrze Narodowym.  Opowiemy też o ogrodzie w obrazach, czyli o niezwykłej sztuce Tadeusza Nieściera. Przeniesiemy się również do Pragi na Festiwal 3Kin. 

17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego 

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska 

Festiwal Dramma per Musica 2021 - "Scena Młodych" (Sala Klubo-Kino-Teatru Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie). 

Wiktoria Oskroba - sopran, Marta Schnura - alt, Agata Front, Aleksandra Owczarek - skrzypce, Karolina Szewczykowska - wiolonczela, Barbara Brzezińska - klawesyn. 

Marcin Mielczewski Canzona prima a due; Élisabeth Claude de La Guerre Sonata 1. d-moll na skrzypce i bc; André Campra motet "Laudate dominum in sanctis ejus"; André Campra motet "Notus in Judea Deus - Dormierunt somnum suum"; André Campra motet "Ecce quam bonum"; André Campra motet "Tota pulchra es amica mea", Giovanni Battista Bononcini "Chi d'amor tra le catene"; Henricus Litzkau Sonata d-moll na skrzypce i bc, Marcin Canzona terza a due

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / "Rzeczypospolite: Słodko-gorzka historia" - prowadzi prof. Antoni Dudek

Dziewiętnastowieczne pracownie mistrzów cukiernictwa, dawne manufaktury czekolady, gabinety warszawskich fabrykantów, hale fabryczne. Kulisy powstania i rozwoju znanej firmy cukierniczej opisuje w książce "Wedlowie. Czekoladowe imperium" dr Łukasz Garbal. To jednak także podróż po historii Polski oraz opis zachodzących w tym czasie przemianach społecznych i politycznych, o których w najbliższych "Rzeczypospolitych".

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Fortepianiści - prowadzi Andrzej Sułek              

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Ewa Szczecińska 


LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Hubert Klimko-Dobrzaniecki "Niech żyje śmierć", czyta Łukasz Lewandowski.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Igor Newerly "Zostało z uczty Bogów", czyta Krzysztof Kołbasiuk.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Stanisław Ignacy Witkiewicz "Listy do żony", czyta Krzysztof Gosztyła.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Szymon Sławiński

02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

00.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Mateusz Drozda

05.00-06.00 - "Trójka budzi: Klub folkowy" - Wojciech Ossowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan 

W audycji m.in. porozmawiamy o ćwieczniu mózgu z polskim reprezentantem MŚ w pamięci, o wypożyczaniu gier oraz o Ignacym Łukasiewiczu.  

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gość - Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. 

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Marek Wiernik

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar 

18.45 - reportaż "Jesteś tyle warta, ile innym pomożesz" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej. Bohaterka reportażu - Alina Czerniakowska - jest reżyserem i dokumentalistą, autorką wielu filmów o tematyce historycznej i patriotycznej.  

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć  

20.00-21.00 - "Trzy wymiary gitary" - Piotr Baron

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Elżbieta Korczyńska 

Rola i wartość działania organizacji harcerskich i skautowych w Polsce. Czy młodzi ludzie są zainteresowani naszymi dziejami i polskimi tradycjami? W jaki sposób wychowanie harcerskie kształtuje charaktery i patriotyczne postawy dzieci i młodzieży? Jak organizacje harcerskie funkcjonują w czasie pandemii? O tym porozmawiamy z Elżbietą Nogą z Głównej Kwatery ZHP oraz z Mateuszem Dybką - zastępcą komendanta Chorągwi Ziemi Opolskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego ZHR. 

22.00-23.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn-Wróblewski

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst

LITERATURA W TRÓJCE: 

12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.

logo

22.05 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska

Fotografia jest częścią naszego życia, codziennie robimy miliony zdjęć. Artyści zajmujący się fotografią, dokumentaliści, reporterzy tworzą znacznie mniej, ale to o ich pracach dyskutują znawcy, na ich wystawy do muzeum przychodzi tłumnie publiczność.

Kiedy mówimy "mała Afganka", albo przypominamy sobie zdjęcie robotników siedzących na rusztowaniach drapaczy chmur w Nowym Jorku w latach 30. XX wieku, mamy w pamięci wzrokowej zdjęcia, które wywarły wpływ na kulturę wizualna świata. W większości są to prace rozpoznawalne, choć nazwisko autora, kontekst powstania zdjęcia, szczegóły istotne dla odczytania fotografii są często mniej znane. Fotografia poza walorami artystycznymi, jest też opowieścią o ludziach i ich wrażliwości.

Z gośćmi audycji rozmawiamy o fotografiach mających znaczenie dla rozwoju kultury, historii i sztuki. 

22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman​ 

Magazyn twórców największego polskiego festiwalu filmów historycznych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Gośćmi audycji są niepokorni twórcy, historycy, zapomniani bohaterowie i świadkowie historii. 

23.35 - "Rozpruwacz kulturalny" - zaprasza Jakub Moroz

Cykliczna audycja o tym, jak ważne wydarzenia historyczne i polityczne znajdują odbicie w dziełach kultury. 


Abba_banner_Mobile.jpg

logo


Płyta tygodnia - "Sen o smaku lukrecji" / WRONA

WRONA, czyli Weronika Jasiówka, to wokalistka, autorka tekstów, producentka oraz perkusistka, występująca w formie solo actu, wykonująca muzykę electro/alternative/pop. Jest laureatką ostatniej odsłony konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!". Płyta do wygrania codziennie w "Muzycznym lunchu" po godz. 13.00. 

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Czy to prawda, że 1/3 krótkodystansowych lotów po Europie da się zastąpić pociągiem? Greenpeace dowodzi, że w Europie jest to możliwe. W audycji również rozmowa z laureatami 48 Hour Film Project oraz relacja z Festiwalu Piosenki Studenckiej Bakcynalia w Chatce Żaka w Lublinie.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Kacper Kowalczyk 

To "widzimisię" opiekunów czy realna pomoc? Od kilku już lat obserwujemy pewien modowy trend w świecie zwierząt. Dzisiaj nie jest niczym nadzwyczajnym ubieranie psów, kotów, a nawet drobnych ssaków. Ich opiekunowie prześcigają się, by ubrać swego podopiecznego, zgodnie z obowiązującymi trendami. Z pozoru może wydawać się to mało racjonalne, jednak jak się okazuje, "ubieranie" zwierząt przynosi im pewne korzyści.

19.00-20.00 - "Wieczór rezydentów" - Jurek Przeździecki 

"Czy możemy być blisko, mimo, że dzieli nas odległość?" W tej audycji nie zabraknie wyselekcjonowanej muzyki: takich twórców jak PAS, Dorisburg, czy Jeff Rushin. 

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - Tadeusz Konwicki "Kronika wypadków miłosnych" w adaptacji Teatru PR.  Czyta Grzegorz Kwiecień - aktor Teatru Narodowego w Warszawie.


logo


11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" 

Zastanawialiście się kiedyś jak powstaje wiatr? W audycji usłyszymy odpowiedź na to pytanie. Dowiecie się z jaką prędkością wieje wiatr, czym są orkany, cyklony, tajfuny i do czego człowiekowi może przydać się wiatr.  

17.15 - "Skarbonka" 

Czy wiecie, że co miesiąc wyrzucamy 50 zł do kosza? Tak wynika z badań Banków Żywności. W audycji o oszczędzaniu jedzenia, a co z tym się wiąże - również pieniędzy. 

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" 

W audycji - w plenerowym studiu Polskiego Radia Dzieciom - aż czterech gości. Z Warszawy przybędzie Piotr Zalewski i Paweł Chwedoruk, członkowie grupy Fera, którzy opowiedzą o swoim debiutanckim mini albumie. Pojawi się też Waldemar Kuleczka, który przedstawi projekt Romantic Funk i swoją najnowszą płytę inspirowaną muzyką lat osiemdziesiątych.

Małopolska Wizja Lokalna reprezentowana przez Marka Góreckiego i Tomasza Antonika, przedstawi swój debiutancki album a Maciej Lipina prosto ze śląskiego studia PRD opowie o 20-leciu zespołu Ścigani, o spektaklu "Skazany na bluesa" z Teatru Wyspiańskiego w Katowicach, w którym to wcielił się w postać Ryśka Riedla. Zdradzi też informacje dotyczące projektów Anawa 2.0 oraz mini albumie T.Day/ Lipina. 

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Bajki ciotki Edith" na podstawie książki Edith Nesbit, w adaptacji Marty Korejwo, w reżyserii Jana Warenycia. Teatr Polskiego Radia, 1998 r. 

Wystąpili m.in. Anna Seniuk, Krzysztof Tyniec, Andrzej Ferenc, Krystyna Królówna, Barbara Zielińska, Ewa Wencel, Ryszard Barycz, Marek Frąckowiak.


.


17.00 - "Linie i pięciolinie" - Jakub Beczek [PREMIERA] 

Wybitny krytyk literacki, znany z publikowanej na naszym portalu autorskiej rubryki "Ut musica poesis" - przybliża związki polskiej literatury i muzyki. Zapraszamy na piąty odcinek audycji zatytułowany "Muzyka w cieniu imperium. Aleksander Wat".

21.00 - "Chop In Pop" - Mariusz Gradowski 

Odcinek zatytułowany "Jamajka", czyli Chopin w rytmach ska, rocksteady, reggae, dub. Wśród wykonawców m.in.: Andy Poland, New Cool Collective, Maleo Reggae Rockers oraz ShopIn PL.​ 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Dramma per Musica. "Scena Młodych"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 11:15
Wysłuchaliśmy koncertu kameralnego - otwarcia cyklu prezentującego młodych utalentowanych muzyków nurtu wykonawstwa historycznego. Wydarzenie odbyło się w ramach Festiwalu Dramma per Musica organizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Barokowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urodziny Polskiego Radia Chopin. Jakie atrakcje czekają słuchaczy?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 16:36
Polskie Radio Chopin już za kilka dni będzie świętować czwartą rocznicę powstania. Z tej okazji jego dyrektor Marcin Gmys zawitał do Trójki, by opowiedzieć co nieco o tej wyjątkowej stacji i planach związanych z obchodami zbliżających się urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sen o smaku lukrecji". Wrona w Czwórce [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 19:00
Tegoroczną odsłonę konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno" wygrała jednogłośnie! Jurorów zachwyciła talentem, barwną osobowością i charakterem. Bo Wrona wie, czego chce, i wie, jak to robić. Udowodniła to na koncercie w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki powrót po 40 latach. ABBA znów zachwyca

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 12:48
Kilka tygodni temu muzyczny świat zelektryzowała informacja o wielkim powrocie kultowego zespołu sprzed lat. Przedstawiciele szwedzkiej grupy ABBA słowa dotrzymali i 5 listopada, o północy, ukazał się nowy album zatytułowany "Voyage".
rozwiń zwiń