Polskie Radio

Sztuczna inteligencja. Dlaczego algorytmy przekazują błędne dane?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2024 12:50
Sztuczna inteligencja się myli, a algorytmy nie działają tak, jak powinny - takie wnioski nasuwają się po sytuacji, gdy w Nowy Rok w publikowanych przez Google notowaniach walut podano błędny, mocno zawyżony kurs złotego do euro. Jak zwykły użytkownik może rozpoznać, czy dane są prawdziwe, czy fałszywe? 
Wiele firm nie podaje informacji, że mamy do czynienia z wirtualnym konsultantem
Wiele firm nie podaje informacji, że mamy do czynienia z wirtualnym konsultantemFoto: Shutterstock/VesnaArt
  • Algorytmy sztucznej inteligencji są powszechnie obecne i wykorzystywane w wielu dziedzinach życia.
  • Technologia postępuje i coraz trudniej odróżnić człowieka od robota. Wiele firm nie podaje informacji, że mamy do czynienia z wirtualnym konsultantem.
  • Powinniśmy weryfikować informacje u źródła i nie ufać algorytmom, gdyż problem jest w tym, że algorytmy coraz częściej nami sterują - zwraca uwagę gość "Czterech pór roku".

Rozmowy z wirtualnymi konsultantami 


Algorytmy sztucznej inteligencji są wykorzystywane w wielu dziedzinach życia. Coraz częściej rozmowy telefoniczne są prowadzone przez tzw. boty, czyli wirtualnych konsultantów. - To jest niesamowita automatyzacja. Okazuje się, że bez obsługi przez żywego człowieka można rozwiązać dużą część rutynowych, powtarzalnych spraw - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Piotr Psyllos, programista, naukowiec. - Sprawy wymagające wielu kroków prowadzących do rozwiązania sprawy kierowane są do żywych konsultantów, ale taki konsultant jest droższy w utrzymaniu niż bot, który może równolegle prowadzić tysiące konwersacji, dla niego to żaden problem - wyjaśnia ekspert.

Boty są szybsze niż człowiek, zautomatyzowane i idealne do wykonywania powtarzalnych operacji. Dzięki temu ludzie mogą wykorzystywać swoje umiejętności w innych obszarach. Dopiero kiedy wirtualny pomocnik nie jest w stanie znaleźć odpowiednich rozwiązań, rozmowa kierowana jest do człowieka. - Modele językowe imitują doskonale człowieka. I to nie jest już wyszukiwanie w bazie danych odpowiedzi, tylko odpowiadanie, rozumienie języka, rozumienie intencji na wyższym poziomie - mówi Piotr Psyllos. 

Jak rozpoznać, że rozmawiamy z automatem?

Technologia postępuje i coraz trudniej odróżnić człowieka od robota. Wiele firm nie podaje informacji, że mamy do czynienia z wirtualnym konsultantem. - Często tej informacji nie ma i człowiek bardzo prosto może być wprowadzony w błąd - mówi gość Jedynki. - Firma z Nowej Zelandii, Soul Machines, robi awatary do obsługi klienta. Oni już korzystają z chatów GPT i ostatnich osiągnięć sztucznej inteligencji - podkreśla.  

W obsłudze klienta robot może zastąpić człowieka w 80 proc. - Za sprawą nowej sztucznej inteligenci aż ponad 90 proc. spraw jest rozwiązywanych bez udziału człowieka - dodaje rozmówca Romana Czejarka. 

Algorytmy nami sterują?

Internauci, którzy sprawdzili w poniedziałek, 1 stycznia, wieczorem w wyszukiwarce Google kursy euro i dolara, mogli być zdziwieni - euro miało gwałtownie zdrożeć do ponad 5 zł, a dolar do 4,87 zł. - Google korzysta z różnych firm i te firmy mają boty, które pobierają z baz danych, np. Narodowego Banku Polskiego, informacje o aktualnych kursach walut. Okazało się w tym przypadku, że ta baza danych 1 stycznia była pusta, bo prawdopodobnie (takie są spekulacje) NBP nie dostarczył 1 stycznia aktualnych danych - tłumaczy ekspert. - To tak nie jest, że sztuczna inteligencja się zbuntowała i celowo to zrobiła, tylko to jest błąd człowieka, a nie błąd algorytmu, który w tym przypadku tylko pobierał dane z NBP - mówi. 

- Powinniśmy weryfikować informacje u źródła i nie ufać algorytmom, gdyż problem jest w tym, że algorytmy coraz częściej nami sterują - zwraca uwagę gość "Czterech pór roku". 


Posłuchaj
11:36 Jedynka/4PR sztuczna inteligencja 9.01.mp3 Sztuczna inteligencja. Dlaczego algorytmy przekazują błędne dane? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Piotr Psyllos (programista, elektronik, naukowiec)

Data emisji: 9.01.2024 

Godzina emisji: 9.34

ans