Polskie Radio

Muzyczno-poetycka opowieść o tatrzańskich skarbach. Trebunie Tutki "Do Gór" 

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2024 07:00
Porywająca opowieść o mitycznych, tatrzańskich skarbach. Rodzinny zespół z Białego Dunajca wirtuozersko łączący tradycję i nowoczesność. Płyta grupy Trebunie Tutki - "Do Gór". Zapraszamy na premierę wydawnictwa!

Trebunie Tutki to muzyczna marka o międzynarodowej reputacji i koncertowy fenomen, goszczący na największych festiwalach w Europie, Azji i obu Amerykach. W Polsce w zbudowaniu rozpoznawalności pomogły im liczne artystyczne współprace z muzykami rockowymi i jazzowymi oraz niezapomniana kooperacja z Twinkle Brothers z Jamajki. Zespół góralskich wirtuozów od ponad 30 lat prowadzi Krzysztof Trebunia-Tutka, syn legendarnego skrzypka Władysława (1942-2012).

"Największym skarbem Tatr i miasta u ich stóp"

- Największym skarbem Tatr i miasta u ich stóp jest kultura, a zwłaszcza unikatowa, oryginalna muzyka. Tworzę ją od lat według najstarszych wzorów, opisując marzenia i tęsknotę współczesnego górala za dawnym życiem i nieodkrytym, nieznanym światem tatrzańskich legend - mówi mówi Krzysztof Trebunia-Tutka, lider zespołu, autor tekstu i muzyki.

"Nie tylko piękne widoki"

Odkrywcy Tatr szukali nie tylko pięknych widoków, ale i prawdziwych skarbów, których - według legend - strzegły moce nadprzyrodzone. Hawiorze (tatrzańscy górnicy) wydobywali rudy srebra, ale byli i tacy, którzy zapuszczali się dalej i wyżej, poszukując złota.

Wieki później mityczne skarby zostały odnalezione: przez malarzy, muzyków i literatów, którzy dostrzegli je w fascynującej przyrodzie i przebogatej góralskiej kulturze. 

Płyta "Do gór"

To o tych skarbach jest piosenka "Do gór". Została zagrana w akustycznym składzie, z wykorzystaniem archaicznej fujary pasterskiej, karpackiej altówki i mocnego, wierchowego śpiewu, jakim wzywa się do wędrówki w góry. Trebunie Tutki proponują autorską wizję muzyki gór: artystyczną wypowiedź rdzennych górali, hołdujących tradycji i rozwijających ją w twórczy sposób. Nową Muzykę Góralską. 

 

***

mat. pras. /zch

Czytaj także

Krzysztof Trebunia-Tutka: nie planowałem zostać muzykiem [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2024 12:56
- Zawsze myślałem o tym, żeby być architektem. Podobało mi się budowanie, podobała mi się ciesielka. Myślałem, że coś najpiękniejszego, co można w życiu robić, to właśnie projektować i budować góralskie domy - mówił w Dwójce Krzysztof Trebunia-Tutka, muzyk, kompozytor, architekt, animator kultury i pedagog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wywiad z Ireną Santor w "Muzycznej Jedynce". Gościem był również Krzysztof Trebunia-Tutka

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2024 19:00
To gratka dla wielbicieli Ireny Santor! Przez cały tydzień w "Muzycznej Jedynce" po godz. 18.30 mogliśmy usłyszeć fragment obszernego wywiadu z artystką! Wybitna polska wokalistka w tym roku będzie obchodzić swoje 90. urodziny. Z tej okazji Muzeum Literatury ogłosiło konkurs na piosenkę o Warszawie dla Ireny Santor. Poza tym gościem "Muzycznej Jedynki" był Krzysztof Trebunia-Tutka, mówiliśmy o nowej piosence i jubileuszu zespołu Trebunie Tutki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dźwięki Północy, dźwięki z południa

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2024 16:01
W środowych Źródłach Kuba Borysiak zaprasza nas na 37. odsłonę Festiwalu „Dźwięki Północy” w Gdańsku i celebracji 30-lecia zespołu Trebunie-Tutki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Singiel "Kiedy góry wołają". Krzysztof Trebunia-Tutka: to kontynuacja nurtu nowej muzyki góralskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2024 21:27
Zespół Trebunie-Tutki doczekał się premiery kolejnego singla, zatytułowanego "Kiedy góry wołają". - Tej piosence towarzyszy teledysk, w którym pokazujemy cały kontekst kulturowy - mówi w radiowej Jedynce Krzysztof Trebunia-Tutka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anita i Krzysztof Trebunia-Tutka: 30-lecie zespołu Trebunie-Tutki świętujemy cały rok

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2024 09:00
Tym razem w audycji "Mało Obiektywnie" Anita i Krzysztof Trebunia-Tutka opowiedzieli o 30-leciu zespołu Trebunie-Tutki, a 19-letnia pianistka, kompozytorka i dyrygentka Hania Derej podkreśliła, że nie lubi marnować czasu.
rozwiń zwiń