Polskie Radio

Licytacja prac "Choinek Jedynki", wywiady i koncerty. Polskie Radio w sobotę

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2022 18:00
Sobota w Polskim Radiu to licytacja prac nadesłanych przez dzieci w ramach akcji Programu 1 "Choinki Jedynki". W "Miejscówce z Dwójką" usłyszymy niezwykle zdolnego, młodego muzyka Wojciecha Niedziółkę. Program 3 podsumuje polityczne wydarzenia tygodnia w "Śniadaniu w Trójce". Zapraszamy do słuchania sobotnich audycji Polskiego Radia.
Zapraszamy do wspólnego spędzania poniedziałku w Polskim Radiu.
Zapraszamy do wspólnego spędzania poniedziałku w Polskim Radiu. Foto: Shutterstock/Andrei_Diachenko
logo

Jedynka zaprasza na licytacje obrazków dzieci i podopiecznych Fundacji Anny Dymnej oraz finał Choinek Jedynki.

Przez cały dzień (od godziny 8.00 do 19.00) Agnieszka Kunikowska i Daniel Wydrych będą na antenie Programu 1 prowadzić licytacje  prac nadesłanych przez dzieci.

W godz. 19.00-20.00 audycja specjalna – finał i podsumowanie.

9.00-12.00 - Jedyne takie miejsce - zaprasza Sława Bieńczycka

Główny motyw audycji to, oczywiście, licytacja prac dzieci nadesłanych do nas w ramach akcji „Choinki Jedynki”, którą będą prowadzić Agnieszka Kunikowska i Daniel Wydrych.

W trakcie audycji planujemy także relacje z Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek mieszczącym się na Starym Mieście w Warszawie. Placówka otrzymała dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Infrastruktura Kultury”. W 2021 roku zdobyła certyfikat dla najlepszego produktu turystycznego na Mazowszu.

O zbiorach, najcenniejszych eksponatach, sposobach ich pozyskiwania, wystawach czasowych i działalności edukacyjnej opowiedzą pracownicy muzeum , w tym jego dyrektorka Aneta Popiel – Machnicka.

Kolekcja ok. 150 domków lalek i historia zabawek od czasów starożytnych. Przegląd domków z całego świata, które w miniaturze pokazują przemiany społeczne, technologiczne i obyczajowe ostatnich 200 lat. Najstarsze i najciekawsze domki lalek, np. domek, który zrobił lotnik z dywizjonu 304 dla swojej narzeczonej Angielki albo szpital w miniaturze z lat XX, który tata chirurg zrobił dla swoich dzieci, a także współczesny dom Kevina, w którym mieszkała rodzina z filmu Kevin sam w domu. Poza tym o zabawkach i lalkach, które powstawały w polskich wytwórniach od ponad 100 lat i  mobilnej wystawie „Mazowsze  w spódnicy” – 15 lalek znanych kobiet - np. Maria Skłodowska – Curie, Halina Konopacka czy Mira Zimińska – Sygietyńska.

15.00-16.00 - Gdzie jest Pan Cogito - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

O gorączce przedświątecznej, szale zakupowym, etycznym wymiarze przygotowań do Świąt rozmawiać będziemy z Andrzejem Kobylińskim z UKSW, Andrzejem Sadowskim z Centrum im. Adama Smitha, dr Tomaszem Herudzińskim - socjologiem z SGGW.

22.00-22.35 - Gwiazdy, skecze, piosenki – Z archiwum kabaretowego PR - zaprasza Małgorzata Raducha

Życie go nie rozpieszczało, przeżył kilka osobistych dramatów, a jednak …potrafił rozbawić i dać chwile radości swoim wiernym fanom – w przededniu rocznicy śmierci Bohdana Smolenia przypomnimy piosenki śpiewane solo i  w  duetach m.in. z Krzysztofem Krawczykiem, Januszem Rewińskim i Elżbietą Jodłowską, oraz niezapomniane skecze z cyklu „Z tyłu sklepu” z kabaretu Tey.

logo

 10.00 – 12.00 – Upiór w eterze – Waldemar Malicki Show – prowadzi Waldemar Malicki

- Zapraszam serdecznie na spotkanie z muzyką dotyczącą najróżniejszych pomysłów na to, jak można muzycznie opisać zimę – tak swoją sobotnią audycję zapowiedział pianista Waldemar Malicki.

Autor zauważył, że na nadchodzącą porę roku można spojrzeć na dwa sposoby.

- Czy to jest zima nieprzyjemna, smutna, czy wręcz przeciwnie – wesoła, ponieważ daje nam możliwości zabawy i coś, czego nie dają inne pory roku. Różni kompozytorzy, różne spojrzenia, ale – być może – zawsze atrakcyjne.

12.00 – 13.00 – Mazurek słucha Agaty Tuszyńskiej – prowadzi Robert Mazurek

Bohaterowie jej książek to ludzie, którzy pojawiają się w pewnym momencie jej życia, by odpowiedzieć na ważne pytania. Tak było z Singerem, Wierą Gran, Schulzem, Garym i innymi. Agata Tuszyńska – biografka i poetka – będzie tym razem gościem Roberta Mazurka. Transmisja wideo na Facebooku Dwójki, kanale YouTube i na stronie internetowej stacji.

Agata Tuszyńska jest córką Bogdana Tuszyńskiego, reportera i historyka sportu, i Haliny Przedborskiej, dziennikarki. Jest historykiem teatru; wyższe studia ukończyła na wydziale Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie. Doktorat z nauk humanistycznych otrzymała w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

W latach 1987-1992 pracowała jako adiunkt w Instytucie Badań Literackich. W latach 1996-1998 wykładała w Centrum Dziennikarstwa w Warszawie, a od 2001 wykładała sztukę reportażu i wywiadu literackiego na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadzi seminaria w Instytucie Reportażu w Warszawie i w Studium Literacko Artystycznym UJ w Krakowie.

Karierę literacką zaczynała w periodykach kulturalnych jako autorka tekstów o teatrze, łącząc to z zainteresowaniem biografistyką i reportażem literackim. Debiutowała w roku 1990 biografią findesieclowej aktorki warszawskiej, Marii Wisnowskiej.

Równolegle z biografistyką i reportażem Agata Tuszyńska uprawia twórczość poetycką. Jest autorką zbiorów poezji. Jej wiersze publikowano w przekładach angielskich, francuskich, hebrajskich, hiszpańskich i rosyjskich.

13.00 – 15.00 – Duża czarna – prowadzi Przemysław Psikuta

Jean Sibelius – Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 w kolejnych winylowych odsłonach. Goście: Mieczysław Stoch i Marcin Zgliński

15.00 – 17.00 – Dwie do setki: Byrscy – prowadzą Jakub Jamrozek i Paweł Siwek

Bohaterami audycji "Dwie do setki" są Irena i Tadeusz Byrscy – legendarne małżeństwo artystów, twórców teatralnych i radiowych, reżyserów, aktorów i pedagogów. Kierowali kilkoma polskich scenami, między innymi w Kazimierzu Dolnym, Opolu, Toruniu, Gorzowie Wielkopolskim czy Poznaniu. Wyjątkowe miejsce na teatralnej mapie Polski stworzyli w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Choć działali poza centrami życia teatralnego, uznawani są za jedne z najważniejszych postaci polskiego teatru drugiej połowy XX wieku.

Tadeusz Byrski był również pionierem radia; jednym z twórców teatru wyobraźni. Przed wojną pracował jako aktor, spiker, kierownik literacki oraz główny reżyser w Rozgłośni Polskiego Radia w Wilnie. Po wojnie był reżyserem w rozgłośni warszawskiej.

Irena Byrska poza działalnością reżyserską, dyrektorską i pedagogiczną spełniała się też jako aktorka. Wystąpiła w wielu przestawieniach teatralnych, spektaklach radiowych oraz w filmach – między innymi w "Człowieku z żelaza", Andrzeja Wajdy, "Przypadku" Krzysztofa Kieślowskiego czy "Kontrakcie" Krzysztofa Zanussiego

O Irenie i Tadeuszu Byrskich opowiadają:

- dzieci: córka – Agnieszka Byrska-Zaczyk – aktorka oraz syn – prof. Maria Krzysztof Byrski – orientalista, indolog, profesor nauk humanistycznych, były ambasador RP w Indiach;

Joanna Rawik - piosenkarka, aktorka, dziennikarka, wychowanka Studium Teatralnego prowadzonego przez Irenę i Tadeusza Byrskich przy Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach;

Andrzej Brzoska – współtwórca Teatru Polskiego Radia, wybitny reżyser dźwięku, producent muzyczny, pedagog;

Krzysztof Sagan – realizator dźwięku w Polskim Radiu, znawca i miłośnik radiofonii.

17.00 – 19.00 – Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki – audycja Jacka Hawryluka z udziałem Marka Czecha, Wojciecha Michniewskiego i Andrzeja Sułka

Antonín Dvořák – Kwintet fortepianowy A-dur op. 81

19.00 – 19.30 – Miejscówka z Dwójką: Wojciech Niedziółka

Występują: Wojciech Niedziółka (skrzypce) i Krzysztof Stanienda (fortepian)

Program koncertu: Johannes Brahms – Sonata skrzypcowa nr 1 op. 78, cz. I. Vivace, ma non troppo

Henryk Wieniawski – Fantazja brillante op. 20

Wojciech Niedziółka jest 19-letnim skrzypkiem, studentem I roku Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie skrzypiec prof. Łukasza Błaszczyka. W 2016 roku ukończył Państwową Szkołę Muzyczną im. Karola Kurpińskiego w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Anny Rzymyszkiewicz, a w 2022 roku został absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, pod kierunkiem prof. Łukasza Błaszczyka. Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów muzycznych, organizowanych w kraju i za granicą. Zdobył między innymi I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Georga Philippa Telemanna w Poznaniu, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów w Krakowie, II nagroda Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu, I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Pamięci Aleksandry Januszaitis w Gdańsku czy Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Young Paganini” w Legnicy. Jest także półfinalistą oraz najwyżej sklasyfikowanym Polakiem XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, a także finalistą konkursu skrzypcowego „International LOUIS SPOHR Competition for Young Violinists” w Weimarze.

Występował jako solista z towarzyszeniem takich orkiestr jak Slovak Sinfonietta, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej, Sinfonia Iuventus, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Orchestra Hochschule für Musik Franz Liszt, Polish Camerata czy Sinfonia Baltica. Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach jako solista w ramach programu „Prezentacje” oraz jako koncertmistrz „Penderecki Youth Orchestra”. Uczestniczył w prestiżowych programach Morningside Music Bridge oraz Luzerne Music Center w Stanach Zjednoczonych. Jest także laureatem programu stypendialnego Narodowego Centrum Kultury - „Młoda Polska”.

19.30 – 20.00 – Wieczór ze słuchowiskiem: Janusz Krasiński „Grudniowa noc w pałacu”, prod. 2006, reżyseria: Janusz Kukuła, realizacja: Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

 Obsada: Henryk Talar (Narrator), Wojciech Wysocki (Szymon), Damięcki Grzegorz (Krzysztof), Jeżewska Joanna (Alicja, gosposia), Marek Obertyn (Pułkownik), Marcin Troński, Paweł Szczesny, Tomasz Marzecki, Ewa Kania, Jacek Jarosz

20.00 – 23.00 – Filharmonia Dwójki – prowadzi Andrzej Sułek

Transmisja koncertu z Filharmonii w Liège w 200. rocznicę urodzin Cesara Francka. César Franck Les Béatitudes, wyk. Anne-Catherine Gillet – sopran, Justina Gringytė – mezzosopran, David Bižić – baryton, Patrick Bolleire – bass, Karl-Heinz Lehner – bas, Liège Royal Philharmonic Orchestra, dyr. Gergely Madaras

23.00 – 00.00 – Rachunek myśli: Zaufanie, aud. Michała Nowaka

 Jest sprawą fundamentalną. To na nim wspierają się wszystkie relacje społeczne. Bez niego nie funkcjonowałby pieniądz, nie można byłoby snuć planów, nie dałoby się wyruszyć w podróż. Świat jawiłby się jako kompletnie chaotyczny i nieprzewidywalny. Jego nadmiar może jednak prowadzić nie tylko do bolesnej konfrontacji z rzeczywistością, ale też bywa z premedytacją i w sposób okrutny wykorzystywany. O zaufaniu porozmawiamy z prof. Andrzejem Lederem – filozofem kultury z Polskiej Akademii Nauk.

logo

00.00 - 02.00 - AnagrammarganA – Michał Margański

02.00 - 04.00 Apteka Nocna – Jędrzej Kodymowski

04.00 – 06.00 - Trójka Budzi: Jazz & Bass – Michał Grabkowski

06.00 - 09.00 - Bed & Breakfast  Piotr Firan i Raf Uzar 

 10. Grudnia to Dzień Praw Człowieka.  "Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby” - te fundamentalne dla każdego człowieka wartości są zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.​ Czy znamy prawa człowieka, jak się ma dziś ich przestrzeganie.

 Ginger Bread Decorating Day - o świątecznych zwyczajach i nawykach Amerykanów i o tym, jak bardzo amerykańska atmosfera świąt różni się od naszej.

Wśród gości: Marcin Zarakowski - szef Bitcoin Association - Młody, uzdolniony, prężny biznesmen, doskonale funkcjonujący w tzw. wielkim świecie. O tym jak sobie radzą Polacy, co nam sprzyja, co utrudnia karierę. I o przepisie na sukces oraz Karolina Barwicz -  doktor filologii włoskiej, autorka powieści "Stopy Aniołów, Opowieść o świcie kobiecej mocy” – to kolejna Polka, która doskonale radzi sobie poza ojczyzną.  Opowie o  włoskim Gargano jako starożytnym miejscu mocy,  powracającej kobiecość i kobiecych  archetypach, feminizmie i konieczności powrotu do natury i nowego z nią porozumienia oraz o  tym, jak żyje się we Włoszech.

 9.00 – 10.00 Śniadanie w Trójce – Beata Michniewicz 

 Goście: Łukasz Rzepecki, doradca Prezydenta RP,

Radosław Fogiel, poseł Prawa i Sprawiedliwości,

Anna Maria Żukowska, posłanka Nowej Lewicy,

Marcin Kierwiński, sekretarz generalny PO, Koalicja Obywatelska              

10.00 – 12.00 Lista Przebojów Trójki po Godzinach – Tomasz Miara 

12.00 – 13.00 W antrakcie - Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz 

- „Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego Teatr Jaracza w Łodzi - pierwsza premiera nowego dyrektora tej sceny Michała Chorosińskiego

- „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk w reżyserii Michała Zadary w Teatrze Narodowym - czyli kolejna próba przeniesienia prozy Noblistki na scenę

- Wędrówki teatralne Malwiny – DEPRAWATOR – Teatr Polski w Warszawie

- Gość: Andrzej Pągowski  - słynny plakacista

13.00 – 15.00 Świat Do Trzeciej – Rafał Tomański / wyd. Jacek Kisielewski

15.00 – 17.00 - Login: Aktywni – Dariusz Urbanowicz 

Gościem programu będzie Leszek Kaźmierczak znany jako Eldoka – raper, włóczykij, sportowiec – zagorzały cyklista, do tego rugbysta -  zawodnik i trener rugbowe.

17.00 – 19.00 - Gra Gitara - Michał Żołądkowski

Przeniesiemy się do rocku 2002 ! Posłuchamy m.in.. Myslovitz, Coldplay, Linkin Parki i U2.

Porozmawiamy przy okazji o konfekcji kojarzącej się z gitarą! Co pasuje do gitary?

19.00 – 22.00 - Departament RytmuRadosław Okrasko

22:00 – 00.00 - Departament Rytmu – Tomasz Miara

 

logo

8.06 - "Polki" - zaprasza Magdalena Merta

Lekarka, położnik, pionierka tworzenia szkół rodzenia w Polsce, podczas II wojny światowej żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski. W audycji przypomnimy postać Jadwigi Beaupré z Klemensiewiczów. Naszym gościem będzie dr Piotr Stanek, kierownik działu naukowego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.

19.06 - "Dziedzictwo współczesności" - zaprasza Magdalena Drohomirecka

We wtorek 13 grudnia będziemy obchodzić 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Ogłoszony niezgodnie z konstytucją stan nadzwyczajny zaowocował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Co najmniej kilkadziesiąt osób straciło życie. Wydarzenia przypomni historyk prof. Wojciech Roszkowski.

.

10.00-11.00 – Światła wielkiego miasta – Martyna Matwiejuk

Odwiedzimy europejskie jarmarki gwarantujące wyjątkowe przeżycia. Jazda na łyżwach w stroju Mikołaja, choinka ubrana w postaci z kreskówek czy lodowe rzeźby - co Was bardziej przekona? Zabierzemy Was do Drezna, gdzie trwa właśnie 588. odsłona Striezelmarkt! Udamy się też do stolicy Chorwacji, gdzie od lat odbywa się jarmark doceniany na całym świecie. Czy klimat nadchodzących świąt udało się stworzyć również Szwedom? Odpowiedź znajdziemy na terenie parku rozrywki Liseberg, który przyciąga turystów do Göteborga.

11.00-13.00 – Pasjonauci – Adam Smolarek

Na katarskich boiskach trwa gra, u nas o grach, ale zupełnie innego rodzaju, opowie Bartek Czyżewski. Bartek jest zajawkowiczem gier fabularnych. Opowie na czym polega odgrywanie ról i jak uruchomić wyobraźnię. Po 12.00 zajrzy do nas Ada Kućmierz, aktorka i wokalistka. Ada pisze teksty, komponuje, lubi też podróżować i kocha naturę. Jak te pasje wpływają na jej twórczość? Poznamy też Macieja Bancerza, który większość czasu spędza jako DJ przy konsolecie i rzucimy okiem na okładkę płyty "Kamp" Kamp!

13.00-14.00 – In English, please… – Adrianna Janiszewska

Alez les Bleus! Czy takie hasła skandowane przez kibiców pomogą reprezentacji Francji utrzymać tytuł mistrza sprzed czterech lat? Czy nie przeszkodzą im w tym Three Lions, czyli Anglia? O rywalizacji, Trójkolorowych z Anglikami, nie tylko na boisku piłkarskim, na sześć godzin przed meczem w Katarze, porozmawiamy z Erikiem Folly, Francuzem mieszkającym od kilku lat w Polsce, i Johnem Beauchampem. John, mimo francusko brzmiącego nazwiska, jest Anglikiem z krwi i kości. Będzie gorąco. W cyklu „Chit Chat” sprawdzimy co oznacza słowo „dungeon”.

15.00-16.00 – Zaklinacze czasu – Jakub Jamrozek

Kilka dni przed rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce przypomnimy historię najsłynniejszego zdjęcia z czasów stanu wojennego. „Czas Apokalipsy” to zdjęcie zrobione 14 grudnia 1981 roku przez Chrisa Niedenthala.

17.00-18.00 – Nie na-żarty – Mateusz Kulik

Pinsa, a właściwie pinsa romana, to rzymska kuzynka pizzy. Ten rodzaj podpłomyka, który robi się z mieszanki pszenicy, soi, ryżu, z użyciem zakwasu oraz żywych drożdży piekarniczych. A jaki kształt ma Pinsa romana.

22.00-00.00 – Kluboteka – Norbert Borzym

W audycji nowości płytowe - usłyszymy m.in. Setha Troxlera i Hercules & The Love Affair, DJ Tennisa, Close Counters i Armbar. 

 

logo


10.00-11.00 - Dźwięk Dobry – Wystawa "Stworzone dźwiękiem" w Muzeum Azji i Pacyfiku - o instrumentach, muzyce, tańcach w tym regionie. Jak dźwięki i tańce zaprezentować w dziełach plastycznych.

13.00-14.00 - Bajkolotem tam i z powrotem - Kulfon i Monika wybierają się tym razem w podróż po morzach i oceanach świata a nawet zanurzą się w morskie głębiny. Opowiedzą o Wielkiej Rafie Koralowej, Rowie Mariańskim i o tym, dlaczego warto dbać o czystość oceanów.

 14.00 – 15.00 - Skarbonka - Skarbonka kiermaszowa. Sprzedajemy, kupujemy, tańczymy i śpiewany. Tradycja kiermaszy bożonarodzeniowych sięga XIII wieku. Zabieramy Was w podróż po europejskich jarmarkach.

15.00-16.00 - Dawno, dawno temu – 23 maja 2022 roku przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii, realistkę, twórczynię Roty doceniając jej literacki dorobek oraz wkład w działalność patriotyczną ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. Maria Konopnicka (1842-1910) to polska nowelistka i poetka, uważana za jedną z najwybitniejszych przedstawicielek okresu realizmu. Była także tłumaczem i krytykiem literackim. O tej niezwykłej osobie opowie Rafał Gawin z Domu Literatury w Łodzi.

16.00-17.00 - Detektyw Maurycy Śladek na tropie - O tym, jak Detektyw postanowił zostać rzeźbiarzem i o tym jak mu w tym pomogła awaria lodówki. Wizyta w Muzeum Xawerego Dunikowskiego w Warszawie.

18.00-19.00 - Akademia muzyczna – Wizyta w Warszawskiej Szkole Muzycznej na Ursynowie w Warszawie.

 

 ..

8.00 Weekendowe potpourri Małgorzaty Pęcińskiej 

11.00 - W poszukiwaniu ideału – galeria bohaterów Konkursu Chopinowskiego Róży Światczyńskiej

Pierwsze z dwóch spotkań z Haliną Czerny - Stefańską. W programie m.in historyczne wykonanie Koncertu e-moll op. 11 Chopina (fragment) z sali warszawskiej ROMY, zarejestrowane w listopadzie 1950 r z WOSPR pod batutą Grzegorza Fitelberga, także wczesne studyjne nagrania utworów kompozytora oraz fragment Koncertu fortepianowego C-dur K467 Wolfganga Amadeusa Mozarta zarejestrowanego podczas koncertu w Warszawie w 1956r z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Bohdana Wodiczki. IV Konkurs Chopinowski wspominać będą Jerzy Waldorff i Anna Żurawlewowa.

 14.00 - Metafizyka Chopinowski - dr Kamili Stępień-Kutery

Kutery będzie beethovenowski balet Twory Prometeusza. Fortepianową transkrypcję uwertury do tego dzieła wykonał Chopin podczas swojego pierwszego publicznego koncertu w Wiedniu.

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Katar 2022. Argentyna zdobyła mistrzostwo świata

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 07:25
Emocje sportowe sięgnęły zenitu - za nami finał XXII Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej! Mecz Francji z Argentyną zakończył się rzutami karnymi, w których lepsi byli Argentyńczycy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Choinki Jedynki 2022". Ludzie kultury i sportowcy wykonali świąteczne obrazki

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 15:20
Z udziałem małżonki prezydenta Agaty Korhnauser- Dudy w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie odbyło się malowanie obrazków pod hasłem "Tajemnice Świąt Bożego Narodzenia. Świąteczne prace wykonywali przyjaciele radiowej Jedynki: wybitne postaci świata kultury, rozrywki, nauki i sportu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katie Melua w dwóch odsłonach na Trójkowej scenie [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 20:00
Katie Melua to jedna z gwiazd światowej muzyki, które więcej niż raz wystąpiły na żywo na scenie radiowej Trójki. W pierwszą grudniową niedzielę zaprosiliśmy na retransmisję obszernych fragmentów koncertów wokalistki z 2006 i 2018 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio dla Ukrainy nadaje w sześciu miastach

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 14:45
Polskie Radio dla Ukrainy zaprasza do słuchania swoich 24-godzinnych, specjalnych programów w języku ukraińskim: w Warszawie na częstotliwości 100,6 MHz, w Łodzi – 94,40 MHz, we Wrocławiu – 100,70 MHz, w Białymstoku – 94,80 MHz, w Przemyślu – 98,6 MHz, oraz w Hrubieszowie – 93,3 MHz. Antena dostępna jest również cyfrowo, nie tylko na terenie Polski, ale również na całym świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkanie z Mikołajem w PR Dzieciom [ZOBACZ VIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2022 18:45
Z okazji Mikołajek Polskie Radio Dzieciom zaprosiło dzieci i ich rodziców na specjalne spotkanie z Mikołajem. 6 grudnia, prosto ze studia PRD ulubieniec wszystkich dzieci odpowiedział na pytania, które mali słuchaczy zadawali Mikołajowi, dzwoniąc do radiowego studia i pisząc do niego listy. Spotkanie z Mikołajem można oglądać poniżej. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Małaszko: jubileuszowy album Dwójki jest pełen symboliki

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 16:57
- W symboliczny sposób, na płytach winylowych pojawia się muzyczna wizytówka radiowej Dwójki, a było to wyzwanie olbrzymie. W zeszycie mam maczkiem skwapliwie spisane sensacyjne, wartościowe nagrania, aby dokonać ich ostatecznego wyboru. W pewnym momencie uznałam, że symbolika jest kluczem i 1 marca 1937 roku to data istotna - mówiła Małgorzata Małaszko, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń