Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.
13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" / audycja z Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu
19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka
* Kim byli przodkowie Mieszka? Państwo Mieszka I pojawia się na arenie dziejów niczym "deus ex machina". Kiedy po raz pierwszy jest wzmiankowane w źródłach pisanych - jest już ukształtowaną organizacją polityczną z drużynami wojowników i silnym przywództwem. Historycy od dekad próbują zrozumieć, jak do tego doszło. Wiele wskazuje, że książę piastowski miał niezwykle zaradnych przodków.
Teorii jest kilka, a jedna z najbardziej intrygujących jest ta przedstawiona przed paru laty przez prof. Przemysława Urbańczyka, która mówi o wielkomorawskim pochodzeniu elit państwa polskiego. Wielka Morawa została w 906 roku podbita przez Madziarów, a los jej przywódców nie był znany. Być może wszyscy zginęli a może - jak sugeruje prof. Urbańczyk - części z nich udało się znaleźć schronienie ...w Wielkopolsce.
Agata Stopa - absolwentka UW, entuzjastka historii średniowiecznej od lat mieszkająca w USA, przedstawiła zbeletryzowaną wersję tej hipotezy. W opublikowanej właśnie w Polsce książce "Ojciec Mieszka. Tajemnica rodu" próbuje zrekonstruować historię Europy pierwszej połowy X wieku, opierając się na wynikach prac archeologicznych i najnowszych ustaleniach badaczy.
* Amonity - ponad 300 mln lat historii. Niektóre miały 0,5 cm, ale i zdarzały się giganty o średnicy 2,5 metra. Zwierzęta te wymarły 66 mln lat temu - równocześnie z dinozaurami w czasie słynnego kosmicznego Armagedonu. Do tego czasu bytowały w niemal wszystkich morzach na Ziemi. Znamy ich liczne skamieniałości, ale wciąż na przykład nie wiemy, jak wyglądało ich ciało miękkie wystające ze zwykle płasko-spiralnej skorupy.
W Polsce jest kilka miejsc, z których pozyskuje się skamieniałości amonitów. Wyjątkowe są jednak okazy pochodzące z Łukowa, gdzie do lat 90-tych XX w. wykopywano ił na potrzeby miejscowej cegielni. Wówczas to prywatnemu kolekcjonerowi udało się zgromadzić ok. 400 takich skamieniałości. Amonity te są nietuzinkowe, bo zachowały się ich skorupki, a nie tylko odciski czy odlewy wewnętrzne. Poza tym nie są "rodzimego pochodzenia". Przybyły w to miejsce z północy wraz z lądolodem, który właśnie tu zakończył swój "żywot". Kolekcja z Łukowa jest niestety zbiorem zamkniętym. Po zakończeniu eksploatacji iłu, wyrobisko zapełniło się wodą, odcinając badaczy od reszty okazów. Gość: prof. Marcin Machalski - paleontolog z Instytutu Paleobiologii PAN.
23.30-00.00 - "Ślady na piasku" - zaprasza Sylwia Sułkowska
Boże Ciało na świecie. Dla katolików pod każdą szerokością geograficzną Eucharystia to centrum życia religijnego. Wyrażają i podkreślają to na różne sposoby, ale wspólnym mianownikiem zawsze jest wiara w to, że Hostia stanowi wyraz realnej obecności Boga. Obchody tej uroczystości są zróżnicowane na całym świecie. Boże Ciało przypada w czwartek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego ale są na świecie kraje gdzie procesje Bożego Ciała przeniesione są na niedzielę. Za oceanem, w Ameryce Południowej w wielu krajach, ludzie przygotowują na ulicach dywany z kwiatów, kolorowego piasku i kamyków. Wierni obsypują ołtarz specjalnie przygotowanymi kwiatami, a po uroczystościach zabierają je z powrotem do domów jako wyraz szczęścia czy błogosławieństwa.
W Afryce ołtarze są bardziej niż skromne, ale pomyślano o prowizorycznym „zadaszeniu”, chroniącym od słońca. Procesje Bożego Ciała to procesje bardzo barwne: pełne tańca, kolorów, kwiatów. Mieszkańcy, którzy nie są katolikami zazwyczaj przyglądają się w milczeniu i z życzliwością, nie widać żadnych przejawów wrogości, nienawiści czy naśmiewania się z uczestników procesji. A pamiętać trzeba, że większość stanowią muzułmanie i inne przeróżne wyznania i czasami takie właśnie procesje powodują, że pojawiają się pytania o monstrancję, o Jezusa, o chrześcijaństwo. O obchodach Bożego Ciała w różnych krajach opowiedzą misjonarki i misjonarze pracujący w różnych krajach świata.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - "Gospoda pod Królową Gęsią Nóżką" Anatola France`a.
Przekład Jan Sten, adaptacja Bożena Albrecht, reżyseria Waldemar Modestowicz, realizacja Jacek Kacperek. Wystąpili m. in. Sławomir Pacek, Witold Pyrkosz, Zdzisław Wardejn, Joanna Jędryka i Krzysztof Kołbasiuk.
21.45 - "Chłopi" Władysława Reymonta w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).
23.50 - W ramach Roku Polskiego Romantyzmu prezentujemy "Listy z podróży" Antoniego Edwarda Odyńca, poety, tłumacza, filarety, przyjaciela Adama Mickiewicza. Podróż tę odbyli razem przez Niemcy, Szwajcarię i Włochy w roku 1829. Czyta Piotr Adamczyk.
00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Bartek Chaciński
00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Aldona Kopkiewicz "Przy sobie" - aud. Katarzyny Hagmajer-Kwiatek
01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Konrad Handschuh
Zygmunt Noskowski Kwartet smyczkowy nr 2 E-dur, wyk. Four Strings Quartet; Juliusz Zarębski - Róże i Ciernie op.13, wyk. Wojciech Świtała (fortepian)
02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marek Zwyrzykowski
Grzegorz Gerwazy Gorczycki, Davide Perez, Wolfgang Amadeus Mozart, Richard Strauss, Silvius Leopold Weiss, Erik Satie, Sándor Veress, Leonardo Leo, Dietrich Buxtehude, Edward Grieg
06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Konrad Handschuh
Ignacy Feliks Dobrzyński - Koncert fortepianowy As-dur op.2, wyk. Paweł Skrzypek (fortepian), Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji, dyr. Andrzej Straszyński; Ignacy Jan Paderewski - Suita G-dur, wyk. Sinfonietta Cracovia, dyr. Jerzy Dybał; Władysław Żeleński - Gawot, wyk. Polska Orkiestra Radiowa, Andrzej Straszyński
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński
Legendarne kluby na Manhattanie i Brooklynie - po dwuletniej nieobecności Festiwal Jazztopad powraca do Nowego Jorku, aby celebrować polską współczesną scenę improwizowaną oraz międzykontynentalną współpracę z najciekawszymi nowojorskimi artystami. O szóstej odsłonie wydarzenia oraz zaproszonych na występy artystach w rozmowie z Piotrem Turkiewiczem - dyrektorem artystycznym festiwalu Jazztopad. Początek spotkania - godz. 9.30.
W audycji także: wystawa "Zobacz: Brytania. Brytyjska fotografia dokumentalna od lat 60. XX wieku"; Lengernówka - pracownia Muzeum Karykatury w Warszawie; smoczy szlak w Krakowie.
10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska
10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Dziecko szczęścia - Aleksander Tansman
11.10-12.00 - George Gershwin Błękitna rapsodia, wyk Martin James Bartlett - fortepian, London Philharmonic Orchestra, dyr. Joshua Weilerstein; Wynton Marsalis Fiddle Dance Suite, wyk. Nicola Benedetti -skrzypce, Philadelphia Orchestra, dyr. Cristian Macelaru
12.05-12.45 - Karol Lipiński Koncert D-dur „Wojskowy” op. 21 na skrzypce i orkiestrę, wyk. Albrecht Breuninger – skrzypce, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Wojciech Rajski
12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / ks. Jan Sochoń
13.00-15.00 - "Dwudźwięki na 85 obrotów" - prowadzą Andrzej Sułek i Piotr Metz
16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek
17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / prof. Piotr Paleczny - aut. Jakub Kukla
18.00-19.00 - "Jazz.PL" / Piotr Wojtasik - prowadzi Piotr Metz
19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski
Koncert San Francisco Symphony Orchestra pod dyrekcją Michaela Tilsona Thomasa, solista: Emmanuel Ax - fortepian (San Francisco, 16.01.2020 i 8.03.2012).
Julia Wolfe Fountain of Youth, Ludwig van Beethoven II Koncert fortepianowy B-dur op. 19, Richard Wagner Siegfried Idyll, Alban Berg Drei Orchesterstücke op. 6, Samuel Carl Adams Drift and Providence.
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury - Korespondencja Jerzego Giedroycia z Józefem Łobodowskim - aud. Doroty Gacek
22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Karnawał instrumentów - prowadzi Łukasz Borowicz
23.00-00.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" - Cyprian Kamil Norwid "Stygmat", czyta Mariusz Bonaszewski.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Charles Dickens "Klub Pickwicka", czyta Bronisław Pawlik.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz.
"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik
02.00-03.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański
03.00-04.00 - "Klub Trójki" / powtórzenie ze środy - Tomasz Zapert
W audycji o życiu prywatnym i twórczości Stanisława Barei w rozmowie z Katarzyna Bareją, córką reżysera.
04.00-05.00 - Reportaż w Trójce / powtórzenie z czwartku - wprowadza Piotr Łodej
"Zygmunt czyli sub una campana" Ewy Szkurłat i Anny Łoś - 45'52''. "A słyszałeś kiedy, z wieży jak dźwięczy i śpiewa On? " - zapytał Stańczyk Dziennikarza w dramacie Stanisława Wyspiańskiego "Wesele". "Zygmunt" jest paramentem liturgicznym, zegarem naszej historii, niemym świadkiem triumfu i klęski, inspiratorem malarzy i poetów, instrumentem muzycznym wzbudzającym pozytywne wibracje. Jednym słowem: to dzwon królów i każdego z nas. Bez względu na poglądy polityczne, łączy nas Jego głos. Żyjemy "sub una campana". Reportaż "Zygmunt czyli sub una campana" dziennikarek Radia Kraków Ewy Szkurłat i Anny Łoś został wyróżniony nagrodą im. M. Jagodzińskiego w konkursie Artystycznych Form Radiowych Grand PiK w Toruniu.
05.00-06.00 - "Trójka budzi" / synth-pop - Michał Kirmuć
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Sobolewski
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz
Gościem Krzysztof Kwiatkowski, senator niezrzeszony.
09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz
Gośćmi - ekonomiści: Paweł Poszytek i Marcin Roszkowski.
10.00-13.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan / na żywo z Opola
13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar
15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej
18.00-19.00 - "Scena Kodyma - Jędrzej Kodymowski
19.00-22.00 - "Lista przebojów Trójki" - Łukasz Ciechański, Tomasz Miara / na żywo z Opola
22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik
23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska
Gośćmi będą Dariusz Odrzywołek, Janusz Brzeziak, Tomasz Sanders, czyli Komodo - zespół trzech didżejów i producentów muzycznych, którzy podbili świat muzyki klubowej i internet coverem hitu lat 80. "Is This Love". Na rozpoczynający się w piątek 59. KFPP OPOLE’ 22 muzycy stworzyli aranżacje polskich przebojów i oprawę muzyczną koncertu "Zabawa w stylu folk".

06.00-09.00 - "Najlepszy dzień tygodnia" - Małgorzata Jakubowska i Szymon Jaworski
Rowerowy weekend z Czwórką – razem ze słuchaczami wybieramy rowerowe trasy na długi weekend - nad morzem, w górach, te mniej znane i te bardziej … wymagające. Szansa na zdobycie gadżetów Czwórki przydatnych podczas wycieczek.
09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Karina Terzoni
Backpackersi wsiadają na rower! Nocleg pod gwiazdami, kąpiel nago w jeziorze, poranna kawa pita na łonie natury, możliwość eksplorowania terenu na własnych zasadach i przyjemne zmęczenie, to tylko kilka zalet płynących z bikepackingu, o czym opowiedzą Maria Kostacińska i Łukasz Brykczyński.
12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Maciej Wójcik
Rowerowy weekend z Czwórką - jak wyglądał jeden z pierwszych rowerów, które pojawiły się w Europie? Zajrzymy do Narodowego Muzeum Techniki, gdzie można zobaczyć m.in. XIX-wieczny welocyped.
14.00-15.00 - "W to mi graj" - Marta Zinkiewicz
Rozmowy z laureatami i wybranymi twórcami nagrodzonymi podczas festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej – „Dwa Teatry” Zamość 2022. Poznamy też kulisy nagrywania słuchowisk radiowych.
15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - Kasia Dydo
Jakich wyzwań podjął się Mateusz Damięcki na swojej działce wypoczynkowej w ramach kampanii edukacyjnej „Świat bez pszczół to szkoda całkowita”?
16.00-17.00 - "Czwarty bieg" - Piotr Galus
Trening na rowerze stacjonarnym, a trening rowerowy - outdoorowy. Jakie mięśnie pracują podczas ćwiczeń? Czy trening w terenie da się zastąpić tym pod dachem?
18.00-20.00 - "Będzie głośno!" - Damian Sikorski
W audycji zadebiutuje zespół Skytruck, który wydał debiutancki album "Lot na Marsa". Grupa powstała z inicjatywy Tomka Borucha i Jakuba Szulca – aktywnych muzyków oraz absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach, którzy postanowili spełnić swoje marzenia i realizować się w rocku.
22.00-00.00 -"BEATmaszyna" - Piotr Truszkowski
Up To Date Festival ogłosił kolejnych artystów, którzy w dniach 2-4 września wystąpią w Białymstoku. Już po raz piąty na Stadionie Miejskim zagra Czwarta Scena Czwórki, a po północy w BEATmaszynie m.in.: Klawo, Miły ATZ, Pepe., Swayzee, Szafran i 1988 - czyli artyści, którzy uświetnią swoim występem naszą scenę. Nie zabraknie też tanecznych house'owych bitów w sam raz na długi weekend. Zapraszam, Piotrek true.dat Truszkowski.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Lektura w Czwórce" - fragmenty autobiograficznej opowieści Janusza Głowackiego "Z głowy" czyta Grzegorz Małecki, aktor Teatru Narodowego.
07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - O podwórkowych zabawach, skarbach i zakamarkach. Będziemy robić sekrety, bawić się w podchody, wywijać na trzepaku i ganiać się w berka. Zaprosimy na przedstawienia teatralne dla dzieci z cyklu "Księgi Krzysztoforskie" w Pałacu Krzysztofory.
10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Instrumenty perkusyjne z różnych stron świata. Gość: Marcin Lemiszewski, nauczyciel muzyki.
11.00-12.00 - "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - O tym, jak smok przygotowuje się do roli pierwszego smoczego króla. Dzięki temu udają się wraz z Wojtkiem na wyprawę rzeką Wełtawą do stolicy Czech i na zamek na Hradczanach.
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Przyjrzymy się historii lodów.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Jak stworzyć lepszą edukację wykorzystując naukę o rozwoju człowieka? Bardzo często na grupach o edukacji domowej (i nie tylko na tych) pada pytanie – jak się uczyć. Jakie sposoby, metody, pomysły się sprawdzają, a jakie nie. Jeżeli jesteś rodzicem, to pewnie takie pytania też przebiegają Ci przez głowę. Jak pomóc dziecku się uczyć? Jak nauczyć go uczenia się? Gość: Borys Bińkowski - autor książki "Szkoła od nowa: czy nauka o rozwoju człowieka pozwoli nam stworzyć lepszą edukację?".
23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Ania Karwan, z którą porozmawiamy o nowych singlach zapowiadających drugą płytę artystki, relacjach mama-córka, wychowywaniu w blasku fleszy i dalszej drodze artystycznej.

16.00 - "Ten piękny wiek XIX" - Małgorzata Pęcińska
W audycji Trio B-dur op. 97 "Arcyksiążęce" Ludwiga van Beethovena oraz Sonatensatz C-dur D. 28 Franciszka Schuberta w wykonaniu The Castle Trio.
17.00 - "Arcydzieło miesiąca" - Magdalena Sawicka [PREMIERA]
W audycji dwa pierwszych Preludia z op. 28: C-dur nr 1, a-moll nr 2. Zabrzmią znakomite interpretacje m.in. Marthy Argerich i Gézy Andy. Poza chopinowskimi oryginałami usłyszymy współczesne parafrazy tych chopinowskich miniatur oraz aranżację łączącą w sobie muzykę południowoafrykańską z jazzem. Cały cykl 24 Preludiów zabrzmi w fenomenalnej kreacji Juany Zayas.
20.00 - "Na Jazzowo" - Andrzej Zieliński
W audycji dzieła muzyki klasycznej w jazzowej interpretacji Mieczysława Kosza, Bronisława Suchanka i Janusza Stefańskiego. Ponadto w programie Krzysztof Herdzin Kwintet zinterpretuje wybrane utwory Fryderyka Chopina.
Zapraszamy!