Polskie Radio

Sportowe emocje i muzyczne olśnienia. Wtorek w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 17:50
W Jedynce i Trójce transmisje meczu Polska-Meksyk; pomeczowe komentarze także wieczorem w Trójce i w Czwórce. Z kolei w Czwórce o poranku i w Jedynce przed południem - o nowych funkcjach aplikacji mObywatel. W Trójce o poranku i przed południem w Polskim Radiu Dzieciom - o rocznicy debiutu pierwszej telewizyjnej dobranocki w Polsce. Poza tym spotkania z twórcami piosenek - w Jedynce po południu Jacek Cygan, a w Czwórce wieczorem: Satl, Kasta i Verusha. Ponadto wieczorem w Trójce reportaż "Tola" Joanny Sikory - nagrodzony niedawno Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji podczas Gali "Melchiorów". Sprawdź nasze propozycje!
Kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski podczas meczu kadry
Kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski podczas meczu kadryFoto: Shutterstock.com/Mikolaj Barbanell
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

Relacje "Prosto z Mundialu" w audycjach: "Sygnały dnia" (o godzinie 6.24), "Cztery pory roku" (o 11.05), "W samo południe" (12.36), "Muzyczna Jedynka" (13.05, 14.05), "Ekspres Jedynki" (15.05), "Tu jest muzyka" (20.05, 21.05), "Polska i świat" (22.05) oraz w audycji "Kronika sportowa" (22.33). 

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Grzegorz Jankowski 

W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 - spotkanie z Krzysztofem Sobolewskim, sekretarzem generalnym Prawa i Sprawiedliwości, a o godzinie 8.15 - spotkanie ze Sławomirem Neumannem z Platformy Obywatelskiej (Koalicja Obywatelska). 

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek 

W audycji o najnowszej aktualizacji w aplikacji mObywatel, która umożliwia składanie tzw. "donosów obywatelskich", dotyczących łamania prawa w przypadku zanieczyszczania środowiska (nielegalne składowanie odpadów, skażenia wody, powietrza). To także pretekst do rozmowy z socjologiem o tym, jak postrzegamy informowanie odpowiednich służb czy instytucji o przypadkach łamania prawa w różnych dziedzinach życia (przestępstwa drogowe, skarbowe i tym podobne). Jedni nazywają to donosicielstwem, inni postawą obywatelską, która często potrafi ocalić czyjeś życie, jak np. informacja o pijanym piracie drogowym. O tym w rozmowie z socjologiem, doktorem Piotrem Mikiewiczem. 

W audycji także o nowym systemie używania w samochodach przedniego zielonego światła stop, który może poprawić bezpieczeństwo na drogach, testowanym właśnie na Słowacji. To zielony pasek ledowy, montowany w przedniej części samochodu. O tym w rozmowie z korespondentem Polskiego Radia w Pradze - Wojciechem Stobbą.

Poza tym cotygodniowy cykl realizowany wspólnie z Ministerstwem Klimatu (tym razem o tym jak oszczędzać energię w domach), relacje z Mundialu w Katarze (Tadeusz Musioł) i wizytówka Meksyku, kraju z którym reprezentacja Polski zmierzy się tego dnia w meczu grupowym (relacja Małgorzaty Abgarowicz). Ponadto słuchowisko "Salamandra" wg "Opowieści niesamowitych" Stefana Grabińskiego oraz codzienne konkursy. 

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Paweł Sztompke 

W audycji Chris Schittulli i Jacek Cygan ze swoją wspólną nową piosenką oraz - również premierowe - spotkanie z Agnieszką Chrzanowską. 

17.00-19.00 - Studio Mundial - zapraszają Cezary Gurjew, Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk

Transmisja meczu Polska-Meksyk. 


LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - "Salamandra" Stefana Grabińskiego - słuchowisko nagrane dla cyklu "Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym", wyreżyserowane przez Henryka Rozena, z Andrzejem Piszczatowskim, Mieczysławem Voitem, Martą Lipińską, Gustawem Lutkiewiczem, Zofią Saretok. 

21.45 / 20.45 - "Królowa Margot" - XIX-wieczna powieść "płaszcza i szpady" autorstwa Aleksandra Dumasa (ojca), przedstawiająca ostatni okres panowania we Francji dynastii Walezjuszów i początku władzy Burbonów. Czyta Andrzej Ferenc (Radiobook, nagranie z 2007 roku). 

23.50 - "Szmat życia" Gabrieli Zapolskiej (dostępna dla słuchaczy na kanale Radiobook). Czyta Grażyna Barszczewska. 


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W audycji m.in. zaproszenie na najbliższą "Miejscówkę z Dwójką". W tym tygodniu jej gospodarzami będą Łukasz Długosz oraz Roman Perucki. Łukasz Długosz jest najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą, a Roman Perucki w swoim dorobku ma już ponad dwa tysiące recitali. Rozmowa o artystach oraz repertuarze o godz. 9.30.

W audycji także zaproszenie na spektakl "Marat/Sade" w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu; "Kimono. Nieprzebrane inspiracje" - zaproszenie na nową wystawę w krakowskim Muzeum Manggha oraz felieton językowy "Nowa mowa".​

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski 

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie"

Franciszek Schubert Schwanengesang D 957 (wybór), wyk. Christian Gerhaher - baryton, Gerold Huber - fortepian. 

11.10-12.00 - Antonín Dvořák Koncert skrzypcowy a-moll op. 53, wyk. Hilary Hahn - skrzypce, Frankfurt Radio Symphony, dyr. Andrés Orozco-Estrada; Johannes Brahms Intermezzi op. 117, wyk. Radu Lupu - fortepian. 

12.05-12.45 - Mieczysław Wajnberg V Kwartet smyczkowy op. 27, wyk. Kwartet Śląski.

12.45-3.00 - "Zapiski ze współczesności" / Mój Bruno Schulz - Jerzy Ficowski

13.00-15.00 - "Muzyka w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek 

W hołdzie Marcelowi Proustowi - Koncert Belgijskiej Orkiestry Narodowej pod dyrekcją Otto Tauska, solista: Julien Libeer - fortepian (Antwerpia, 6.02.2022). César Franck Les Eolides op. 26, Rédemption, Reynaldo Hahn Koncert fortepianowy E-dur

Konzerthaus, Freiburg im Breisgau, 14.02.2022. Henry Purcell (1659-1695) Uwertura i Rondeau z muzyki scenicznej Abdelazer Z. 570, Hornpipe z opery The Fairy Queen, Slow Air z The Old Bachelor Z. 607, Slow Air z The Virtuous Wife Z. 611, How Blest are Shepherds z King Arthur Z. 628, Curtain Tune z The History of Timon of Athens Z. 632, Hail, Bright Cecilia Z. 328, wyk. Freiburg Baroque Choir, Freiburg Baroque Orchestra, Kristian Bezuidenhout - prowadzenie od klawesynu. 

15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Karol Furtak

Franciszek Lessel Kantata do św. Cecylii, sł. Bonawentura Kudlicz; wyk. Monika Mych - sopran, Michał Zambrzycki - tenor, Krzysztof Szumański - baryton, Polski Chór i Orkiestra Jeunesses Musicales, dyr. Ewa Strusińska. 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Gościem audycji Aurelia Sobczak - reżyserka i scenarzystka dokumentu "Janusz Nasfeter - piękny, okrutny świat…". Film przedstawia historię życia i twórczości Janusza Nasfetera - wybitnego polskiego reżysera, twórcy fabularnych filmów dziecięcych, takich jak "Abel twój brat" (1970), "Motyle" (1972), "Małe dramaty" (1958). W jego obrazach występowali m.in.: Zbigniew Cybulski, Daniel Olbrychski czy Elżbieta Czyżewska. Film "Janusz Nasfeter - piękny, okrutny świat…" został wyprodukowany przez Bibliotekę Powiatową im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie. To tam mieściło się niegdyś kino prowadzone przez wuja przyszłego reżysera. Wyświetlane w nim filmy miały ogromny wpływ na wybór drogi zawodowej Janusza Nasfetera. Dokument Aurelii Sobczak przedstawia związki rodziny Nasfeterów z Wołominem, ale przede wszystkim przywraca pamięć o twórczości filmowej i literackiej wybitnego artysty.

W audycji także Piotr Wilkosz z Muzeum Narodowego w Krakowie o wystawie "Powstanie styczniowe. W 160. rocznicę zrywu", którą od 25 listopada będzie można oglądać w krakowskich Sukiennicach. 

Ponadto o setnej rocznicy urodzin Wojciecha Fangora, o Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza oraz o dyskusji wokół zmian na krakowskim Rynku. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - prowadzą Adriana Prodeus i Piotr Gociek 

Film "Ludzie" Stephena Karama oraz "Ojciec" i "Syn" Floriana Zellera - na przykładzie tych obrazów o tym, w jaki sposób współcześni dramaturdzy przekładają sztuki teatralne na język kina. Jak teatr i kino oddziaływały na siebie nawzajem w przeszłości i jak dzieje się to teraz? 

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Karol Furtak 

XV Festiwal Misteria Paschalia - koncert chóru Polskiego Radia i zespołu Dunedin Consort pod dyrekcją Johna Butta (Kraków, ICE, 02.04.2018). Jerzy Fryderyk Haendel Ode for St. Cecilia’s Day HWV 76 na sopran, tenor, chór i orkiestrę; Concerto grosso a-moll op. 6 nr 4; Henry Purcell Arie i ody; wyk. Fflur Wyn - sopran, Ian Bostridge - tenor, Jacek Ziobro - tenor, Chór Polskiego Radia (przyg. Maria Piotrowska-Bogalecka), Dunedin Consort, dyr. John Butt. 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / "Proust odzyskany" - Dorota Gacek 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Sprezzatura" według Lilianny Stawarz

23.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz 

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Pierre Lemaitre "Lustro naszych smutków", czyta Marcin Przybylski. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Stanisław Ignacy Witkiewicz "622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta", czyta Jan Frycz.

20.45-21.00 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit.

logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Szymon Sławiński 

Według danych policji, w roku ubiegłym ponad 75 tysięcy osób stało się ofiarami przemocy domowej. W audycji o doświadczeniach przemocy domowej zarówno fizycznej jak i psychicznej; przypomnienie zalecanych zasad postępowania i dróg uzyskania wsparcia w przypadku zaistnienia tego typu wydarzeń. 

02.00-04.00 - "Nocny przegląd myśli" - Michał Kirmuć

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Jędrzej Kodymowski

​​​​06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Karol Gnat 

64 lata temu, na antenie Programu 1 Telewizji Polskiej, wyemitowany został pierwszy odcinek pierwszej polskiej dobranocki - "Miś z okienka". Główny bohater omawiał z prowadzącym zaczerpnięte z książek poważne tematy. W dzisiejszych czasach taka narracja wydaje się być czymś co nie zainteresuje najmłodszych. Współczesne produkcje dla dzieci mają bowiem więcej koloru, dynamiki, i dźwięków. Choć przyznać trzeba, że animacje z końca XX wieku kochają zarówno współczesne jak i nadal - dorośli. Nie tylko bajki ale również (a może nawet przede wszystkim) filmy animowane są uwielbiane przez najmłodszych. O sztuce animacji i o tym jak zmieniała się ona na przestrzeni lat opowie przedstawiciel największego w Polsce Festiwalu Filmów Animowanych "Animator" w Poznaniu. Tymczasem w dzisiejszych czasach w repertuarze najmłodszych królują filmy animowane. Choć "żywa sztuka" nie cieszy się już takim zainteresowaniem, to nadal maluchy odwiedzają teatry dla najmłodszych by obejrzeć przedstawienie z udziałem lalek. O tym w rozmowie z animatorem z warszawskiego Teatru Lalek. 

W audycji także o tysiącach fanów piłki nożnej, którzy zjechali do Kataru, by przyglądać się zmaganiom ich faworytów. Mecze nie trwają jednak cały dzień, w przerwie pomiędzy spotkaniami można zainteresować się zwiedzaniem Kataru. Jakie niespodzianki (dobre i te gorsze) i atrakcje czekają w Katarze na przyjezdnych? O tym w rozmowie z Markiem Kamieńskim z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych. 

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Witold Lazar 

Jeśli nie każdy, to na pewno znaczna większość zamków ma swojego ducha. Biała Dama to klasyka gatunku. Ale dama związana z położonym niedaleko Warszawy zamkiem w Liwie jest koloru… żółtego. Dlaczego? Między innymi o tym w cyklu "Trójka po królewsku" - Marta Piasecka i Marek Gaworski. Z kolei w cyklu "Informator ekonomiczny" - Marcin Jagiełowicz o zarzutach UOKiK-u dla cztrech banków, GUS o zatrudnieniu i wynagrodzeniach i dane z przemysłu. 

W audycji także m.in. o robotach, a zwłaszcza sztucznej inteligencji, które stawiają pytania natury etycznej. Relacjom między człowiekiem i robotem, m.in. poziomem zaufania jakim człowiek darzy maszynę, przyglądają się naukowo Nina Bażela oraz Paweł Graczak, studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, z Koła Naukowego AGH Space Systems. W badaniu poziomu zaufania do robotów wykorzystali Kalmana - łazika marsjańskiego, którego tworzą od pięciu lat. Z autorami testów rozmawiała Joanna Gąska. 

To może być jedno z największych odkryć historycznych ostatniego dziesięciolecia. W gminie Zagrodno (woj. dolnośląskie) na Zamku Grodziec był ukryty kamienny sześcian z wyrzeźbionymi po bokach scenami z Pisma Świętego. Prawdopodobnie przez kilka wieków stała na tym - również kamienna - kapliczka, po której nie został nawet ślad. Za to nietypowe ślady - podczas prac konserwacyjnych na Zamku Grodziec - na płaskorzeźbach dostrzegli młodzi naukowcy. Na miejscu był Andrzej Andrzejewski. 

Wałeckie kurhany kryją wiele tajemnic. To jedyne, tak dobrze zachowane cmentarzysko z zabytkowymi kurhanami kultury pucharów lejkowatych, czyli z okresu dawnej Polski datowanej na ok. II w. n.e. Archeolodzy badają teraz znalezione jesienią artefakty i szkielet kobiety, nazywanej "księżniczką wałecką". Sprawdził do jakich wniosków doszli Przemysław Grabiński. 

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Katarzyna Cygler 

Katarska biblioteka narodowa uruchomiła w 2014 roku cyfrową bibliotekę z ponad stoma tysiącami archiwaliów. Wśród dostępnych online znajdują się książki, mapy, nagrania, rękopisy. Nasz katarski korespondent, Rafał Jarząbek - o skarbach zdigitalizowanych zbiorów. Ponadto Bliski Wschód zawsze wykazywał duże zainteresowanie osiągnięciami myśli antycznej, wzbogacali je własnym dorobkiem i rozpowszechniali po całym świecie arabskim. O tym dr Magdalena Pinker z Katedry Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego. 

W audycji także m.in. o nowej wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie z prezentacją sztuki ze Skandynawii. O ekspozycji "Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910" - Wojciech Głowacki i Agnieszka Bagińska, kuratorzy wystawy. 

Z kolei w cyklu "Fajny film" o rocznicy sprzed 27 lat, kiedy odbyła się premiera filmu "Toy Story". Był to pierwszy pełnometrażowy film animowany zrealizowany całkowicie przy użyciu techniki komputerowej. Jak ten film zmienił światową kinematografię? O tym Julian Jeliński, krytyk filmowy.

Ponadto w audycji o "Zwycięstwie" ("Пeрemoгa"). To zbiorowe dzieło wielu ukraińskich twórców, którzy w krótkich historiach komiksowych ukazują różne oblicza trwającej obecnie krwawej agresji Rosji na Ukrainę. Premierę albumów - w wersjach językowych ukraińskiej i polskiej - zaplanowano na 23 listopada. O tym Tomasz Kołodziejczak, dyrektor działu komiksów i gier w wydawnictwie Egmont.

Poza tym o odkryciu w jednej z wałbrzyskich kamienic. Nie jest to słynny "złoty pociąg", ale zamurowane pomieszczenie. Znaleziono w nim porcelanę, szkło, rzeczy osobiste, dokumenty sprzed 80 lat. O tym Bartek Szarafin. 

15.00-16.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

16.00-20.00 - "Trzecia strona mundialu" - Krzysztof Łoniewski i Mateusz Warianka 

W audycji transmisja meczu Polska-Meksyk. Komentarz z Kataru - Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk. Rozmowa przedmeczowa z Marcinem Dorną - dyrektorem sportowym Polskiego Związku Piłki Nożnej. Relacje przedmeczowe i pomeczowe - Jan Pachlowski z Meksyku. Ponadto gościem audycji - Dariusz Dziekanowski, polski piłkarz, trener i działacz piłkarski, przewodniczący Klubu Wybitnego Reprezentanta. 

20.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Radosław Okrasko

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Magdalena Drohomirecka 

W audycji komentarze po meczu Polska-Meksyk. Komentarze kibiców, którzy na co dzień, zawodowo nie są związani ze sportem, ale między innymi z muzyką i teatrem. Jak artyści widzą świat piłki nożnej? Gdzie jest granica między sportowcem, a celebrytą? Jaką rolę pełnią żony piłkarzy i znanych sportowców - kiedyś "niewidzialne", dziś na pierwszych stronach gazet? O tym w rozmowie z Markiem Wiernikiem - dziennikarzem muzycznym, Rafałem Brzozowskim - wokalistą oraz z Dariuszem Kordkiem - aktorem.  

22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Jacek Pietrasik

22.10 - Reportaż w Trójce /  "Tola" Joanny Sikory - Grand Prix Nagrody KRRiT 2022

W czasie wojny doświadczała zarówno lęku jak i odwagi, lojalności i zdrady, przyjaźni i miłości. To wszystko przeplata się w opowieści o życiu Franciszki Ramotowskiej. Jej losy, od momentu wstąpienia w szeregi Armii Krajowej, wspominają najbliżsi. Kiedy jako młodziutka dziewczyna podejmowała tę decyzję, nie spodziewała się, że zaważy ona na całym jej życiu. Dołączyła wtedy do oddziału "Bruzdy" majora Jana Tabortowskiego. Działali w strukturach AK w obwodach Łomży i Grajewa. W ramach przygotowań do akcji „Burza” w 1944 roku "Tola" znalazła się w bazie Kobielno, na bagnach biebrzańskich. Była łączniczką i sanitariuszką. Za walkę u boku "Bruzdy" przyszło jej zapłacić okrutną cenę. Do końca swoich dni miała problemy ze zdrowiem, nie opuścił jej też strach. 

22.30 - "Trójka literacka" - Tomasz Zapert

Proza czytana - "Reytan. Upadek Polski" Jarosława Marka Rymkiewicza

23.00-00.00 - "Konstelacja M." - Justyna Grabarz 

logo


22.06 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska

"Skwer nieznanych przestrzeni" to projekt węgierskiego artysty Attili Csörgő, który od dziesięciu lat mieszka w Polsce. Wystawa prezentuje prace przygotowane z myślą o warszawskiej przestrzeni Miejsca Projektów Zachęty oraz wcześniejsze z cyklu Kartograficznych projekcji. W audycji rozmowa z Attilą Csörgő oraz z kuratorką jego wystawy Magdaleną Kardasz. 

23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska

Gdy zaczyna się wymieniać dziedziny, którymi parał się Józef Szajna, lista zdaje się nadmiernie wydłużać: reżyser teatralny, autor scenariuszy do własnych spektakli, scenograf, teoretyk teatru, do tego malarz, grafik i pedagog. Jak ta złożona osobowość została wpasowana w przestrzeń Muzeum Karykatury? O tym dr Karolina Prymlewicz, historyk sztuki i kuratorka wystawy "Mierzę celniej, bo na pudła nie mam czasu".​

.

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Śmieci w lesie? Złóż donos. Rządowa aplikacja mObywatel została wyposażona w nową funkcję. Na czym ona polega?

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek

Student Politechniki Warszawskiej pomaga tworzyć mapy satelitarne. W procesie powstawania takich map przeszkadzają samochody na ulicach. Student stworzył algorytm, który pozwala je usuwać z map i projektować to co znajduje się pod nimi. 

14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar

W audycji zaproszenie na czwartą konferencję Our Future Forum, która odbędzie się 23 listopada w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Stacjonarny udział w tym wydarzeniu weźmie ponad tysiąc uczestników, natomiast kolejne dwa tysiące osób dołączy do niego poprzez transmisję online. Bezpłatny udział w konferencji mogą wziąć uczniowie i studenci z każdej miejscowości w Polsce. 

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę" / Satl 

W audycji miksować na żywo będzie Satl czyli Adrian Rybka. Ten producent i DJ ma w dorobku wydawnictwa dla renomowanych wytwórni płytowych - Metalheadz, V Recordings i RAM Records. 

21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Robert Grzędowski 

Komentarze po meczu Polska-Meksyk na Mistrzostwach Świata. Gościem audycji Jakub "Krzywy" Krzywoń z kanału Piłkarzyki. 

22.00-00.00 - "Numer Raz na fali" - Michał Witak "Numer Raz"

Wywiad z Kastą, który wydał właśnie kolejny singiel. Piosenka wykonana w duecie z Sariusem, zapowiada nowy album Kasty, którego premiera przewidziana jest na jesień tego roku. "Delirka" wbrew pozorom nie mówi o uzależnieniu, a miłosnej historii dopełnionej filmowym klipem w reżyserii Macieja Kawulskiego. 

00.00-01.00 - "Folk Off" - Maciej Szajkowski

Spotkanie z krakowskim zespołem Verusha i prezentacja ich premierowych narań.  



logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Historia kaloszy, których przodkami były galoches, czyli pierwsze buty ochronne na drewnianej lub skórzanej podeszwie, noszone do końca XIV wieku w Europie. Kształt znany nam dzisiaj, kalosze przyjęły na początku XIX wieku za sprawą brytyjskiego księcia Wellington, Artura Wellesley. To on polecił swojemu szewcowi wykonanie pierwszych takich butów - z miękkiej cielęcej skóry, o niskim obcasie i opływowym kształcie. Pomimo początkowego sukcesu, ich popularność malała, żeby od połowy XIX wieku znowu wróciły do łask. 

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - 22 listopada 1958 roku TVP pokazała pierwszą polską dobranockę "Miś z okienka". W audycji piosenki z programów telewizyjnych, które oglądali nasi dziadkowie i rodzice. 

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Bywa w oknie, w samochodzie, czasem bywa przyciemniana. Z niego są szklanki, dzbanki, miski i talerze. W audycji wszystko o szkle.

15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - Kolorowe kredki, w pudełeczku noszę... Z okazji Dnia Kredki o tym jak powstają kredki, jakie mamy ich rodzaje i co nimi możemy narysować. Ekspert z fabryki kredek opowie jak wygląda droga takiej kredki od fabryki do sklepu. Do tego rozmowa z Ewą Horodyską, tłumaczką książki "Myszka zwana Miiką". 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

* Sposoby medycyny chińskiej na zdrowie. W pierwszej godzinie audycji o pochodzących z tradycyjnej medycyny chińskiej sposobach na wzmocnienie organizmu w czasie jesieni, o tym, jak ważne w medycynie chińskiej są dieta zgodna z porami roku, rytm dnia i oddech. Gościem audycji Iza Miętka, specjalistka tradycyjnej medycyny chińskiej.

* Profilaktyka chorób onkologicznych u mężczyzn. Obecnie medycyna pozwala na całkowite większości nowotworów ,jednak muszą być one wykryte na wczesnym etapie. Dlatego tak ważne są profilaktyka pierwotna, czyli unikanie zachorowania oraz profilaktyka wtórna tj. wczesne wykrycie choroby, dzięki badaniom profilaktycznym. Niestety mężczyźni rzadziej niż kobiety korzystają z badań profilaktycznych a najczęściej występującymi u nich nowotworami są nowotwór prostaty, pęcherza moczowego, nowotwór jądra W drugiej godzinie audycji porozmawiamy o tym, jak wygląda profilaktyka i badania profilaktycznie oraz o możliwości leczenia chorób nowotworowych u mężczyzn. Gościem audycji dr Kamil Kuć - specjalista onkologii klinicznej. 

..

15.00 - "Niepodległość zaszyfrowana w dźwiękach" - Marcin Gmys i Marcin Majchrowski

W audycji dzieła Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, m.in. Sekstet smyczkowy Es-dur op. 39 w wykonaniu Andrzeja Konstantego Kulki, Andrzeja Gębskiego, Grzegorza Chmielewskiego, Elżbiety Piwkowskiej, Andrzeja Wróbla i Radosława Nura, a także Rondo alla Polacca op. 6 w interpretacji Ravel Piano Duo.

20.00 - "Chopin na ludowo" - Kuba Borysiak

W audycji Chopinowskie mazurki pod palcami Williama Kapella, mazurki ludowe w skrzypcowym wykonaniu Andrzeja Rożeja z Tomaszowa Mazowieckiego oraz muzyka Piotra Damasiewicza i zespołu Into The Roots.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Bywalczyni Konkursów Chopinowskich – niemal od początku, bo od 1932 roku. Znamy ją głównie jako jurorkę kolejnych edycji: a to z zaproszenia na lekcje młodego Kędry, a to z fotografii z Michelangelim... A jak grała Magda Tagliaferro? Francuska pianistka z Brazylii, ulubiona uczennica Alfreda Cortota, w audycji dzieła Chopina w wykonaniu bohaterki audycji (m.in. specjalność: Poloneza-Fantazję), ale też Schumanna (Karnawał, którym zachwycał się Harold Schonberg), Villę-Lobosa, Granadosa i - rzecz konieczna - Camille'a Saint-Saënsa. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

"Biało-Czerwona Podziemna 1939-1963". Nowe wydawnictwo Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 10:47
W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości 11 listopada Polskie Radio przygotowało wyjątkowe propozycje antenowe i nowe publikacje. Szczegóły zostały zaprezentowane podczas konferencji prasowej o godz. 11, transmitowanej w Polskim Radiu 24 i w mediach społecznościowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katar 2022. Mistrzostwa Świata za nami [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 08:00
Po raz pierwszy w historii najlepsze piłkarskie reprezentacje gościły na Bliskim Wschodzie. Wśród nich byli także Biało-Czerwoni, którzy swój udział w turnieju zakończyli w 1/8 finału, przegrywając z Francją 1:3. Tytuł, po 36 latach, wywalczyła reprezentacja Argentyny, która w finale po rzutach karnych pokonała Francję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katar 2022. Argentyna zdobyła mistrzostwo świata

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 07:25
Emocje sportowe sięgnęły zenitu - za nami finał XXII Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej! Mecz Francji z Argentyną zakończył się rzutami karnymi, w których lepsi byli Argentyńczycy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciekawostki o Mundialu. Polskie Radio Dzieciom na sportowo!

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 08:00
Od 20 listopada do 18 grudnia cały świat skieruje swoją uwagę na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, które odbędą się w Katarze. Będzie to pierwszy mundial rozegrany jesienią z udziałem 32 drużyn. Na antenach Polskiego Radia, które jako jedyne będą relacjonować wszystkie mecze z MŚ słuchacze znajdą transmisje i relacje, zapowiedzi, komentarze oraz ciekawostki związane z wydarzeniem. Portal PolskieRadio.pl przygotował unikatowy serwis pełen zdjęć, dźwięków i filmów, na którym będzie można śledzić wszystkie wydarzenia związane z mundialem. Wiele mundialowych ciekawostek przygotowało także Polskie Radio Dzieciom. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mundial na antenie Trójki – audycje specjalne i relacje

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 07:53
Od 20 listopada do 18 grudnia cały świat skupia swoją uwagę na mistrzostwa świata w piłce nożnej, które odbędą się w Katarze. To pierwszy mundial rozegrany jesienią z udziałem 32 drużyn. Na antenach Polskiego Radia, które jako jedyne relacjonuje wszystkie mecze z MŚ – słuchacze znajdą transmisje i relacje, zapowiedzi, komentarze oraz ciekawostki związane z wydarzeniem. Portal PolskieRadio.pl przygotował unikatowy serwis katar2022.polskieradio.pl, pełen zdjęć, dźwięków i filmów, na którym można śledzić wszystkie wydarzenia związane z mundialem. Relacje i transmisje na antenach publicznego nadawcy oraz w mediach społecznościowych stacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lustro naszych smutków", czyli życie à la française

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 11:15
W cyklu "To się czyta" zaprezentowaliśmy (21-25.11) powieść "Lustro naszych smutków" Pierre'a Lemaitre'a, laureata Nagrody Goncourtów w 2013 roku. Książka w przekładzie Joanny Polachowskiej ukazała się nakładem Wydawnictwa Albatros. Czytał Marcin Przybylski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maraton Chopinowski w Polskim Radiu. Rekordy popularności wśród słuchaczy [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 11:30
Ponad 40 tysięcy odbiorców zainteresowała transmisja wideo Maratonu Chopinowskiego w Polskim Radiu. Także rekordowo dużo słuchaczy wybrało antenę Polskiego Radia Chopin na swoich komputerach i smartfonach. Podczas najdłuższej w historii publicznego nadawcy transmisji słuchacze usłyszeli blisko 30 godzin muzyki Chopina "na żywo", na którą złożyło się 205 dzieł kompozytora w kolejności opusowej, zagranej przez 83 wykonawców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy "Radiobook": Antoni Malczewski "Maria"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 16:30
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" prezentujemy pierwszą polską powieść poetycką – "Marię". Jej autor, żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku poeta, podróżnik i alpinista Antoni Malczewski, uznawany jest za prekursora romantyzmu w literaturze polskiej.
rozwiń zwiń