Polskie Radio

Ciekawostki naukowe i reportaże. Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 19:00
W Jedynce przybliżymy postać Franka Drake'a - człowieka, który obliczył, ile jest cywilizacji pozaziemskich. W Dwójce relacje z Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni oraz retransmisja koncertu ukraińskich solistów i Narodowego Chóru Ukrainy "Dumka", a w Trójce reportaż "Filmowy Wrocław", o tym, jak miasto można zwiedzać na różne sposoby. W Czwórce z kolei przegląd biografii i publikacji o królowej Elżbiecie II i o rodzinie królewskiej, a w Polskim Radiu 24 rozmowy o rzeźbie i fotografii. Sprawdź nasze propozycje! 
Studio emisyjne Programu 1 Polskiego Radia.
Studio emisyjne Programu 1 Polskiego Radia. Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.

00.00-01.00 - "Kulturalna Jedynka" / "Wieczór z historią" - zaprasza Lech Makowiecki

W audycji przypomnienie największych zbrodni niemieckich agresorów, wypowiadających 1 września 1939 roku totalną wojnę Polsce i Polakom. A muzycznym komentarzem do narracji o wojennej hekatombie naszego narodu będą piosenki, ballady i pieśni w wykonaniu bardów m.in.: Andrzeja Kołakowskiego, Macieja Wróblewskiego, Leszka Czajkowskiego, Lecha Makowieckiego, raperów: Bastiego, Zeta, Dominika Sovy, Gudowskiego, Tadka Polkowskiego, rockmena Norberta Smoły Smolińskiego i zespołu metalowego Horytnica.

01.00-03.00 - "Muzyka nocą" / "Noc z reportażem" - zaprasza Wiesław Molak

* Reportaż "Jedyny taki" Jakuba Tarki

Jego piosenki przez dziesiątki lat regularnie gościły na antenie radiowej Jedynki i cieszyły się wielką sympatią słuchaczy. Z wykształcenia był technikiem mechanikiem, z pasji - bardem Warszawy, piewcą jej gwary i kolekcjonerem wszystkiego, co ze stolicą związane. W dzieciństwie uczył się gry na akordeonie, później na fortepianie. Ukończył Studium Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego. Nagrał 34 płyty, w tym 6 złotych. Zgromadził jeden z najbogatszych zbiorów nutowych i ikonograficznych związanych z folklorem miejskim. Stworzył dwie znane kapele - Czerniakowską i Warszawską, z którymi koncertował na największych estradach krajowych i zagranicznych, wykonując piosenki podwórkowe, lwowskie, legionowe, żydowskie oraz biesiadne. 20 grudnia 2016 roku otrzymał z rąk ministra kultury Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Zmarł następnego dnia. Stasiek Wielanek – jak zapamiętali go słuchacze, przyjaciele, koledzy z podwórkowych orkiestr? Czy pozostawił godnego następcę, który będzie propagował muzyczny folklor Warszawy?

* Reportaż "Kocioł i naokoło" Wojciecha Markiewicza 

Lidia Żukowska – reżyser, scenograf, założycielka Teatru Jednego Aktora w krakowskim Klubie Dziennikarza "Pod gruszką", w którym za czasów jego największej świetności przesiadywał m.in. niemłody Jacek Stwora. Teatr dał ok. 30 premier. Pani Lidia założyła, jeszcze jako znakomity manager kultury, Wydawnictwo "Oficyna Krakowska" (1991) oraz Galerię "Kocioł artystyczny" w samym centrum Krakowa. Jest autorką 14 tomików wierszy i dwóch tomików prozy. Nieubłagany czas płynie, pani Lidia traci pamięć. Z jej współpracowniczką, panią Małgosią próbujemy ocalić przeżycia i dokonania tej wyjątkowej kobiety.

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Grzegorz Jankowski

W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godzinie o godz. 7.15 spotkanie z Grzegorzem Pudą, ministrem funduszy i polityki regionalnej, a o godz. 8.15 spotkanie z Pawłem Solochem - szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Ponadto w audycji o zawodzie programisty - jednym z najbardziej poszukiwanych obecnie zawodów na rynku pracy. Liczba wakatów to nawet kilkadziesiąt tysięcy miejsc. A jak zostać programistą? Polskie uczelnie w ostatnich latach, w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku rozbudowały ofertę kształcenia w tym kierunku, ale są też organizowane kursy, niektóre nawet z gwarancją zatrudnienia po ich ukończeniu.

Poza tym relacja z Otwarcia 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, informacje o sukcesach ukraińskiej ofensywy w Donbasie: Rosjanie wypierani są z kolejnych miejscowości. W audycji także o tym, że od tygodnia działają nowe przepisy dotyczące rejestracji aut. Nie są już potrzebne nalepki kontrolne na szybach i karty pojazdu. Ile oszczędzają na tym kierowcy, a ile stracą... samorządy. 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak

* Kontrolowane zderzenie amerykańskiej sondy DART z planetoidą. 26 września 2022 roku NASA zaplanowała pierwszy w historii ludzkości test modyfikacji orbity planetoidy wskutek uderzenia w nią statku kosmicznego. Sonda DART zderzy się z prędkością 7 km/s z Dimorphosem, jednym z elementów  podwójnej asteroidy Didymos. Planetoida nie stanowi zagrożenia dla Ziemi, ale ta kosmiczna kolizja posłuży do opracowania zasad działania na wypadek zagrożenia, jakie niosą dla Ziemi kosmiczne kamienie. O tym Sebastian Soberski, kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu.

* Frank Drake - człowiek, który obliczył, ile jest cywilizacji pozaziemskich. Jest autorem słynnego równania określającego liczbę cywilizacji pozaziemskich: od jednej do miliona. Ogłosił wzór w 1961 roku. Mimo że nie ma dowodów na istnienie pozaziemskich istot rozumnych, to przez lata przekonywał, że 'kontakt' jest nieunikniony w formie sygnału radiowego bądź świetlnego. Uruchomił także projekt poszukiwań obcych cywilizacji SETI. W 1972 roku wspólnie z Carlem Saganem zaprojektował aluminiowa tablicę Pioneer z pierwszą wiadomością o nas wysłaną w kosmos do obcej cywilizacji. Był także współtwórcą Voyager Golden Record – płyty gramofonowej zawierającej kolejne, obszerniejsze informacje. Frank Drake amerykański astronom i astrofizyk pozostał wierny do końca poszukiwaniom w kosmosie naszych braci w rozumie. Pozostał. Zmarł 2 września tego roku w wieku 92 lat. Za życia był  nazywany, przez niemałą grupę naukowych oponentów, poszukiwaczem kosmitów, poszukiwaczem zielonych ludzików. Ale czy jego wzór określający liczbę cywilizacji pozaziemskich ma kiedykolwiek szansę zostać nazwany tak jak słynne równanie Einsteina  E=mc2 jednym z najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych wzorów na świecie? Jaką spuściznę, jakie przesłanie pozostawił po sobie Frank Drake? O tym Tomasz Kokowski – informatyk, przez lata zaangażowany w poszukiwanie cywilizacji pozaziemskich Seti@home w Polsce.

23.38 - "Kulturalna Jedynka" / #bezprzedawnienia - zaprasza Jakub Domoradzki

Zrabowane, ukryte w kopalniach, zakopane pod ziemią, ukryte w skrzyniach i przysypane gruzem w piwnicach. Zdobiące ściany czyichś mieszkań, spalone, służące za filmowe rekwizyty. Takie były i są losy wielu obrazów utraconych przez Polskę podczas II Wojny Światowej. Wiele obrazów - jak ten najcenniejszy: "Portret Młodzieńca" Rafaela - do dziś nie odnaleziono. O polskich stratach wojennych w sztuce i sposobie ich odzyskiwania opowie Elżbieta Przyłuska z Departamentu Restytucji Dóbr Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Przygody dobrego wojaka Szwejka", słuchowisko z 1968 roku.

21.45 - "Trędowata" Heleny Mniszkówny w wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej, czyli najsłynniejszy polski melodramat, wydany w 1909 roku.

23.50 - Rok Polskiego Romantyzmu / "Listy" Cypriana Kamila Norwida w interpretacji Ryszarda Nawrockiego.


logo

 

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Ewa Szczecińska

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Władysław Sebyła, aud. Iwony Smolki

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Ewa Szczecińska

Józef Elsner Kwartet smyczkowy F-dur op.1 nr1, wyk. Mikołaj Zgółka - I skrzypce, Zbigniew Pilch - II skrzypce, Dominik Dębski - altówka, Jarosław Thiel - wiolonczela; Michał Kleofas Ogiński Polonez pożegnanie ojczyzny, Karol Kurpiński Polonez Witaj Królu; Henryk Wieniawski Polonez koncertowy D-dur, Wojciech Kilar Polonez z filmu Pan Tadeusz, wyk. Anna Malesza - skrzypce, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej, dyr. Adam Klocek; Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll op.11 cz. 3 rondo, wyk. Andrzej Ratusiński - fortepian, Orkiestra Sinfonia Varsovia, dyr. Grzegorz Nowak. 

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Valentin Silvestrov, Carl Maria von Weber, Jörg Widmann, Feliks Mendelssohn, Richard Wagner, Carl Philipp Emanuel Bach, Dietrich Buxtehude, Johan Svendsen, Michael Praetorius, Clara Schumann, Francis Poulenc, Joseph Martin Kraus, Dinu Lipatti, Girolamo Frescobaldi. 

06.00-07.00 - "Fantazja polska" - prowadzi Ewa Szczecińska

Karol Szymanowski I Koncert skrzypcowy op. 35, wyk. Kaja Danczowska - skrzypce, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Kazimierz Kod; Władysław Żeleński Wariacje na temat własny op. 21, wyk. Equilibrum String Quartet; Henryk Puchalski Polonez op. 5 na dwa fortepiany, Medytacja op. 25 na fortepian na cztery ręce, wyk. Valentina Seferinova, Venera Bojkova - fortepiany.

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gościem audycji historyk sztuki, badacz i krytyk architektury Michał Duda - nowy dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu. To on zawiózł wrocławski Manhattan do Nowego Jorku, a PRL-owskie ośrodki wypoczynkowe do Dubaju - czytamy na profilu Muzeum. Rozmowa o planach i wizji prowadzenia jedynego w Polsce Muzeum Architektury o godz. 9.30. W audycji będziemy relacjonować także Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i opowiemy o pokazywanym tam filmie "Orzeł. Ostatni patrol" w reż. Jacka Bławuta. Jak w każdy wtorek nowości pojawiające się w języku polskim przedstawia Bartek Chaciński. Ponadto porozmawiamy z Jarosławem Cymermanem z Instytutu Teatralnego o swojej książce o lubelskim teatrze.

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Magdalena Łoś

10.00-11.00 Kaleidoscope, wyk. Fatma Said – sopran, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, dyr. Sascha Goetzel

11.10-12.00 Johannes Brahms Koncert skrzypowy D-dur op. 77, wyk. Christian Tetzlaff - skrzypce, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, dyr. Robin Ticciati

12.05-12.45 - "Płyta na lato" / SONY

Ludovic Tezier - "Verdi", Ludovic Tézier, Orchestra del Teatro Comunale di Bologna, Frédéric Chaselin.

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Eugeniusz Knapik, opr. Beata Stylińska

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska

BBC Proms 2022 (Royal Albert Hall, Londyn, 6.09.2022) - Prom 67. Thomas Adès I Suita z opery Powder Her Face, Wynton Marsalis Koncert skrzypcowy D-dur, Benjamin Britten Cztery morskie interludia z opery Peter Grimes op. 33a, Leonard Bernstein Tańce symfoniczne z West Side Story, wyk: Nicola Benedetti – skrzypce, Royal Scottish National Orchestra, dyr. Thomas Søndergård. 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Gościem audycji Bassem Akiki - dyrygent, kompozytor i dyrektor muzyczny Opery Wrocławskiej. To już jego trzeci sezon na tym stanowisku. Muzyk podsumowuje ostatnie dwa lata działalności Opery Wrocławskiej w trakcie pandemii, opowie o planach na kolejny rok oraz zdradza kulisy swojej współpracy z orkiestrą Opery Wrocławskiej.

Tomasz Mościcki będzie z kolei relacjonować ostatnie wydarzenia teatralne - między innymi premierę spektaklu "A komórka dzwoni" w reżyserii Macieja Englerta w Teatrze Współczesnym w Warszawie. Przeniesiemy się do Centrum Kultury w Lublinie na wystawę fotografii Roberta Prangala "Przepowiednie". Opowiemy o Konfrontacjach filmowych, które powracają w nowej odsłonie. Odwiedzimy synagogę w Bobowej w Małopolsce. Opowiemy tajemnice ukryte w murach, czyli historia budynku białostockiego kina TON.

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński

19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Róża Światczyńska

Retransmisja koncertu z LVII Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. A. Markowskiego; NFM Sala Główna

Kyryło Stecenko Благословидуше моя, Господа (Błogosław, duszo moja, Pana); Mykoła Łeontowycz У царствії твоїм (W królestwie Twoim); Ołeksandr Koszyc Іже херувиме (Pieśń cherubinów); Kyryło Stecenko Милість спокою (Miłość pokoju); Krzysztof Penderecki Agnus Dei z Polskiego Requiem; Dmytro Bortniański - XXXII Koncert Скажи ми Господи... (O Panie, mój kres pozwól mi poznać); IX Koncert Сей день (Ten dzień); Wołodymyr Zubycki Гори мої (Góry moje); Дримба (Drumla); Mykoła Łysenko Молитва за Україну (Modlitwa za Ukrainę); Hordij Hładki Заповіт (Testament), oprac. Borys Latoszyński; Danyło Kryżaniwski Реве та стогне Дніпр широкий (Ryczy i jęczy Dniepr szeroki), oprac. Wiktor Kosenko; Jewhen Stankowycz Садок вишневий (Sad wiśniowy). Wykonawcy: Jewhen Sawczuk - dyrygent, Narodowy Chór Ukrainy "Dumka". 

21.30-22.00 - "Rozmowy na lato" / Spotkanie z Joanną Ugniewską - aut. Wacław Holewiński

22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

LITERARURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta latem" / Wojciech Lada "Mali tułacze", czyta Wojciech Żołądkowicz, opr. Małgorzata Szymankiewicz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Leopold Tyrmand "Zły", czyta Marek Kondrat. 

21.10-21.25 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz.

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Szymon Sławiński 

W audycji rozmowy o żałobie oraz o tym, jak ułożyć sobie życie po stracie bliskiej osoby. 

02.00-04.00 - "Annały Migały" - Michał Migała

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Jędrzej Kodymowski

​​​​06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan 

W audycji m.in. o zmianach w kodeksie ruchu drogowego, kolekcjonerach starych samochodów oraz o Festiwalu Filmowym w Gdyni. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz   

Gościem Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu, współprzewodniczący Nowej Lewicy. 

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Witold Lazar 

W cyklu "Trójka po królewsku" tajemnice zamku w Darłowie, a w cyklu "Niezła historia" - mur Hadriana, czyli rzymski wał obronny w północnej Brytanii. Ponadto w audycji o polskich archeologach na Cyprze i na chorwackiej wyspie Rab. 

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Katarzyna Cygler 

W audycji m.in. o Europejskich Dniach Dziedzictwa na Cytadeli Warszawskiej, Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz o etykiecie dworskiej i kulturze rodziny królewskiej i królowej Elżbiety II. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" - Dariusz Wieczorkowski 

Gościem Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. 

19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Piotr Dmitrowicz 

Zmarł ostatni przywódca komunistycznej partii ZSRS, prezydent imperium sowieckiego Michaił Gorbaczow. Miał 91 lat. Tuż po jego śmierci rozgorzała gorąca dyskusja na temat jego dorobku. Kim był ostatni gensek. Krwawym pacyfikatorem dążeń niepodległościowych narodów wchodzących w skład ZSRS, czy też bohaterem, który doprowadził do upadku muru berlińskiego i zakończenia zimnej wojny? Jak oceniają go sami Rosjanie? Dlaczego Niemcy od lat budują jego białą legendę? Jak powinniśmy go oceniać w kontekście naszej historii? Gośćmi audycji Maciej Pieczyński - politolog, rusycysta, ukrainista i dziennikarz tygodnika "Do Rzeczy" - oraz Michał Potocki - publicysta, pisarz i dziennikarz z "Dziennika Gazety Prawnej". 

22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Łukasz Szwed

22.15 - Reportaż w Trójce - "Filmowy Wrocław" Jakuba Tarki. 

Miasto można zwiedzać na różne sposoby. Jednym z nich jest wycieczka szlakiem filmów w nim kręconych. Na taką wycieczkę po filmowym Wrocławiu zabierze nas Bogdan Bernacki z "Klubu Miłośników Stawki".

22.45 - Proza czytana w Trójce / "Reytan. Upadek Polski" Jarosława Marka Rymkiewicza. Czyta Andrzej Masztalerz. 

23.00-00.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk 

logo

22.06 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska

Fotografia jest częścią naszego życia, codziennie robimy miliony zdjęć. Artyści zajmujący się fotografią oraz dokumentaliści i reporterzy tworzą mniej, ale to o ich pracach dyskutują znawcy i na ich wystawy do muzeum przychodzi tłumnie publiczność. W "Głębi ostrości" prowadząca rozmawia z gośćmi o zdjęciach mających znaczenie dla rozwoju kultury, historii czy sztuki. O tym w rozmowie z fotografką Anną Brzezińską.

23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska 

Gościem audycji Katarzyna Kowalska - publicystka, reporterka i autorka książki "Ekstaza św. Franciszka" oraz biografii Izabelli Galickiej. Panie porozmawiają o tym, w jaki sposób zainteresować dzieci Warszawą, a także podsumują to, czy dzieci czegoś nauczyły się w okresie wakacji, które mogły być dobrym czasem, by na przykład wybrać się do muzeum.

W Warszawie na początku września zakończyła się dziesiąta edycja akcji "Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś ty!", czyli zabawy, podczas której młodzi uczestnicy stawali się poszukiwaczami skarbów ukrytych w stołecznych muzeach. W tym roku pytania dotyczyły Muzeum Rzeźby im. Dunikowskiego - Oddziału Muzeum Narodowego i organizatora całej zabawy. 

. .

07.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

W cyklu ciekawostek językowych, który powstał we współpracy z Narodowym Centrum Kultury w ramach kampanii "Ojczysty, dodaj do ulubionych" - Martyna Matwiejuk sprawdzi, kiedy z mody wyszły pantalony i skąd wzięło się to słowo w języku polskim.

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

Przegląd biografii i publikacji o Królowej Elżbiecie II i rodzinie królewskiej, a w nim m.in. "Elżbieta II. Ostatnia taka królowa" Marka Rybarczyka czy "Elżbieta II. Portret monarchini" Sally Bedell Smith.

14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar

Zalety i wady wspólnego mieszkania podczas studiowania: zalety to np. dzielenie kosztów i towarzystwo. Największą przeszkodą może okazać się niezgodność charakterów, inny rytm dnia czy nałogi. Podpowiemy, jak rozwiązywać lokatorskie problemy.

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę" / Porter Matt 

Set Portera Matta, czyli Macieja Czarneckiego. Ten DJ jest rezydentem radomskiego klubu Bordo, a także współautorem kompilacji "House Boutique". 

21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Robert Grzędowski

11 września w Szwajcarii polscy drwale będą walczyć o medal mistrzostw Europy w sportowym cięciu i rąbaniu drewna. Czy Biało-Czerwoni obronią mistrzowski tytuł? 

logo


07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - w audycji wszystko o kapibarach.

15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - 13 września 1894 roku urodził się wspaniały poeta, pisarz, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek. Jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Współzałożyciel kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej „Skamander”. Znany dzieciom z wierszy Lokomotywa, Ptasie radio, Pan Hilary, Słoń Trąbalski i wiele innych. Poznajemy życie i twórczość Juliana Tuwima.

18.00-19.00 - "Współpracownia" - Wojtek z Leszkiem zabierają Misia i Smoka na Dożynki... czyli właściwie na co?

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

* Jakie objawy czy sygnały nie powinny być bagatelizowane po zachorowaniu na covid. Jakie poważne dolegliwości mogą być konsekwencją tej choroby. Jakie badania są zalecane i kiedy warto je zrobić, u dorosłych i u dzieci. Gość: dr Paweł Grzesiowski, pediatra.

* Co należy jeść, aby przygotować organizm do nadchodzącej jesieni i zimy. Jakie suplementy przyjmować. Jakie produkty spożywać, aby pomóc odporności. Gość: Magdalena Czyrynda-Koleda – dietetyk.

..

13.00 - "Krąg pieśni Chopina" - Marta Jankowska [PREMIERA]

Komu dedykował swoje Pieśni op. 18 Ignacy Jan Paderewski? Jakie uczucia mogły mu towarzyszyć przy tworzeniu tego cyklu? W najbliższej audycji sięgniemy po te miniatury wokalne skomponowane do poezji Adama Mickiewicza, jak również pieśni oparte na tekstach Adama Asnyka. Opowiemy też o innej miniaturze inspirowanej poezją wieszcza, której jednak Paderewski nigdy nie ukończył. 

14.00 - Audycja specjalna - Anna Skulska [PREMIERA]

"Granie na granicy niemożliwości… Spotkanie z Jerzym Maksymiukiem" - zapraszamy na audycję specjalną, w której porozmawiamy z maestro. 

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski 

Program Jakuba Puchalskiego poświęcony Ignacemu Janowi Paderewskiemu: portret pianisty w jego najwcześniejszych nagraniach. W wykonaniu artysty zabrzmią m.in. La Leggierezza Ferenca Liszta, wybrane Walce i Nokturny Fryderyka Chopina oraz Refleksy na wodzie Claude'a Debussy'ego. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Konkurs Reportażystów "Melchiory 2022". Polskie Radio czeka na zgłoszenia

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 15:30
Polskie Radio ogłasza start XVII Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów „Melchiory 2022”. Udział mogą w nim wziąć reportażyści radia publicznego oraz współpracownicy – autorzy reportaży, filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych. Zgłoszenia można przesyłać do 15 września br., a laureatów poznamy podczas uroczystej gali 17 listopada br.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"#bezprzedawNIEnia". Kampania o polskich stratach wojennych [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 11:42
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło kampanię informacyjną "#bezprzedawNIEnia". Jej celem jest dotarcie do szerokiego grona odbiorców w kraju i za granicą z przekazem o losach, tragedii i stratach państwa polskiego poniesionych w wyniku II wojny światowej oraz o braku zadośćuczynienia. Przez cały wrzesień i na początku października Jedynka będzie przypominać o stratach, jakie Polska poniosła w wyniku niemieckiej i sowieckiej agresji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polka w amerykańskim "Mam talent". Kim jest Sara James? [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 17:00
Czternastolatka Sara Zofia Egwu-James zyskała w Polsce sławę po udziale w telewizyjnych programach "The Voice Kids" i "Szansa na sukces". Europejscy widzowie docenili ją za udział w konkursie Eurowizja Junior, a amerykańska publiczność kibicuje jej teraz w finale amerykańskiego show "Mam talent" ("America's Got Talent"). Przypominamy ścieżkę Sary do światowej sławy! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sara James w amerykańskim "Mam talent". Co dotąd zaśpiewała i co zaśpiewa w finale? [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 17:00
Milion dolarów czeka na zwycięzcę siedemnastej edycji telewizyjnego show "America's Got Talent" ("AGT")! W wielkim finale jest również Polka - czternastoletnia Sara James. Główny juror konkursu - Simon Cowell - przyznał, że wokalistka jest naszym "skarbem narodowym". Przypominamy występy Sary w amerykańskiej wersji programu "Mam talent". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowość na kanale "Radiobook": "Księżna de Clèves" Marii de la Fayette

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 08:15
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" ponownie sięgamy do zasobów literatury francuskiej i proponujemy powieść "Księżna de Clèves", autorstwa Marii de la Fayette.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na żywo i na żądanie. Już jest nowa aplikacja mobilna Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 17:40
Aplikacja jest dostępna na urządzenia mobilne z systemami iOS i Android. Użytkownicy znajdą tam najnowszą muzykę, Dj-sety, playlisty, bogatą ofertę podcastów, wywiadów i koncertów.
rozwiń zwiń