Polskie Radio

Ogród Zmysłów i złoża wód termalnych. "Lato z Radiem" w Poddębicach

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2023 13:03
Tereny bogate w złoża wód termalnych to niejedyne czym mogą pochwalić się mieszkańcy tego miasta. Ogród Zmysłów, Pałac Grudzińskich czy szlak pieszy im. Marii Konopnickiej to atrakcje, które przyciągają turystów z całej Polski. W sobotę (24 czerwca) "Lato z Radiem" zameldowało się w Poddębicach.
Katarzyna Kaźmierczak z Nadleśnictwa Poddębice i Roman Czejarek w studiu plenerowym w Poddębicach
Katarzyna Kaźmierczak z Nadleśnictwa Poddębice i Roman Czejarek w studiu plenerowym w PoddębicachFoto: Polskie Radio

Czym jest Ogród Zmysłów w Poddębicach?

Ogród Zmysłów w Poddębicach to teren o powierzchni prawie 5 ha, podzielony na strefy odzwierciedlające zmysły człowieka: węch, zapach, dotyk oraz równowagę i orientację przestrzenną. Wśród wielu zgromadzonych tu instalacji, na uwagę zasługuje m.in. mur sensualny składający się z różnych struktur, a także brama wodna czy gniazda zapachowe i gniazda muzyczne. 

Ogród otacza Pałac Grudzińskich, którego budowę rozpoczął w roku 1610 wojewoda rawski, Zygmunt Grudziński. - Pałac uznawany jest za perełkę renesansu w środkowej Polsce. Mamy siedemnastometrową wieżę, która kiedyś pełniła funkcję skarbca. Mamy po drugiej stronie arkadową loggię, a od strony loggii mamy kaplicę z zachowanymi z XVII wieku freskami - tłumaczy dyrektor, Barbara Olczyk. 

TAK PLENEROWE "LATO Z RADIEM" ROZPOCZĄŁ ROMAN CZEJAREK:

"Lato z Radiem" 2023 na szlaku leśnym

Na terenie miasta występują zwarte kompleksy leśne. Jak zapewnia Katarzyna Kaźmierczak z Nadleśnictwa Poddębice, każdy znajdzie w nich miejsce dla siebie. - Są przystosowane do ruchu turystycznego. Znajduje się w nich wiele miejsc postojowych, w których można zostawić auto i zwiedzać nasze lasy - podkreśla. Szlaki są oznakowane, a jednym z nich jest pieszy szlak im. Marii Konopnickiej. Znajdziemy tu również szlaki rowerowe i konne.

W poddębickich lasach turyści mogą miło spędzić czas i wyciszyć się. - Ciekawym miejscem jest zbiornik "Jeziorsko". - Ornitolodzy je lubią, ponieważ występuje w nim wiele rzadkich gatunków ptaków - tłumaczy gość "Lata z Radiem". W pewnych miejscach zbiornika występują szuwary, co sprawia że upodobały go sobie ptaki wodno-błotne. - W czasie migracji znajdują tu miejsce, by zatrzymać się i odpocząć - dodaje rozmówczyni Romana Czejarka. 

Poddębice - miasto słynące ze złóż wód termalnych

Poddębice położone są na terenach bogatych w złoża wód termalnych. Właściwości wody termalnej o temperaturze 72 stopni, wydobywanej z głębokości 2101 m i liczącej 27 tys. lat, pozwalają na zastosowanie jej w wielu dziedzinach. Używana jest do produkcji kosmetyków, a także do ogrzewania. - Powstała sieć geotermalna, która systematycznie jest rozbudowywana - podkreśla Magdalena Jaworska z Urzędu Miejskiego.

Obecnie ponad 70 proc. mieszkańców korzysta z ciepła geotermalnego. Wodę wykorzystuje się również w basenach termalnych. - W zeszłym roku otworzyliśmy Centrum Wodolecznictwa i Rekreacji, które wykorzystuje naturalną wodę termalną z Poddębic - zaznacza gość "Lata z Radiem" i dodaje, że w nieckach ma ona od 30 do 35 stopni Celsjusza. - Ta woda posiada pierwiastki, które korzystnie wpływają na organizm - podsumowuje. 

Piknik Rodzinny "Lata z Radiem"

O godz. 11 rozpoczął się pierwszy tegoroczny Piknik Rodzinny "Lata z Radiem" 2023. Na scenie zameldowały się m.in. dziewczyny z Zespołu Mażoretek "Dalia". Działająca przy Poddębickim Domu Kultury i Sportu grupa skupia w swych szeregach dzieci od 6. roku życia. W tym roku zespół świętuje 15-lecie istnienia. Przebieg Pikniku można śledzić TUTAJ.

---

"Lato z Radiem" to kultowa audycja, nadawana latem w Programie 1 Polskiego Radia, po raz pierwszy wyemitowana 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem audycji był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością już pierwszych wydań była emisja na żywo, co w latach 70. XX wieku było nowatorskie. Sygnałem audycji od początku jest "Polka Dziadek". Letnim audycjom od wielu lat towarzyszą również muzyczne koncerty i płyty. 

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadził: Roman Czejarek

Goście: Barbara Olczyk (dyrektor Poddębickiego Domu Kultury i Sportu), Katarzyna Kaźmierczak (Nadleśnictwo Poddębice), Weronika Wydrzyńska i dziewczyny należące do zespołu "Dalia", Ewa Bajor i Agata Tarczyńska (reprezentantki Polski w piłce nożnej), Lech Kowalczyk (druh Ochotniczej Straży Pożarnej w Poddebicach), Marcin Kusy (dyrektor Programu 1 Polskiego Radia), Agnieszka Ciecierska (Polskie Radio Dzieciom)

Data emisji: 24.06.2022

Godzina emisji: 9.00-12.00

***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lato z Radiem".

mg