Polskie Radio

Jest nowy Dyrektor Orkiestry Polskiego Radia. To menadżer kultury i kurator Kajetan Prochyra

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2024 13:30
Kurator muzyczny, inicjator, wizjoner i dziennikarz muzyczny, menedżer - Kajetan Prochyra - będzie kierował Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie. Stanowisko obejmie 16 września 2024 roku.
Kajetan Prochyra dołącza do Polskiego Rada. Będzie kierował Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie.
Kajetan Prochyra dołącza do Polskiego Rada. Będzie kierował Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie. Foto: Maciek Jaźwiecki

Kajetan Prochyra ukończył studia magisterskie w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego i podyplomowe studia Akademii Kompetencji Menedżera na Akademii Leona Koźmińskiego. Był szefem redakcji portalu "Jazzarium.pl" (w latach 2011-2014). Na łamach "Tygodnika Powszechnego" ukazało się ponad 50 artykułów jego autorstwa, poświęconych najważniejszym polskim i zagranicznym artystom ze świata muzyki improwizowanej i współczesnej.

Kajetan Prochyra w 2014 roku został kuratorem muzycznym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W tym czasie zrealizował ponad dwieście artystycznych wydarzeń. Szczególnymi były cykl koncertów towarzyszący otwarciu Muzeum (prawykonanie suity "POLIN" Tomasza Stańki) oraz koncerty upamiętniające rocznice wybuchu powstania w getcie warszawskim (prawykonania "Trenu dla Warszawskiego Getta" Radzimira Dębskiego (2018) i koncertu fortepianowego "Dla Josimy" Hani Rani (2023).

Prochyra był inicjatorem i kuratorem powstania wielu nowych dzieł: koncertu klarnetowego "Tfiles" Alexa Weisera (2024), utworu "Lechem We-Afar" na chór i organy Agnieszki Stulgińskiej (2023), "Gersuity" na fortepian i orkiestrę mandolinową Marcina Maseckiego (2020/2024) czy bajki muzycznej "Król Maciuś I" na orkiestrę i chór dziecięcy, której kompozytorem jest Jerzy Rogiewicz, a słowa napisał Grzegorz Uzdański (2019). Szczególnie często zaprasza do współpracy dyrygentki, m.in. Bar Avni, Marzenę Diakun, Annę Duczmal-Mróz, Liliannę Krych i Martę Kluczyńską. Koncerty w Muzeum POLIN wielokrotnie były okazją do współpracy z organizacjami pozarządowymi, m.in. z Polską Akcją Humanitarną, Fundacją Ocalenie, Domem Ukraińskim czy Fundacją Puszke.

Kajetan Prochyra zainicjował i prowadził pierwszy w Polsce cykl koncertów przyjaznych sensorycznie dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu. Cykl ten, prowadzony także w pandemii w formie online, został wyróżniony w konkursie dla najciekawszych nowych inicjatyw edukacyjnych „Słoneczniki 2021”.
W 2022 roku koordynował projekt Fundacji im. Tomasza Stańko pt. Stańko@80, w ramach którego, muzyka wybitnego trębacza zabrzmiała m.in. w londyńskim Southbank Centre w wykonaniu BBC Concert Orchestra z udziałem Avishaia Cohena i Marcin Wasilewski Trio, w nowojorskim Roulette – zagrali m.in. Wadada Leo Smith, Ambrose Akinmusire, Ravi Coltrane, Chris Potter, Craig Taborn, trio Davida Virellesa i Marcin Wasilewski Trio. Polski zespół EABS przygotował projekt inspirowany albumem Purple Sun. W ramach projektu, nakładem wydawnictwa Equinox, ukazało się pierwsze anglojęzyczne wydanie wywiadu-rzeki z Tomaszem Stańką "Desperado" autorstwa Rafała Księżyka. Nakładem Astigmatic Records ukazała się także płyta "Wooden Music vol. 1".

- Doświadczenie, znajomość branży i kompetencje menedżerskie Kajetana Prochyry są gwarancją, że Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, jak i samo Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego będą zajmowały należyte i cenne miejsce na mapie kulturalnej kraju – uzasadnia decyzję redaktor naczelny Polskiego Radia, Paweł Majcher. 

 


mat. pras. / rk

Czytaj także

Kolorowy świat żydowskiej kultury. Szósta edycja Polin Music Festival

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 19:45
Muzyka symfoniczna i opera, a z drugiej strony ekspresyjni perkusiści i tancerze uliczni – w najbliższy piątek, 23 lutego, startuje Polin Music Festival. Czterodniowe święto muzyki żydowskiej odbędzie się w tym roku po raz szósty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

6. edycja POLIN Music Festival. "Muzyka żydowska to nie jest zamknięty rozdział"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2024 17:00
- W tym roku POLIN Music Festival zaczynamy recitalem pieśni, potem mamy koncert symfoniczny, później kwartet perkusyjny z dwójką tancerzy ulicznych, a na koniec operę. Na naszym festiwalu ważne jest opowiadanie historii, także historii kompozytorów - mówił w Dwójce Kajetan Prochyra, kurator Sceny Muzycznej Muzeum POLIN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

POLIN Music Festival już po raz szósty. "Ta edycja wydaje się najbardziej skierowana na młodych"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 16:31
POLIN Music Festival to jedna z najważniejszych imprez muzycznych organizowanych nie tylko w Warszawie, ale również w Polsce. W tym roku odbędzie się po raz szósty. - Ta edycja wydaje mi się najbardziej skierowana na to, co żywe, na to, co dzieje się teraz - zwraca uwagę Kajetan Prochyra, kurator Sceny Muzycznej Muzeum POLIN. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Sofuł dołącza do Polskiego Radia. Będzie kierował Centrum Mediów Cyfrowych

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2024 16:50
Polskie Radio wdraża strategię rozwoju cyfrowego, której celem jest umocnienie pozycji nadawcy w dynamicznie zmieniającym się krajobrazie mediów. Tomasz Sofuł będzie odpowiadał między innymi za wdrożenie strategii rozwoju serwisów internetowych Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa Dyrygentka Orkiestry Kameralnej "Amadeus" w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 09:15
Anna Duczmal-Mróz zastąpi Agnieszkę Duczmal pod dyrektorską batutą Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" w Poznaniu. Nowa dyrektorka to córka ustępującej dyrygentki. Ceremonia symbolicznego przekazania dyrektorskiej batuty nastąpi podczas październikowego koncertu "W rytmie zmiany" w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 
rozwiń zwiń