Polskie Radio

Niecodzienne wywiady i wyśmienita muzyka! Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 18:00
Wspomnienia słuchaczy z udziału w Akcji "Choinki Jedynki". Syndrom Gauguina - na czym dokładnie polega i co wspólnego ma ze słynnym malarzem? Jak połączyć karierę sportową z naukową oraz jak to jest zostać mamą w bardzo młodym wieku? Będzie też o języku współczesnej młodzieży i kolejnej edycji Festiwalu Sztuki Opowiadania. Muzycznie - od epickiego rocka, poprzez melodyjny pop punk do Chopina na instrumentach klawiszowych - innych niż fortepiany i pianina. Zapraszamy! 
Studio Jedynki
Studio JedynkiFoto: E.Iwanicka/ Polskie Radio
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Zakończył się pierwszy etap plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Internauci zgłosili ponad 10 tysięcy propozycji, wśród których znalazło się blisko dwa i pół tysiąca różnych wyrazów i wyrażeń. Jury przeanalizowało wszystkie zgłoszenia i wyłoniło finałową dwudziestkę, na którą można głosować w drugim etapie plebiscytu. W nawiązaniu do plebiscytu - w audycji będziemy mówić o języku współczesnej młodzieży. 

Poza tym w audycji: Akcja Charytatywna Programu 1 Polskiego Radia S.A. "Choinki Jedynki" ukazuje się na antenie Programu 1 już od 20 lat. Z tej okazji prosimy Państwa, uczestników konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży, o wspomnienia z udziału w Akcji. 

choinki.png
Wspominamy "Choinki Jedynki"

Będzie także "Poradnik językowy" Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci, kolejny odcinek słuchowiska według słynnej powieści Pierre'a Choderlosa de Laclosa "Niebezpieczne związki" oraz konkursy "Od małego do dużego" i "A to kto to?". 

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Paweł Sztompke

Zaprosimy na koncert z okazji siedemdziesiątej rocznicy urodzin barda piosenki Przemysława Gintrowskiego, który odbędzie się 17 grudnia w Warszawie. Gościem będzie Jacek Pechman, organizator spotkania, menadżer tria Kaczmarski Gintrowski Łapiński. 

19.30 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Jankowska

Myśli wybitnych filozofów zawarte są w ich dziełach. Platon opisał swoje nauki w kunsztownych listach i dialogach, inni pisali eseje czy rozprawy. Filozof na tronie Marek Aureliusz posługiwał się aforyzmem, średniowieczni mnisi, jak np. św. Augustyn, zostawili po sobie traktaty. W epoce renesansu humaniści Michał Montaigne, Erazm z Rotterdamu używali różnych form literackich, często prześmiewczych, aby nakreślić swoje idee. 

23.05 - "Moje książki" - zaprasza Magda Mikołajczuk 

W audycji porozmawiamy o zbiorze opowiadań George'a Saundersa "Sielanki" w tłumaczeniu Michała Kłobukowskiego. Wybitny amerykański pisarz, laureat Nagrody Bookera za powieść "Lincoln w Bardo" w absurdalnych, groteskowych i pozornie zabawnych opowieściach pokazuje zagubienie i lęki człowieka XXI wieku. Wśród bohaterów "Sielanek" są m.in. pracownicy parku rozrywki udający neandertalczyków, coach dający swoim klientom bardzo podejrzane rady i zmartwychwstała ciotka, która rozkazuje domownikom i gubi własne członki.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - Słuchowisko wg słynnej powieści Pierre’a Choderlosa de Laclosa "Niebezpieczne związki".

21.45 "Meir Ezofowicz" Elizy Orzeszkowej, czyta Adam Ferency (Radiobook).

23.50 - "Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego w interpretacji Grzegorza Damięckiego.

logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

00.55-01.00 - Przypadki słowa: Piotr Matywiecki "Skrytka" - aud. Iwony Smolki

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Ewa Szczecińska

Antoni Kątski Sonata fortepianowa F-dur op.156, wyk. Anna Parkita - fortepian; Marcin Mielczewski Missa O Gloriosa Domina, wyk. Zespół il Canto, Jarosław Malanowicz - organy, Władysław Żeleński pieśni, wyk. Urszula Kryger - mezzosorpan, zespół Concerto Avenna, kier. Andrzej Mysiński

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marek Zwyrzykowski

François van Campenhout, Camille Saint-Saens, Sergiusz Prokofiew, Fryderyk Chopin, Joseph Haydn, Piotr Czajkowski, Josef Suk, Antonio Vivaldi, Joseph Lauber, Henry Purcell, Ludwig van Beethoven, Domenico Scarlatti, Walter Gieseking, Blagoje Bersa

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Ewa Szczecińska

Grażyna Bacewicz VII Koncert skrzypcowy, wyk. Wanda Wiłkomirska - skrzypce, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Andrzej Markowski; Wojciech Kilar Missa pro pace (Kyrie, Gloria) wyk. Joanna Woś - sopran, Małgorzata Walentynowicz - mezzosopran, Paweł Brożek - tenor, Rafał Siwek - bas, Chór i Orkiestra Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, dyr. Mirosław Jacek Błaszczyk; Roman Maciejewski Mazrutki (wybór), wyk. Roman Maciejewski - fortepian

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek 

W audycji spotkamy się z kuratorką Zofią Rojek, która opowie o najnowszej wystawie w Muzeum Warszawy, zatytułowanej "Niewidoczne. Historie warszawskich służących". Historię pracy domowej oddaje ponad 400 obiektów - zarówno przedmioty historyczne, jak i współczesne dzieła sztuki - zgromadzonych na nowej wystawie w Muzeum Warszawy. Porozmawiamy o tym o godz. 9.30.

Ponadto w audycji: zaprosimy na spacer poznańską dzielnicą Jeżyce; wrócimy do rozpoczynającego się już w piątek, 19 listopada, Festiwalu Eufonie; zapowiemy Dni Poznańskich Kinomanów; Przemysław Wyszyński omówi z kolei performatywne czytanie debiutanckiego dramatu "Policja" ("Policjanci") Sławomira Mrożka z 1958 r. w wykonaniu Niezależnej Grupy Teatralnej Kupałowcy.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

10.00-11.00 - Amazone Lea Desandre (mezzo), Jupiter, Thomas Dunford

11.10-12.00 - Florence Price III Symfonia c-moll, Philadelphia Orchestra, dyr. Yannick Nézet-Séguin

12.05-12.45 - Robert Schumann Koncert wiolonczelowy a -moll op. 129, wyk. Andrzej Bauer, Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Jacek Kaspszyk

12.45-13.00 - Głosy z przeszłości / prof. Mieczysław Tomaszewski 

Tadeusz różewicz serwis specjalny.jpg
Tadeusz Różewicz - serwis specjalny Polskiego Radia

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska

Audytorium Radia France (Paryż, 2.07.2020) G.F. Händel Concerto grosso a-moll HWV 322, op. 6/4, Clara Schumann 3 Fugi na temat Bacha, Ernest Bloch Concerto grosso nr 1, J.S. Bach Suita nr 3 D-dur - Air BWV 1068, wyk: Orkiestra Filharmoniczna Radio France, dyr. Leonardo Garcia Alarcón

Holland Baroque w Concertgebouw de Vereeniging (Nijmegen, 15.04.2021)

J.S. Bach Sonata triowa C-dur BWV 529, Sonata triowa c-moll BWV 526, Koncert G-dur BWV 592, Herr Gott, nun schleuss den Himmel auf BWV 617, In dir ist Freude, BWV 615, Fantazja g-moll BWV 542, Passacaglia c-moll BWV 582, wyk: Tineke Steenbrink - klawesyn, Frits Siebert - klawesyn, Holland BaroquE

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla 

Z prof. Violettą Bielecką porozmawiamy między innymi o planach w kierowaniu Operą i Filharmonią Podlaską na najbliższe pięć lat. Sprawdzimy też, czy powiedzenie, by nie oceniać książki po okładce ma rację bytu, jeśli potraktuje się je dosłownie. W tym celu zajrzymy na strony tomu "Książka po okładce. O współczesnym polskim projektowaniu okładek książkowych" Patryka Mogilnickiego. Opowiadamy również o debiucie aktorskim Karoliny Hamer - pływaczki, paraolimpijki i aktywistki, w spektaklu "Hamer" w Teatrze 21 i STUDIO teatrgalerii. W audycji przeczytamy także "F(ig)raszki" Joanny Formeli.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - aud. Wacława Holewińskiego

"Tak i nie. W kręgu paryskiej kultury", rozmowa z Czesławem Bieleckim.

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

Pamięci prof. Mieczysława Tomaszewskiego w 100 rocznicę urodzin (14.01.2020, Studio Koncertowe PR im W Lutosławskiego)

Fryderyk Chopin Pieśni op. 74

Wyk. Olga Pasiecznik, Kevin Kenner, Mariusz Godlewski, Radosław Kurek

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Skarbiec Nauki Polskiej - aud. Katarzyny Kobyleckiej

Gościem audycji będzie laureatka Programu START 2021. Co roku spośród tysiąca zgłoszonych kandydatur Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wyłania setkę młodych badaczy, którzy nie przekroczyli 30 roku życia i przyznaje zwycięzcom stypendia w wysokości 28 tys. zł. Ma to wspomóc młodych naukowców w rozwijaniu ich świetnie zapowiadających się karier badawczych.

Dr Marta Kaczanowicz jest egiptologiem i archeologiem. Pracuje w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN. Była uczestnikiem kilku misji wykopaliskowych w Egipcie a specjalizuje się w archeologii Egiptu Epoki Późnej (747-332 p.n.e.) - czyli dziejach 4 stuleci poprzedzających przybycie nad Nil Aleksandra Macedońskiego. Jest to zagadnienie stosunkowo rzadko poruszane w naukowej literaturze. Dopiero w ostatnich latach zaobserwować można zwiększone zainteresowanie problematyką późną, ale głównie wśród zagranicznych badaczy. Dr Kaczanowicz w swoich badaniach koncentruje się na okresie kuszyckim (XXV dynastia), gdy w Egipcie rządy sprawowali nie Egipcjanie, a Nubijczycy z państwa Kusz (746-655 p.n.e) - tzw. "czarni faraonowie". Wraz ze zmianą rodziny panującej, zaobserwować można szereg zmian, zarówno w ikonografii, jak i w obrządku pogrzebowym. Widoczne jest to zwłaszcza w Tebach, głównym centrum kuszyckim w Egipcie, gdzie na stałe rezydowała kuszycka Boża Małżonka Amona, córka panującego władcy i najważniejsza kapłanka boga Amona. Epoka Późna to również czasy, w których na masową skalę zaczęto wykorzystywać już istniejące skalne grobowce do powtórnych pochówków. Fenomen ten nie doczekał się kompleksowej analizy. Dr Marta Kaczanowicz próbowała wypełnić tę lukę w swojej pracy doktorskiej. Na jej potrzeby opracowała jako pierwsza badaczka, listę wtórnie wykorzystanych grobowców tebańskich.

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Nowa Polska - prowadzi Ewa Szczecińska     

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk (Kraków)


LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Karel Michal "Straszydła na co dzień", czyta Przemek Bluszcz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Igor Newerly "Zostało z uczty Bogów", czyta Krzysztof Kołbasiuk.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Stanisław Ignacy Witkiewicz "Listy do żony", czyta Krzysztof Gosztyła.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Elżbieta Korczyńska 

02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Tomasz Miara

05.00-06.00 - "Trójka budzi: soul & funk" - Małgorzata Łukowska

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan 

W audycji m.in. o badaniach GUS, z których wynika, że najwięcej czasu w pracy spędzają... budowlańcy, kierowcy i rolnicy. Będzie też o tym, jak pomóc kotom w polskich miastach i o tym, co śledzą w prasie Brytyjczycy. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gość - Paweł Łatuszka, były ambasador Białorusi, dyplomata.

zdjęcie ilustracyjne

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka 

W audycji m.in. zapowiemy kolejną edycję łódzkiego Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu", odwiedzimy Narodowe Forum Muzyki, gdzie niebawem ruszy kolejna edycja festiwalu "Jazztopad" oraz porozmawiamy z Piotrem Trojanem, jeden z piątki młodych aktorów nominowanych w tym roku do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. 

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Michał Kirmuć

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

18.45 - reportaż "Coś po sobie zostawić" Urszuli Żółtowskkiej-Tomaszewskiej - Kolejarze i miłośnicy kolei dbają o to, żeby kolejne pokolenia poznawały historię jej rozwoju. Prowadzą w tym celu strony internetowe, w starych lokomotywowniach odnawiają stare wagony i parowozy. Powstają też prywatne zbiory. Ostatnio w Człuchowie w nowo odrestaurowanym dworcu otwarta została sala pamięci i historii kolei. Pomysłodawcą jest pan Adam Ratyński, którego ojciec i dziadek pracowali na kolei. Dziadek był maszynistą, pociąg prowadził w białych rękawiczkach, wspomina pan Adam, który też jest kolejarzem. Dla niego praca na kolei to honor, a przekazywanie wiedzy o przeszłości to misja... Nie tylko dla niego. 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Piotr Baron

20.00-21.00 - "Polski express" - Tomasz Żąda

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska 

W XIX i XX wieku inteligencja była warstwą społeczną żyjącą z pracy umysłowej. Czym jest współcześnie inteligencja? Jak ją kategoryzować i mierzyć? Ostatnio pojawiają się informacje o systematycznym zaniżaniu "przeciętnego IQ". Czy w cyfrowym świecie testy na inteligencje mają zastosowanie? Czy można zmierzyć iloraz… sztucznej inteligencji? Gośćmi audycji będą prof. Adam Czabański - socjolog, wykładowca na Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim oraz Artur Wolski - etyk, teolog, promotor zjawisk kulturalnych. 

22.00-23.00 - "NocHarmonia" - Julia Sawicka 

23.00-00.00 - "Białe szumy" - Justyna Grabarz 


LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo


22.06 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski 

Po głośnych powieściach "Atlas: Doppelganger" oraz "Zimowla" - Dominika Słowik prezentuje książkę "Samosiejki", która wsłuchuje się w nastroje naszej epoki, podkreśla absurdy rzeczywistości, rejestruje podszepty natury, ale też wydarzającą się na naszych oczach katastrofę klimatyczną. Natomiast "Ufo nad Bratysławą" to bardzo osobista i bardzo zabawna książka o kraju za naszą południową granicą. Weronika Gogola z poczuciem humoru i wielką sympatią przygląda się swojej przybranej matczyźnie. 

23.35 - "Między nami kobietami" - zaprasza Anna Popek

O życiu, o miłości spełnionej i nieszczęśliwej, o zawiedzionych nadziejach, smutku i radości, goryczy zawodu i nieoczekiwanych spotkaniach. Gościem będzie Anna Halasz, nauczycielka języka polskiego, autorka scenariuszy i adaptacji scenicznych, współautorka cyklu podręczników do nauki języka polskiego i autorka książki "Obecność. Odczytując znaki". 

logo


06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Chcesz rzucić wszystko i wyjechać? To może być syndrom Gauguina. Na czym dokładnie polega i co wspólnego ma ze słynnym malarzem?

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek

W cyklu "W czym problem?" wyjaśnimy, dlaczego gniazdko elektryczne ma dwie dziurki. Czy z jedną lub trzema nie mogłoby poprawnie funkcjonować?

17.00-19.00 - "TOP - trochę optymizmu popołudniem" - Janek Olejniczak

Będzie można tam naładować rower elektryczny, hulajnogę czy samochód. Uczniowie sądeckiego "Elektryka" sami zbudują stację ładowania. Wykorzystają do tego istniejące już panele fotowoltaiczne, które znajdują się za szkołą.

19.00-20.00 - "RAUdycja" - Tomasz Rałowski "RAU"

W RAUdycji po raz kolejny odpalamy muzyczny wehikuł czasu i wsłuchamy się w gitarowe szlagiery lat 90. i pierwszej dekady dwudziestego pierwszego wieku. Od epickiego rocka, poprzez melodyjny pop punk aż do dołującego grunge'u.

21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Darek Matyja

Jak połączyć karierę sportową z naukową? Zapytamy o to Weronikę Wieżynis, która oprócz tego, że gra na bramce w futsalowej drużynie AZS Uniwersytet Gdański, studiuje dwa różne kierunki w dwóch różnych uczelniach, to jeszcze zajmuje się organizacją imprez sportowych, jest wolontariuszką oraz animatorką sportu akademickiego.

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - Tadeusz Konwicki "Kronika wypadków miłosnych" w adaptacji Teatru PR.  Czyta Grzegorz Kwiecień - aktor Teatru Narodowego w Warszawie.


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Według niektórych pechowe, inni twierdzą, że przynoszą szczęście. Najbardziej tajemnicze z mruczków. 17 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Czarnego Kota. Celem tego święta jest zarówno zwrócenie uwagi na konieczność opieki nad tymi zwierzętami, jak i walka z uprzedzeniami oraz przesądami, które są wyjątkowo niebezpieczne dla czarnych kotów. Dziś będziemy obalać mit czarnego kota i pojawi się wiele kocich ciekawostek.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - 16. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania, który odbędzie się w Warszawie 17-21 listopada. Gość: Jacek Kaczmarek, organizator festiwalu.

Gwiazdkopisanie 1200.jpg
Trwa "Gwiazdkopisanie" - świąteczny konkurs literacko-plastyczny dla dzieci

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

1. Temat: Jak to jest być mamą? Rozmowa z autorką przewodnika dla mam "Jak to jest być mamą. Część I: prawda". Gość: Iwona Kilińska - mama Marty, autorka kampanii społecznej #Stop Krytyce Mam. Absolwentka podyplomowych studiów na SWPS i Akademii Marka Kamińskiego w Warszawie na kierunku "Praktyczna Psychologia Motywacji". Jest autorką dwóch blogów parentingowych. Wkrótce ukaże się pierwsza część jej przewodnika dla mam, w którym opisuje tę ciemną stronę bycia mamą, o której albo wcale się nie mówi, albo traktuje jako "niewłaściwą i wstydliwą".

2. Temat: Młoda matka. Jak to jest zostać mamą w bardzo młodym wieku? Jak radzą sobie takie mamy, jakiego wsparcia potrzebują? Gość: Angelika Szelągowska Mironiuk ,psycholożka, psychoterapeutka, polonistka, nauczycielka akademicka, doktorantka Uniwersytetu SWPS. Autorka bloga Katolwica&Mąż.

23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Dawno nie gościliśmy u naszych południowych sąsiadów a tam również wysyp jesiennych nowości. Przede wszystkim pojawi się nowy album Doroty Barovej, na co dzień współtworzącej zespół Tara Fuki, będą nowe krążki od grup Krystof, Mig 21, metalowej formacji Moravius, pojawi się też "Ekual" - międzynarodowy projekt mieszkającej w Zurychu Yumi Ito oraz wybitnego kompozytora oraz gitarzystę młodego pokolenia, pochodzącego z Wadowic Szymona Miki.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Bajki ciotki Edith" na podstawie książki Edith Nesbit, w adaptacji Marty Korejwo, w reżyserii Jana Warenycia. Teatr Polskiego Radia, 1998 r. 

Wystąpili m.in. Anna Seniuk, Krzysztof Tyniec, Andrzej Ferenc, Krystyna Królówna, Barbara Zielińska, Ewa Wencel, Ryszard Barycz, Marek Frąckowiak.


.

17.00 - "Chopin i świat literatury" - Iwona Puchalska

W kolejnej audycji z cyklu pozostajemy w świecie literackim, otaczającym młodego Chopina: zajmiemy się twórczością pisarską jego sióstr, a zwłaszcza najmłodszej, przedwcześnie zmarłej, a podobno najbardziej utalentowanej Emilii.

Kuszlik screen 1200.jpg
Czwarte urodziny Radia Chopin. Koncert wirtuoza fortepianu [WIDEO]

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

W audycji muzyka Chopina na instrumentach klawiszowych innych niż fortepiany i pianina, czy to historyczne, czy współczesne. Inne klawiatury to w tym przypadku organy piszczałkowe, organy Hammonda i elektryczny fortepian Fendera Rhodesa, któremu będziemy przysłuchiwać się najbardziej. Obok nowych wersji utworów Chopina (m. in. Grand Valse Brillant i Nokturn Es-dur), zabrzmi Dancin' Feet Oscara Petersona i Tako Rzecze Zarathustra w elektrycznej wersji Deodato. A to nie wszystko!

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski 

Bohaterem audycji będzie otoczony legendą rumuński pianista, Dinu Lipatti. Zmarły w wieku zaledwie 33 lat artysta studiował kompozycję u Nadii Boulanger i Paula Dukasa, grę na fortepianie doskonalił u Alfreda Cortota i Yvonne Lefébure, dyrygenturę u Charles'a Muncha. W jego interpretacji usłyszymy m.in. Etiudę Ges-dur op. 10 nr 5 i Etiudę e-moll op. 25 nr 5 Chopina, Koncert fortepianowy a-moll Schumanna z towarzyszeniem The Philharmonia Orchestra pod batutą Herberta von Karajana, Sonatę a-moll KV 310 Mozarta oraz Jesu Joy of Man's Desiring Bacha w opr. Myry Hess.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Bartek Deryło – Trójkowy debiutant w studiu im. A. Osieckiej [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 21:50
Bartek Deryło, wyróżniony przez Trójkę na festiwalu w Opolu, zaprezentował swoje umiejętności w radiowym studiu im. Agnieszki Osieckiej. Wszystko to dwa dni po premierze debiutanckiej płyty "Latawce". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sen o smaku lukrecji". Jak powstała gorzko-słodka okładka płyty Wrony?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 14:20
Za nami premiera albumu Wrony "Sen o smaku lukrecji" oraz występ artystki na scenie Czwórki. Płyta laureatki piątej edycji konkursu "Wydaj Płytę z Będzie Głośno!", Weroniki "Wrony" Jasiówki, pojawiła się w sklepach i serwisach streamingowych. - Długo rozmawialiśmy z Wroną o zamyśle nad szatą graficzną płyty - mówi w Czwórce Patryk Grabowski, autor okładki płyty. - Było to dla niej tak samo ważne, jak brzmienie samego krążka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Eufonie" - preludium do wielkiego święta romantyzmu w 2022 roku [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 12:45
- Od klasycznego rozumienia romantyzmu, aż po współczesne interpretacje postromantyków. Podczas "Eufonii" wysłuchamy szerokiego wachlarza muzyki - zapowiadał III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, które organizuje wydarzenie. Transmisje i retransmisje koncertów usłyszymy w Dwójce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nominacje do Nagród Mediów Publicznych 2021. Polskie Radio przyzna jedną ze statuetek

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 17:35
Wokalistka i muzykolog Agnieszka Budzińska-Bennett, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych Leszek Możdżer oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek - to artyści nominowani do Nagród Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka". Nagrodę w tej dziedzinie przyzna Polskie Radio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2021. Kto otrzyma statuetkę dla najlepszego muzyka?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 08:00
Wokalistka i muzykolog Agnieszka Budzińska-Bennett, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych Leszek Możdżer oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek otrzymali nominacje do Nagród Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka". Nagrodę w tej dziedzinie przyzna Polskie Radio. Kim są nominowani?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moje.PolskieRadio.pl. "Te kanały internetowe nadają przez całą dobę"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 15:12
Już od ponad dziesięciu lat słuchacze Polskiego Radia mogą korzystać z kanałów radia internetowego Moje.PolskieRadio.pl. - Ten projekt cały czas żyje. Przez ten czas udało się nam go rozwinąć, korzystając z jednej strony z zasobów archiwalnych Polskiego Radia, a z drugiej ze współpracy merytorycznej dziennikarzy Polskiego Radia - mówi w "Czterech porach roku" Piotr Wawrowski z portalu PolskieRadio.pl.
rozwiń zwiń