06.00-09.00 - "Sygnały dnia"
Gośćmi audycji (o godz. 7.15) - Daniel Obajtek, prezes Orlenu oraz (o godzinie 8.15) - Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. Ponadto w audycji o 30-leciu Redakcji Białoruskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.
09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Sława Bieńczycka
O jakości powietrza w naszym kraju, sposobach jego pomiarów, aplikacjach smogowych i o tym, czy to prawda, że uzdrowiska, w których przekraczane są dopuszczalne limity zanieczyszczeń mogą utracić człon "zdrój" w swojej nazwie. O tym porozmawiamy z Andrzejem Gułą, przedstawicielem Polskiego Alertu Smogowego. Omówimy też sposoby oczyszczania i nawilżania powietrza dzięki pojemnikom z wodą, filtrom do odkurzaczy, roślinom pochłaniającym szkodliwe substancje czy poprzez moskitiery antysmogowe. O tym opowie Małgorzata Świgoń, autorka poradników, m.in. książki "Niezła pani domu - sposoby na prawie wszystko". Ponadto w audycji: kolejny odcinek słuchowiska "Rodzina Połanieckich" według powieści Henryka Sienkiewicza, z udziałem Jana Englerta i Marty Lipińskiej (nagranie z 1977 roku) oraz popularne konkursy: "A to kto to?" i "Od małego dla dużego".
23.00-00.00 - "Wieczór z Jedynką" / "Magazyn bardzo filmowy" - zaprasza Joanna Sławińska
W audycji o nagrodzonym Złotą Palmą w 2021 r. filmie "Titane". To szalona, pełna zwrotów akcji i przełamująca gatunkowe konwencje historia, której bohaterką jest nieprzewidywalna Alexis (w tej roli Agathe Rousselle). Scenariusz i reżyseria Julia Ducournau, znana m.in. jako autorka filmu "Mięso". Z kolei 25 lat po premierze pierwszego "Krzyku" Wesa Cravena, do kin trafia nowy film z tej serii horrorów. Reżyserami nowego "Krzyku" są Matt Bettinelli-Olpin i Tyler Gillett. To kontynuacja z nowymi, oraz z dobrze znanymi bohaterami. Będą oni pomagać schwytać zabójcę, który w charakterystycznym stroju morduje nastolatków w miejscowości Woodsboro. Na ekranie między innymi: Neve Campbell (Sidney Prescott), Courteney Cox (Gale Weathers) i Davida Arquette'a (Dewey Riley), pamiętni z poprzednich części. Zaprosimy również na włoski komediodramat "(Nie)długo i szczęśliwie". Bohaterami są cztery małżeństwa, które dowiadują się, że ich śluby były nieważne, bo zostały udzielone przez osobę podszywającą się pod księdza. Mają miesiąc na podjęcie decyzji o przyszłości swoich związków. Czy zgodzą się po raz kolejny powiedzieć sobie "tak", a może wykorzystają tę nadarzającą się okazję do poszukania nowej życiowej szansy? Reżyserem "(Nie)długo i szczęśliwie" jest Paolo Costella, jeden ze współscenarzystów hitu "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie". Scenariusz filmu napisał razem z Paolem Genovesem, reżyserem "Dobrze się kłamie..." oraz z Antonellą Lattanzi. W rolach głównych zobaczymy m.in. Claudię Gerini, Filippa Nigro, Carolinę Crescentini oraz Fabio Volo.
Słuchaczy zaprosimy do rozmowy o Keanu Reevesie - aktorze, reżyserze, producencie filmowym i filantropie - słynnym między innymi z serii filmowych "Matrix" oraz "John Wick". Po przedświątecznej premierze filmu "Matrix Zmartwychwstanie" i w oczekiwaniu na czwartą część "Johna Wicka", która ma wejść na duże ekrany w maju 2023 roku), przyjrzymy się w naszej audycji dokonaniom jednego z najbardziej lubianych aktorów Hollywood. A na Państwa opinie o Keanu Reevesie czekamy już teraz pod nr 22 6452205 (najciekawsze wyemitujemy i nagrodzimy).
W audycji nie zabraknie także nowinek ze świata filmu: m.in. opowiemy o tegorocznym, 79 rozdaniu Złotych Globów, które odbyło się z niedzieli na poniedziałek - przyjrzymy się nagrodom Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej i kontrowersjom wokół imprezy. W audycji będą nam towarzyszyły, nagrodzone w tym roku: muzyka filmowa (z filmu "Diuna") i piosenka (z filmu "Nie czas umierać").
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - "Rodzina Połanieckich" Henryka Sienkiewicza z Janem Englertem, Martą Lipińską, Zdzisławem Mrożewskim - fragmenty słuchowiska z 1977 roku.
Ta obyczajowa powieść inspirowana nieszczęśliwym małżeństwem Sienkiewicza z Marynuszką został wydana w 1894 roku. Opowiada o Maryni z Pławickich i Stachu Połanieckim. Nie od razu dane im było zawrzeć małżeństwo, na przeszkodzie stanęło zbyt kupieckie podejście Stacha do życia. To jednak nie tylko historia małżeństwa Połanieckich, ale także obraz nowej klasy.
21.45 - "Ania z Zielonego Wzgórza" w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej, nagranie z roku 1969, w ramach Radiobooka (w sam raz na czas świąteczny i poświąteczny, jako książka rodzinna, którą darzą sentymentem różne pokolenia).
23.50 - "Pamiętniki Sadyka Paszy" Michała Czajkowskiego, czyta Krzysztof Kołbasiuk.
Płyta tygodnia: Anita Lipnicka - "Intymnie".
00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk
00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Jakub Kornhauser "Brzydko tną twoje noże" - aut. Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Ewa Szczecińska
Mikołaj Zieleński Offertoria et communiones (wybór), wyk. Wrocław Baroque Ensemble, dyr. Andrzej Kosendiak; Mieczysław Karłowicz Symfonia e-moll op 7 Odrodzenie, wyk. Królewska Orkiestra Filharmoniczna, dyr. Grzegorz Nowak.
02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marcin Majchrowski
Fryderyk Chopin, Johannes Brahms, Witold Lutosławski, Joseph Haydn, Domenico Scarlatti, Lars-Erik Larsson, Emilio de’ Cavalieri, Aleksander Borodin, Elena Kats-Chernin, Gabriel Fauré, Wolfgang Amadeus Mozart, Jacobus Clemens non Papa
06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Ewa Szczecińska
Jacek Różycki motety maryjne, wyk Wrocław Baroque Ensemble, dyr. Andrzej Kosendiak; Józef Elsner Kwartet smyczkowy D-dur op.1 nr3, wyk. Mikołaj Zgółka, Zbigniew Pilch, Dominik Dębski, Jarosław Thiel; Stanisław Sylwester Szarzyński Missa Septem Dolorum Beatae Mariae Virginis, wyk. Wrocław Baroque Ensemble, dyr. Andrzej Kosendiak
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
Jej celem jest ratowanie życia i zdrowia aktorów. Jest to pierwsza i jak dotąd jedyna Fundacja wspomagająca środowisko artystyczne, ludzi związanych ze sceną. W audycji spotkamy się z Dorotą Landowską, Katarzyną Skarżanką oraz Katarzyną Traczyńską z Zarządu Fundacji im. Darii Trafankowskiej. Wolą aktorki było stworzenie Fundacji pomagającej ciężko chorym ludziom. I nie wyłączenie w sposób finansowy. Rozmowa o misji i działaniach Fundacji o godz. 9.30.
Ponadto w audycji: w 92 rocznicę urodzin Romana Cieślewicza odwiedzimy toruńską Galerię Sztuki Wozownia, gdzie otwarto wystawę z pracami artysty "Pełnia koła"; przedstawimy najlepsze prace międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci na wystawie JASNOWIDZENIE oraz zaprosimy na wyprawę do Piwnicznej, gdzie zainaugurowano "Szlak tkacki rękawic furmańskich".
10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska
10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - W świecie ekomuzyki
11.10-12.00 - Ludwgi van Beethoven Symfonia F-dur "Pastoralna" op. 68, wyk. Deutsche Kammerphilharmonie dyr. Paavo Jaervi
12.05-12.45 - Ignacy Feliks Dobrzyński Sekstet smyczkowy Es-dur op. 39, wyk. Maria Machowska - skrzypce, Kamil Staniczek - skrzypce, Mateusz Doniec - altówka, Magdalena Bojanowicz - wiolonczela, Agata Dobrzańska - wiolonczela, Tomasz Januchta - kontrabas
12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Andrzej Hiolski - opr. Małgorzata Szymankiewicz
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Marcin Majchrowski
Koncert Orchestre National de France pod dyrekcją Cristiana Măcelaru, solista: Bertrand Chamayou - fortepian (Montpellier, 20.07.2021)
Guillaume Connesson Feux d’artifice, César Franck Les Djinns - poemat symfoniczny, Wariacje symfoniczne op. 46, Camille Saint-Saëns Symfonia in F 'Urbs Roma'
16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
Julian Rachlin znakomity skrzypek i dyrygent wystąpi w Filharmonii Narodowej. W programie koncertu usłyszymy pod jego batutą pełną wdzięku Symfonię C-dur Maksima Berezowskiego, zwanego "ukraińskim Mozartem", muzykę do baletu "Pory roku" Aleksandra Głazunowa, a także słynną Symfonię koncertującą Es-dur KV 364 na skrzypce, altówkę i orkiestrę Wolfganga Amadeusa Mozarta. W tym ostatnim dziele Julian Rachlin będzie nie tylko dyrygentem, ale również solistą, a na altówce zagra znakomita kanadyjska artystka Sarah McElravy, ceniona solistka i kameralistka, prywatnie żona Juliana Rachlina. Więcej o tym wieczorze dyrygent opowie na naszej antenie - spotkanie godz. 16.30. Ponadto w audycji zapowiemy wieczorny koncert NOSPR pod dyrekcją Paola Bortolamelliego, w programie Symfonia Leningradzka Dymitra Szostakowicza; porozmawiamy o książce "Doktor Jekyll i pan Hyde"; zapowiemy Przegląd Filmów Jerzego Kawalerowicza w warszawskim Iluzjonie z okazji setnej rocznicy urodzin reżysera oraz przedstawimy nową siedzibę zespołu Cracovia Danza.
17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - aud. Michała Szułdrzyńskiego
Czy jesteśmy podatni na śledzenie? Rozmowa z dziennikarką śledczą "Rzeczpospolitej" - Izabelą Kacprzak.
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński
19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek (ze studia)
Transmisja z siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia: Dymitr Szostakowicz VII Symfonia C-dur "Leningradzka", wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Paolo Bortolameolli.
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" - aud. Michała Nowaka
Jarmo Jääskeläinen - dokumentalista polskiej historii.
22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Przypadki Bacha - prowadzi Ewa Pobłocka
23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" - Kazimiera Iłłakowiczówna "Trazymeński zając", czyta Halina Łabonarska.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Bruno Schulz "Sklepy cynamonowe", czyta Jerzy Radziwiłowicz.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.
00.00-02.00 - "Sportowa Trójka pod księżycem" - Krzysztof Łoniewski i Dariusz Urbanowicz
Kibice siatkówki poznali nazwiska nowych selekcjonerów reprezentacji Polski, damskiej i męskiej. O nadziejach, szansach i celach stawianych przed siatkarzami i siatkarkami.
02.00-03.00 - "Od punka do franka" - Radosław Okrasko
03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Mateusz Drozda
04.00-06.00 - "Trójka budzi: off" - Mateusz Tomaszuk
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Tomasz Miara
W audycji będziemy świętować Dzień Koszuli, sprawdzimy co jedzą dzieci, kiedy tego nie widzimy oraz przyjrzymy się przygotowaniom do obchodów 70-lecia koronacji Elżbiety II, które przypadną w czerwcu.
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz
Gościem - Paweł Kukiz, K’15.
09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler
W audycji odwiedzimy galerię BWA Wrocław Główny, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Łukasz Ciechański
13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej
18.45 - Reportaż w Trójce: "Pjus" Antoniego Rokickiego. Zmarł raper Karol Nowakowski znany jako Pjus. Był to człowiek z wyjątkową historią. Kilka lat temu całkowicie utracił słuch. Poddał się operacji wszczepienia implantów w pień mózgu i zaczął życie od nowa. Był pierwszym człowiekiem na świecie, który miał… cyfrowy słuch. W listopadzie 2017 roku wyszedł jego kolejny album "Słowowtóry". Pjus był autorem wszystkich tekstów piosenek na płycie. Jako że sam nie rapował (choroba znacznie mu to utrudniła), utwory wykonali znani polscy raperzy i wokaliści. Jak mówił artysta - takiej płyty jeszcze nie było.
19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik
20.00-21.00 - "Strefa rockendrola..." - Michał Owczarek
21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Wojciech Reszczyński
Goście: prof. Wojciech Polak i dr Sylwia Galij-Skarbińska - historycy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, autorzy trzech niedawno wydanych monumentalnych prac naukowych poświęconych współczesnej historii Polski.
22.00-23.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski
23.00-00.00 - "Trójfonia 2HA" - Michał Kirmuć
LITERATURA W TRÓJCE:
10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza.
22.06 - "Nakręceni - magazyn premier filmowych" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Adamski
Rozmowa o najgorętszych premierach filmowych i serialowych tygodnia. W audycji publicyści Piotr Gociek i Łukasz Adamski dyskutują nie tylko o premierach kinowych, ale także o najważniejszych produkcjach sygnowanych przez popularne portale filmowe. W tym tygodniu tematem audycji będą: "(Nie)długo i szczęśliwie" - komedia w reżyserii Paolo Costelli, "Lansky" - kryminał biograficzny w reżyserii Eytana Rockawaya oraz "Bar dobrych ludzi" - dramat w reżyserii George'a Clooneya.
23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska
Za nami 79. gala rozdania Złotych Globów - nagród przyznawanych corocznie przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Za najlepsze filmy uznano "Psie pazury" i "West Side Story". Wśród wyróżnionych seriali znalazły się "Sukcesja", "Kolej podziemna" i "Hacks". O znaczeniu Złotych Globów oraz o najbardziej wyczekiwanych filmach 2022 roku w rozmowie z krytykiem Marcinem Radomskim.

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński
Czym są technologie ubieralne? Czy staną się luksusowym gadżetem, czy nieodzownym elementem naszej codziennej aktywności? Na to pytanie próbują odpowiedzieć w swoich ostatnich badaniach dr Dominika Kaczorowska-Spychalska z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego i prof. dr hab. Łukasz Sułkowski z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyniki zostały właśnie opublikowane w renomowanym czasopiśmie "Human Technology".
12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Weronika Puszkar
Nie tylko Mazury pełne jezior. Tym razem weźmiemy pod lupę Wigry, które kształtem przypominają literę "S". Czy nazwa tego zbiornika wynika właśnie z jego dziwnego, nieregularnego kształtu oraz krętej i długiej linii brzegowej? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.
15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan
Dlaczego rośnie liczba prób samobójczych? Według danych Komendy Głównej Policji - w Polsce, w 2020 roku 765 nastolatków próbowało odebrać sobie życie. W roku ubiegłym liczba wzrosła - prób samobójczych osób poniżej 18 roku życia było aż 1339. O 20% wzrosła liczba samobójstw w przedziale wiekowym 12-18 lat, a liczba prób samobójczych wśród dziewczynek wzrosła dwukrotnie. Jakie są przyczyny tak dramatycznej decyzji? Na co powinni zwracać uwagę bliscy? Gdzie szukać pomocy? Gość: dr Halszka Witkowska, Koordynatorka inicjatywy Życie warte jest rozmowy, Polskie Towarzystwo Suicydologiczne.
22.00-00.00 - "TŁUSTY Czwartek" - Vito Bambino
Od soulu, przez hip-hop, pop i elektronikę, aż po zaskakujące piosenki z przeszłości. Zagrają m.in. Anderson .Paak, Durand Jones & The Indications, Szczyl, Tyler, The Creator, Lianne La Havas, a nawet Gerry Rafferty.
20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek
"Stara panna"? Takich panien już nie ma… Singielki i single - to nowy styl życia, to czas na rozwój zawodowy i realizowanie pasji. Życie bez zobowiązań staje się coraz bardziej kuszące. Dlaczego tak jest? Kto się na nie decyduje? Jakie może nieść zagrożenia?
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Lektura w Czwórce" - "Opowieści niesamowitych" Edgara Allana Poe - wybrane przez Teatr Polskiego Radia opowiadania czyta Michał Mikołajczak, aktor Teatru Współczesnego w Warszawie.
07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Wyprawa na Arktykę by poznać Inuitów. To rdzenni mieszkańcy tundry, są ludem przystosowanym do życia w surowym, arktycznym klimacie. Jak radzą sobie z zimnem? Co jedzą? Jak mieszkają
11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Od jak dawna ludzie znają cytrusy, gdzie rosną, czego potrzebują by były smaczne (cytryny, pomarańcze, mandarynki, limonki) jak można je wykorzystywać w kuchni.
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Na czym polegają i z czego wynikają zmiany długości dni i nocy podczas roku, czym jest równonoc. Czy możemy zaobserwować samodzielnie takie zjawiska. Gość: dr Jan Amos Jelinek, naukowiec, pedagog.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica"
1. Temat: Slow down - jak czerpać spokój z natury. Jak obserwując naturę i ucząc dziecko uważności na nią, można zwolnić i dostrzec piękno codziennego życia. Jak nauczyć dziecko bycia wrażliwym i uważnym na to, co wokół nas: poranny śpiew ptaków, chmury zwiastujące deszcz, księżyc zmieniający swój kształt na nocnym niebie. Gość: Magdalena Kilian-Antoine - redaktor, mama, autorka książki "Slow Down. 50 opowieści o przyrodzie, która wnosi spokój do zabieganego świata".
2. Temat: ADHD to nie tylko przeszkoda, a supermoc. Zbyt często o ADHD mówi się w kontekście negatywnych aspektów, jakie nadruchliwość, nadpobudliwość i problemy z koncentracją wywierają na życie rodzinne, intelektualne czy społeczne osób nim dotkniętych. Jakimi ludźmi mają szansę stać się dzieci z ADHD, kiedy dorosną i czy ADHD może mieć drugą, jaśniejszą stronę? Gość: Izabela Hnidziuk-Machnica - mama 10-letniego Mateusza w spektrum autyzmu, współzałożycielka i Dyrektor Zarządzająca Fundacji Aleklasa, obecnie w trakcie certyfikacji na interwenta i mentorcoach’a kryzysowego w Instytucie Pozytywnej Terapii Kryzysu. Od ponad 6 lat organizatorka serii konferencji "Rodzina z Zespołem Aspergera" oraz "Szkoła z Zespołem Aspergera".
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
12.15 i 14.00 - zwycięskie prace konkursu "Gwiazdkopisanie"

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska
Bohaterem audycji Anny Skulskiej - Maurizio Pollini - zwycięzca VI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 1960 roku, uhonorowany nagrodą specjalną Prezydium Rady Narodowej Miasta Warszawy. W wykonaniu artysty usłyszymy m.in. V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 Ludwiga van Beethovena (wyk. Orkiestra Filharmonii Wiedeńskiej, dyr. Karl Böhm) oraz Romanzę z Koncertu e-moll op. 11 Fryderyka Chopina (wyk. Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, dyr. Jerzy Katlewicz).
13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - Dorota Kozińska
W audycji przedstawimy liczne konteksty muzyczne i kulturowe pieśni "Życzenie" Chopina do tekstu Stefana Witwickiego.
22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski
Autor nakreśli sylwetkę wielkiego, przedwcześnie zmarłego w katastrofie lotniczej amerykańskiego pianisty Williama Kapella. W programie m.in. Koncert fortepianowy d-moll Rachmaninowa i Polonez-Fantazja As-dur Chopina.
Zapraszamy!