W 1974 laureatka pierwszej dla polskiej radiofonii nagrody festiwalu Premios Ondas za "Głębokie zanurzenie" - reportaż o rekordziście świata w pływaniu stylem klasycznym Marku Petrusewiczu, który po amputacji nogi został trenerem pływackim sportowców niepełnosprawnych. Przedstawicielka "szkoły warszawskiej" w reportażu, w którym dążyła do czystej formy, czyli autentycznego dźwięku i głosu bohatera jako najważniejszego budulca opowieści.
Krystyna Melion wychowała kilka pokoleń dziennikarzy radiowych. Była nazywana "żywą encyklopedią" polskiego reportażu radiowego
Szereg swoich reportaży radiowych Krystyna Melion poświęciła Powstaniu Warszawskiemu. Były to m.in.: "Zwyczajni, prości, nieogromni" - wspomnienia żołnierzy powstańczego Batalionu "Zośka", "Powrót z Hadesu", "Piosenka z barykad", "Błyskawica" - o powstańczej radiostacji i "Budowałam barykadę" - wspomnienia poetki Anny Świrczyńskiej. Inne ważne jej reportaże to: "Dwie godziny, 40 minut, 15 sekund byłem z narzeczoną", "Bronek i jego dwójka" oraz "Cygańskie largo".
W 2015 roku została uhonorowana Nagrodą Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia (podczas jedenastej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory"). Jak przyznano wówczas w laudacji, że "swoją twórczością jak magnes z ogromną siłą przyciągała do Radia różne pokolenia młodych adeptów sztuki reportażu".
POSŁUCHAJ Powstańcze reportaże Krystyny Melion >>>>
Krystyna Melion przyciągnęła do reportażu wielu młodych dziennikarzy. Mimo odejścia na emeryturę brała udział w radiowym życiu. W 2016 roku podczas Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów otrzymała nagrodę "Magnes reportażu", ponieważ za nią przyszły do radia nowe pokolenia reportażystów.
Reportaże Krystyny Melion:
"Głębokie zanurzenie" - aby wysłuchać kliknij tutaj
"Dwie godziny, 40 minut, 15 sekund byłem z narzeczoną"- aby wysłuchać kliknij tutaj
"Bronek i jego dwójka"- aby wysłuchać kliknij tutaj
"Cygańskie largo"- aby wysłuchać kliknij tutaj
rk/ash