Polskie Radio

Refleksje i arcydzieła. Wielki Piątek w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 18:00
O tradycji i znaczeniu Wielkiego Piątku dla chrześcijan i o kulturalnych wydarzeniach planowanych na czas świąt. Opowiemy o "Gorzkich żalach" - prawdziwym arcydziele polskiej poezji mistycznej i wyrazie typowo polskiej pobożności. Także o tym, jak rozmawiać przy wspólnym stole z uchodźcami, których przyjęliśmy pod swój dach? Poza tym - muzyka ciszy w kompozycjach Antona Brucknera, Jana Sebastiana Bacha, Franciszka Schuberta, Fryderyka Chopina czy Krzysztofa Pendereckiego. Do tego - Actus Humanus Resurrectio - transmisja koncertu zespołu Les Arts Florissants pod dyrekcją Williama Christie. 
Polskie Radio przygotowało na okres wielkanocny sporo audycji specjalnych.
Polskie Radio przygotowało na okres wielkanocny sporo audycji specjalnych. Foto: Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację w Ukrainie; informacje pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

06.00-09.00 - "Sygnały Dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Katarzyna Gójska

W audycji m.in. rozmowy z gośćmi: (o godzinie 7.15) z Arturem Soboniem - sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, (o godzinie 7.45) z księdzem Waldemarem Pawelcem - przełożonym wspólnoty Pallotynów w Kijowie, (o godzinie 8.15) z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim oraz (o godzinie 8.45) z Kamilem Bortniczukiem - ministrem sportu. 

09.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Joanna Racewicz

W audycji o tradycji i znaczeniu Wielkiego Piątku dla chrześcijan porozmawiamy z księdzem Kacprem Malickim. Naszym gościem będzie także Maciej Dubicki z Caritas Polska, który opowie o powracających po przerwie - spowodowanej pandemią - śniadaniach wielkanocnych dla osób bezdomnych i ubogich, a także o planowanych przez Caritas na 24 kwietnia śniadaniach wielkanocnych dla uchodźców z Ukrainy. Z kolei etnograf Małgorzata Jaszczołt z Muzeum Etnograficznego w Warszawie opowie o pokarmach, które powinny się znaleźć w wielkanocnych koszyczkach i o tym czy w zależności od regionu Polski zawartość tych koszyczków się różni. 

Będziemy też gościć Hannę Dołęgowską szefową Czwórki Polskiego Radia, z którą porozmawiamy o plebiscycie Nieprzeciętni 2022. To na dwa dni przed końcem zgłaszania kandydatów, którzy będą mogli ubiegać się o ten tytuł. W planach mamy też relację Macieja Waleckiego z kursów języka polskiego dla rodzin z Ukrainy, organizowanych w podwarszawskim Konstancinie. Ponadto Małgorzata Raducha o kulturalnych wydarzeniach planowanych na czas świąt oraz kolejny odcinek słuchowiska "Emancypantki". 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka

To jedno z niewielkich wzgórz leżących na obrzeżach starożytnej Jerozolimy, gdzie znajdował się opuszczony kamieniołom. To tam, zgodnie z tradycją żydowską miał znajdować się grób, w którym złożono przed wiekami czaszkę biblijnego Adama. Stąd nazwa miejsca - Wzgórze Czaszki, z gr. Golgota. Na terenie Golgoty dokonywano egzekucji skazańców. Wedle przekazów nowotestamentowych, miała się tam także odbyć kaźń Jezusa. Goście: prof. Piotr Dyczek - dyrektor Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej i prof. Monika Rekowska - archeolog z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

Trzeba pamiętać, że 37 lat po śmierci Chrystusa Rzymianie zdobyli miasto, spalili Świątynię Jerozolimską, a mieszkańców wygnali. Na wzgórzu zaś po kilku dziesięcioleciach pobudowano sanktuarium pogańskich bogów. Dopiero w początkach IV w matka cesarza Konstantyna - Helena - przywróciła pamięć o chrześcijańskiej tradycji tego miejsca. Jakie przesłanki zadecydowały, by akurat tutaj wznieść Bazylikę Grobu Świętego? Czy nadal wśród badaczy trwa spór o lokalizację Golgoty? Co wykazały badania archeologiczne  prowadzone na wzgórzu? 

20.00-22.00 - "Centralna Droga Krzyżowa - przejście środkiem cierpienia" - zapraszają Agnieszka Trzeciakiewicz i Wiesław Molak

Audycja wielkopiątkowa, która będzie towarzyszyć Centralnej Warszawskiej Drodze Krzyżowej w intencji pokoju. Ulicami stolicy przejdą wspólnie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i grekokatolicki metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz. Wiernym będą towarzyszyć rozważania przygotowane przez Wojciecha Modesta Amaro i jego żonę.

Nawiązując do tematu wydarzenia opowiemy także o obrazach stacji krzyżowej, które rozgrywają się na naszych oczach. W Donbasie, Kijowie, Irpieniu, we Lwowie. Razem z uciekinierami i świadkami wydarzeń "przejdziemy środkiem cierpienia" jak mówią karmelici pomagający uchodźcom. Wspomagać nas będzie ksiądz biskup Michał Janocha - profesor historii sztuki. 

23.00-23.30 - "Muzyczne spotkania" - zaprasza Aleksandra Tykarska

Dziś już tego nie czujemy, ale niegdyś w kulturze polskiej adwent, a zwłaszcza Wielki Post, były bardzo ważnymi okresami. Rządziły nimi niezwykle rygorystyczne zasady dotyczące poszczenia, umartwiania się, refleksji nad życiem i śmiercią. Te zasady miały pomóc w przygotowaniu do najważniejszych momentów w obrzędowości ludowej - Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Nieprzypadkowo nie słyszymy w radiu popularnych melodii adwentowych czy wielkopostnych - wykonywanie muzyki w tym czasie było surowo zabronione, a śpiewanie mogło sprowadzić na śpiewającego śmierć. Dlatego skąpy, ale cenny repertuar wielkopostny tak bardzo sprzyja obchodom Wielkiego Tygodnia. Po ten repertuar w albumie "Rzeczy ostatnie" sięgają muzycy i producenci Radek Łukasiewicz (Bisz/Radex, Pustki, Artur Rojek), Jarek Ważny (Kult) oraz Janusz Zdunek (Kult). Zespół Polskie znaki postanowił zmierzyć się z tematem przemijania, śmierci i żałoby. Do projektu zaprosili znane postacie polskiej sceny muzycznej, takich jak sanah, Matylda Damięcka, Michał Szpak. Czemu sięgnęli po pieśni o śmierci? Jak podeszli do muzyki źródłowej? Czemu jest tak ważna w momentach przeżywania? 

23.30-00.00 - "Ślady na piasku" - zaprasza Sylwia Sułkowska

W ciągu wieków, powstało wiele różnych form pobożności związanej z przeżywaniem Męki i Śmierci Chrystusa. Gorzkie żale to obok Drogi Krzyżowej jedno z dwóch najważniejszych nabożeństw Wielkiego Postu. Dla Polaków ma ono szczególne znaczenie, ponieważ to właśnie u nas odprawiono je po raz pierwszy 13 marca 1707 roku w kościele pw. Świętego Krzyża w Warszawie. "Gorzkie Żale" są tradycją wyłącznie polską - to prawdziwe arcydzieło polskiej poezji mistycznej i wyraz typowo polskiej pobożności.

Gorzkie żale to nabożeństwa pasyjne odprawiane w okresie Wielkiego Postu, złożone z trzech części - hymnu oraz dwóch pieśni. Nazwa mszy nawiązuje do pierwszego zdania pieśni "Gorzkie żale przybywajcie, serca nasze przenikajcie". Nawiązują do tradycji pieśni pasyjnych, a ich schemat opiera się na konstrukcji Jutrzni z modlitwy brewiarzowej. Tekst nabożeństwa, które charakteryzuje się uroczystą oprawą liturgiczną, opowiada o męce Jezusa Chrystusa aż do ukrzyżowania. W kolejne niedziele wielkopostne odprawia się ich kolejne części, a Pobudka pozostaje zawsze ta sama. Podczas odprawiania Gorzkich Żali, w kościele wystawiony jest Najświętszy Sakrament. O Gorzkich Żalach opowiedzą Księża Misjonarze św. Wincentego a Paolo i osoby związane z kościołem św. Krzyża w Warszawie. W audycji będziemy mogli wysłuchać też fragmentów nabożeństwa.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Emancypantki" Bolesława Prusa - nagranie z 1974 roku.

21.45 - Fragmenty ukraińskiej powieści Petra Jacenki "Magnetyzm" w interpretacji Magdaleny Kumorek.

Bohaterką książki jest młoda kobieta, która potrafi odczytywać historie ludzi ukryte w metalowych przedmiotach - pociskach, zegarach, maszynach, motorach. W roku 2014 ucieka z ukochanego, ogarniętego wojną Doniecka do Kijowa, które okazuje się dla niej miastem nieprzyjaznym.

23.50 - W ramach Roku Polskiego Romantyzmu prezentujemy "Listy z podróży" Antoniego Edwarda Odyńca, poety, tłumacza, filarety, przyjaciela Adama Mickiewicza. Podróż tę odbyli razem przez Niemcy, Szwajcarię i Włochy w roku 1829. Czyta Piotr Adamczyk.  

logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Bartek Chaciński

00.55-01.00 - "Przypadki słowa: Ewa Eysymontt "Con-Cordia i inne wiersze" - aud. Iwony Smolki

01.00-02.00 - "Fantazja polska (powtórzenie)" - prowadzi Konrad Handschuh

Karol Szymanowski - Sonata skrzypcowa d-moll op. 9, wyk. Kaja Danczowska (skrzypce) Justyna Danczowska (fortepian); Paweł Łukaszewski - Pięć żałobnych pieśni kurpiowskich, wyk. proMODERN (sekstet wokalny); Henryk Mikołaj Górecki - Elegia na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową, wyk. Tomasz Strahl  (wiolonczela), Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, dyr. Marek Moś

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marek Zwyrzykowski

06.00-07.00 - "Fantazja polska (premiera)" - prowadzi Konrad Handschuh

Wojciech Kilar - Lament, wyk. Polski Chor Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, dyr. Jan Łukaszewski; Ludomir Różycki - Kwartet smyczkowy d-moll, wyk. Royal String Quartet; Artur Malawski - Pieśń do matki, wyk. Ewa Werner (sopran), Małgorzata Wojciechowska  (fortepian)

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

Wielkanoc z reguły kojarzyła nam się z radosnym czasem pełnym nadziei. Dla wierzących Święta Zmartwychwstania były okresem refleksji nad Tajemnicą. Dla drugich stawały się okazją do odpoczynku i ważnych spotkań w otoczeniu budzącej się do życia przyrody. W tym roku jednak nasze myśli przede wszystkim wypełnia trwająca wojna w Ukrainie.

Poza tym w audycji - jak radzić sobie z lękiem i niepokojem podczas Wielkanocy? Jak w tym czasie świętować? Wreszcie, jak rozmawiać przy wspólnym stole z uchodźcami, których przyjęliśmy pod swój dach? O przygotowaniu się do świąt w czasie trwającej wojny w Ukrainie porozmawiamy z psycholożką dr Magdaleną Nowicką z Uniwersytetu SWPS. ​Więcej o 9.30. Z kolei w "Jazzowej rozmowie" po godzinie 8.30 Andrzej Zieliński spotka się z pianistą i kompozytorem Krzysztofem Herdzinem. Porozmawiają m.in. o oscarowej ścieżce Jana A. P. Kaczmarka do filmu "Marzyciel", którą zorkiestrował i zaaranżował Krzysztof Herdzin, a także o jego najnowszej płycie nagranej z Robertem Majewskim zatytułowanej "Heart to Heart".

Ponadto podsumujemy kolejny dzień trwającego w Gdańsku Festiwalu Actus Humanus - największego w Polsce wydarzenia związanego z muzyką dawną. Opowiemy także o premierze monodramu "Mama zawsze wraca" w Muzeum POLIN - w nim w roli głównej Aleksandra Popławska, jedna z ambasadorek tegorocznej Akcji Żonkile. Spektakl reżyseruje Marek Kalita. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie" - Orlando di Lasso Domine, exaudi orationem meam, et clamor - psalm pokutny 5, wyk. Henry’s Eight

11.10-12.00 - Johann Sebastian Bach Johannes-Passion BWV 245 (fragmenty I), wyk. Nick Pritchard - tenor (Ewangelista), William Thomas - bas (Jezus), Alex Ashworth - bas-baryton (Piłat), Julia Doyle – sopran, Alexander Chance – kontratenor, Peter Davoren – tenor, Monteverdi Choir, English Baroque Soloists, dyr. John Eliot Gardiner

12.05-12.45 - Johann Sebastian Bach Johannes-Passion BWV 245 (fragmenty II), wyk. Nick Pritchard – tenor (Ewangelista), William Thomas – bas (Jezus), Alex Ashworth – bas-baryton (Piłat), Julia Doyle – sopran, Alexander Chance – kontratenor, Peter Davoren – tenor, Monteverdi Choir, English Baroque Soloists, dyr. John Eliot Gardiner

12.50-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Józef Tischner "Wędrówki w krainę filozofów" (powtórzenie z 1991 roku)

13.00-15.00 - "Dwudźwięki na 85 obrotów" - prowadzą Róża Światczyńska i Piotr Metz

Józef Haydn Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu op.51 Hob. III/50-56 - oratorium /wersja instrumentalna, wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Michał Klauza, Wojciech Żołądkowicz – narrator; (25.03.2018, Studio Koncertowe PR im W. Lutosławskiego) Franciszek Liszt Via crucis, 14 stacji Krzyża HS 53 - na chór mieszany, głosy solowe, organy lub fortepian, wyk.  Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, dyr. Anna Szostak, Piotr Sałajczyk – fortepian; (27.02.2021, Katowice, Sala kameralna NOSPR)

16.00-18.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś (w studiu Joanna Grotkowska)

Actus Humanus Resurrectio - koncert zespołu The Tallis Scholars, dyr. Peter Phillips (Gdańsk, Dwór Artusa, 14.04.2022)

Tomás Luis de Victoria Tenebrae Responsoria – Feria Quinta in Coena Domini ad Matutinum; Feria Sexta in Parasceve ad Matutinum; Sabbato Sancto ad Matutinum

18.00-19.00 - "Nabożeństwo Kościoła Chrześcijan Baptystów

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś (w studiu Ewa Szczecińska)

ACTUS HUMANUS - transmisja od 20.00 (czas 60’)

Actus Humanus Resurrectio - transmisja koncertu zespołu Les Arts Florissants, dyr. William Christie

(Gdańsk, Dwór Artusa). Soliści: Rachel Redmond, Gwendoline Blondeel - soprany, Myriam Rignol - viola da gamba, François Couperin Leçons de Ténèbres pour le Mercredi Saint - Première leçon à une voix, Deuxième leçon à une voix, Troisième leçon à deux voix; Marc-Antoine Charpentier Cinquième répons après la seconde leçon du second nocturne "Eram quais agnus" H 115; Septième répons après la première leçon du troisième nocturne "Seniores populi" H 117. 

21.15-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Jacek Stwora "Pasja, czyli misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej widziane" - prod. 1972

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Karnawał instrumentów - prowadzi Łukasz Borowicz

23.0000.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta


LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Ross King "Leonardo i Ostatnia Wieczerza", czyta Andrzej Ferenc.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Tadeusz Konwicki "Mała apokalipsa", czyta Adam Ferency.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.


logo

"Serwisy ukraińskie w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00. 


00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik 

W audycji m.in. przypomnienie fragmentów Księgi Eklezjastesa w wyjątkowym wykonaniu - Eryka Lubosa wraz z Kormoranami. Ten niezwykły monodram stanowił część spektaklu Piotra Cieplaka, zrealizowanego we Wrocławskim Teatrze Współczesnym w 2001 roku. Wśród gości także Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Olena Leonenko-Głowacka oraz ksiądz doktor Krzysztof Niedałtowski, duszpasterz środowisk twórczych Gdańska. Poza tym - muzyka pasyjna i rozmowy o specyfice praktyk postnych. 

02.00-03.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

05.00-06.00 - "Trójka budzi: synth-pop" - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Sobolewski 

W audycji o obecnych i zanikających zwyczajach wielkanocnych. Powiemy też o rocznicy - 39 lat od rozpoczęcia budowy pierwszego metra w Polsce - w Warszawie. W rozmowie z Janem Stokłosą powiemy o połączeniu sił grupy IRA i Stokłosa Collective Orchestra, które wraz z ukraińskim zespołem Okean Elzy nagrali wyjątkowy utwór "Obijmy/Obejmij mnie". Poza tym, o Wielkim Piątku porozmawiamy z prof. Grzegorzem Łęcickim - teologiem z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem - Bartosz Cichocki, ambasador Polski na Ukrainie.

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz

10.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W audycji o zwyczajach wielkanocnych na Kujawach - w rozmowie z Olgą Kwiatkowską, kierowniczką Działu Edukacji w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Zwyczaje Małopolski - w rozmowie z Małgorzatą Oleszkiewicz z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Z kolei o symbolice świąt wielkanocnych w tradycji chrześcijańskiej porozmawiamy z Krystyną Wejher-Sitkiewicz z Muzeum Narodowego w Gdańsku. Odwiedzimy także lubelską Galerię Skende, gdzie można zobaczyć pisanki na wystawie ze zbiorów Muzeum Pisanek w Kołomyi na Ukrainie. 

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Tomasz Miara 

W audycji m.in. o sześcioletnim Jarku, który dwa lata temu przyjechał do Leszna z Ukrainy. Teraz w swoim przedszkolu, pełni role tłumacza dla innych ukraińskich dzieci. 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat 

W audycji m.in. o znaczeniu Wielkiego Piątku w obecnych w okolicznościach geopolitycznych - w rozmowie z księdzem Arkadiuszem Paśnikiem. 

18.00-20.00 - "Grane ciszą" - Leszek Adamczyk 

20.00-22.00 - "120 minut wyciszenia" - Mateusz Tomaszuk

Audycja muzyczna, która skłoni do przemyśleń przy dźwiękach takich wykonawców jak: Pink Floyd, Marillion, Dead Can Dance, Peter Gabriel, Jason Molina (Songs:Ohia), Steve Hackett, White Lies czy Tuxedomoon. Odsłuchamy również fragmentów przeszywających soundtracków skomponowanych przez Johna Debneya do filmu "Pasja" w reżyserii Mela Gibsona. 

22.00-23.00 - "Scena teatralna Trójki" / wydanie specjalne - Barbara Marcinik

"Mojżesz" - symboliczne domknięcie historii Starego Przymierza; występują: Andrzej Chyra - Mojżesz i Mirosław Zbrojewicz - Aaron; autor i reżyser - Tomasz Man. 

23.00-02.00 - "Rozmowy z dźwiękiem" - Aleksandra Kaczkowska

 

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo


09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Karina Terzoni

Czym są relaksacyjne zajęcia polka pilates i dlaczego to świetny trening koncentracji? Zaprosimy też w imieniu Justyny i Roberta Korzeniowskich na chód sportowy w święta - "Marsz dla Ukrainy".

11.00-12.00 - "Trening uważności" - Martyna Matwiejuk

Rozmowa z młodą kompozytorką Aleksandrą Kacą - o tym, co pozwala jej się wyciszyć, czego słucha, aby się skupić. Poszukamy brzmień, które wyciszają, dźwięków, które wyostrzają zmysły, muzyki, która potrafi zatrzymać w miejscu.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Maciek Wójcik

Kiedyś ludzie zaczynali Wielki Piątek od spaceru nad strumień, by pod bieżącą wodą umyć nogi. Mycie w strumieniu miało mieć właściwości lecznicze. Natomiast dla zapewnienia sobie długowieczności i urody należało obmyć się sokiem z brzozy. Pojawia się pytanie, czemu akurat nim? Jak się go pozyskuje, jakie ma właściwości, co zawiera? Poza tym w ostatniej audycji przed Wielkanocą dowiemy się co oznacza jajko w tradycji różnych kultur i religii, po co fińscy naukowcy stworzyli ekologiczne jajka z grzybów i jak stworzono naukowy wzór opisujący każdą istniejącą geometrię jajka.

15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - Kasia Dydo

Too Good To Go - jak nie marnować żywności w czasie Świąt i nie wyrzucić tego, co najczęściej wyrzucamy podczas tych świąt, czyli sałatki jarzynowej, pieczywa, szynki i cukrowego baranka?

16.00-17.00 - "Czwarty bieg" - Piotr  Galus

Porozmawiamy o różnych technikach oddechowych. Jak ważna jest umiejętność poprawnego oddychania nie tylko podczas treningu, ale także podczas odpoczynku, relaksu, medytacji czy pracy? Co nam daje nauka technik oddechu? W jakich dziedzinach życia będziemy lepsi, jeśli zastosujemy te techniki? Czy za kontrolą oddechu idzie również kontrola całego ciała i emocji?

18.00-20.00 - "Czwórka unnplugged" - Damian Sikorski

Najtrudniejszym testem, jakiemu może zostać poddana piosenka, bo musi obronić się w surowej wręcz jakości, to piosenka akustyczna. Jak radzą sobie artyści „bez prądu”? Posłuchamy m.in. Krzysztofa Zalewskiego, Darii Zawiałow, Natalii Kukulskiej, Dawida Podsiadło, Brodki  i wielu innych.

20.00-21.00 - "Zanurzenie" - Adam Smolarek

Współczesna muzyka z pogranicza elektroniki, ambientu i elektroakustyki. Brzmienia nieoczywiste, transowe, grane na rzadziej spotykanych instrumentach, owiane swego rodzaju tajemnicą, m.in. Ala Kryształ, Naphta and The Shamans, Ala Meda.

21.00-22.00 - "Muzyczna pustelnia" - Michał Daniluk

Autor zaprezentuje utwory z gatunków cold wave, dark wave, lżejszy post punk i trochę ambientu, by skłonić nas do refleksji, pewnych podsumowań i odpoczynku od standardowego, szybkiego rytmu dnia.

22.00-00.00 - "Rock Blok - dla każdej samotnej godziny" - Bartek Koziczyński

W wyjątkowy dzień - wyjątkowa odsłona gitarowego pasma na antenie Czwórki. Audycja "Dla każdej samotnej godziny" to podróż do krainy dźwięków, których nastrój wyznacza tytułowy utwór Armii.

00.00-02.00 - "Nocna strefa dźwięku" - Piotr Truszkowski

Od pierwszych minut  Wielkiej Soboty zapraszamy na dwie godziny relaksujących brzmień z pogranicza elektroniki, soulu i jazzu. Wyciszenie przy pomocy dźwięków zapewnią nam utwory od takich artystów jak Erykah Badu, Gil Scott-Heron, Jimetta Rose, Letherette czy Moonchild.

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - fragmenty książki "Podróże z Herodotem" Ryszarda Kapuścińskiego, czyta Paweł Krucz. 

logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - pisanki i przygotowanie do Wielkanocy.

11.00-12.00 - "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - Przedświąteczna wyprawa Wojtka i smoka na najbardziej wielkanocną wyspę na świecie.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Co to jest cisza, gdzie mieszka, czy ciszę można usłyszeć, co by było gdyby nie było ciszy, czy ciszę można namalować? Czy cisza jest nam potrzebna i do czego? Co jest między ciszą a ciszą? Dlaczego w niektórych miejscach należy zachowywać się cicho?

18.00-19.00 - "Współpracownia" - Wielkanocne symbole: baranek, jajka, zajączek, kiełbasa, bukszpan, chleb, bazie, palma, kurczaczek. 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - ​​​​Czy duchowość u dzieci jest czymś naturalnym czy nabytym w kręgu kulturowym? Kiedy u dziecka pojawiają się pierwsze oznaki rozbudzenia sfery duchowej i jak dać dziecku dobre warunki do rozwoju w tej sferze. O tym wszystkim z siostrą Bogumiłą ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej porozmawiamy w Strefie rodzica w Wielki Piątek w czasie przygotowań do świąt wielkanocnych.

23.00-01.00 - "Muzyka dla rodzica" - W Wielki Piątek w audycji pojawi się TYNSKY, a na co dzień Tomek Kamiński, wokalista pochodzący z Płocka. Artysta znany z delikatnych i przejmujących ballad. Tego wieczoru w Polskim Radiu Dzieciom będą dominowały nastrojowe kompozycje. Jego przygoda z muzyką zaczęła się bardzo wcześnie, bo już w wieku 2-3 lat, kiedy zaczął grać na zabawkowym keybordzie. Pierwszą gitarę kupioną na „pchlim targu” dostał od taty - TYNSKY miał wtedy 11 lat. To pozwoliło mu zapoznać się z instrumentem, rozwijać umiejętności oraz zacząć komponować. Jako 13-latek napisał swój pierwszy utwór. Inspiracje od zawsze czerpał z życia, relacji, miłości, doświadczeń i zdarzeń. Duży wpływ wywarła na nim również twórczość Ed’a Sheerana. Od 14 roku życia gra i komponuje na pianinie.


LITERARURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko ​​​​​​​​"Kopciuszek" w adaptacji Emilii Stawskiej, w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. TPR z 1997 r. Wystąpili: Aleksandra Rojewska, Katarzyna Tatarak, ​Zuzia Migalska, Agnieszka Matynia, Krystyna Królówna, Joanna Jędryka, Wojciech Duryasz, Piotr Bąk.​ 



logo

15.00 - "Romantyczne brzmienia" / Impresje Wielkanocne - Magdalena Łoś 

Powtórkowe audycje specjalne na czas Wielkiego Tygodnia z nagrań koncertów z radiowego archiwum. W tym odcinku m.in. wydarzenie z Festiwalu "Misteria Paschalia", w którym artyści zaprezentowali Leçons de ténèbres François'a Couperina (wyk. Claire Lefilliatre, Camille Poul, Le Poème Harmonique, dyr. Vincent Dumestre).

18.00 - "Audycja specjalna" - Małgorzata Pęcińska [PREMIERA]

Muzyka ciszy. Nie poraża lawiną dźwięków. Sączy się gdzieś w tle ze słowami lub bez słów, spowalnia przepływ czasu, a jednak ma wielką siłę ekspresji i cudowną, kojącą moc. Muzyka ciszy w Wielki Piątek w kompozycjach m.in. Antona Brucknera, Arvo Paerta, Jana Sebastiana Bacha, Jerzego Fryderyka Haendla, Gabriela Fauré, Franciszka Schuberta, Fryderyka Chopina, Krzysztofa Pendereckiego, Valentina Silvestrova.

21.00 - "Chopin inspiruje" - Wojciech Krzyżanowski 

Pierwsza część kolejnej rozmowy poświęconej muzyce ukraińskiej. Skrzypek Ostap Mankoi kompozytor Ostap Manulyak opowiedzą m.in. o wpływie wojny na ukraińską kulturę muzyczną. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Podcasty z nauką języka polskiego dla dzieci z Ukrainy. Polskie Radio Dzieciom zaprasza!

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2024 09:00
Przypominamy, że na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl dostępnych jest dwanaście odcinków lekcji języka polskiego "Cześć - вивчаймо польську разом", czyli "Cześć - uczmy się polskiego razem​​". To specjalna oferta całodobowego Polskiego Radia Dzieciom dla dzieci z Ukrainy. W każdej części prezentowane są polskie słówka pomocne w codziennym życiu, m.in. jak się przywitać, jak rozmawiać o zabawie, posiłkach i rodzinie i wiele więcej. Każda z nich rozpoczyna się przypomnieniem wcześniej poznanych zwrotów. Lekcje mają pomoc w budowaniu wzajemnego porozumienia i dobrego kontaktu. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Program 1 Polskiego Radia świętował 96. urodziny. Jedynka od kulis [ZOBACZ]

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 12:06
18 kwietnia 1926 roku o godz. 17.00 stacja nadawcza Polskiego Radia w Warszawie rozpoczęła oficjalną emisję. Z głośników popłynęły historyczne słowa dziennikarki Janiny Sztompkówny: "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480". Z okazji 96. urodzin Jedynka zaprosiła słuchaczy do wspólnego świętowania i pokazała radio od kulis. Zapraszamy do obejrzenia wideo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

II Alternatywa Konkursowa Polskiego Radia Chopin - zgłoszenia młodych pianistów

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 13:00
Alternatywa Konkursowa Polskiego Radia Chopin to konkurs dla dzieci i młodzieży, którzy kochają muzykę Patrona anteny. Uczestnicy konkursu mogą mieć od pięciu do szesnastu lat, a zgłoszenia są przyjmowane do niedzieli 24 kwietnia. Główna nagroda to 5 tysięcy złotych, a laureaci w poszczególnych kategoriach wystąpią na rejestrowanym koncercie w koncertowym studiu radiowym. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Actus Humanus Resurrectio. Transmisje w radiowej Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 08:10
W środę, 13 kwietnia, rozpoczął się w Gdańsku Actus Humanus Resurrectio, czyli największy festiwal muzyki dawnej w Polsce i jeden z najważniejszych w Europie. Radiowa Dwójka, współorganizator wydarzenia, zaprasza na premierowe koncerty i prawykonania z udziałem wybitnych – polskich i zagranicznych – wirtuozów wykonawstwa historycznego. Transmisje i retransmisje na antenie Programu 2 Polskiego Radia – aż do Niedzieli Wielkanocnej 17 kwietnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

1056. rocznica Chrztu Polski. Co wiemy o tym ważnym wydarzeniu?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 09:20
Chrzest Mieszka I i całego jego dworu odbył się prawdopodobnie 14 kwietnia 966 roku w Wielką Sobotę lub w Niedzielę Wielkanocną. Jako hipotetyczne miejsce historycy podają: Ratyzbonę, Kolonię, Czechy, Ostrów Lednicki, Poznań i Gniezno. Mija 1056 lat od tych wydarzeń. 
rozwiń zwiń